Bolesława Limanowskiego 15, 30-551 Kraków

Osteopatia.

Oferujemy specjalistyczną diagnostykę i terapię osteopatyczną zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Osteopatia to dziedzina medycyny, w której całościowe podejście do zdrowia stanowi priorytet. Połączenie kompleksowej wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii oraz profesjonalnych technik, pozwala naszym specjalistom na skuteczną pomoc w zakresie wielu przewlekłych dolegliwości bólowych – skutków przeciążeń, urazów i kontuzji.

Osteopatia opiera się m.in. na naturalnej zdolności ludzkiego organizmu do regeneracji. To metoda niezwykle bezpieczna i użyteczna w szerokim spektrum problemów, na każdym etapie życia człowieka. Jej beneficjentami mogą być zarówno niemowlęta, kobiety w ciąży i w okresie połogu, osoby o wysokim poziomie aktywności sportowej, jak i te zmagające się z chorobami cywilizacyjnymi. Każdemu pragniemy zaoferować pomoc na najwyższym poziomie.

ADRES

ul. Limanowskiego 15

30-551 Kraków

GODZINY PRZYJĘĆ

Poniedziałek – Piątek
8:00 – 21:00

Terapia z osteopatą

Osteopatia zakłada, że wszystkie zachodzące w ciele procesy są wzajemnie powiązane – dokuczający nam ból kręgosłupa wcale nie musi wynikać z jego przeciążenia, bądź zmian zwyrodnieniowych. Winowajcą może okazać się refluks, problemy żołądkowo-jelitowe, czy też, tak powszechny w obecnych czasach, przedłużający się stres.

Dzięki osteopatii, możliwe jest nie tylko zlokalizowanie rzeczywistej przyczyny dyskomfortu, ale również zainicjowanie i wspieranie procesu samoleczenia. Dążenie do przywrócenia równowagi w organizmie to najistotniejszy cel terapii. Obejmuje ona zarówno układ kostno-stawowy, chormonalny jak i mięśniowy, a nawet limfatyczny. W terapii osteopatycznej możemy wyróżnić wiele technik o potwierdzonej wartości klinicznej, takich jak mobilizacje i manipulacje kręgów oraz stawów, terapia czaszkowo-krzyżowa, lub terapia manualna. Nasi specjaliści zatroszczą się o najkorzystniejszy ich dobór.

Nasze ciało to nie tylko suma jego części – to coś więcej

Osteopatia to niezwykle skuteczna metoda diagnostyki, leczenia i profilaktyki. Nasz organizm posiada niezwykłą zdolność do odradzania sił witalnych i zakodowane genetycznie pragnienie powrotu do pełni harmonii i równowagi. Osteopata inicjuje proces zdrowienia odnajdując praprzyczynę każdego problemu po to, by go skutecznie usunąć.

– Adam Kuk, Fizjoterapeuta i Osteopata

Techniki osteopatyczne

Osteopatia czaszkowo-krzyżowa

Osteopatia czaszkowo-krzyżowa – stanowi sposób pracy z całym organizmem, nie tylko w obrębie czaszki i kości krzyżowej. W podejściu tym doskonale widać główne założenia dziedziny osteopatii, ponieważ zwraca ono uwagę na złożoność struktury czaszki i jej mobilności, rolę krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego w ciele człowieka, a wpływ prawidłowego poziomu napięcia w obrębie mózgowia.

Osteopatia wisceralna

Osteopatia wisceralna – obszar, w którym główną rolę odgrywa redukowanie wzmożonego napięcia umiejscowione w narządach wewnętrznych, takich jak żołądek, jelita, serce, płuca czy wątroba. Problemy z oddychaniem, trawieniem, bóle brzucha o niewiadomej etiologii, refluks i inne objawy mogą okazać się możliwe do usunięcia dzięki pracy z systemem wisceralnym pacjenta.

