Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Kolka niemowlęca – osteopatia.

Kolka to jedna z najpopularniejszych dolegliwości, z jakimi mogą zetknąć się opiekunowie niemowlęcia. Mimo stosunkowo szerokiego rozpowszechnienia, wciąż nie istnieje uniwersalna forma diagnostyki ani jedna, konkretna przyczyna, której wyeliminowanie uchroni nas przed tym przykrym zjawiskiem. Z uwagi na złożoność problemu, kompleksowe podejście charakteryzujące osteopatię, świetnie sprawdza się w przypadku zmagania się z dziecięcymi kolkami – zarówno na etapie dociekania ich źródła, jak i ze względu na stosowane techniki.

ADRES

ul. Limanowskiego 15

30-551 Kraków

GODZINY PRZYJĘĆ

Poniedziałek – Piątek
8:00 – 21:00

OSTEOPATIA NA KOLKI NIEMOWLĘCE

Kolka niemowlęca – diagnostyka i terapia

Kolka niemowlęca objawia się przede wszystkim nieustającym, intensywnym płaczem, któremu towarzyszy „prężenie się” dziecka – naprzemiennie podkurcza i rozprostowuje kończyny, a jego brzuszek jest zauważalnie powiększony i napięty. Napady występują głównie wieczorami, a przeżywające ból kolkowy niemowlę nie daje się uspokoić. Kryteria diagnostyczne wyróżniają także konieczne warunki, jakie muszą spełnić objawy, aby uznać je za kolkę niemowlęcą: problemy muszą trwać co najmniej trzy godziny dziennie, minimum 3 razy w tygodniu i powracać przez okres 3 tygodni. Zaburzenie to jest nie tylko bolesne dla dziecka, ale również uciążliwe dla rodziców, którzy poza obawą o zdrowie dziecka, szybko zaczynają odczuwać konsekwencje braku snu i zmęczenie. Tymczasem, możemy wskazać wielu potencjalnych „winowajców”.

Biorąc pod uwagę, że kolka to zaburzenie w obrębie czynności układu pokarmowego, wiele z przypadków wywołana jest przejściową nietolerancją pokarmową, lub alergią. Może się również zdarzyć, że niemowlę połyka zbyt dużo powietrza, szczególnie podczas płaczu – zjawisko to nazywany aerofagią, a jego bezpośrednią konsekwencję stanowi odbijanie się oraz kolka. Na jej pojawienie się ma wpływ również zaburzona równowaga mikroflory jelitowej, częsta zwłaszcza u niemowląt mających za sobą poród poprzez cesarskie cięcie. Poważne przyczyny, wymagające konsultacji lekarskiej, to stan zapalny w obrębie jelit oraz zaburzenia perystaltyki. Zdarza się również, że skład pokarmu, jakim karmione jest niemowlę, sprzyja powstawaniu gazów oraz podrażnia układ gastryczny: jeśli zachodzi karmienie piersią, należy zwrócić uwagę na dietę mamy, a jeśli mlekiem modyfikowanym – niektóre z nich mogą nadmiernie fermentować w jelitach. Reakcja kolkowa może być również wynikiem problemów psychologicznych. Niemowlęta są niezwykle czułe na zmiany nastroju osób w ich bliskim otoczeniu, a więc napięcie rodziców i konflikty między nimi, mogą przyczynić się do tego typu reakcji stresowych.

Kolka niemowlęca osteopata dziecięcy Kraków
FIZJOTERAPEUCI I OSTEOPACI PEDIATRYCZNI
Sylwia Kiper osteopata osteopatia pediatryczna

Sylwia Kiper

Fizjoterapia i Osteopatia pediatryczna

Osteopata Kraków dziecięcy

Adam Kuk

Osteopatia / Osteopata pediatryczny

Osteopata pediatryczny kolki niemowlęce

Monika Mól-Kovalczykowska

Osteopatia

 


Metody i przykłady terapii osteopatycznej

Jak długo trwa wizyta niemowlaka u osteopaty?

Czas terapii jest indywidualnie dostosowywany do każdego Pacjenta. W zależności od skali problemu od 30 do 40 minut.

Kolka niemowlęca – jak może pomóc osteopata?

W terapii osteopatycznej dla dzieci z kolkami, osteopata wykorzystuje techniki manualne w celu wyeliminowania ewentualnych dysfunkcji w ciele dziecka, które mogą powodować trudności w funkcjonowaniu układu nerwowego oraz zwiększać intensywność dolegliwości związanych z kolką. Dodatkowo, osteopata dokładnie sprawdza i koryguje nieprawidłowe nawyki ułożeniowe dziecka, które wynikają z napięć w różnych partiach ciała, takich jak kręgosłup. Często już po pierwszej wizycie, rodzice zauważają znaczną poprawę, a terapia składa się z kilku spotkań. Osteopata może również udzielić wskazówek dotyczących diety dla karmiącej mamy oraz sposobu karmienia dziecka.

5/5 - (na podstawie 2 ocen)