Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Osteopatia czaszkowo-krzyżowa.

Integralna część konceptu osteopatii, a zarazem jeden z trzech jej głównych filarów, osteopatia czaszkowo-krzyżowa, oparta jest na kompleksowej wiedzy z dziedziny neuroanatomii oraz fizjologii. W jej obrębie ogniskuje się sposób, w jaki osteopatia postrzega ludzkie ciało – dynamiczny organizm, za którego równowagę odpowiada szereg procesów. Zgodnie z podejściem czaszkowo-krzyżowym, nawet kości czaszki, postrzegane przez większość osób jako statyczne, podlegają prawom życia i ruchu.

Terapia czaszkowo–krzyżowa, inaczej terapia cranio–sacralna jest jedną z najdelikatniejszych form terapii osteopatycznej. Za pomocą subtelnego dotyku terapeuta wyczuwa napięcia i nieprawidłowości w strukturach i ruchach tkanek, a także kości całego systemu czaszkowo-krzyżowego.

CENTRUM OSTEOPATII

ul. Limanowskiego 15

30-551 Kraków

RECEPCJA / UMAWIANIE WIZYT

Tel.: +48 884 055 955

GODZINY PRZYJĘĆ

Poniedziałek – Piątek
8:00 – 21:00

TERAPIA CZASZKOWO-KRZYŻOWA (CRANIO-SACRALNA)

Osteopatia czaszkowo-krzyżowadiagnostyka i terapia

Osteopatia czaszkowo-krzyżowa posiada szereg zastosowań, takich jak m.in. bóle głowy i migreny, wspomaganie leczenia zaburzeń koncentracji, zaburzeń snu, nerwic, a nawet depresji. To także obszar, w którym osteopatia ponownie ukazuje swoje kompleksowe działanie – terapia cranio-sacralna nieodmiennie łączy się zarówno z pracą z ciałem, jak i tą na emocjach.

Jak działa mechanizm systemu czaszkowo-krzyżowego?

Czaszkowo-krzyżowy układ można porównać do pasa transmisyjnego z osiami obrotu. Jedna z takich osi znajdować się będzie w obrębie czaszki, a druga w zakresie kości krzyżowej. To system podobny do mechanicznego, w którym ważne jest zsynchronizowanie pracy obydwu osi i dopasowanie napięcia pasa transmisyjnego, będącego oponami rdzeniowo-mózgowymi w tym przypadku. Miejsca połączeń kości, które budują czaszkę (inaczej szwy czaszki), wykazują ruchomość wzajemną nawet po zakończeniu fazy wzrostu. Jednak nie są to typowe ruchy, jakie można zaobserwować w innych stawach tylko niewielkie napięcia mogące zmienić czaszkę o maksymalnie 2 mm. Siła napędowa takiego systemu pochodzi z przepływu płynu rdzeniowo-mózgowego powstającego w splotach naczyniowych. Przemieszczanie się płynu następuje w sposób rytmiczny podczas kurczenia i wypełniania się komór bocznych mózgu. Wynikiem tego jest powstawanie napięcia w obrębie opony twardej, tworzącej anatomiczne struktury (np. sierp móżdżku, mózgu cz też namiot móżdżku). Miejsca przyczepu takiej opony przenoszą napięcia z dołu do góry i odwrotnie, a zalicza się do nich drugi segment kości krzyżowej i okolica otworu wielkiego kości potylicznej. Dzięki dobremu funkcjonowaniu opisanego systemu zachowana zostaje równowaga w całym organizmie, a przede wszystkim w układzie trzewnym, nerwowym i hormonalnym.

Jakie dolegliwości można leczyć osteopatią czaszkowo-krzyżową?

Terapia czaszkowo-krzyżowa to jeden z najbardziej delikatnych i bezpiecznych rodzajów osteopatii stosowanej, dlatego też często korzysta się z niej u dzieci. Nierzadko zaobserwować można spektakularną poprawę stanu zdrowia pacjenta oraz jego utrzymywanie.

Dolegliwości, jakie można leczyć osteopatią czaszkowo-krzyżowa to:

  • migreny i silne bóle głowy,
  • nerwobóle,
  • zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego (wady zgryzu, bruksizm),
  • zaburzenia snu,
  • niespecyficzne, nawracające stany zapalne uszu i zatok,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • obniżenie odporności,
  • zaburzenia koncentracji,
  • problemy psychologiczne (nerwice, stany lękowe, traumy),
  • urazy okołoporodowe płodu i matki,
  • wspomaganie leczenia schorzeń rozwojowych i dziecięcych (nadpobudliwość, mózgowe porażenia, problemy z uczeniem się)
  • wspomaganie leczenia zaburzeń związanych z wymową, słuchem i wzrokiem.

Terapia czaszkowo – krzyżowa, teoria i koncepcja

Złożoność struktury czaszki i specyfika połączeń pomiędzy kolejnymi elementami, z zasady zakładają jej mobilność. Jest niezbędna, aby główka dziecka mogła przejść przez kanał rodny, wtedy to spojenia te są szczególnie elastyczne i noszą nazwę ciemiączek. Z wiekiem, twardnieją, jednak zgodnie z tezami Williama Garnera Sutherland’a (wybitnego ucznia dr Still’a – twórcy medycyny osteopatycznej), zachowują one pewną ruchliwość. Stworzenie przez Sutherlanda podejścia terapeutycznego udowadniającego, iż u człowieka kości budujące czaszkę są w nieustającym ruchu, było zupełnie nowym spojrzeniem, ponieważ przez wiele lat uważano, że plastyczność czaszki w momencie zakończenia procesów wzrostowych zanika. W tym podejściu szczególnie dobrze ruchomość widać u małych dzieci, jednak i u dorosłych obwód tej struktury może się zmieniać. Sformułował on również podstawowe założenia osteopatii czaszkowo-krzyżowej, podkreślając m.in. nieustanne krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego, rolę pulsacji opon mózgowych, witalność centralnego układu nerwowego, a także wspominane już mobilności kości czaszki. Mają one wszystkie swoisty „rytm”, wpływający na zachowanie równowagi pomiędzy innymi układami wewnątrz organizmu i jego autoregenerację – osteopata może wyczuć go w obrębie całego ciała pacjenta, a także stwierdzić, czy nie został on zaburzony, a jeśli tak, z jakich przyczyn.

Osteopatia czaszkowo-krzyżowa

W organizmie człowieka obok bicia serca i oddechu istnieje rytm, w którym porusza się płyn mózgowo-rdzeniowy.

Osteopatia Kraków

Polecani osteopaci i fizjoterapeuci w Krakowie

Osteopata problemy stomatologiczne

Monika Mól-Kovalczykowska

Osteopatia

Tola Wierzbik Fizjoterapia osteopatia Kraków

Tola Duczymińska

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Agnieszka Zaleska-Czapla Fizjoterapia / Osteopatia

Agnieszka Zaleska-Czapla

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Michał Moskwa osteopata / fizjoterapeuta

Michał Moskwa

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Fizjoterapia osteopatia Martyna Samek

Martyna Samek

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Michał Ciepała Osteopata Kraków

Michał Ciepała

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Stefan Kubit Dyplomowany Osteopata Kraków

Stefan Kubit

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

 


Jak długo trwa wizyta u osteopaty?

Czas terapii jest indywidualnie dostosowywany do każdego Pacjenta. W zależności od skali problemu od 30 do 45 minut.

Oceń