Bolesława Limanowskiego 15, 30-551 Kraków

Fizjoterapia uroginekologiczna.

Fizjoterapia uroginekologiczna jest specyficzną formą wsparcia terapeutycznego dla Kobiet, która wymaga bardzo indywidualnego podejścia i skierowania całej uwagi fizjoterapeuty na intymne potrzeby Pacjentki.  Fizjoterapia uroginekologiczna prowadzona jest przez doświadczonych specjalistów według najwyższych standardów w oparciu o najnowocześniejsze techniki manualne.  Zasadą nadrzędną jest empatyczne i elastyczne dostosowanie się do potrzeb oraz oczekiwań Pacjentek, ich komfort oraz dobre samopoczucie w atmosferze niezakłóconej intymności.  Efekty terapeutyczne wspiera właściwa komunikacja, indywidualnie dobrany plan terapeutyczny, szczegółowa diagnostyka oraz precyzyjny instruktaż połączony z pakietem ćwiczeń.

ADRES

ul. Limanowskiego 15

30-551 Kraków

GODZINY PRZYJĘĆ

Poniedziałek – Piątek
8:00 – 21:00

Więcej niż zwykła fizjoterapia

Fizjoterapia uroginekologiczna jest skuteczną terapią dla kobiet w każdym wieku borykających się ze schorzeniami narządów miednicy, bolesnymi miesiączkami, endometriozą, problemami pooperacyjnymi, poporodowymi, dysfunkcjami seksualnymi, chorobami pęcherza moczowego czy zaburzeniami jelitowymi. Dzięki zindywidualizowanej terapii każda kobieta może przygotować się do porodu, a w okresie połogu szybko wrócić do pełni formy, przyspieszyć gojenie blizn po cesarskim cięciu oraz przywrócić prawidłowe funkcje mięśni brzucha i dna miednicy.

Skuteczna terapia w komfortowych warunkach

Oferujemy efektywne terapie manualne i skuteczną rehabilitację pooperacyjną dla osób borykających się z problemami układu moczowo-płciowego, zaburzeniami seksualnymi czy dolegliwościami okołoporodowymi.

Wykaz specjalizacji

Fizjoterapia okołoporodowa

Uroginekologiczna fizjoterapia okołoporodowa dotyczy terapii przeznaczonych dla kobiet planujących zajście w ciążę, prowadzenie ich przez kolejne trymestry aż do rozwiązania oraz dalszą opiekę poporodową  i wsparcie terapeutyczne w okresie połogu. Kompilacja profesjonalnych masaży połączonych z nowoczesnymi technikami manualnymi i instruktażem terapeutycznym skutecznie pomaga Kobietom w dolegliwościach ciążowych, bólach  kręgosłupa, pleców, stawów krzyżowo-biodrowych, spojenia łonowego czy niwelowania obrzęków kończyn górnych i dolnych. Urofizjoterapeutka włącza do planu terapeutycznego indywidualizowane treningi dna miednicy jako istotny element przygotowania Pacjentek do porodu oraz profilaktyki nietrzymania moczu i zapobiegania możliwości rozejścia mięśni prostych brzucha. Każda Pacjentka otrzymuje zestaw terapeutycznych ćwiczeń do samodzielnego wykonania, aby utrwalać efekty terapii osiągnięte w gabinecie.


Nietrzymanie moczu oraz dysfunkcje pęcherza moczowego

Nietrzymanie moczu czyli inkontynencja może być związane z różnego rodzaju schorzeniami układu nerwowego, moczowo-płciowego lub zaburzeniami metabolicznymi. Częsta bywa skutkiem powikłań po zabiegach chirurgicznych czy porodach. Problem mimowolnego oddawania moczu wiąże się z wystąpieniem chorób, takich jak Alzheimer, choroba Parkinsona, udar czy stwardnienie rozsiane. Przybiera ono postać mimowolnego,  wysiłkowego jak i  naglącego nietrzymania moczu obniżając komfort życia Pacjentów.  Dzięki dokładnemu wywiadowi, diagnostyce oraz badaniu mięśni dna miednicy,  możliwe jest dobranie odpowiedniego planu  fizjoterapeutycznego i przywrócenie Pacjentom zarówno właściwego napięcia mięśni – zwieraczy jak i prawidłowych funkcji mechanizmu otwierania i zmykania cewki moczowej. Fizjoterapia uroginekologiczna pozwala Pacjentom na nowo przejąć kontrolę nad ciałem, pozbyć się uciążliwych dolegliwości oraz odzyskać pewność siebie i pełnię życia.

