Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Fizjoterapia kardiologiczna i rehabilitacja.

– fizjoprofilaktyka i rehabilitacja dla Pacjentów borykających się z problemami kardiologicznymi.

Fizjoterapia kardiologiczna kompleksowo wspomaga układ sercowo-naczyniowy Pacjentów. Jest ukierunkowana na niwelowanie zastojów krążenia płynów ustrojowych w organizmie osób z zaburzeniami pracy układu krążenia i limfatycznego. Serce człowieka to pompa wprawiająca w ruch krew w naczyniach krwionośnych. Służy dotlenianiu i odżywianiu wszystkich struktur oraz narządów ludzkiego organizmu, dlatego też wszelkie zakłócenia rytmu pracy serca zagrażają zdrowiu i życiu Pacjentów.

Fizjoterapeuta za pomocą specjalistycznych technik terapii manualnej oraz masaży usprawnia przepływ krwi, limfy oraz płynu rdzeniowo-mózgowego w organizmie Pacjenta, regulując tym samym ciśnienie i procesy przemiany materii na poziomie komórkowym.

Celem terapii kardiologicznej jest przywrócenie właściwego balansu napięciowego w strukturach i układach ciała rehabilitowanej osoby, a także ustabilizowanie rytmu przepływu płynów ustrojowych. Rehabilitacja serca to także regulacja jego motylności. Polega ona na rozluźnianiu włóknistego szkieletu serca poprzez bardzo delikatne rozmasowywanie struktur klatki piersiowej. Działania te służą manualnemu uwalnianiu przyczepów zastawek serca od napięć, a także harmonizacji układu bodźcoprzewodzącego na płaszczyźnie przedsiąkowo-komorowej.

Plan rehabilitacji uwzględnia także ćwiczenia oraz treningi oddechowe poprawiające ogólną wydolność fizyczną Pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi. Fizjoterapeutyczne wspieranie funkcji układu sercowo-naczyniowego poprawia komfort codziennego funkcjonowania i służy przedłużaniu życia Pacjentów obciążonych kardiologicznie.

ADRES

ul. Limanowskiego 15

30-551 Kraków

GODZINY PRZYJĘĆ

Poniedziałek – Piątek
8:00 – 21:00

Kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna

Fizjoterapia kardiologiczna służy wspieraniu i usprawnianiu organizmu Pacjentów borykających się z problemami układu krążenia, w skład którego wchodzi układ krwionośny i limfatyczny wraz z wypełniającymi je płynami ustrojowymi, takimi jak krew, płyn rdzeniowo-mózgowy i limfa. Schorzenia serca oraz naczyń krwionośnych, czyli głównie żył oraz tętnic wymagają dostosowywania specjalistycznego postępowania rehabilitacyjnego, uwzględniającego aktualny stan sercowo-naczyniowy Pacjenta. Fizjoterapia kardiologiczna ma za zadanie przywrócić wydolność krążeniową Pacjentom z chorobami serca i naczyń, poprzez niwelowanie zaburzeń prawidłowego współdziałania narządów
i tkanek oraz zapobieganie niekorzystnym zmianom czynnościowym w Jego organizmie. Wszelkie dysfunkcje i choroby sąsiadujących z sercem narządów, urazy kości czy destabilizacja układów stawowo-wiezadłowo-powięziowego, naczyniowego, limfatycznego czy nerwowego zakłócają prawidłowe funkcjonowanie serca.

Najczęstsze przyczyny zaburzeń w obrębie serca to uszkodzenia kręgosłupa w odcinku piersiowym i szyjnym, urazy podstawy czaszki, żeber, mostka, przepony, mięśni i powięzi w obrębie klatki piersiowej oraz brzucha, a także wady postawy. Dużym ograniczeniem dla ruchomości osierdzia są dysfunkcje wisceralne takie jak powiększenie tarczycy, fiksacja płuc, podrażnienia i patologie tchawicy oraz choroby wszystkich narządów pozostających w sąsiedztwie przepony, m. in.: żołądka, jelit, wątroby czy trzustki. Zaburzenia unerwienia oraz krążenia, typu tętniaki, żylaki lub zastoje limfatyczne również wymagają interwencji fizjoterapeutycznej. gdyż niekorzystnie oddziałują na serce człowieka. Zarówno funkcje jak i położenie anatomiczne serca  sprawiają, iż pozostaje ono w ścisłym związku i wzajemnym oddziaływaniu z każdym elementem oraz układem ludzkiego ciała. Dlatego też fizjoterapia kardiologiczna zobowiązana jest do usprawnienia i zaopiekowania całego organizmu Pacjenta, by kompleksowo uaktywniać procesy autonaprawcze i regeneracyjne.

