Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Profesjonalna fizjoterapia dla sportowców

Fizjoterapia sportowa

– rehabilitacja dla aktywnych.

Fizjoterapia sportowa służy wspomaganiu procesów regeneracyjnych u osób mierzących się z kontuzjami oraz urazami powstałymi w wyniku zbyt intensywnych treningów i wyczynowego uprawiania sportu. Fizjoterapeuci specjalizujący się w rehabilitacji sportowej posiadają szeroką gamę praktycznych umiejętności oraz kompleksową wiedzę z zakresu anatomii funkcjonalnej, fizjologii wysiłku sportowego, diagnostyki obrazowej w medycynie sportowej, treningu funkcjonalnego, urazów sportowych, metod specjalnych w fizjoterapii sportowej oraz metod leczenia w traumatologii narządu ruchu, psychologii w rehabilitacji sportowej, a także żywienia oraz suplementacji w fizjoterapii sportowej i pourazowej.

Fizjoterapeuci sportowi posługują się bogatym wachlarzem nowoczesnych technik manualnych, specjalistycznych terapii, masaży oraz pakietami usprawniających ćwiczeń wspomagających funkcjonalność, kondycję oraz siłę mięśniową Pacjentów uprawiających sport zarówno zawodowo, jak i amatorsko.

W zakresie kompetencji terapeutów sportowych leży także profilaktyka prozdrowotna oraz właściwe przygotowanie sportowe zawodników. Celem fizjoterapii sportowej jest nie tylko dbałość o dobrą kondycję organizmu Pacjentów ale także zapobieganie niekorzystnym następstwom ewentualnych przeciążeń, kontuzji czy urazów wynikających z różnych aktywności ruchowych oraz specyfiki uprawianych dyscyplin. Fizjoterapeuci pomagają także sportowcom w prawidłowym planowaniu treningów, a także odpowiednim i świadomym dozowaniu wysiłku fizycznego.

ADRES

ul. Limanowskiego 15

30-551 Kraków

GODZINY PRZYJĘĆ

Poniedziałek – Piątek
8:00 – 21:00

Powrót do sprawności, poprawa wyników sportowych

Wiodącą rolę w fizjoterapii sportowej odgrywa terapia manualna. To skuteczna forma rehabilitacji, która przynosi szybkie efekty terapeutyczne aktywnym Pacjentom zmagającym się z bólami kręgosłupa, mięśni, stawów, wiązadeł, kontuzjami i urazami sportowymi, przeciążeniami w obrębie narządów ruchu, a także problemami napięciowymi wynikającymi ze stresu.

Fizjoterapeuta sportowy każdorazowo opracowuje zindywidualizowany plan terapii, uwzględniając aktualny stan psycho-fizyczny aktywnego sportowo Pacjenta, jego potrzeby, oczekiwania oraz najbliższe wyzwania, którym musi On sprostać. Poddanie się rehabilitacji sportowej przyspiesza odnowę biologiczną Pacjentów po długotrwałym i intensywnym wysiłku.  Sesje fizjoterapeutyczne przywracają organizmowi sportowca harmonię oraz przygotowują go do kolejnych treningów, zmniejszając ryzyko wystąpienia urazów czy  kontuzji. Rehabilitacja sportowa pozwala zniwelować uciążliwie, spowodowane przeciążeniem, bóle kręgosłupa, stawów, więzadeł i mięśni. Kluczowe w cyklu terapeutycznym są manualne techniki specjalne: czaszkowo-krzyżowa, wisceralna, powięziowa, terapia punktów spustowych, osteopatyczna oraz manipulacje, mobilizacje tkanek, masaże lecznicze i neuromobilizacje. Efekty terapii manualnej fizjoterapeuci wspomagają kinesiotapingiem, treningiem funkcjonalnym oraz ćwiczeniami biernymi i czynnymi z Pacjentem. Rehabilitacja i fizjoterapia sportowa wprowadzona już od pierwszych dni po urazie czy kontuzji, zdecydowanie skraca proces rekonwalescencji. Im szybciej usunięte zostaną dolegliwości około urazowe typu ból, obrzęki, krwiaki, ograniczenie zakresu ruchu, tym szybszy jest powrót Pacjenta do pełni zdrowia i sportowej formy. W zależności od tego, czy uraz wymaga interwencji chirurgicznej, działanie fizjoterapeuty sportowego sprowadza się do przygotowania Pacjenta do zabiegu, a w sytuacji gdy zabieg nie jest konieczny do przywrócenia mu satysfakcjonującej wydolności ruchowej, siły i sprawności. Rehabilitacja i fizjoterapia sportowa pomaga zregenerować, odnowić i wzmocnić silnie eksploatowany organizm Pacjenta sportowca.

