Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Fizjoterapia kardiologiczna i rehabilitacja.

FIZJOPROFILAKTYKA I REHABILITACJA W KRAKOWIE DLA PACJENTÓW BORYKAJĄCYCH SIĘ Z PROBLEMAMI KARDIOLOGICZNYMI.

Fizjoterapia kardiologiczna jest działaniem mającymkompleksowo wspomagać układ sercowo-naczyniowy u Pacjentów z problemami kardiologicznymi. Ten rodzaj terapii ukierunkowany jest na niwelowanie zastojów krążenia płynów ustrojowych w organizmie u osób z zaburzeniami pracy układu krążenia i limfatycznego. Można stosować ją zarówno jako działanie prewencyjne u Pacjentów szczególnie narażonych na tego typu schorzenia, jak i sposób na przywrócenie sprawności ludziom po przebytym zawale lub operacji serca.

Serce człowieka to pompa wprawiająca w ruch krew w naczyniach krwionośnych. Służy dotlenianiu i odżywianiu wszystkich struktur oraz narządów ludzkiego organizmu, dlatego też wszelkie zakłócenia rytmu pracy serca zagrażają zdrowiu i życiu Pacjentów. Podczas zabiegów stosowanych w fizjoterapii kardiologicznej terapeuta za pomocą specjalistycznych technik terapii manualnej oraz masaży usprawnia przepływ krwi, limfy oraz płynu rdzeniowo-mózgowego w organizmie Pacjenta, regulując tym samym ciśnienie i procesy przemiany materii na poziomie komórkowym.

Celem terapii kardiologicznej jest przywrócenie właściwego balansu napięciowego w strukturach i układach ciała rehabilitowanej osoby, a także ustabilizowanie rytmu przepływu płynów ustrojowych. Rehabilitacja i fizjoterapia kardiologiczna to także regulacja jego motylności. Polega ona na rozluźnianiu włóknistego szkieletu serca poprzez bardzo delikatne rozmasowywanie struktur klatki piersiowej. Działania te służą manualnemu uwalnianiu przyczepów zastawek serca od napięć, a także harmonizacji układu bodźcoprzewodzącego na płaszczyźnie przedsionkowo-komorowej.

Plan rehabilitacji i fizjoterapii kardiologicznej uwzględnia także specjalistyczny trening, w skład którego wchodzi zestaw ćwiczeń oddechowych mających na celu poprawienie ogólnej wydolności organizmu Pacjenta ze schorzeniami kardiologicznymi. Fizjoterapeutyczne wspieranie funkcji układu sercowo-naczyniowego może nie tylko wyraźnie poprawić komfort codziennego funkcjonowania, ale także znacznym stopniu przedłużyć życie Pacjentów obciążonych kardiologicznie.

Osteohelp to znajdujący się w Krakowie gabinet specjalizujący się w fizjoterapii i masażu. Nasi fizjoterapeuci posiadają wiedzę i umiejętności pozwalające na prowadzenie skutecznej rehabilitacji osób, które przeszły zawał lub operację serca, lub borykają się z problemami sercowo-naczyniowymi. Zdajemy sobie sprawę z tego, że fizjoterapia kardiologiczna to zadanie odpowiedzialne i wymagające indywidualnego, emetycznego i profesjonalnego podejścia do każdego Pacjenta. Oprócz odpowiednio dobranych ćwiczeń oraz technik manualnych nasz personel przykłada bardzo dużą wagę do kwestii profilaktycznych. Naszym celem jest nie tylko doraźna pomoc, ale również uświadamianie Pacjentów o roli, jaką leczeniu kardiologicznym odgrywają ich codzienne przyzwyczajenia.