Fizjoterapeuta palpacyjnie ocenia mobilność serca, rytm jego pracy oraz ruchy zastawek i wspiera funkcje serca poprzez terapie manualne w pierwszej kolejności regulując pracę oraz ruchomość przepony, od której zależy prawidłowe oddychanie, krążenie i ciśnienie krwi. Manualne opracowywanie przepony mobilizuje osierdzie przyczyniając się do poprawy oraz odtworzenia równowagi między klatką piersiową, a jamą brzuszną Pacjenta. Kolejnym etapem rehabilitacji kardiologicznej jest zwiększenie ruchomości odcinka piersiowego kręgosłupa oraz stabilizacja odcinka szyjnego za pomocą stymulacji powięzi gardłowo-podstawnej. Fizjoterapeuta aktywuje prawidłowe ruchy kompensacyjne, aby poprzez powięź  wewnątrzpiersiową równoważyć napięcia w obrębie żeber i klatki piersiowej Pacjenta tworząc komfortową przestrzeń dla właściwego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.

Fizjoterapia z sercem

W rehabilitacji serca zajmującego główną pozycję w organizmie Pacjenta niezwykle istotnym jest „podejście do serca z sercem i ogromną delikatnością”. Techniki wykonywane na sercu oddziałują nie tylko na osierdzie, ale także na emocje, skutkując silnymi reakcjami. Fizjoterapeuta opracowujący tkanki i struktury serca towarzyszy Pacjentowi w złożonym procesie terapeutycznym, którego celem jest uzdrowienie ciała jak i uwolnienie Jego umysłu od głęboko skrywanych, często bardzo trudnych emocji.

Rehabilitacja i fizjoterapia kardiologiczna

Rehabilitacja po zawale serca

Rehabilitacja Pacjentów po zawale serca powinna rozpocząć się tuż po opuszczeniu przez nich szpitala. Jej program jest dobierany indywidualnie i kompleksowo. Uwzględnia zabiegi z zakresu terapii manualnej jak i usprawniające ćwiczenia fizyczne. Manipulacje tkanek dotyczą obszarów klatki piersiowej, brzucha i kręgosłupa, są niezwykle delikatne i nieinwazyjne, a ich zasadniczym celem jest rozluźnienie struktur mięśniowo-powięziowych oraz uregulowanie przepływu płynów ustrojowych. Fizjoterapia ma na celu poprawę wydolności mięśnia sercowego, i wzmocnienie ogólnej kondycji Pacjenta. Ryzyko powtórnego zawału serca u chorych, którzy przeszli zawał, wynosi ok. 15% w ciągu roku. Dlatego w czasie rehabilitacji ważne jest wyrobienie zdrowych nawyków, które pomogą Pacjentowi ograniczyć czynniki ryzyka. Wspomagająco fizjoterapeuci stosują delikatny masaż segmentarny, który poprawia ukrwienie wieńcowe, likwiduje objawy bólowe oraz takie subiektywne odczucia Pacjenta, jak uczucie ucisku, duszności czy lęku. Masaż wykonuje się bardzo ostrożnie w pozycji siedzącej z zastosowaniem głaskania, rozcierania i wibracji. Po kilku tygodniach od zawału, aby usprawnić funkcjonalnie Pacjenta, można wdrożyć nieinwazyjny masaż kręgosłupa, grzbietu, okolicy łopatkowej, mięśnia czworobocznego, dołu pachowego, mostka oraz mięśnia piersiowego większego. Podczas masowania fizjoterapeuci dostosowują siłę poszczególnych technik do indywidualnej reaktywności Pacjenta, aby nie wywołać przesunięć odruchowych ze strony serca, mostka lub dołu pachowego. Aby rehabilitacja po zawale serca była w pełni skuteczna, Pacjent instruowany jest w jaki sposób powinien dozować wysiłek fizyczny oraz zmodyfikować tryb życia, aby w przyszłości uniknąć chorób sercowo-naczyniowych. Fizjoterapeuci prowadzący rehabilitację nadzorują wysiłek fizyczny Pacjentów, co jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa osób po przebytym zawale serca. Specjaliści prowadzą również ćwiczenia krążeniowo-oddechowe, mające duży wpływ regenerację organizmu oraz na regulację rytmu serca, ciśnienia i poprawę krążenia ogólnoustrojowego.