Osteopatia strukturalna

Osteopatia strukturalna – dotyczy w szczególności problemów związanych z układem kostnym, pomaga w odnajdywaniu przyczyn bóli kostno-stawowych i mięśniowych, w szczególności mogą skorzystać z niej osoby zmagające się z przewlekłymi bólami kręgosłupa. Spośród stosowanych technik, należy wyróżnić metodę Ackermanna, należącą do metod celowanych – oddziałowujących dokładnie w miejscu występowania problemu.


SKUTECZNE METODY I TECHNIKI terapeutyczne

Diagnoza i plan terapii szyte na miarę

Terapia osteopatyczna jest bezbolesna, nie wymaga też dodatkowego wsparcia w postaci leczenia farmakologicznego. W konsekwencji, może wręcz zniwelować u pacjenta potrzebę korzystania z leków przeciwbólowych, nawet jeśli dotychczas był to stały element jego codzienności. Jeśli osteopata zauważy konieczność wykonania dodatkowych badań laboratoryjnych, lub konsultacji z innym specjalistą, niezwłocznie poinformuje o tym chorego. Osteopatia nie jest alternatywą wobec tradycyjnej medycyny, stanowi jej uzupełnienie, a zarazem integralną część.  

Podstawę do rozpoczęcia leczenia zawsze stanowi rzetelny wywiad diagnostyczny oraz badanie manualne, służące m.in. określeniu rozkładu napięć w ciele pacjenta, ocenie ruchomości mięśni, stawów i więzadeł – inaczej anatomia palpacyjna, wykonywana za pomocą dłoni.

Osteopata zadba, aby dokładnie wyjaśnić pacjentowi cel każdego z etapów wizyty. Przejrzysta komunikacja pozwala tworzyć w gabinecie atmosferę serdeczności i zrozumienia, która odgrywa niebagatelną rolę w procesie zdrowienia. Pragniemy troszczyć się nie tylko o ciało naszych pacjentów, ale również ich psychikę.

Osteopatia Kraków
Wykaz specjalizacji

Osteopatia pediatryczna

Ze względu na delikatność i bezinwazyjność stosowanych technik, mogą być one stosowane już u noworodków, np. poprzez niwelowanie następstw sposobu ułożenia dziecka podczas ciąży i trudnego porodu. Jest również użyteczna w zaburzeniach rozwoju, takich jak asymetria tułowia, zaburzenia integracji sensorycznej, zaburzenia napięcia, kolki, problemy z koncentracją i w każdej kwestii, w których pomaga dorosłym.

Osteopatia uroginekologiczna

Osteopatia uroginekologiczna koncentruje się na wspomaganiu mięśni dna miednicy, redukowaniu bólu i napięcia w jej obrębie, chroniąc także przed pojawieniem się wysiłkowego nietrzymania moczu. Ma swoje zastosowanie m.in. w przypadku bolesnych stosunków i miesiączek, zaburzeń menstruacji, a także bólu w obrębie krocza o różnorodnych przyczynach.

Osteopatia dla kobiet w okresie ciąży i połogu

Osteopatia pomaga w uporaniu się ze zmianami struktur ciała, a także fizjologii, jakie zachodzą podczas okresu ciąży, powodując wzmożone napięcie. Zastosowanie terapii manualnej może umożliwić sprawniejszy i mniej bolesny poród, ułatwiając powrót do pełni sił w okresie połogu. Jej celem jest m.in. pozbycie się obrzęków, bólów odcinka lędźwiowego, obszaru miednicy, jak również zapobieganie obniżeniu się narządu rodnego i regulacja pracy przepony.

Osteopatia w sporcie

Osteopatia w sporcie – pomocna zarówno dla osób aktywnych, jak i profesjonalnych sportowców. Umożliwia zwiększenie poziomu wydolności organizmu, odporności na kontuzje, a także umożliwia szybszą regenerację intensywnie eksploatowanego organizmu. Charakteryzuje ją znakomity wpływ na efektywność treningu, może w znaczący sposób przyczynić się do poprawy wyników, zwłaszcza stosowana regularnie.

