Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Fizjoterapia a problemy w obrębie stawu łokciowego

Fizjoterapia a problemy w obrębie stawu łokciowego

Kończyny górne odgrywają niezwykle ważną rolę w codziennej aktywności każdej osoby. Gdy zaczynamy odczuwać dolegliwości bólowe w ich obrębie często nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Jedną z przyczyn ich występowania mogą być problemy w obrębie stawu łokciowego. Na szczęście, istnieją skuteczne metody na radzenie sobie z dolegliwościami występującymi w okolicy łokcia. Jednym z najskuteczniejszych jest fizjoterapia. Szczególnie dobre efekty możemy osiągnąć dzięki terapii manualnej. Sprawdź jakie daje efekty, na czym polega i kiedy może ci pomóc.

Staw łokciowy wyróżnia się skomplikowaną budową, jest przy tym narażony na duże przeciążenia, dlatego też dolegliwości bólowe oraz ograniczenie ruchomości pojawiają się bardzo często. Przypomnijmy jednak, czym jest stan łokciowy. Według definicji medycznej jest to staw złożony, zawiasowo-obrotowy, dwuosiowy, który łączy kość ramieniową z kośćmi przedramienia. W jego skład wchodzą powierzchnie stawowe:

  • część ramienno-łokciowa – staw zawiasowy,
  • część ramienno-promieniowa – staw kulisty,
  • część promieniowo-łokciowa – staw obrotowy.

Całość otoczona jest torebką stawową, która ma na celu chronić oraz stabilizować staw. Wytwarza ona również maź stawową, czyli substancję, która ma na celu zmniejszać tarcie poszczególnych elementów stawu w czasie ruchu.

Najczęstsze problemy w obrębie stawu łokciowego

Ból oraz ograniczona ruchomość stawu łokciowego może być spowodowana wieloma różnymi czynnikami. Wśród nich wymienić możemy entezopatie, czyli zwapnienia, urazy, stany zapalne, choroby zwyrodnieniowe oraz przeciążenia. Problemy w obrębie stawu łokciowego mogą przybierać różne postacie. Jest to między innymi upośledzenie ruchomości stawu, ból o różnym natężeniu i charakterze. Warto mieć świadomość, że może być on zarówno bardzo silny, jak i lekki, narastający przy wysiłku. Częstym objawem jest również mrowienie palców. Wśród najczęściej pojawiających się problemów wymienić możemy:

  • łokieć tenisisty, czyli zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramieniowej,
  • łokieć golfisty, czyli zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramieniowej,
  • tylny łokieć golfisty, czyli zespół przeciążeniowy ścięgna mięśnia trójgłowego,
  • złamania i zwichnięcia,
  • uszkodzenia tkanek miękkich w wyniku urazu.

Aby rozpoznać rodzaj z schorzenia, z którym się zmagasz lekarz powinien wykonać USG, które jest jednym z najskuteczniejszych sposobów ocenienia stanu stawu łokciowego.

Zanim przystąpisz do fizjoterapii stawu łokciowego

Musisz pamiętać, że nawet podobne dolegliwości bólowe łokcia mogą mieć zupełnie różne podłoże a co za tym idzie wymagać innego rodzaju ćwiczeń oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. Dlatego też chcąc rozwiązać swoje problemy zacznij od wizyty u lekarza, który pomoże w diagnozowaniu schorzeń w obrębie stawu łokciowego, z którymi się zmagasz. Niezbędny może okazać się nie tylko wnikliwy wywiad lekarski czy badanie, ale również diagnostyka obrazowa. Pamiętaj, by zabrać ze sobą dokumentację medyczną – pozwoli to specjaliście na dobranie optymalnej terapii, która w szybkim czasie przyniesie oczekiwane efekty.

Na czym polega fizjoterapia stawu łokciowego?

W zależności od schorzenia lub urazu w obrębie stawu łokciowego stosuje się różnego rodzaju zabiegi, które mają na celu niwelowanie dolegliwości bólowych oraz przywrócenie pełnej sprawności stawu. Wśród stosowanych terapii można wymienić między innymi terapię falą uderzeniową, laseroterapię czy krioterapię ciekłym azotem.