Fizjoterapia uroginekologiczna przed i po operacji

Przygotowanie do operacji uroginekologicznych jest równie istotne jak rehabilitacja po zabiegu. Fizjoterapeuta przygotowuje mięśnie i tkanki Pacjenta do ingerencji chirurgicznej, tak aby ograniczyć ewentualne komplikacje ze strony układu mięśniowo-więzadłowo-powięziowego i pomóc ciału szybciej powrócić do sprawności po operacji. Kompleksowa opieka terapeutyczna obejmuje dostosowany do indywidualnych potrzeb trening funkcjonalny pozwalający na skrócenie okresu rekonwalescencji, przywrócenie Pacjentom prawidłowej postawy ciała i oddechu oraz ułatwiających im wykonywanie codziennych czynności.

Rozejście mięśnia prostego brzucha

Rozejście mięśnia prostego brzucha jest zaburzeniem zarówno strukturalnym, jak i funkcjonalnym. Objawia się jako uwypuklenie w środkowej linii ciała. Dotyka najczęściej Kobiet w ciąży i po porodzie. Sprawne mięśnie brzucha są niezwykle ważne w ochronie narządów wewnętrznych oraz stabilizacji odcinka lędźwiowego kręgosłupa i miednicy. Uczestniczą czynnie w procesie oddychania i decydują o postawie ciała. Rehabilitacja tego schorzenia wymaga kompleksowej fizjoterapii z zastosowaniem wielu technik manualnych a także kinesiotapingu. Urofizjoterapeutka przygotowuje szczegółowy, zindywidualizowany plan dostosowany do potrzeb Pacjentki i jej oczekiwań.

Endometrioza

Fizjoterapia uroginekologiczna dla Kobiet dotkniętych endometriozą ukierunkowana jest na uwalnianie od bólu, jest uzupełnieniem farmakoterapii oraz leczenia chirurgicznego. Korzystnie wpływa na redukcję napięć i dotkliwych objawów, takich jak ostre bóle menstruacyjne, bóle w obrębie miednicy mniejszej, okolicy krzyżowej kręgosłupa, pęcherza, brzucha czy bolesne stosunki płciowe. Kompilacja skutecznych technik manualnych i osteopatycznych poprawia pracę narządów wewnętrznych w obrębie miednicy, rozluźnia tkanki i wiązadła, mobilizuje i uelastycznia towarzyszące endometriozie zrosty, zgrubienia oraz blizny przywracając właściwą ruchomość układu mięśniowo-stawowego.

Zaburzenia seksualne

Zaburzenia sfery seksualnej i ból podczas współżycia, oraz obawy natury psycho-fizycznej uniemożliwiające rozpoczęcie współżycia to coraz częstszy problem zgłaszany przez Pacjentów. Do gabinetów fizjoterapii uroginekologicznej coraz chętniej zgłaszają się pacjentki z prośbą o pomoc. Szereg czynników może wpłynąć na powstanie bolesnego współżycia, jednak zmiany do jakich dochodzi w obrębie dna miednicy są istotne w procesie leczenia.Cel pracy: Celem niniejszej pracy magisterskiej jest charakterystyka zmian do jakich dochodzi w obrębie dna miednicy u kobiet z bolesnym współżyciem, a także odpowiedzenie na pytanie czy przebyta fizjoterapia uroginekologiczna ma wpływ na poziom satysfakcji życia i satysfakcji seksualnej u tych Pacjentów.

