Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Fizjoterapia a zaburzenia czucia

Fizjoterapia a zaburzenia czucia

Zaburzenia czucia to często występujące objawy neurologiczne, które mogą mieć różne przyczyny oraz dotykać różnych miejsc ciała człowieka. Niezależnie od tego, z czego wynikają są poważnym problemem, który wpływa negatywnie na samopoczucie pacjenta. Dlatego też kluczowe znaczenie ma nie tylko odkrycie przyczyn zaburzenia czucia, ale również przywrócenie prawidłowego odczuwania.Jedną z najskuteczniejszych metod jest fizjoterapia. Odpowiednio dobrane metody leczenia pozwalają odzyskać prawidłowe czucie zarówno w przypadku zaburzeń powierzchniowych, jak i głębokich.

Ciało każdego z nas posiada wiele receptorów, których zadaniem jest odbieranie bodźców oraz przekazywanie ich do układu nerwowego. To właśnie dzięki nim odczuwasz dotyk, ból, zmiany temperatury. Co ważne, receptory te znajdują się nie tylko na powierzchni ciała. Dlatego też możemy wyodrębnić dwa rodzaje czucia. Pierwszym z nich jest czucie powierzchowne, czyli bodźce odbierane przez skórę. Wśród nich wymienić możemy nie tylko wspomniany wcześniej dotyk czy różnice temperatur ale również nacisk i wibracje. Drugim rodzajem czucia jest czucie głębokie, czyli położenie części naszego ciała. Jest ono możliwe dzięki receptorom, które znajdują się w torebkach stawowych i ścięgnach.Zdarza się, że praca receptorów zostaje zaburzona, przez co mózg nie może prawidłowo odczytywać docierających do niego sygnałów. To właśnie zaburzenia czucia, które mogą przybierać różną postać. Wśród nich wymienić możemy:

  • osłabienie czucia,
  • przeczulicę, czyli nadwrażliwość na bodźce,
  • parestezje, czyli mrowienie, palenie, pieczenie nie mające przyczyn w odczuwanych bodźcach.

Osoby, które zmagają się z zaburzeniami czucia głębokiego mogą mieć wrażenie, że kończyny “nie należą do nich” lub mieć problemy z utrzymaniem równowagi oraz koordynacj ruchów.



Przyczyny zaburzeń czucia

Jeśli odczuwasz zaburzenia czucia może być to spowodowane wieloma schorzeniami, dlatego też niezwykle ważne jest przeprowadzenie szeregu badań diagnostycznych, które pozwolą na poznanie przyczyny tego stanu. Wśród najczęstszych przyczyn występowania zaburzeń wymienić możemy uszkodzenia receptorów, nerwów obwodowych lub ośrodków mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie.Wynikać one mogą ze schorzeń takich jak zespół cieśni nadgarstka, polineuropatii, zwyrodnień kręgosłupa, stwardnienia rozsianego, nowotworów lub cukrzycy. Zaburzenia czucia często pojawiają się po przebytym udarze, mogą być skutkiem wypadku lub zabiegu chirurgicznego.

Terapia manualna w leczeniu zaburzeń czucia – na czym polega?

Najskuteczniejszym rodzajem fizjoterapii w przypadku zaburzeń czucia jest terapia manualna. Przybiera ona różną postać w zależności od tego, czy mamy do czynienia z zaburzeniami czucia powierzchniowego czy też głębokiego. W przypadku każdego pacjenta niezbędna jest najpierw dokładna diagnostyka, która pozwoli określić rodzaj oraz przyczynę problemu.

Konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego oraz badanie czucia w obrębie unerwionych tkanek oraz siły i odruchów mięśni. Dopiero wówczas fizjoterapeuta może dopasować odpowiednią terapię. W przypadku zaburzeń czucia powierzchniowego są to zazwyczaj neuromobilizacje, czyli techniki polegające na rozciąganiu i przesuwaniu nerwów przez terapeutę. W efekcie udaje się odtworzyć prawidłową pracę nerwu oraz przewodzenia nerwowego.

Jeśli zaś pacjent zmaga się z zaburzeniami czucia fizjoterapeuta dobiera odpowiednie ćwiczenia, których rolą jest poprawienie świadomości własnego ciała u osoby zmagającej się z zaburzeniami. Co ważne, bardzo często wykonywane muszą być one nie tylko w czasie spotkań z terapeutą, ale również samodzielnie przez pacjenta.

W jakich przypadkach fizjoterapia może pomóc?

