Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Nieutulony płacz niemowlaka. Jak pomóc maluszkowi (i sobie)?

Osteohelp Kraków osteopatia niemowląt

Zanim młodzi rodzice nauczą się rozpoznawać rodzaje płaczu swojego dziecka, mijają długie tygodnie. Co w przypadku, gdy płacz jest ciągły, trudny do ukojenia, zaburzający codzienne funkcjonowanie? W rozwiązaniu problemu pomoże… osteopata.

Noworodki i niemowlęta płaczą z różnych powodów. Babcie i dziadkowie mogą myśleć, że z głodu, zachęcają więc do jak najczęstszego przystawiania dziecka do piersi lub szykowania mu kolejnej butelki – i o ile pierwsza opcja pozwala na naturalne regulowanie podaży i popytu na mleko, nadużywanie drugiej może maluszkowi zaszkodzić. Rodzice z kolei wiedzą już, że spektrum potrzeb dziecka jest szersze niż głód, ciepło i zmiana mokrej pieluchy. Maluch może płakać, gdy jest senny lub przebodźcowany i odreagowuje wrażenia z wydarzeń danego dnia.

Moje dziecko: wysoko wymagające

Sytuacja zyskuje miano ekstremalnej w momencie pojawienia się kolek lub zaklasyfikowania dziecka jako high need baby. O kolce możemy mówić w przypadku, gdy problemy z przyjmowaniem pokarmu (np. jelito drażliwe, refluks i inne) powodują u maluszka płacz co najmniej 3-godzinny, 3 dni w tygodniu lub częściej, który utrzymuje się już od 3 tygodni. To „zasada trzech”, w rozpoznaniu kolki można się nią kierować w luźny sposób. W przypadku „hajnida” rodzice nie potrzebują czytać reguł, by stwierdzić: „Tak, to na pewno o naszym dziecku!’.

High need baby to termin ukuty przez Marthę i Williama Searsów, lekarza i pielęgniarkę, specjalistów pediatrii, a prywatnie rodziców ośmiorga dzieci. Określa się nim pociechy wymagające wysokiej uwagi rodziców. Takie, które potrzebują noszenia na rękach, spania w maksymalnej bliskości z opiekunem, ciągłego uspokajania. To dzieci, przy których ciężko zadbać o odpoczynek i wypełniać obowiązki domowe. Zdarza się, że nie tolerują jeżdżenia w wózku i foteliku samochodowym, także klasyczne sposoby zapewnienia niemowlętom spokoju na nie nie działają.

Po czym poznać HNB?

  • powtarzający się, długotrwały płacz z nieodgadnionej dla rodziców przyczyny;
  • potrzeba ciągłej bliskości z opiekunem;
  • częste wybudzanie się, spanie tylko „na mamie”;
  • niechęć do leżenia w wózku czy w foteliku samochodowym.

Dlaczego moje dziecko płacze?

O dzieciach płaczliwych i nadpobudliwych mówi się, że wyrosną z takiego stanu („Poczekajcie, aż skończy trzy miesiące, odmieni mu się”) bądź przypisuje się ich zachowanie charakterowi („Po mamusi” lub „po tatusiu”, zależy który z rodziców jest bardziej nerwowy). Wiemy, że dzieci płaczem sygnalizują potrzeby, jednak skąd bierze się płacz nieutulony, który spędza sen z powiek również opiekunom? Na to pytanie szczegółowo odpowie osteopata.

Osteopata to specjalista, który bada i reguluje pracę układów i narządów ciała, traktując je jako jeden, pełen powiązań system. Ciągły płacz dziecka w okresie noworodkowym i niemowlęcym może być skutkiem długiego, ciężkiego porodu. Przyjście na świat to dla dziecka szok, nie mniejszy niż dla dorosłego człowieka wypadek czy zawał serca. Cesarskie cięcie, utrudnione przechodzenie główki przez kanał rodny, owinięcie pępowiną – wszystkie te komplikacje mogą pozostawić w małym ciele ślady w postaci napięć i ucisków.

Przebieg wizyty u osteopaty

W trakcie pierwszej wizyty (tę można odbyć już w pierwszym tygodniu życia dziecka), osteopata zbiera szczegółowe informacje na temat porodu, a także przebiegu ciąży. Pyta o zachowanie dziecka, schematy w jedzeniu i spaniu – można mu również przedstawić wyniki przeprowadzonych dotąd badań. Badanie palpacyjne polega na delikatnym wyczuwaniu zmian napięciowych w obrębie układów, narządów i tkanek,  następnie celem terapii jest ich wyregulowanie, które ma doprowadzic do równowagi napięciowej organizmu.

Czy osteopatia neguje istnienie zjawiska high need? Nie. Niektóre dzieci faktycznie mają większą potrzebę bliskości niż inne, wiele z nich od momentu urodzenia wyraża się poprzez wysokie tony. Warto jednak zwrócić uwagę na związek zachowania dziecka z przebiegiem ciąży i porodu, a następnie pomyśleć: jak mogę mu pomóc?

Czekanie do ukończenia 3. miesiąca życia dziecka sprawdzało się, gdy nie było innych rozwiązań. Osteopata przy zastosowaniu delikatnych technik reguluje pracę układów organizmu. Umów się na wizytę z osteopatą pediatrycznym w Osteohelp. Sprawdź kalendarz wizyt online!

UMÓW WIZYTĘ ONLINE

Płacz niemowlaka? Jest na to sposób!

Sprawdź wolne terminy w kalendarzu wizyt i umów się ze specjalistą już teraz!


5/5 - (na podstawie 2 ocen)

Autor:


Dodaj komentarz