Osteopatia w urazach i przeciążeniach

Kontuzje i urazy to nie tylko skutki nieszczęśliwych wypadków, ale także efekt zmęczenia, błędnie utrwalonych wzorców ruchowych, np. podczas wykonywania ćwiczeń nieprawidłową techniką, nadmiernego przeciążenia organizmu i zaniedbań. Terapia manualna stanowi nieocenione wsparcie w zmaganiu z każdym z tych problemów, jak również zapobiega ich ponownemu pojawieniu się, znacząco usprawniając rehabilitację.

Osteopatia w wadach postawy

Kluczem do rozpoczęcia pracy z wadami postawy jest odpowiednia diagnostyka, to ona pozwala nam zdefiniować przyczynę , która doprowadziła do szeregu zaburzeń napięciowych w ciele. Diagnostykę obejmuje wywiad oraz badanie palpacyjne. Następnie na jej podstawie terapeuci poprzez odpowiednio dobraną terapie manualną i ćwiczenia wzmacniające mięsnie posturalne korygują nieprawidłowości w ułożeniu ciała pacjenta.

Osteopatia psychosomatyczna

Osteopatia psychosomatyczna – tłumienie emocji i stosowanie niezdrowych sposób redukcji stresu doprowadza do kumulowania się napięcia w ciele, czego efektem może być szereg dolegliwości o podłożu psychosomatycznym, m.in. migreny i bóle głowy, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia snu i koncentracji, a nawet depresja. Takim pacjentom proponujemy czaszkowo-krzyżową terapię osteopatyczną, a także dążymy do usprawnienia cyrkulacji płynu mózgowo-rdzeniowego.

Osteopatia stomatologiczna

Osteopatia stomatologiczna – koncentruje się na dysfunkcjach powstałych w obrębie stawu skroniowo-żuchowowego, często utajonych, do momentu pojawienia się silnego bólu i poważnych konsekwencji. Ich przyczyną może być uraz, wady zgryzu, bruksizm, jak również wady postawy w obrębie odcinka szyjnego. W tym przypadku często stosowane są wybrane techniki mobilizacyjne, terapia manualna tkanek miękkich i inne formy oddziaływania.

Osteopatia neurologiczna

Osteopatia neurologiczna – pomocna szczególnie pacjentom zmagającym się z przewlekłymi migrenami, neuralgiami, polekowymi lekami głowy, zaburzeniami błędnika, dysfunkcjami w obrębie nerwów czaszkowych, czy też nadmiernym napięciem w obrębie żuchwy, szyi i skroni. Nawracające zapalenia zatok, bóle karku i szumy uszne również stanowią trudności możliwe do zniwelowania dzięki jej technikom.

POZNAJ NASZ ZESPÓŁ
Osteopata Kraków

Adam Kuk

Osteopatia / Osteopatia pediatryczna

Osteopata / Fizjoterapeuta

Monika Mól-Kovalczykowska

Osteopatia / Fizjoterapia

Fizjoterapia Kraków

Urszula Gwóźdź

Fizjoterapia / Terapia manualna

Barbara Larwa - Fizjoterapia Kraków

Barbara Larwa

Fizjoterapia uroginekologiczna

 


w czym możemy Ci pomóc?

Zaburzenia równowagi i koordynacji

Rehabilitacja zaburzeń równowagi to przede wszystkim dokładna diagnostyka, która pozwala na znalezienie przyczyn. Po ich odkryciu w leczeniu stosuje się techniki manualne, które przywracają napięcie tkanek miękkich, poprawiają ukrwienie oraz unerwienie. Często rehabilitant zaleca również ćwiczenia koordynujące, poprawiające czucie głębokie oraz postawę pacjenta.

Bóle i zawroty głowy

Celem zabiegów rehabilitacyjnych przy leczeniu bólu głowy jest przywrócenie odpowiedniego napięcia mięśni i powięzi, zniwelowanie wad postawy jak również zwiększenie ruchomości stawów. Wskutek przeprowadzonej terapii bardzo często pacjenci odzyskują pełnię sprawności. Przywrócone napięcie mięśniowo-powięziowe sprawia, że ciało staje się bardziej elastyczne a tkanki lepiej odżywione. To zaś prowadzi do naprawy struktur nerwowych a tym samym cofnięciu się dolegliwości bólowych w obrębie głowy.