Terapia manualna może pomóc w leczeniu zaburzeń czucia spowodowanych wieloma chorobami i problemami neurologicznymi. Przynosi doskonałe efekty w przypadku pacjentów zmagających się z zespołem cieśni nadgarstka, uszkodzeniami nerwów czy problemami z kręgosłupem. Jest również bardzo pomocna w przypadku zaburzeń czucia będących skutkiem operacji chirurgicznych.

Czy każdy może skorzystać z terapii manualnej?

Choć leczenie zaburzeń czucia za pomocą fizjoterapii jest nieinwazyjne i bezpieczne, niestety nie każdy pacjent może z niego skorzystać. Istnieją bowiem przeciwwskazania, które wykluczają tę metodę leczenia. Jeśli jesteś osobą chorującą na nowotwory, masz żylaki lub krwotoki ta metoda terapii nie będzie dla ciebie wskazana. Terapii nie należy przeprowadzać również w przypadku ostrych stanów zapalnych, chorób skóry, problemów z nadciśnieniem oraz u pacjentów z gorączką. Pamiętaj jednak, że każdy przypadek analizowany jest indywidualnie – czasem okazuje się, że wystarczy zachować szczególną ostrożność lub odpowiednio dopasować rodzaj wykonywanych masaży oraz innych technik terapeutycznych.

Dlaczego warto postawić na fizjoterapię?

Fizjoterapia w leczeniu zaburzeń czucia jest zazwyczaj bardzo skuteczna i przynosi doskonałe efekty. Warto jednak pamiętać, że leczenie zaburzeń neurologicznych jest procesem, którego skutki zauważymy dopiero po pewnym czasie. Niemniej jednak u większości pacjentów udaje się przywrócić prawidłowe odczuwanie lub znacznie zminimalizować nieprzyjemne odczucia i dolegliwości. Niezwykle ważna jest jednak współpraca z fizjoterapeutą, stosowanie się do jego zaleceń oraz samodzielne wykonywanie ćwiczeń. Niemniej jednak fizjoterapia to metoda leczenia, która ma wiele zalet. Przede wszystkim jest nieinwazyjna i bezpieczna. Nie obciąża organizmu oraz nie wywołuje skutków ubocznych. Jej dużą zaletą jest również pozytywny wpływ na cały organizm. Pacjenci często odczuwają znaczną poprawę samopoczucia.

Jeśli więc zmagasz się z zaburzeniami czucia i zastanawiasz się co możesz zrobić by odzyskać prawidłowe odczuwanie – fizjoterapia jest dokładnie tym, czego potrzebujesz. Skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści dobiorą odpowiednie metody terapii manualnej, dzięki którym szybko odczujesz poprawę swojego stanu. O skuteczności fizjoterapii przekonały się już setki pacjentów z problemami podobnymi do Twojego.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE

Doskwierają Ci zaburzenia czucia i szukasz skutecznego sposobu, aby im zapobigać?

Sprawdź wolne terminy w kalendarzu wizyt i umów się na fizjoterapię już teraz!

Złamanie Smitha – złamanie nadgarstka
Złamanie Smitha - złamanie nadgarstka

Złamania Smitha doznają osoby, które padając podpierają się grzbietową powierzchnią ręki. Kość promieniowa ulega złamaniu na podobnej wysokości jak w złamaniu Collesa. Odłam obwodowy przesunięty jest dogłowowo i w kierunku…

Złamanie kości promieniowej Essex-Lopresti
Złamanie kości promieniowej Essex-Lopresti

Jest to złamanie szyjki kości promieniowej, często ze złamaniem głowy kości promieniowej z równoczesnym zwichnięciem głowy kości łokciowej w stawie promieniowo-łokciowym dalszym. Przyczyną tego uszkodzenia jest najczęściej upadek na wyprostowaną…

Złamanie dalszego odcinka kości łokciowej
Złamanie dalszego odcinka kości łokciowej

Bezpośrednie uderzenie w dalszą 1/3 obwodową kości łokciowej lub rzadziej upadek na wyprostowaną rękę mogą doprowadzić do złamania na tej wysokości. Często złamanie współistnieje z rozerwaniem stawu promieniowo-łokciowego dalszego. Jest…

Złamanie kości łódeczkowatej nadgarstka
Złamanie kości łódeczkowatej nadgarstka

Częstą przyczyną złamania kości łódeczkowatej nadgarstka jest upadek na wyprostowaną rękę przy równoczesnej rotacji zewnętrznej przedramienia. Złamanie występuje na trzech różnych poziomach: Złamanie guzka jest złamaniem pozastawowym i najczęściej nie…

Oceń

Dodaj komentarz