Bolesława Limanowskiego 15, 30-551 Kraków

Fizjoterapia.

Fizjoterapię dedykowaną naszym Pacjentom cechuje dynamiczne i kompleksowe podejście do każdego zgłaszanego problemu czy dysfunkcji ciała.

Terapia opiera się na złożonym systemie technik manualnych eliminujących ból, schorzenia kręgosłupa i narządów ruchu oraz objawów psychosomatycznych, tak by możliwie najszybciej poprawić komfort Pacjentów.

Nadrzędnym celem kompleksowej fizjoterapii jest nie tylko likwidowanie uciążliwych objawów, ale przede wszystkim usuwanie przyczyn ich powstawania. Istotnym zadaniem staje się przywracanie Pacjentom właściwych wzorców ruchowych oraz wyposażenie ich w pakiet skutecznych ćwiczeń służących utrzymaniu efektów terapeutycznych, oraz zapobieganiu nawrotom powstałych dysfunkcji.

ADRES

ul. Limanowskiego 15

30-551 Kraków

GODZINY PRZYJĘĆ

Poniedziałek – Piątek
8:00 – 21:00

Więcej niż zwykła fizjoterapia

Nasi fizjoterapeuci posługują się złożonym systemem badań i testów oceny funkcji strukturalnych ciała Pacjenta. Nie ogranicza się do miejsca występowania bólu lecz za pomocą kompilacji wielu technik terapeutycznych opracowuje najdalsze zasięgi jego promieniowania by dotrzeć do źródła zaistniałego problemu. Diagnoza opiera się także na analizie postawy ciała i wzorców ruchowych Pacjenta oraz ocenie ich wpływu na zgłaszane dolegliwości. W naszym centrum terapeuci posługują się nowoczesnymi technikami pracy. W zależności od przypadku łączą odpowiednio dobrane dla każdego schorzenia metody takie jak: terapie manualne, masaże tkanek miękkich i powięziowych, techniki osteopatyczne, pinopresurę, terapię wisceralną, czaszkowo-krzyżową, mięśniowo-powięziową, neuromobilizacje czy kinesiotapingu-plastrowania. Oprócz metod manualnych, terapeuci dedykują Pacjentom indywidualnie dobrane ćwiczenia (kinezyterapeutyczne) m.in.: stabilizacje, ćwiczenia mobilności, propriocepcja, opracowują także specjalistyczną rehabilitację sportową.

Nowoczesna fizjoterapia

Stworzony przez nas pakiet zabiegów fizjoterapeutycznych obejmuje kompleksową terapię uwalniającą od bólu i schorzeń narządów ruchu. Podczas każdej sesji terapeuta wykorzystuje kompilację nowoczesnych technik manualnych i diagnostycznych oraz ćwiczeń.

– Adam Kuk, Fizjoterapeuta i Osteopata

Wykaz specjalizacji

Rehabilitacja po urazach

Rehabilitacja pourazowa dotyczy przypadków stłuczeń, skręcenia stawów, zerwania ścięgien czy urazów mięśni. To tylko kilka przykładów kontuzji, które zazwyczaj mają miejsce podczas wykonywania zwykłych, codziennych czynności. Gdy dojdzie do urazu, konieczna jest diagnostyka obrazowa oraz odpowiednie leczenie. Istotne jest by jak najwcześniej wyeliminować objawy i zapobiec rozwinięciu kolejnych dysfunkcji, szczególnie trudnych do rehabilitacji zwyrodnień kostno-stawowych.

Fizjoterapia uroginekologiczna dedykowana jest Kobietom w każdym wieku. To obszar rehabilitacji skupiający się na prawidłowym funkcjonowaniu mięśni okolicy miednicy. Fizjoterapeuta uroginekologiczny pomoże w złagodzeniu dolegliwości układu moczowo–płciowego. Wśród najczęstszych dolegliwości uroginekologicznych znajdują się problemy z nietrzymaniem moczu, częstomocz, nieregularne lub bolesne miesiączki czy nawracające lub przewlekłe zapalenie dolnych dróg moczowych.