Redukcja napięcia związanego ze stresem

Odpowiednio dobrane oraz prowadzone zabiegi i ćwiczenia nie tylko pozwalają wyeliminować niekorzystne objawy fizyczne, ale również mieć pozytywny wpływ na psychikę. Ograniczenie dolegliwości bólowych, poprawienie lub sprawności sprawiają, że pacjent bardzo często odczuwa poprawę nastroju i zapomina o codziennych troskach.

Problemy z pamięcią i koncentracją

Skuteczną metodą terapeutyczną w niwelowaniu zaburzeń pamięci i koncentracji jest terapia czaszkowo-krzyżowa, inaczej cranio-sakralna. Zapewnia ona prawidłowe ukrwienie w ośrodkowym układzie nerwowym. Problemy z koncentracją nie tylko ograniczają sprawność naszego umysłu i utrudniają codzienne życie, ale także mogą świadczyć o poważnych schorzeniach neurologicznych, guzach mózgu, chorobach otępiennych czy psychiatrycznych, takich jak depresja lub schizofrenia. Komplikacje te najczęściej wynikają z chronicznego stresu, zmęczenia, przepracowania lub braku odpowiedniej ilości snu. Dzięki rozluźnianiu struktur powięziowych w obrębie czaszki, miednicy, przepony, klatki piersiowej oraz kości krzyżowej terapeuta jest w stanie zrównoważyć aktywność układu nerwowego i usunąć zaburzenia koncentracji.

Problemy z układem trawiennym

Osteopatia dedykuje osobom cierpiącym na dolegliwości układu trawiennego (napięcia jelit żołądka, wątroby) techniki wisceralne. Polegają one na rozluźnieniu organów wewnętrznych w obrębie jam brzucha i przełyku. Terapia polecana jest Pacjentom zmagającym się z refluksem, wrzodami żołądka, zaparciami, biegunkami, niewydolnością wątroby czy zespołem jelita drażliwego. Problemy trawienne wpływają niekorzystnie na funkcje przepony, często powodując zaburzenia oddychania, skoki ciśnienia, obniżenie nastroju oraz liczne dolegliwości bólowe.

Bóle w obrębie układu kostno- stawowego i mięśniowego

Patogeneza ich powstawania jest różnorodna. Wiele z nich związanych jest z codziennymi przeciążeniami, wypadkami, uprawianym sportem czy kontuzjami. Inne dolegliwości powstają na wskutek dysbalansu napięciowego w obrębie narządów wewnętrznych. Kolejne generowane są w organizmie na wskutek napięć psycho-emocjonalnych. Bardzo często zdarza się, że powyższe problemy pochodzą ze wszystkich tych źródeł po trochu.
Odpowiednio dobrane techniki osteopatyczne ukierunkowane na obszar przyczyny problemu umożliwią odzyskanie prawidłowego balansu ludzkiego organizmu w obrębie układu kostno-stawowego i mięśniowego, co bezpośrednio prowadzi do zdrowia.

Czy osteopata jest lekarzem?

Zdolność odczytywania skomplikowanej mapy ludzkiego ciała, to umiejętność, którą specjaliści w zakresie osteopatii zawdzięczają gruntownemu wykształceniu i wieloletniej praktyce. Wymogiem jest nie tylko ukończenie studiów z zakresu medycyny lub fizjoterapii, ale również dodatkowej kilkuletniej szkoły i nieustanne poszerzanie kompetencji zawodowych.
Proces ten jest niezbędny, gwarantując tym samym wszechstronną analizę problemu, profesjonalną diagnozę i właściwy dobór technik terapeutycznych, a przede wszystkim – bezpieczeństwo i komfort pacjentów, priorytet w każdym działaniu podejmowanym przez naszych specjalistów.

Jak długo trwa terapia u osteopaty?

Czas jest indywidualnie dostosowywany do każdego Pacjenta. W zależności od skali problemu od 30 do 60 minut.