Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Kręcz szyi u niemowlaka – rehabilitacja, osteopatia.

Kręcz szyi to dolegliwość, którą trudno przeoczyć – szyja dziecka mimowolnie odchyla się w jedną ze stron oraz zgina w bok, natomiast głowa zaczyna kierować się w przeciwną stronę. Przyczynę najczęściej stanowi wada w mięśniu mostkowo-obojczykowo-sutkowym, którą dziecko może posiadać od chwili przyjścia na świat. Kręcz szyi pojawia się również na skutek innych problemów. Niezależnie od ich charakteru, konieczna jest jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji.

OSTEOPATIA PEDIATRYCZNA

ul. Limanowskiego 15

30-551 Kraków

RECEPCJA / UMAWIANIE WIZYT

Tel.: +48 884 055 955

GODZINY PRZYJĘĆ

Poniedziałek – Piątek
8:00 – 21:00

KRĘCZ SZYI – OSTEOPATIA PEDIATRYCZNA

Kręcz szyidiagnostyka i terapia

Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy to jeden z mięśni szyi. Odpowiada między innymi za zginanie kręgosłupa w odcinku szyjnym, a także za obracanie głowy i unoszenie jej ku górze. Jeśli zginamy mięsień po lewej stronie, głowa obróci się w stronę prawą, a jeśli prawy – w lewą. Czasami zdarza się, że jeden z mięśni zostaje uszkodzony. Może to nastąpić zarówno na skutek powstania w jego obrębie zmian bliznowatych i zwłóknień, jak i nieprawidłowego ułożenia dziecka w łonie matki – oba zachodzą jeszcze w okresie płodowym, dając przyczynę tak zwanym wrodzonym kręczom szyjnym pochodzenia mięśniowego. Niektórzy mali pacjenci zmagają się również z kręczem szyi pochodzenia kostnego, wiążącego się z nieprawidłowo zbudowanymi kręgami szyjnymi. Możliwe jest również wykształcenie tego schorzenia w biegu życia. Najczęściej dzieje się to na skutek przebytego urazu, zapalenia tkanek czy też choroby neurologicznej. Bywa ono też skutkiem radzenia sobie dziecka z niewykrytą jeszcze jednostronną wadą wzroku lub słuchu: obraca ono szyję tak, aby odbierać bodźce zdrowym okiem bądź uchem.

Kręcz szyi zwykle wiąże się z takimi dolegliwościami jak ból szyi, sztywność i niemożność wykonywania ruchów w tym obszarze. Nie zawsze musi być bolesny, jednak bez względu na stopień zaawansowania objawów i samego schorzenia, niezbędne jest jak najszybsze uzyskanie diagnozy, a co za tym idzie, rozpoczęcie leczenia. Ze względu na mnogość przyczyn, jakie mogą stać za pojawieniem się kręczu, osteopatia może być niezwykle pomocna zarówno na etapie ustalania rzeczywistego źródła schorzenia, jak i w okresie rehabilitacji. Podczas leczenia, osteopata delikatnie pracuje ze skurczonymi mięśniami, nie pomijając przy tym nerwów biegnących w obrębie szyi. Dzięki temu, możliwe jest nie tylko zniwelowanie skutków problemu, ale również pozbycie się rzeczywistej przyczyny.

Kolka niemowlęca osteopata dziecięcy Kraków

FIZJOTERAPEUCI I OSTEOPACI PEDIATRYCZNI

Sylwia Kiper osteopata osteopatia pediatryczna

Sylwia Kiper

Fizjoterapia i Osteopatia pediatryczna

Osteopata leczenie Kręcz szyi u niemowląt Kraków

Adam Kuk

Osteopatia / Osteopata pediatryczny

Osteopata pediatryczny leczenie Kręcz szyi u niemowląt Kraków

Monika Mól-Kovalczykowska

Osteopatia

 


Metody i przykłady terapii osteopatycznej

Jak długo trwa wizyta niemowlaka u osteopaty?

Czas terapii jest indywidualnie dostosowywany do każdego Pacjenta. W zależności od skali problemu od 30 do 45 minut.

Oceń