Niedrożność kanalika łzowego u niemowlaka – leczenie osteopatyczne.
Łzy to nie tylko wyraz naszych emocji. Pełnią również istotną funkcję w naszym organizmie, nawilżając oko, a także pomagając w jego ochronie przed infekcjami. Czasami zdarza się, że zadanie to nie może zostać wykonane, ze względu na niedrożność kanalika łzowego – niezwykle częsty problem, pojawiający się u niemowląt. W jaki sposób do niego dochodzi i czy rozwiążemy go za pomocą osteopatii?
OSTEOPATIA PEDIATRYCZNA
ul. Limanowskiego 15
30-551 Kraków
GODZINY PRZYJĘĆ
Poniedziałek – Piątek
8:00 – 21:00
NIEDROŻNOŚĆ KANALIKA ŁZOWEGO – OSTEOPATIA PEDIATRYCZNA
Niedrożność kanalika łzowego – diagnostyka i terapia
O niedrożności kanalika łzowego mówimy, kiedy błona znajdująca się w dolnej części przewodu nosowo-łzowego, „zamykająca” kanalik w okresie płodowym, nie pęka podczas porodu, ale pozostaje na swoim miejscu. Problem ten brzmi niewinnie, może jednak doprowadzić do nieprzyjemnych następstw. Maluch z niedrożnymi przewodami łzowymi nie odprowadza ich prawidłowo, przez co nadmiernie łzawi, a w okolicach jego oczu czasami pojawia się ropna wydzielina – zalegające w worku spojówkowym łzy stanowią pożywkę dla bakterii, a oczyszczanie się oka, które następuje za ich pomocą, jest utrudnione. Jeżeli podejrzewamy u dziecka niedrożność kanalika, konieczna jest wizyta u pediatry, który po potwierdzeniu diagnozy wstępnej, skieruje nas do okulisty. Zazwyczaj, aby uporać się z problemem, wystarczy prosty masaż worka łzowego – możemy wykonać go samodzielnie, w warunkach domowych. Ma on na celu przede wszystkim wzrost ciśnienia w zatkanym kanaliku i pęknięcie pozostałości błony. Jeśli mimo to, kanalik pozostaje niedrożny, konieczny staje się zabieg zwany sondowaniem. Wykonywany jest warunkach znieczulenia miejscowego, za pomocą cienkiego metalowego narzędzia – sondy, dzięki której lekarz upora się z problemem. Zabieg to zwykle ostateczne rozwiązanie. Uprzednio, warto skonsultować się z osteopatą, który stosując delikatne metody palpacyjne, zdoła bezboleśnie doprowadzić do pęknięcia błony i odblokowania niedrożnych kanalików.
OSTEOPACI PEDIATRYCZNI W KRAKOWIE
Adam Kuk
Osteopatia / Osteopata pediatryczny
Sylwia Kiper
Fizjoterapia i Osteopatia pediatryczna
Monika Mól-Kovalczykowska
Osteopatia
Metody i przykłady terapii osteopatycznej
Czy moje dziecko ma asymetrię? Obserwacja w warunkach domowych i u osteopaty
Przyczyn asymetrii może być wiele i nie zawsze są od nas zależne, jak pozycja malucha w łonie matki czy trudny poród. Jak pomóc maluszkowi w utrzymywaniu prawidłowej postawy i w…
Nieutulony płacz niemowlaka. Jak pomóc maluszkowi (i sobie)?
Zanim młodzi rodzice nauczą się rozpoznawać rodzaje płaczu swojego dziecka, mijają długie tygodnie. Co w przypadku, gdy płacz jest ciągły, trudny do ukojenia, zaburzający codzienne funkcjonowanie? W rozwiązaniu problemu pomoże……
Osteopatia pediatryczna na kolki u niemowlaka
Młodzi rodzice opisują ten czas jako wypełniony głośnym płaczem i bezradnością w zaspokojeniu potrzeb maluszka. Kolki u niemowlaka podporządkowują sobie życie codzienne i emocje całej rodziny. Jest jednak nadzieja, że…
Czas terapii jest indywidualnie dostosowywany do każdego Pacjenta. W zależności od skali problemu od 30 do 45 minut.