Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Tlenoterapia po przebyciu COVID-19 – rehabilitacja pocovidowa

Tlenoterapia po COVID-19

Wiele osób, które przebyło zakażenie koronawirusem (SARS-CoV-2) wciąż zmaga się z jego skutkami. Konsekwencją COVID-19 są często problemy z ostrą niewydolnością oddechową, powikłania zakrzepowo-zatorowe, długotrwałe uszkodzenie tkanki płucnej, a także zaburzenia rytmu pracy serca.

Sprawdź jak tlenoterapia może wspierać rehabilitację tzw. zespołu pocovidowego.

Spis treści

Niewydolność oddechowa po COVID-19

Zespół pocovidowy zwany również długim COVID-em występuje u ok. 10% zakażonych. To szereg objawów, które rozwijają się w trakcie lub po przebyciu choroby. Mogą utrzymywać się w organizmie Pacjenta przez wiele miesięcy, skutkując uciążliwymi dolegliwościami. Należą do nich:

  • ciągłe zmęczenie,
  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • nawracające infekcje zatok i ucha,
  • utrzymujący się kaszel,
  • bóle mięśniowo-stawowe,
  • stany lękowe,
  • trudności z oddychaniem,

Objawów tych nie należy bagatelizować. Jeśli zaobserwujesz u siebie symptomy zespołu pocovidowego, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Szczególnie niebezpieczne są zaburzenia oddychania, będące konsekwencją uszkodzeń płuc wywołanych zakażeniem wirusem COVID-19.

Nieprawidłowa wentylacja płuc niesie za sobą szereg niebezpiecznych dla zdrowia skutków. Utrudnia wykonywanie codziennych czynności i powoduje permanentne zmęczenie.  Upośledza transport tlenu, a tym samym prawidłowe odżywianie wszystkich narządów ciała Pacjenta, zagrażając funkcjom życiowym.  W konsekwencji  dochodzi do obniżonej saturacji, czyli niedostatecznego wysycenia hemoglobiny tlenem.  Niski poziom dotlenienia organizmu na poziomie każdej komórki,  zakłóca prawidłowe funkcjonowanie wszystkich organów i układów ciała Pacjenta.

Tlenoterapia hiperbaryczna po COVID-19

Ciągłe osłabienie, problemy z koncentracją, brak wydolności organizmu i zaburzenia oddychania sprawiają, że Pacjenci poszukują skutecznych metod, które pomogą im wrócić do pełni formy i zdrowia po przebyciu COVID-19.

Jedną z metod wspomagających funkcje oddychania i przywracających prawidłową saturację krwi u Pacjentów po przebyciu koronawirusa jest tlenoterapia hiperbaryczna. W czasie sesji pacjent wdycha powietrze zawierające 94% skoncentrowanego tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia (1,3 ATA). W takim środowisku do organizmu Pacjenta dostarczana jest czterokrotnie większa ilość tlenu transportowanego za pomocą naczyń włosowatych do surowicy krwi.

Skoncentrowany tlen pobudza komórki ciała, w tym komórki macierzyste do wzrostu, odnowy i regeneracji. Dogłębnie je dotlenia i przyspiesza procesy wymiany gazowej, poprawiając zarówno wydolność płuc, jak i całego organizmu.

Dostarczanie skoncentrowanego tlenu sprzyja odbudowie tkanek i łagodzeniu stanów zapalnych (poprzez wpływ na makrofagi, leukocyty i neutrofile). Stymuluje neowaskularyzację, czyli tworzenie się nowych naczyń krwionośnych. W efekcie dochodzi do regeneracji uszkodzonych płuc i usprawnienia procesów oddychania,  a także łagodzenia pocovidowych bólów mięśniowo-stawowych.

Liczba i czas trwania sesji w łagodnej komorze hiperbarycznej jest zależna od stanu zdrowia pacjenta. To lekarz decyduje o ich częstotliwości, opierając się o wyniki EKG, USG, RTG i rezonansu magnetycznego. Wszystko po to, by umożliwić Pacjentowi jak najszybszy powrót do pełnej sprawności.

Tlenoterapia normobaryczna po COVID-19

W tlenoterapii normobarycznej również wykorzystywany jest tlen podawany w warunkach podwyższonego ciśnienienia (1500 hPA). Nie jest to jednak tlen 100% lecz mieszanka gazów, którymi oddycha Pacjent składająca się z: do 40% tlenu, do 3% dwutlenku węgla i do 0,5% wodoru. Dwutlenek węgla usprawnia transport tlenu do wszystkich komórek ciała, a wodór hamuje powstawanie zwyrodnień. Dzięki temu specyficznemu środowisku sesje mogą trwać dłużej i odbywać się częściej niż standardowa tlenoterapia
w komorze hiperbarycznej.

Już kilka sesji tlenoterapii przynosi poprawę. Dotleniony organizm funkcjonuje znacznie efektywniej, szybciej się regeneruje i łatwiej zwalcza stany zapalne. Korzystanie z zabiegów
z udziałem skoncentrowanego tlenu wspiera prawidłowe oddychanie i saturację. Działa regenerująco i relaksacyjnie, przyspiesza gojenie ran i blizn, poprawia pamięć i koncentrację, pobudza produkcję kolagenu, a także reguluje przemianę materii. Odbycie pełnej serii zabiegów, czyli około 12 sesji trwających 2 godziny umożliwia zredukowanie problemów z oddychaniem, utrzymujących się duszności i bólów mięśniowo-stawowych. Ozdrowieńcy po COVID-19 korzystający z tlenoterapii normobarycznej szybciej wracają do dawnej sprawności i zaczynają normalnie funkcjonować.

Źródła:

  1. Zespół pocovidowy, https://www.postcovidsyndromebsol.nhs.uk/images/PDFS/Post_COVID_Syndrome_leaflet_A5_Polish.pdf, dostęp: 15.09.2022 r.
  2. J. Włodarczyk, P. Karakuła i in., Tlenoterapia hiperbaryczna w zespole stopy cukrzycowej – co nowego?, „Oficjalne pismo polskiego towarzystwa naukowego leczenia ran i organizacji opiek” 2020, nr 1(1), s. 7–15.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE

Przebyłeś chorobę wywołaną przez COVID-19?

Skorzystaj z rehabilitacji pocovidowej!

5/5 - (na podstawie 1 ocen)

Dodaj komentarz