Fizjoterapia w ciąży i po porodzie

Fizjoterapia w okresie ciąży jest niezwykle pomocna Kobietom. Stosujemy ją już od początku 2 trymestru. Bezpieczna i odpowiednio dobrana terapia po kilku dniach od porodu pozwala skutecznie zapobiec niekorzystnym zmianom napięciowym i pomaga ciału Mamy wrócić do pełni formy w okresie połogu. Terapia przywraca równowagę układu hormonalnego , wspomaga gojenie blizn po cesarskim cięciu, a także metabolizm i laktację. Jednym z kluczowych zadań terapeutycznych jest stabilizacja miednicy.


Fizjoterapia pediatryczna

Fizjoterapia pediatryczna pomaga dzieciom poprawić zakres ruchu mięśni i stawów, wypracować odpowiednią siłę, elastyczność i wzorce ruchowe. Jej celem jest ułatwienie dzieciom wykonywanie codziennych czynności i zapewnienie optymalnego rozwoju układu mięśniowo-szkieletowego. To nieinwazyjna, bezbolesna i bardzo skuteczna metoda leczenia dolegliwości dzieci oraz niemowląt. Terapia skutecznie oddziałuje na system nerwowy dziecka.

Fizjoterapia sportowa

Fizjoterapia sportowa zajmuje się profilaktyką i leczeniem urazów związanych ze sportem i ćwiczeniami fizycznymi. Urazy sportowe różnią się od innych kontuzji. W czasie intensywnej aktywności fizycznej dochodzi do większego nacisku na stawy, więzadła, mięśnie i ścięgna, co może powodować ich podatność na wszelkiego rodzaju urazy. Fizjoterapia sportowa to również wspomaganie procesów regeneracji powysiłkowej, zwiększenie ruchomości w stawach, poprawa siły mięśniowej i zapobieganie kontuzjom i uszkodzeniom w trakcie treningu.

Fizjoterapia w wadach postawy

Kluczem do rozpoczęcia pracy z wadami postawy jest odpowiednia diagnostyka, to ona pozwala nam zdefiniować przyczynę , która doprowadziła do szeregu zaburzeń napięciowych w ciele. Diagnostykę obejmuje wywiad oraz badanie palpacyjne. Następnie na jej podstawie terapeuci poprzez odpowiednio dobraną terapie manualną i ćwiczenia wzmacniające mięśnie posturalne korygują nieprawidłowości w ułożeniu ciała pacjenta.

Masaże lecznicze i relaksacyjne intensywnie rozluźniają mięśnie, relaksują ciało i wyciszają umysł. Jest odpowiedzią dla potrzeb Pacjentów z bólami kręgosłupa, obręczy barkowej, karku, szyi lub mięśni pleców. Oferowane zabiegi dedykowane są z jednej strony osobom prowadzącym siedzący tryb życia, z drugiej zaś Pacjentom bardzo aktywnym, ciężko pracującym czy uprawiającym sport.

Fizjoterapia przed i pooperacyjna

Przygotowuje ciało Pacjenta do zabiegów chirurgicznych, a po odbytej operacji pomaga w rekonwalescencji. Fizjoterapeuta usprawnia manualnie przewodnictwo nerwowe i limfatyczne w obrębie organów kwalifikowanych do zabiegów. W okresie gojenia się ran, zapobiega tworzeniu się zrostów, zatorów oraz napięć poprzez uelastycznianie systemu powięzi.

Fizjoterapia reumatologiczna

Pomocna terapia w stanach zapalnych stawów i więzadeł. Polega na znalezieniu przyczyny powstania ognisk zapalnych w ciele i pracy nad dysfunkcjami układu ruchu w celu łagodzenia bólu i niwelowania dolegliwości. Wskazaniami do terapii fizjoterapeutycznych jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów, dna moczanowa, osteoporoza i zwyrodnienia stawów.