Fizjoterapia sportowa

Sport to zdrowie, szczególnej troski i uważności. Zdowie wystawiane na najcięższą próbę. Pokonując bariery i ograniczenia ciała sportowcy zmuszeni są do intensywnego, nadnaturalnego forsowania swoich tkanek, mięśni i narządów. Dlatego też cierpią z bólu częściej niż przeciętny człowiek, ulegając długotrwałym, ciężkim kontuzjom i urazom. Fizjoterapia sportowa wymaga bardzo kompleksowego zaopatrzenia Pacjenta, nie tylko w obszarze potrzeb Jego ciała oraz działań profilaktycznych i wzmacniających, ale przede wszystkim w procesie emocjonalnego i psychologicznego wsparcia, którego wymagają sportowcy doświadczający goryczy porażki,  mierzący się z długotrwałą niepełnosprawnością czy też koniecznością rezygnacji ze swoich sportowych pasji. 

Rehabilitacja sportowa – Fizjoterapia dla sportowców w Krakowie

Łokieć tenisisty

Schorzenie to daje silne objawy bólowe w miejscu przyczepu ścięgna mięśni przedramienia do kości łokcia, promieniujące w kierunku przedramienia i nadgarstka. Dolegliwość utrudnia zarówno wyprost stawu łokciowego jak i rotację przedramienia utrudniając uprawianie sportów oraz codzienne czynności, takie jak trzymanie filiżanki czy podawanie ręki podczas witania się. Pomimo charakterystycznej nazwy, schorzenie nie dotyka jedynie tenisistów. Narzekają na nie wioślarze, łucznicy, akrobaci ale i malarze, rzeźbiarze czy gospodynie domowe. Wcześnie rozpoczęta rehabilitacja łokcia tenisisty znacznie przyspiesza proces leczenia i umożliwia sprawny powrót do wykonywania aktywności fizycznych oraz sportu. Fizjoterapeuta sportowy za pomocą terapii manualnej, manipulacji powięzi, masażu poprzecznego, limfatycznego, kinesiotapingu oraz ćwiczeń rehabilitacyjnych usprawnia kończynę górną Pacjenta, opracowując jednocześnie Jego obręcz barkową, klatkę piersiową, kręgosłup i miednicę celem przywrócenia całemu ciału sportowca właściwego balansu napięciowego.    

Łokieć golfisty

To uszkodzenie przyczepów mięśni przedramienia po wewnętrznej stronie łokcia, powodujące bolesny stan zapalny i ograniczenie ruchomości stawów. Schorzenie najczęściej związane jest z nadmiernym, energicznym ruchem. Może je wywołać niewłaściwe podnoszenie, rzucanie, uderzenie oraz zbyt słaba rozgrzewka. Do podstawowych objawów łokcia golfisty należą: ból i tkliwość na wewnętrznej stronie łokcia,  sztywność przedramienia, osłabienie siły ręki, nadgarstka i dłoni, drętwienie i mrowienie promieniujące do jednego lub większej liczby palców. Fizjoterapeutyczne zabiegi rehabilitujące łokieć golfisty opierają się na technikach manualnych,  mobilizacjach oraz manipulacjach tkanek, masażach leczniczych takich jak masaż poprzeczny i funkcyjny mięśni zginaczy nadgarstka oraz kinesiotapingu technikami więzadłowymi oraz mięśniowymi.

Kolano skoczka

Kolano skoczka najczęściej spowodowane jest nadmiernym uprawianiem sportu lub przeciążeniem kolana, którego głównym objawem jest silny, kłujący ból, obrzęk, tkliwość w okolicy więzadła rzepki oraz ograniczenie ruchomości kończyny dolnej utrudniające chodzenie. Schorzenie to powoduje degenerację więzadła oraz liczne mikro urazy, które nierehabilitowane prowadzą do zwyrodnień i trwałego unieruchomienia kolana. Szczególnie narażeni na kolano skoczka są koszykarze, siatkarze, piłkarze ręczni oraz piłkarze nożni. Wczesna fizjoterapia sportowa pomaga Pacjentom uniknąć dotkliwych komplikacji, jakimi są sztywność stawu kolanowego, utykanie i uczucie braku stabilności kończyny, zaniki mięśni, osłabienie mięśni łydki oraz osłabienie mięśni pośladka. Terapia manualna jest niezwykle skuteczną metodą wspierania sportowców cierpiących na kolano skoczka, wykorzystująca gamę nowoczesnych technik, manipulacji tkanek, chwytów oraz specjalne pozycje ułożeniowe pacjenta. Dzięki kompleksowej fizjoterapii sportowej możliwe jest wykrycie przyczyn wystąpienia kontuzji kolana oraz precyzyjnego opracowania określonych metod leczenia, które pozwolą na sprawny powrót do zdrowia. Techniki fizjoterapeutyczne mogą pomóc także na bardziej rozwinięte zapalenie przyczepu więzadła rzepki, poprawiając ogólną elastyczność więzadła, wyrównując balans mięśniowy całej kończyny dolnej, wzmacniając mięsień czworogłowy uda, a tym samym odciążając staw kolanowy. Uzupełnieniem fizjoterapeutycznych zabiegów manualnych jest kinesiotaping, czyli plastrowanie lecznicze. To technika polegająca na przyklejaniu specjalnych taśm w odpowiedni sposób na bolącą okolicę. Wspierają one i umożliwiają wykonywanie bardziej precyzyjnych ruchów oraz skorygowanie technicznych błędów podczas ćwiczeń, biegu lub chodu. Taping wpływa również przeciwobrzękowo i przeciwbólowo.

