Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Czy moje dziecko ma asymetrię? Obserwacja w warunkach domowych i u osteopaty

osteopatia niemowląt

Przyczyn asymetrii może być wiele i nie zawsze są od nas zależne, jak pozycja malucha w łonie matki czy trudny poród. Jak pomóc maluszkowi w utrzymywaniu prawidłowej postawy i w dobrym rozwoju? Dowiedz się więcej o asymetrii!

Asymetria u niemowląt to nieprawidłowość w budowie bądź motoryce ciała, klasyfikowana właśnie według powyższych aspektów. Asymetria strukturalna dotyczy budowy ciała, funkcjonalna natomiast schematu ruchowego. Asymetria fizjologiczna, która utrzymuje się u dziecka do ok. 3 miesiąca życia, jest czymś naturalnym. To preferowanie obracania główki w jednym kierunku, ssanie jednej dłoni częściej niż drugiej czy powtarzająca się chęć przewrócenia się na konkretny bok. To normalne, o ile „druga strona” ciała działa i rozwija się prawidłowo, tzn. dziecko może obrócić główkę na drugą stronę, da radę wziąć do buzi drugą rączkę i potrafi pracować ciałem, usiłując przewrócić się przez „nielubiany” bok.

Spis treści

Symetria a asymetria

Co może zaniepokoić? Gdy dziecko z powyższych objawów nie wyrasta. Jeśli mimo starań rodziców, układa się do karmienia wciąż na lewą lub wciąż na prawą rękę (lub pierś, choć w tym przypadku preferencja może wynikać z innych przyczyn), usilnie obraca główkę w tę samą stronę, np. w trakcie leżenia na macie lub noszenia dziecka opartego naprzemiennie o obydwa barki rodziców. Niepokojące będzie również zwijanie się dziecka leżącego w łóżeczku w „rogalik”, jakby brakowało mu ciała do rozprostowania się, a także zniekształcenie główki – rzecz, która u rodziców budzi bodaj najwięcej wątpliwości, jeśli chodzi o prawidłową budowę ciała niemowlęcia.

Jak wygląda symetryczna postawa u kilkumiesięcznego niemowlęcia? Przede wszystkim obydwie strony ciała są swoim odbiciem lustrzanym. Ponadto, głowa i tułów są położone w linii prostej, która prowadzi od nosa przez brodę, mostek i pępek po spojenie łonowe. Rączki i nóżki dziecka nie będą ułożone po obydwu stronach tak samo – zwłaszcza, gdy mały odkrywca zaczyna chwytać rzeczy położone w jego zasięgu – jednak ważne jest, by pozycja symetryczna nie sprawiała mu trudności.

Nie jesteś pewna? Zrób zdjęcia!

Dobrym sposobem na określenie symetrii główki jest ten, polecany przez Mamę Fizjoterapeutę, czyli Małgorzatę Paleczny. Należy się posłużyć aparatem fotograficznym w telefonie (tak jest najwygodniej) i uchwycić zarys główki maluszka w różnych pozycjach. Gdy dziecko siedzi lub leży na brzuszku, dwie połówki jego głowy, patrząc od góry (i dzieląc strony na lewą i prawą), powinny stanowić lustrzane odbicia. Kolejne zdjęcie wykonujemy, gdy dziecko leży na pleckach na macie. Kładziemy się za nim i z tej pozycji próbujemy zrobić fotografię czubka jego głowy. Sprawdzimy na niej, czy czółko dziecka położone jest równolegle do podłoża, tył głowy przylega do maty równomiernie, a także czy uszka położone są w jednej linii.

Kolejne, ostatnie już zdjęcie, warto wykonać, gdy maluch leży na pleckach, z pozycji pochylenia się nad nim, „od dołu” – fotografując jakby spod jego brody, na wysokości jego mostka. Na gotowej fotografii wyznaczamy linię czoła, oczu i brody, sprawdzając, czy są względem siebie równoległe. I przede wszystkim, czy oczy położone są w jednej linii. Asymetrię u dziecka może wykryć neonatolog na oddziale położniczym, pediatra w trakcie wizyty patronażowej lub odwiedzająca Cię położna. Jeśli któryś z pracowników medycznych dostrzeże nieprawidłowości w budowie maluszka, możesz dostać zalecenie wizyty u fizjoterapeuty lub osteopaty.

Konsultacja u osteopaty – pierwszy krok do prawidłowej postawy

Osteopata pomoże również rozwiać wątpliwości, powstałe w trakcie obserwacji domowej dziecka. W trakcie konsultacji sprawdzi jego postawę i w razie potrzeby, zaproponuje odpowiednie rozwiązanie. Być może będzie to terapia osteopatyczna, polegająca na wykorzystaniu delikatnych technik (dziecko odczuwa je jako przyjemny masaż), bądź skierowanie do fizjoterapeuty lub lekarza specjalisty. Asymetrie u noworodków i niemowląt często udaje się zniwelować lub całkowicie wyeliminować. Efekty przynosi terapia osteopatyczna lub fizjoterapeutyczna i praca z dzieckiem w domu.

UMÓW WIZYTĘ U OSTEOPATY

Asymetria u niemowlaka? Jest na to sposób!
Masz pytania? Zadzwoń!
+48 884 055 955

Sprawdź wolne terminy w kalendarzu wizyt i umów się ze specjalistą już teraz!


5/5 - (na podstawie 2 ocen)

Dodaj komentarz