Fizjoterapia onkologiczna

Głównym celem terapii jest poprawa ogólnej kondycji psychofizycznej oraz wytrzymałości Pacjenta dotkniętego chorobą onkologiczną. Rehabilitacja onkologiczna zakłada niwelowanie pooperacyjnych obrzęków limfatycznych, wyciszenie systemu nerwowego i przywracanie sprawności ruchowej po amputacjach oraz rekonstrukcjach. Istotą fizjoterapii onkologicznej jest nie tylko walka z bólem i przywracanie prawidłowych funkcji organizmu, ale przede wszystkim otoczenie Pacjenta troską, wsparciem i motywowanie go do podjęcia walki o siebie.

Fizjoterapia kardiologiczna

Fizjoterapia dedykowana osobom dotkniętym problemami sercowo-naczyniowymi. Rehabilitacja kardiologiczna Pacjentów po zawale czy operacji serca polega na stosowaniu starannie i indywidualnie dobranych ćwiczeń terapeutycznych przy stopniowym zwiększaniu ich intensywności. Celem terapii jest skrócenie okresu rekonwalescencji po incydentach sercowych, poprawa wydolności krążeniowo-oddechowej, a także zabezpieczenie Pacjenta przed niebezpiecznymi skutkami unieruchomienia i powikłań zakrzepowo-zatorowych.

Fizjoterapia pocovidowa

Rehabilitacja oparta jest na indywidualnie dobranych terapiach manualnych, manipulacjach tkanek, ćwiczeniach oddechowych oraz zabiegach wspomagających m.in. tlenoterapii w komorze hiperbarycznej. Kompleksowa terapia pomaga Pacjentom na szybszy powrót do pełnej sprawności fizycznej i mentalnej. Wiele powikłań po SARS Cov-2 związanych jest z niedotlenieniem i ogólnoustrojowym stanem zapalnym co powoduje słabą wydolność, męczliwość, duszności, kołatanie serca, nadmierną potliwość, rozkojarzenie, problemy z pamięcią czy stany depresyjne.


Zindywidualizowany plan terapii

Wizyta u fizjoterapeuty

W naszej pracy ustalenie planu leczenia to podstawa skutecznej terapii. Dlatego pierwsza wizyta rozpoczyna się od dokładnej analizy choroby i jej historii. W pierwszym kroku terapeuta przeprowadza więc wnikliwy wywiad z pacjentem. Ma on na celu nie tylko poznanie obecnych dolegliwości i problemów, ale przede wszystkim wcześniejszych schorzeń. Bardzo ważne jest też uzyskanie informacji na temat poprzednich metod leczenia.

W kolejnym kroku następuje kompleksowe badanie pacjenta. Na początku terapeuta zapoznaje się dokumentacją medyczną, m.in. badanie MRI, TK, RTG. Następnie przeprowadza badanie manualne. Na podstawie tych wszystkich czynności stawia pogłębioną diagnozę. Na koniec terapeuta dokładnie omawia z pacjentem jego problem i przedstawia plan dalszego leczenia.

Fizjoterapia kraków

w czym możemy Ci pomóc?

Urazy i kontuzje

Celem rehabilitacji pourazowej, bo o niej mowa jest przywrócenie sprawności i funkcjonalności narządów, które uszkodzone zostały w czasie zabiegu, urazu lub kontuzji. Fizjoterapeuci dobierają rodzaj zabiegów oraz technik terapeutycznych po zdiagnozowaniu rodzaju kontuzji lub uszkodzenia narządów ciała. Ich działania mają na celu przywrócenie ruchomości stawów, wzmocnienie mięśni, zmniejszenie odczuwanych dolegliwości takich jak ból czy obrzęki. Co więcej, fizjoterapia może również ochronić pacjenta przed ryzykiem ponownego urazu lub odnowienia się kontuzji. Rehabilitacja pourazowa stosowana jest również w przypadku zabiegów artroskopii stawów oraz rekonstrukcji więzadeł i ścięgien.