ADRES

ul. Limanowskiego 15

30-551 Kraków

GODZINY PRZYJĘĆ

Poniedziałek – Piątek
8:00 – 21:00

Kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna

Fizjoterapia kardiologiczna służy wspieraniu i usprawnianiu organizmu Pacjentów borykających się z problemami układu krążenia, w skład którego wchodzi układ krwionośny i limfatyczny wraz z wypełniającymi je płynami ustrojowymi, takimi jak krew, płyn rdzeniowo-mózgowy i limfa. Schorzenia serca oraz naczyń krwionośnych, czyli głównie żył oraz tętnic wymagają dostosowywania specjalistycznego postępowania rehabilitacyjnego, uwzględniającego aktualny stan sercowo-naczyniowy Pacjenta. Fizjoterapia kardiologiczna ma za zadanie przywrócić wydolność krążeniową osobie z chorobami serca i naczyń krwionośnych poprzez niwelowanie zaburzeń prawidłowego współdziałania narządów i tkanek oraz zapobieganie niekorzystnym zmianom czynnościowym mogącym zachodzić w jego organizmie.

Spośród wielu zagrożeń kardiologicznych, będących przyczynami zakłócającymi prawidłowe funkcjonowanie serca wymienić można wszelkie dysfunkcje i choroby sąsiadujących z sercem narządów, a także urazy kości lub destabilizację układów: stawowo-więzadłowo-powięziowego, naczyniowego, limfatycznego i nerwowego. Warto wspomnieć, że ryzyko schorzeń kardiologicznych rośnie wraz z wiekiem, dlatego w ich leczeniu bardzo istotną rolę odgrywa profilaktyka rozumiana jako prowadzenie zdrowego trybu życia oraz cykliczne poddawanie się badaniom.

Najczęstsze przyczyny zaburzeń w obrębie serca to uszkodzenia kręgosłupa w odcinku piersiowym i szyjnym, urazy podstawy czaszki, żeber, mostka, przepony, mięśni i powięzi w obrębie klatki piersiowej oraz brzucha, a także wady postawy. Dużym ograniczeniem dla ruchomości osierdzia są dysfunkcje wisceralne takie jak powiększenie tarczycy, fiksacja płuc, podrażnienia i patologie tchawicy oraz choroby wszystkich narządów pozostających w sąsiedztwie przepony, m.in.: żołądka, jelit, wątroby czy trzustki. Zaburzenia unerwienia oraz krążenia, typu tętniaki, żylaki lub zastoje limfatyczne również wymagają interwencji fizjoterapeutycznej, gdyż niekorzystnie oddziałują one na serce człowieka. Zarówno funkcje, jak i położenie anatomiczne serca sprawiają, iż pozostaje ono w ścisłym związku i wzajemnym oddziaływaniu z każdym elementem oraz układem ludzkiego ciała. Dlatego też fizjoterapia kardiologiczna zobowiązana jest do objęcia opieką i usprawnienia całego organizmu Pacjenta, by kompleksowo uaktywniać procesy autonaprawcze i regeneracyjne.

W trakcie fizjoterapii kardiologicznej fizjoterapeuta palpacyjnie ocenia mobilność serca, rytm jego pracy oraz ruchy zastawek i wspiera funkcje serca poprzez terapię manualną, w pierwszej kolejności regulując pracę, oraz ruchomość przepony, od której zależy prawidłowe oddychanie, krążenie i ciśnienie krwi. Manualne opracowywanie przepony mobilizuje osierdzie, przyczyniając się do poprawy jego funkcjonowania oraz odtworzenia równowagi między klatką piersiową a jamą brzuszną Pacjenta.

Kolejnym etapem rehabilitacji i fizjoterapii kardiologicznej jest zwiększenie ruchomości odcinka piersiowego kręgosłupa oraz stabilizacja odcinka szyjnego za pomocą stymulacji powięzi gardłowo-podstawnej. Fizjoterapeuta aktywuje prawidłowe ruchy kompensacyjne, aby poprzez powięź wewnątrzpiersiową równoważyć napięcia w obrębie żeber i klatki piersiowej Pacjenta tworząc komfortową przestrzeń dla właściwego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.

Oferujemy kompleksowe usługi fizjoterapeutyczne w Krakowie. Leczymy Pacjentów zmagającym się z niewydolnością serca, chorobą wieńcową, a także innymi schorzeniami kardiologicznymi. Pomagamy w rekonwalescencji osób po incydentach sercowych, zapewniając im powrót do samodzielnego funkcjonowania najszybciej jak to możliwe. Jeżeli szukają Państwo fizjoterapii kardiologicznej na terenie Krakowa, nasi specjaliści są do Państwa dyspozycji.