Jeśli jednak zmagasz się z problemami ze stawem łokciowym musisz mieć świadomość, że terapie te stanowią jedynie wsparcie w leczeniu schorzenia. Kluczowe znaczenie ma bowiem terapia manualna. Na czym polega? W trakcie gojenia się stawu (w przypadku urazu lub po zabiegu operacyjnym) przez pierwsze 6 tygodni stosuje się techniki, które mają na celu rozluźnienie mięśni oraz powięzi. W dalszych tygodniach fizjoterapii stosuje się tzw. techniki mobilizacyjne, które mają na celu przywrócić prawidłową ruchomość oraz zakres pracy stawu. Jednocześnie przyczyniają się one do zmniejszenia dolegliwości bólowych. Wśród technik tych wymienić możemy:

  • mobilizację uciskową,
  • napinanie i rozluźnianie,
  • stosowanie taśm do kinesiotapingu,
  • rozciąganie.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty?

Wiele osób sceptycznie podchodzi do zabiegów fizjoterapeutycznych. To błąd. Dobrze dobrana terapia manualna ma wiele zalet. Przede wszystkim, dzięki niej możesz uniknąć zabiegów chirurgicznych i późniejszej, niejednokrotne długotrwałej rekonwalescencji. To jednak nie wszystko. Odpowiednio prowadzona fizjoterapia to znacznie mniejsza ilość środków farmakologicznych, które nie pozostają bez wpływu na organizm. Warto wspomnieć również o tym, że fizjoterapia nie powoduje skutków ubocznych – może więc być stosowana niezależnie od twojego stanu zdrowia, wieku czy przebytych schorzeń. Terapia manualna nie jest bolesna ani inwazyjna. Musisz jednak pamiętać, że jej efekty zależą również od ciebie. Fizjoterapeuta zaleca swoim pacjentom ćwiczenia do wykonywania w domu. Od ich skrupulatności i regularności zależy powodzenie leczenia.

Jak dbać o stawy łokciowe?

Jeśli chcesz cieszyć się pełną sprawnością i uniknąć bólu zatroszcz się o stawy łokciowe. W jaki sposób możesz to zrobić? To proste. Przede wszystkim skorzystaj z porad fizjoterapeuty i wprowadź do codziennych nawyków ćwiczenia wzmacniające. Zadbaj również o prawidłową dietę, bogatą w kwasy omega-3 oraz białko. Unikaj również przeciążeń. Jeśli odczuwasz ból podczas wykonywania jakichkolwiek czynności – zrezygnuj z nich oraz zadbaj o regenerację stawu łokciowego.

Podsumowując, występujące problemy w obrębie stawu łokciowego powinny skłonić cię do podjęcia leczenia. Dokładna diagnoza lekarska a następnie prawidłowo dobrana fizjoterapia to najprostszy sposób na to, by odzyskać pełna sprawność oraz zapomnieć o dolegliwościach bólowych. Jeśli więc zmagasz się z problemami związanymi ze stawami łokciowymi – skontaktuj się z nami. Pomożemy w wyborze najlepszej terapii manualnej, dzięki czemu powrócisz do pełnej aktywności.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE

Problemy w obrębie stawu łokciowego?

Sprawdź wolne terminy w kalendarzu wizyt i umów się ze specjalistą już teraz!


Złamanie Smitha – złamanie nadgarstka

Złamanie Smitha - złamanie nadgarstka

Złamania Smitha doznają osoby, które padając podpierają się grzbietową powierzchnią ręki. Kość promieniowa ulega złamaniu na podobnej wysokości jak w złamaniu Collesa. Odłam obwodowy przesunięty jest dogłowowo i w kierunku…

Złamanie kości promieniowej Essex-Lopresti

Złamanie kości promieniowej Essex-Lopresti

Jest to złamanie szyjki kości promieniowej, często ze złamaniem głowy kości promieniowej z równoczesnym zwichnięciem głowy kości łokciowej w stawie promieniowo-łokciowym dalszym. Przyczyną tego uszkodzenia jest najczęściej upadek na wyprostowaną…

Złamanie dalszego odcinka kości łokciowej

Złamanie dalszego odcinka kości łokciowej

Bezpośrednie uderzenie w dalszą 1/3 obwodową kości łokciowej lub rzadziej upadek na wyprostowaną rękę mogą doprowadzić do złamania na tej wysokości. Często złamanie współistnieje z rozerwaniem stawu promieniowo-łokciowego dalszego. Jest…

Złamanie kości łódeczkowatej nadgarstka

Złamanie kości łódeczkowatej nadgarstka

Częstą przyczyną złamania kości łódeczkowatej nadgarstka jest upadek na wyprostowaną rękę przy równoczesnej rotacji zewnętrznej przedramienia. Złamanie występuje na trzech różnych poziomach: Złamanie guzka jest złamaniem pozastawowym i najczęściej nie…

Oceń

Autor:


Dodaj komentarz