Ból kręgosłupa

Bóle w obrębie kręgosłupa są obecnie najczęstszą dolegliwością dotykającą wielu z nas niezależnie od stylu życia i formy naszej pracy. Mogą pojawić się zarówno w dzień jak i w nocy, utrudniają codzienne funkcjonowanie, także po spoczynku. Częstym zjawiskiem są również towarzyszące im objawy neurologiczne jak np. drętwienie, mrowienie czy zaburzenia czucia. Jedną z najskuteczniejszych metod walki z bólem kręgosłupa jest wizyta u wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Terapia manualna oparta na kompilacji odpowiednich technik przynosi znakomite efekty, Jej celem jest przede wszystkim zniesienie bólu i przywrócenie prawidłowej ruchomości oraz redukcja napięć tkankowych okalających kręgosłup.

Dolegliwości w obrębie stawów

W przypadku dolegliwości bólowych w obrębie stawów najczęściej korzysta się z technik mobilizacji stawów. Bardzo pomocne są również techniki relaksacji mięśni i powięzi. Dzięki nim możliwe jest bowiem rozluźnienie partii ciała, które objęte są schorzeniami oraz bólem. Fizjoterapia przyczynia się również do odzyskania ruchomości stawów oraz lepszego ukrwienia tkanek. W skutek tego Pacjenci bardzo często nie tylko przestają zmagać się z bólem, ale również zauważają u siebie znaczną poprawę sprawności całego ciała. Wskazaniem do terapii jest ograniczenie ruchu w obrębie stawów i ich sztywność, krórych przyczyn jest bardzo wiele, dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnostyka i rehabilitacja.

Zaburzenia równowagi i koordynacji

Rehabilitacja zaburzeń równowagi to przede wszystkim dokładna diagnostyka, która pozwala na znalezienie ich przyczyny. W dalszym procesie terapeutycznym stosuje się rozbudowane techniki manualne, które przywracają prawidłowe napięcie tkanek miękkich, poprawiają ukrwienie oraz prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Często fizjoterapeuta zaleca również ćwiczenia korygujące postawę pacjenta. Wskazania do terapii zaburzeń równowagi mogą być zawroty głowy, przytępienie słuchu, szumy uszne, uczucie niestabilności i nieprawidłowego położenia w przestrzeni.

Ograniczenia ruchomości

Fizjoterapia jest niezwykle pomocna w walce z ograniczeniami ruchomości jak i również pozwala ona przy tym eliminować bóle w obrębie stawów. Dzięki dokładnej diagnostyce, a następnie wdrożeniu odpowiedniej terapii manualnej pracujemy nad przywróceniem pełnej fizjologicznej ruchomości stawowej. Odbywa się to przede wszystkim poprzez wykorzystanie w terapii odpowiednich technik mobilizacji stawów oraz technik relaksacji mięśniowo-powięziowych. Ostatecznym celem jest eliminacja dyskomfortu oraz przywrócenie pełnej funkcjonalności.

Korekcja wad postawy

Fizjoterapia ma kluczowe znaczenie w leczeniu wad postawy. Skupia się przede wszystkim na technikach manualnych oraz treningu posturalnym. W skutek tego dochodzi do wzmocnienia mięśni głębokich a co za tym idzie, stopniowemu przybieraniu przez pacjenta prawidłowej postawy. Co ważne, efekty fizjoterapii w leczeniu wad postawy są długotrwałe, zapobiegają nawrotom problemów. Szczególnie, jeśli specjalista połączy terapię z edukacją pacjenta. Przekazując mu wiedzę o tym w jaki sposób utrzymywać prawidłową postawę w codziennym życiu znacząco zmniejsza ryzyko występowania wad i związanych z nimi dolegliwości w przyszłości.

POZNAJ NASZ ZESPÓŁ
Osteopata / Fizjoterapeuta

Monika Mól-Kovalczykowska

Osteopatia / Fizjoterapia

Fizjoterapia Kraków

Urszula Gwóźdź

Fizjoterapia / Terapia manualna

Barbara Larwa - Fizjoterapia Kraków

Barbara Larwa

Fizjoterapia uroginekologiczna

Osteopata Kraków

Adam Kuk

Osteopatia / Osteopatia pediatryczna