Rehabilitacja serca po Covid-19

Fizjoterapia manualna wspiera Pacjentów dotkniętych powikłaniami pocovidowymi objawiającymi się niewydolnością i słabszą kondycją fizyczną wynikającą z obciążenia układu sercowo-naczyniowego. Wsparcia terapeutycznego wymagają osoby cierpiące na zaburzenia rytmu serca, duszności, męczliwość i bóle w klatce piersiowej wywołanym uszkodzeniem lub zapaleniem mięśnia sercowego. Przyczyną tych zaburzeń są cytokiny rozproszone w organizmie Pacjentów po przebyciu infekcji koronawirusa, które stanowią swoisty inkubator stanów zapalnych osłabiających serce i cały układ krążenia. Wpływają one także bardzo negatywnie na żyły i tętnice, wywołując zapalenie naczyń krwionośnych oraz zaburzenia procesów krzepnięcia. Rehabilitacja osłabionego serca Pacjentów po Covid-19 polega na manualnym usprawnianiu przepływów płynów ustrojowych oraz niwelowaniu stanów wzmożonego napięcia w tkankach i układach ciała Pacjenta. Te działania terapeutyczne pomagają eliminować mikrozakrzepy i zatory powstające w wyniku zapalenia naczyń krwionośnych. Fizjoterapia manualna wspiera układ krążenia i serce Pacjentów technikami powięziowego i wisceralnego opracowywania tkanek, drenażem limfatycznym oraz terapią kraniosakralną. Celem terapii jest usprawnienie pracy układu krążenia i układu oddechowego. Fizjoterapeuta przywraca właściwe funkcjonowanie toru oddechowego, przeponowo-brzusznego, od którego zależy praca mięśnia sercowego, jego rytm, ciśnienie oraz poziom dotlenienienia całego układu sercowo-naczyniowego. Podczas terapii opracowywany jest także układ nerwowy Pacjenta. Regulacji ulega nerw błędny, poprzez który możliwe jest wpływanie na całe osierdzie i przeponę Pacjenta. Elementem wsparcia rehabilitacyjnego dla układu sercowego jest także limfatyczny drenaż powięziowy, który eliminuje zastoje chłonki pobudzając aktywność układu immunologicznego oraz wspomagając biomechanikę ciała. Kompleksowa fizjoterapia i rehabilitacja serca pomaga Pacjentom po Covid-19 w szybszym powrocie do pożądanej kondycji psychofizycznej i pełni sił.

Rehabilitacja po operacji serca

Fizjoterapia manualnie, za pomocą personalizowanych technik specjalnych, ćwiczeń i masaży wspiera Pacjentów po operacji serca.  Aby była w pełni skuteczna, powinna być wprowadzona jak najwcześniej, tuż po ustabilizowaniu parametrów życiowych Pacjenta. Aktywna terapia i rehabilitacja pooperacyjnazaczyna się od wykonania tzw. prób wysiłkowych, na podstawie których fizjoterapeuta ustala plan terapii i określa bezpieczne obciążenie dla układu sercowo–naczyniowego. Istotne znaczenie ma także profilaktyka przeciwodleżynowa i przeciwzapalna, służąca ograniczeniu ryzyka powstania zatorów, zakrzepów czy stanów zapalnych płuc. Za pomocą delikatnych technik masażu leczniczego, drenażu limfatycznego oraz nauce efektywnego kaszlu i odkrztuszania fizjoterapeuta usprawnia funkcje oddechowe i krążeniowe w organizmie Pacjenta po operacji serca. Ćwiczenia dla Pacjentów kardiologicznych wdrażane są stopniowo, i obejmują przede wszystkim treningi oddechowe. Prawidłowe oddychanie torem przeponowo-brzusznym, odciąża klatkę piersiową, służy stabilizacji kręgosłupa oraz miednicy, usprawnia pracę przepony zapewniając pełniejsze dotlenienie organizmu Pacjenta, co zdecydowanie przyspiesza Jego rekonwalescencję i gojenie blizn pooperacyjnych. Fizjoterapeuta usprawnia manualnie przewodnictwo nerwowe i limfatyczne w obrębie struktur i narządów sąsiadujących z operowanymi organami układu sercowo-naczyniowego. W okresie gojenia się ran, poprzez uelastycznianie systemu powięzi terapeuta wspiera kondycję mięśni, ścięgien i tkanek zapobiegając ich usztywnieniu oraz tworzeniu się zrostów, zatorów oraz napięć. Ogromną rolę w skutecznej rehabilitacji odgrywa zmiana stylu życia i nawyków żywieniowych Pacjenta po operacji serca, m. in. rezygnacja z palenia papierosów i picia alkoholu, zdrowa, zbilansowana dieta, a także regularne ćwiczenia oraz kontrola parametrów.