Fizjoterapia z sercem

W rehabilitacji serca zajmującego główną pozycję w organizmie Pacjenta niezwykle istotnym jest „podejście do serca z sercem i ogromną delikatnością”. Techniki wykonywane na sercu oddziałują nie tylko na osierdzie, ale także na emocje, skutkując silnymi reakcjami. Fizjoterapeuta opracowujący tkanki i struktury serca towarzyszy Pacjentowi w złożonym procesie terapeutycznym, którego celem jest uzdrowienie ciała, jak i uwolnienie Jego umysłu od głęboko skrywanych, często bardzo trudnych emocji.

Rehabilitacja i fizjoterapia kardiologiczna

Rehabilitacja po zawale serca

Rehabilitacja Pacjentów po zawale serca powinna rozpocząć się tuż po opuszczeniu przez nich szpitala. Jej program jest dobierany indywidualnie i kompleksowo. Uwzględnia zabiegi z zakresu terapii manualnej, jak i usprawniające ćwiczenia fizyczne. Manipulacje tkanek dotyczą obszarów klatki piersiowej, brzucha i kręgosłupa, są niezwykle delikatne i nieinwazyjne, a ich zasadniczym celem jest rozluźnienie struktur mięśniowo-powięziowych oraz uregulowanie przepływu płynów ustrojowych. Fizjoterapia kardiologiczna ma na celu poprawę wydolności mięśnia sercowego oraz wzmocnienie ogólnej kondycji Pacjenta. Ryzyko powtórnego zawału serca u chorych, którzy przeszli zawał, wynosi ok. 15% w ciągu roku. Dlatego w czasie rehabilitacji ważne jest wyrobienie zdrowych nawyków, które pomogą Pacjentowi ograniczyć czynniki ryzyka. Wspomagająco fizjoterapeuci stosują delikatny masaż segmentarny, który poprawia ukrwienie wieńcowe, likwiduje objawy bólowe oraz takie subiektywne odczucia Pacjenta, jak uczucie ucisku, duszności czy lęku. Masaż wykonuje się bardzo ostrożnie w pozycji siedzącej z zastosowaniem głaskania, rozcierania i wibracji. Po kilku tygodniach od zawału, aby usprawnić funkcjonalnie Pacjenta, można wdrożyć nieinwazyjny masaż kręgosłupa, grzbietu, okolicy łopatkowej, mięśnia czworobocznego, dołu pachowego, mostka oraz mięśnia piersiowego większego. Podczas masowania fizjoterapeuci dostosowują siłę poszczególnych technik do indywidualnej reaktywności Pacjenta, aby nie wywołać przesunięć odruchowych ze strony serca, mostka lub dołu pachowego. Aby fizjoterapia kardiologiczna po zawale serca była w pełni skuteczna, Pacjent instruowany jest, w jaki sposób powinien dozować wysiłek fizyczny oraz zmodyfikować tryb życia, aby w przyszłości uniknąć chorób sercowo-naczyniowych. Fizjoterapeuci prowadzący rehabilitację nadzorują wysiłek fizyczny Pacjentów, co jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa osób po przebytym zawale serca. Specjaliści prowadzą również ćwiczenia krążeniowo-oddechowe, mające duży wpływ regenerację organizmu oraz na regulację rytmu serca, ciśnienia i poprawę krążenia ogólnoustrojowego.