Wulwodynia i pochwica

 Wulwodynia to bardzo bolesne i krępujące schorzenie objawiające się bólami pochwy i sromu, uniemożliwiające Kobietom współżycie seksualne a nawet podjęcie próby jego rozpoczęcia. Terapie manualne połączone z technikami relaksacyjnymi skutecznie niwelują te objawy i pomagają powrócić do normalnego funkcjonowania i życia bez bólu. Przyczyn powstawania tej choroby jest wiele, mogą być to przebyte infekcje, torbiele i mięśniaki a zazwyczaj bardzo duże napięcie w obrębie dna miednicy. Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego pozwala zniwelować napięcia, rozluźnić tkanki w obrębie miednicy mniejszej oraz skutecznie rehabilitować Pacjentki. Podobnie w przypadku pochwicy objawiającej się awersją seksualną, obniżonym libido i niemożnością przeżywania orgazmu znakomite rezultaty przynosi rozluźnienie narządów kobiecych oraz usunięcie napięć tkankowo-mięśniowych.

Schorzenia dna miednicy

Schorzenia dna miednicy dramatycznie pogarszają jakość życia Kobiet. Najcięższymi dolegliwościami są: nietrzymanie moczu, pogorszenie jakości życia seksualnego, częste zapalenia układu moczowego, zaparcia oraz bóle przy mikcji i defekacji. Bardzo często Kobiety zmagają się z dolegliwościami o podłożu neurologicznym oraz wypadaniem narządów miednicy: pochwy, pęcherza, odbytnicy, macicy, jelita, które wywołują bardzo silne zespoły bólowe. Schorzenia te często prowadzą także do depresji. Uroginekolodzy za pomocą wielu metod diagnostycznych, zachowawczych i manualnych pomagają Kobietom cierpiącym na dysfunkcje w obrębie miednicy. Praca terapeutyczna polega na manipulacji mięśni i wiązadeł dna miednicy tak, aby zwiększyć ich wydolność oraz przywrócić im odpowiednie napięcie pozwalające na utrzymanie wszystkich narządów wewnętrznych we właściwym położeniu anatomicznym.


Zindywidualizowany plan terapii

Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Podczas pierwszej wizyty w komfortowej, intymnej i ciepłej atmosferze przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, analizowane są badania i historia przebytych chorób Pacjentki. Pytania dotyczą występowanie incydentów gubienia moczu, bolesnego miesiączkowania, dyskomfortu seksualnego podczas stosunków, historii porodów, występowania żylaków, dysfunkcji lub dyskomfortu w obszarze miednicy mniejszej.

Jedynie za zgodą i akceptacją Pacjentki oraz wyrażoną zgodą, możliwe jest przejście do badania per vaginum czyli przez pochwę. Do badania można się przygotować w przebieralni, gdzie do dyspozycji Pacjentek, dla zwiększenia ich komfortu znajdują się flizelinowe, jednorazowe spódnice zakładane na czas badania, podczas którego fizjoterapeutka uroginekologiczna ocenia stan tkanek zewnętrznych, a także ewentualne blizny powstałe podczas porodu. Istotnym elementem diagnostycznym jest badanie funkcjonalne dna miednicy, które wykonywane jest w pozycji leżącej na plecach, z nogami ugiętymi i rozstawionymi na szerokość bioder.

Wszystkie te elementy badań służą dobraniu właściwej terapii, odpowiedniej dla zaistniałego problemu lub dysfunkcji. Podczas terapii fizjoterapeutka odpowiada szczegółowo na nurtujące Pacjentki pytania, elastycznie reaguje na ich stan, potrzeby i oczekiwania, z zaangażowaniem dbając o ich dobre samopoczucie. Pacjentka na każdym etapie wizyty otrzymuje jasne instrukcje i informacje o podejmowanych przez fizjoterapeutkę czynnościach. Poznaje także techniki wykonywania ćwiczeń zaleconych do samodzielnego wykonywania w domu.

Fizjoterapia Uroginekologiczna
POZNAJ NASZ ZESPÓŁ
Fizjoterapeutka uroginekologiczna

Barbara Larwa

Fizjoterapia uroginekologiczna

Osteopata / Fizjoterapeuta Uroginekologiczny

Monika Mól-Kovalczykowska

Osteopatia / Fizjoterapia

Fizjoterapia Uroginekologiczna Kraków

Urszula Gwóźdź

Fizjoterapia manualna