Bark zamrożony

Bark zamrożony jest to niezwykle bolesne i uciążliwe schorzenie ograniczające ruchomość stawu ramiennego, które nierehabilitowane doprowadza do deformacji, zrostów i zwyrodnień, a nawet trwałego unieruchomienia barku. Sportowcy wykonujący rzuty zza głowy są szczególnie narażeni na uraz barku oraz nadmierne przeciążenie struktur stabilizujących stawy obręczy barkowej. Mimo że tego typu urazy najczęściej występują u miotaczy baseballowych, to mogą się one pojawić u każdego sportowca, uprawiającego dyscyplinę, która wymaga wykonywania powtarzalnych ruchów wykonywanych nad głową, jak np. siatkówka, tenis i lekkoatletyka. Rehabilitacja zamrożonego barku polega na zastosowaniu fizjoterapeutycznych technik manualnych, pracy na punktach spustowych, opracowywaniu bruzd mięśniowych oraz terapii powięziowej. Dodatkowo fizjoterapeuta sportowy stosuje masaż głęboki, drenaż limfatyczny, ćwiczenia przeciwbólowe i zmniejszające sztywność barku, a także tapping, treningi oddechowe oraz funkcjonalne.  Celem fizjoterapii sportowej w rehabilitacji zamrożonego barku jest eliminowanie dolegliwości bólowych oraz zwiększanie zakresu ruchu w obrębie stawu ramiennego, a także stabilizacja obręczy barkowej poprzez wzmocnienie mięśni wspierających staw.  Fizykoterapeuta uwalnia manualnie napięcia mięśni i więzadeł w tylnej części barku, aby pomóc we wzmocnieniu struktur w przedniej części ramienia. Pozwala to zmniejszyć obciążenia uszkodzonych struktur. W celu uniknięcia nawrotów kontuzji, ocenie i ewentualnej korekcie, poddawana jest mechanika rzutu. Podczas ćwiczeń funkcjonalnych oraz treningów rehabilitacyjnych z fizjoterapeutą sportowym wypracowywana jest także właściwa pozycja ciała Pacjenta w celu zapobiegania kontuzjom i przeciążeniom obręczy barkowej.

Uszkodzenie ścięgna Achillesa

Kontuzje ścięgna piętowego, zwanego ścięgnem Achillesa należą do częstych schorzeń u sportowców, a także osób uprawiających sport w celach rekreacyjnych. Najczęstsze dysfunkcje to ostre i przewlekłe stany zapalne oraz zerwanie ścięgna Achillesa, które może w konsekwencji doprowadzić do jego zwyrodnienia. Urazy ścięgna Achillesa objawiają się silnymi dolegliwościami bólowymi, obrzękami, trzeszczeniem, ograniczeniami ruchu, a przede wszystkim na długi czas eliminują sportowców z treningów. Kontuzje ścięgna Achillesa wymagają szybkiej rehabilitacji i usprawnienia, gdyż zaniedbane prowadzą do patologicznych zmian, upośledzenia funkcji chodu, osłabienia mięśni kończyny dolnej oraz trwałego ograniczenia wydolności stawu skokowego. Podstawowymi metodami fizjoterapii w procesie niwelowania dysfunkcji i kontuzji ścięgna Achillesa są specjalne techniki manualne, manipulacje tkanek, mobilizacje oraz taping i masaże lecznicze. Niejednokrotnie leczenie zerwanego ścięgna Achillesa wymaga interwencji chirurgicznej, po której konieczna jest intensywna i wielopłaszczyznowa rehabilitacja.  W pierwszym okresie jest ona ukierunkowana na wygojenie ran pooperacyjnych służące ograniczeniu możliwości powstawania blizn i zrostów. Dalsza Fizjoterapia sportowa skoncentrowana jest na procesie stopniowego przywracania elastyczności tkanek i właściwego zakres ruchu w stawie skokowym Pacjenta. W kolejnym etapie planu terapeutycznego następuje odbudowa siły mięśnia trójgłowego łydki.  Fizjoterapeuta koryguje wzorce ruchowe Pacjentów z problemami ścięgna Achillesa, dedykując im personalizowany zestaw ćwiczeń kontroli nerwowo-mięśniowej i propriocepcji. Pomocniczo fizjoterapeuta sportowy stosuje masaże i przeciwobrzękowy drenaż limfatyczn, a także taśmy do kinesioptapingu, które stabilizują cały staw skokowy i zabezpieczają ścięgno Achillesa.