Rehabilitacja serca po Covid-19

Manualna fizjoterapia kardiologiczna wspiera Pacjentów dotkniętych powikłaniami pocovidowymi objawiającymi się niewydolnością i słabszą kondycją fizyczną wynikającą z obciążenia układu sercowo-naczyniowego. Wsparcia terapeutycznego wymagają osoby cierpiące na zaburzenia rytmu serca, duszności, męczliwość i bóle w klatce piersiowej wywołanym uszkodzeniem lub zapaleniem mięśnia sercowego. Przyczyną tych zaburzeń są cytokiny rozproszone w organizmie Pacjentów po przebyciu infekcji koronawirusa, które stanowią swoisty inkubator stanów zapalnych osłabiających serce i cały układ krążenia. Wpływają one także bardzo negatywnie na żyły i tętnice, wywołując zapalenie naczyń krwionośnych oraz zaburzenia procesów krzepnięcia. Fizjoterapia kardiologiczna, czyli rehabilitacja osłabionego serca Pacjentów po Covid-19 polega na manualnym usprawnianiu przepływów płynów ustrojowych oraz niwelowaniu stanów wzmożonego napięcia w tkankach i układach ciała Pacjenta. Te działania terapeutyczne pomagają eliminować mikrozakrzepy i zatory powstające w wyniku zapalenia naczyń krwionośnych. Fizjoterapia manualna wspiera układ krążenia i serce Pacjentów technikami powięziowego i wisceralnego opracowywania tkanek, drenażem limfatycznym oraz terapią kraniosakralną. Celem terapii jest usprawnienie pracy układu krążenia i układu oddechowego. Fizjoterapeuta przywraca właściwe funkcjonowanie toru oddechowego, przeponowo-brzusznego, od którego zależy praca mięśnia sercowego, jego rytm, ciśnienie oraz poziom dotlenienia całego układu sercowo-naczyniowego. Podczas terapii opracowywany jest także układ nerwowy Pacjenta. Regulacji ulega nerw błędny, poprzez który możliwe jest wpływanie na całe osierdzie i przeponę. Elementem wsparcia rehabilitacyjnego dla układu sercowego jest także limfatyczny drenaż powięziowy, który eliminuje zastoje chłonki, pobudzając aktywność układu immunologicznego oraz wspomagając biomechanikę ciała. Kompleksowa rehabilitacja i fizjoterapia kariologiczna pomaga Pacjentom po Covid-19 w szybszym powrocie do pożądanej kondycji psychofizycznej i pełni sił.

Rehabilitacja po operacji serca

Fizjoterapia kardiologiczna manualna, za pomocą personalizowanych technik specjalnych, ćwiczeń i masaży wspiera Pacjentów po operacji serca. Aby była w pełni skuteczna, powinna być wprowadzona jak najwcześniej, tuż po ustabilizowaniu parametrów życiowych Pacjenta. Aktywna terapia i rehabilitacja pooperacyjna zaczyna się od wykonania tzw. prób wysiłkowych, na podstawie których fizjoterapeuta ustala plan terapii i określa bezpieczne obciążenie dla układu sercowo–naczyniowego. Istotne znaczenie ma także profilaktyka przeciwodleżynowa i przeciwzapalna, służąca ograniczeniu ryzyka powstania zatorów, zakrzepów czy stanów zapalnych płuc. Za pomocą delikatnych technik masażu leczniczego, drenażu limfatycznego oraz nauce efektywnego kaszlu i odkrztuszania fizjoterapia kardiologiczna usprawnia funkcje oddechowe i krążeniowe w organizmie Pacjenta po operacji serca. Ćwiczenia dla Pacjentów kardiologicznych wdrażane są stopniowo i obejmują przede wszystkim treningi oddechowe. Prawidłowe oddychanie torem przeponowo-brzusznym, odciąża klatkę piersiową, służy stabilizacji kręgosłupa oraz miednicy, usprawnia również pracę przepony, zapewniając pełniejsze dotlenienie organizmu Pacjenta, co zdecydowanie przyspiesza Jego rekonwalescencję i gojenie blizn pooperacyjnych. Fizjoterapeuta usprawnia manualnie przewodnictwo nerwowe i limfatyczne w obrębie struktur i narządów sąsiadujących z operowanymi organami układu sercowo-naczyniowego. W okresie gojenia się ran, poprzez uelastycznianie systemu powięzi terapeuta wspiera kondycję mięśni, ścięgien i tkanek zapobiegając ich usztywnieniu oraz tworzeniu się zrostów, zatorów oraz napięć. Ogromną rolę w skutecznej fizjoterapii kardiologicznej odgrywa zmiana stylu życia i nawyków żywieniowych Pacjenta po operacji serca, m.in. rezygnacja z palenia papierosów i picia alkoholu, zdrowa, zbilansowana dieta, a także regularne ćwiczenia oraz kontrola parametrów.

