Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Masaż tkanek głębokich.

Masaż tkanek głębokich zwany również głębokim masażem łącznotkankowym to skuteczna technika specjalna stosowana przez fizjoterapeutów w przypadku wielu schorzeń i urazów. Stanowi on ważny element kompleksowej rehabilitacji, podczas której terapeuta przywraca równowagę w głębszych warstwach tkanki łącznej oraz mięśniach Pacjenta poprzez likwidowanie napięć i restrykcji w jego układzie mięśniowo-powięziowym. To forma skutecznej terapii zwiększająca elastyczność tkanek poprzez ich głębokie rozluźnianie, odżywianie oraz dotlenianie. Wielką zaletą tego typu masażu jest możliwość szybkiego przywrócenia prawidłowego napięcia i ruchomości poszczególnych warstw tkanek w głębokich strukturach ciała Pacjenta, co oddziałuje kompleksowo na jego zdrowie, samopoczucie, motoryczność i zdolności fizyczne.

Techniki wykorzystywane w masażu tkanek głębokich są bardzo bezpieczne
dla Pacjenta, a on sam nie jest tylko biernym odbiorcą terapii, ale uczestniczy
w niej bardzo aktywnie poprzez wykonywanie odpowiednich ruchów i czynności co zdecydowanie przyspiesza rozluźnienie tkanek.

ADRES

ul. Limanowskiego 15

30-551 Kraków

GODZINY PRZYJĘĆ

Poniedziałek – Piątek
8:00 – 21:00

Masaż tkanek głębokich u specjalistów fizjoterapii

W obliczu epidemii schorzeń narządów ruchu masaż tkanek głębokich okazuje się być niezbędnym i kluczowym narzędziem terapeutycznym fizjoterapeutów.
Istotą tej terapii, opartej na strukturalnej pracy z ciałem Pacjenta jest
poprawa funkcji narządu ruchu pojmowanego jako całość, nie zaś działanie miejscowe, mające na celu likwidowanie zgłaszanych objawów i dolegliwości. Aby leczniczy masaż tkanek głębokich był w pełni skuteczny fizjoterapeuta koncentruje się nie tylko na rozpoznaniu zaburzeń i dysfunkcji w obrębie układu mięśniowo-powięziowego Pacjenta ale przede wszystkim na przyczynie ich powstawania. Dzięki takiemu podejściu terapeuta unika schematów dobierając sposób opracowywania tkanek bardzo indywidualnie, stąd też w przypadku danej osoby, każdy zabieg podczas kolejnych sesji przebiega inaczej.

Masaż tkanek głębokich uzupełnia bądź stanowi podstawę fizjoterapii wszelkich schorzeń narządu ruchu, którym towarzyszą ograniczenia mięśniowo-powięziowe. Podczas terapii z wykorzystaniem głębokiego masażu łącznotkankowego rozklejane i uwalniane są powięzi, a tym samym przywracana zostaje równowaga w strukturach i układach ciała Pacjenta. Masaż sprzyja regulacji napięcia mięśniowo-powięziowego także poprzez likwidację zesztywnień oraz bolesnych punktów spustowych w obszarze głębokich struktur tkankowych. Jego efektem jest zwiększenie ruchomości stawowo-więzadłowej oraz przywracenie Pacjentom prawidłowej postawy ciała.

Masaż tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich – wskazania

Celem masażu tkanek głębokich jest rozluźnienie, wydłużenie i uwolnienie utrzymujących się w tkankach Pacjenta nieprawidłowych wzorców napięć w możliwie najbardziej skuteczny i energooszczędny sposób. Fizjoterapeuta manualnie opracowuje kolejne warstwy tkanek oraz powięzi niwelując ból, zesztywnienia i obrzęki. Wskazaniem do masażu tkanek głębokich są wady postawy, dolegliwości bólowe mięśni, rwa kulszowa i rwa barkowa, a także stłuczenia, zwichnięcia i skręcenia, powodujące uciążliwy ból kończyn. Głęboki masaż łącznotkankowy skutecznie niweluje ograniczenia lub dolegliwości związane ze stylem życia niezależnie od tego czy jest on siedzący, stojący czy aktywny.

  • wady postawy
  • bóle mięśni
  • napięciowe bóle głowy
  • napięcia nerwicowe
  • zesztywnienie mięśni
  • rwa kulszowa
  • rwa barkowa
  • stłuczenia
  • skręcenia
  • zwichnięcia

Techniki fizjoterapeutycznego masażu tkanek głębokich

Nieodłącznym elementem masażu tkanek głębokich jest ocena funkcjonalna Pacjenta, sprawności jego układu mięśniowo-powięziowego, a następnie zastosowanie odpowiedniej terapii. Fizjoterapeuta obserwuje tkanki, następnie opracowuje je palpacyjnie a potem stosuje techniki, których siłę, kierunek oraz czas wykonywania wyznacza informacja zwrotna płynąca z ciała Pacjenta.

Podstawowymi technikami wykorzystywanymi przez fizjoterapeutów podczas masażu tkanek głębokich są: ruchy rozciągające, rozciągające z zablokowaniem, skracanie mięśnia, praca w bruzdach międzymięśniowych, uwalnianie oraz uelastycznianie mięśni i ruch w poprzek włókien mięśniowych. Charakterystycznym chwytem stosowanym przez fizjoterapeutów w przebiegu tego typu terapii jest skośny nacisk na tkanki. Fizjoterapeuta każdym ruchem oddziałuje na strukturę tkanek Pacjenta, dbając o ich właściwy balans napięciowy.

Fizjoterapeuta przeprowadza masaż tkanek głębokich bardzo spokojnie, każdy jego ruch jest ostrożny i precyzyjny, a uwaga skoncentrowana na odczuwaniu i obserwowaniu reakcji tkanek oraz podążaniu za wysyłanymi przez ciało Pacjenta sygnałami. Masaż wykonuje się bez pośpiechu, by dać ciału czas niezbędny na fizjologiczną odpowiedź i przystosowanie się do nowych warunków. Skuteczna terapia wymaga bardzo indywidualnego doboru siły nacisku, która uzależniona jest od stopnia napięcia tkanek Pacjenta oraz Jego wrażliwości.

Polecani osteopaci i fizjoterapeuci w Krakowie
Osteopata problemy stomatologiczne

Monika Mól-Kovalczykowska

Osteopatia

Justyna Piekarz Osteopata / Osteopatia Kraków

Justyna Piekarz

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Tola Wierzbik Fizjoterapia osteopatia Kraków

Tola Wierzbik

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Agnieszka Zaleska-Czapla Fizjoterapia / Osteopatia

Agnieszka Zaleska-Czapla

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Michał Moskwa osteopata / fizjoterapeuta

Michał Moskwa

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Fizjoterapia / Masaż leczniczy /Fizjoprofilaktyka

Rodzaje fizjoterapii
Rodzaje fizjoterapii

Istnieje wiele skutecznych form terapii prowadzonej przez fizjoterapeutów. Poniżej zostały wymienione najpopularniejsze z nich: Manipulacja Powięzi (Fascial Manipulation) Forma fizjoterapii cechująca się ogromną skutecznością w leczeniu dolegliwości bólowych narządu ruchu….

 

5/5 - (na podstawie 4 ocen)