Kolano biegacza

Kolano biegacza to bolesna kontuzja występująca bardzo często wśród osób aktywnych fizycznie, uprawiających sport zawodowo bądź rekreacyjnie. Problem ten dotyka zazwyczaj początkujących zawodników oraz osób rozpoczynających przygodę z joggingiem, u których ból kolan pojawia już w pierwszych tygodniach treningów. Przyczyna tkwi w braku odpowiedniego przygotowania organizmu do podjęcia wzmożonego wysiłku oraz zbyt małej wydolności i siły układu powięziowo-mięśniowego, szczególnie w paśmie pomiędzy biodrem, a kolanem. Nadmierne tracie i obciążenie struktur pasma biodrowo-piszczelowego generuje wzmożone napięcie tkankowe i ostry ból. Fizjoterapeuta sportowy za pomocą specjalistycznych technik masażu i terapii manualnej rozluźniania mięśnie oraz powięzi Pacjenta. Celem manipulacji tkankowo-powięziowej i stosowanych podczas zabiegów specjalistycznych technik mobilizujących jest kompleksowe wzmocnienie mięśni, stawów i więzadeł sportowca, aby podnieść ich wydolność oraz funkcjonalność, a także ustabilizować cały układ ruchu. W celu działania przeciwobrzękowego oraz stabilizującego kolano terapeuta stosuje kinesiotaping, czyli taśmy lecznicze. Pracuje także na punktach spustowych i usprawnia czynnościowo narządy ruchu kontuzjowanego sportowca za pomocą ćwiczeń. W ramach działań profilaktycznych terapeuta służy pomocą w konstruowaniu wraz z Pacjentem racjonalnego planu treningowego z uwzględnieniem istotnych dla Jego rekonwalescencji okresów regeneracji. Koryguje wzorce ruchowe, postawę ciała podczas biegu, dobór obuwia, sposób przeprowadzania rozgrzewki przed aktywnością oraz rozciągania po treningu. Fizjoterapeuta sportowy zwraca uwagę na przestrzeganie zdrowej diety przez usportowionych Pacjentów.

Entezopatia

Entezopatia to bolesne schorzenie w obrębie narządu ruchu, polegające na przeciążeniowym uszkodzeniu przyczepów mięśniowych. Dotyka sportowców, w skutek działania zbyt dużych naprężeń i przeciążeń podczas treningów czy zawodów na układ kostno-mięśniowo-więzadłowy. Objawia się najczęściej zmianami chorobowymi miednicy, kolana, łokcia lub stopy. Osłabione i rozerwane włókna chrząstek, więzadeł i ścięgien, tracą stabilność, siłę i właściwe położenie doprowadzając do nasilenia stanów zapalnych oraz zmian patologicznych w obrębie kośćca, z którym są połączone. Stan ten doprowadza do osłabienia układu mięśniowego, zaburzeń czucia oraz ograniczenia ruchomości stawów, któremu towarzyszy silny ból podczas wykonywania określonych ruchów. Rehabilitacja sportowa w schorzeniach entezopatii odgrywa kluczową rolę w powrocie sportowców do zdrowia oraz pożądanej kondycji psycho-fizycznej. Jej bardzo istotną misją jest zapobieganie nieodwracalnemu zwapnieniu lub skostnieniu nadwyrężonych przyczepów mięśni w obrębie układu ruchu sportowca. Do najczęściej spotykanych entezopatii u osób aktywnych sportowo i wyczynowców zalicza się: łokieć tenisisty, łokieć golfisty, kolano skoczka, entezopatię mięśnia dwugłowego uda, mięśnia podkolanowego lub rozcięgna podeszwowego.

Polecani osteopaci i fizjoterapeuci w Krakowie
Osteopata problemy stomatologiczne

Monika Mól-Kovalczykowska

Osteopatia

Justyna Piekarz Osteopata / Osteopatia Kraków

Justyna Piekarz

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Tola Wierzbik Fizjoterapia osteopatia Kraków

Tola Wierzbik

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Agnieszka Zaleska-Czapla Fizjoterapia / Osteopatia

Agnieszka Zaleska-Czapla

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Michał Moskwa osteopata / fizjoterapeuta

Michał Moskwa

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

REHABILITACJA / OSTEOPATIA / FizjoterapiA

 

5/5 - (na podstawie 8 ocen)