Rehabilitacja nerwicy serca

Nerwica serca będąca rodzajem nerwicy wegetatywnej to zaburzenia lękowe objawiające się uciążliwymi dolegliwościami ze strony układu nerwowego i układu krążenia, którym towarzyszą zaburzenia rytmu serca, duszności, oraz bóle w okolicach klatki piersiowej. Pacjenci z nerwicą serca doświadczają bardzo silnego lęku i niepokoju połączonego z obawą o własne życie. Dzięki fizjoterapii kardiologicznej za pomocą technik manualnych uwalnia się napięcia nerwowo-mięśniowe powstałe wskutek kumulacji stresu i nadprodukcji adrenaliny, kortyzolu oraz noradrenaliny w organizmie Pacjenta. Stosowane techniki powięziowe, masaże i manipulacje tkanek w obrębie czaszki, szyi, klatki piersiowej, brzucha i miednicy mają za zadanie zniwelować bodźce stymulujące nadwrażliwość mięśnia sercowego, wyrównać ciśnienie krwi, wyciszyć układ nerwowy, ustabilizować procesy oddychania oraz unormować rytm przepływu płynów ustrojowych w organizmie znerwicowanego Pacjenta. Plan pracy terapeutycznej zakłada tonowanie i regulacje napięć w obszarze wszystkich układów i narządów ciała osoby borykającej się z nerwicą. Drenaż limfatyczny służy jako narzędzie do korygowania pracy układu hormonalnego, limfatycznego oraz immunologicznego. Fizjoterapeutyczne techniki manualne pomagają zharmonizować funkcjonowanie układu nerwowego, krążenia, limfatycznego i hormonalnego usprawniając funkcjonowanie tkanki mózgowej, co bezpośrednio wpływa na wyciszenie emocji i poprawę nastroju. Celem fizjoterapii kardiologicznej jest uwolnienie Pacjentów cierpiących na nerwicę od psychosomatycznych dolegliwości bólowych, napięć, zaburzeń pracy serca, oddechu oraz lęku i niepokoju. Duże znaczenie w rehabilitacji nerwic ma aktywność fizyczna, która pomaga w odreagowaniu stresu. Znakomite rezultaty przynoszą treningi uspakajające bazujące na nauce świadomego, relaksującego oddychania połączone z łagodnymi ćwiczeniami fizycznymi.

Polecani osteopaci i fizjoterapeuci w Krakowie
Osteopata problemy stomatologiczne

Monika Mól-Kovalczykowska

Osteopatia

Justyna Piekarz Osteopata / Osteopatia Kraków

Justyna Piekarz

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Tola Wierzbik Fizjoterapia osteopatia Kraków

Tola Wierzbik

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Agnieszka Zaleska-Czapla Fizjoterapia / Osteopatia

Agnieszka Zaleska-Czapla

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Michał Moskwa osteopata / fizjoterapeuta

Michał Moskwa

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

REHABILITACJA / OSTEOPATIA / FizjoterapiA

Osteopatia w terapii nerwicy

nerwice osteopatia

Wiele osób latami zmaga się z nerwicą, bez większych efektów leczenia farmakologicznego. Jak wiadomo jest to dolegliwość trudna w leczeniu, a stosowanie benzodiazepin i leków przeciwdepresyjnych wiąże się z licznymi…

Osteopatia a choroby serca

Osteopatia a choroby serca

Niniejszy artykuł, do którego napisania wykorzystane zostały najnowsze opracowania naukowe, traktuje o chorobach serca i o metodach jego leczenia z pomocą medycyny osteopatycznej. Osteopatia to holistyczna (całościowa) forma terapii manualnej,…

 

5/5 - (na podstawie 7 ocen)