Rehabilitacja nerwicy serca

Nerwica serca będąca rodzajem nerwicy wegetatywnej to zaburzenia lękowe objawiające się uciążliwymi dolegliwościami ze strony układu nerwowego i układu krążenia, którym towarzyszą zaburzenia rytmu serca, duszności, oraz bóle w okolicach klatki piersiowej. Pacjenci z nerwicą serca doświadczają bardzo silnego lęku i niepokoju połączonego z obawą o własne życie. Fizjoterapeuta za pomocą technik manualnych uwalnia napięcia nerwowo-mięśniowe powstałe w skutek kumulacji stresu i nadprodukcji adrenaliny, kortyzolu oraz noradrenaliny w organizmie Pacjenta. Stosowane techniki powięziowe, masaże i manipulacje tkanek w obrębie czaszki, szyi, klatki piersiowej, brzucha i miednicy mają za zadanie zniwelować bodźce stymulujące nadwrażliwość mięśnia sercowego, wyrównać ciśnienie krwi, wyciszyć układ nerwowy, ustabilizować procesy oddychania oraz unormować rytm przepływu płynów ustrojowych w organizmie znerwicowanego Pacjenta. Plan pracy terapeutycznej zakłada tonowanie i regulacje napięć w obszarze wszystkich układów i narządów ciała osoby borykającej się z nerwicą. Drenaż limfatyczny służy jako narzędzie do korygowania pracy układu hormonalnego, limfatycznego oraz immunologicznego. Fizjoterapeutyczne techniki manualne pomagają zharmonizować funkcjonowanie układu nerwowego, krążenia, limfatycznego i hormonalnego usprawniając funkcjonowanie tkanki mózgowej, co bezpośrednio wpływa na wyciszenie emocji i poprawę nastroju. Celem terapii jest uwolnienie Pacjentów cierpiących na nerwicę od psychosomatycznych dolegliwości bólowych, napięć, zaburzeń pracy serca, oddechu oraz lęku i niepokoju. Duże znaczenie w rehabilitacji nerwic ma aktywność fizyczna, która pomaga w odreagowaniu stresu. Znakomite rezultaty przynoszą treningi uspakajające bazujące na nauce świadomego, relaksującego oddychania połączone z łagodnymi ćwiczeniami fizycznymi.

POZNAJ NASZ ZESPÓŁ
Fizjoterapia kardiologiczna Kraków

Monika Mól-Kovalczykowska

Osteopatia / Fizjoterapia

Więcej informacji
Rehabilitacja kardiologiczna Kraków

Urszula Gwóźdź

Fizjoterapia / Terapia manualna

Rehabilitacja po zawale serca - Kraków

Tola Wierzbik

Fizjoterapia / Terapia manualna

REHABILITACJA / OSTEOPATIA / FizjoterapiA

Osteopatia w terapii nerwicy

nerwice osteopatia

Wiele osób latami zmaga się z nerwicą, bez większych efektów leczenia farmakologicznego. Jak wiadomo jest to dolegliwość trudna w leczeniu, a stosowanie benzodiazepin i leków przeciwdepresyjnych wiąże się z licznymi…

Osteopatia a choroby serca

Osteopatia a choroby serca

Niniejszy artykuł, do którego napisania wykorzystane zostały najnowsze opracowania naukowe, traktuje o chorobach serca i o metodach jego leczenia z pomocą medycyny osteopatycznej. Osteopatia to holistyczna (całościowa) forma terapii manualnej,…

 

5/5 - (na podstawie 7 ocen)