Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowlaka – osteopatia.
Wzmożone napięcie mięśniowe często powiązane jest z zaburzoną asymetrią ciała – problemem, który również stanowi obszar zainteresowania osteopatii. Niedojrzały jeszcze układ nerwowy malucha często nie działa w dobrze skoordynowany sposób, a przynajmniej takie może to sprawiać wrażenie z perspektywy opiekuna. Podczas wizyty kontrolnej u pediatry może okazać się, że faktycznie istnieje konieczność dodatkowej konsultacji w kwestii rozwoju psychomotorycznego małego pacjenta – w takiej sytuacji, dobrym rozwiązaniem jest konsultacja osteopatyczna.
OSTEOPATIA PEDIATRYCZNA
ul. Limanowskiego 15
30-551 Kraków
GODZINY PRZYJĘĆ
Poniedziałek – Piątek
8:00 – 21:00
WZMOŻONE NAPIĘCIE MIĘŚNIOWE – OSTEOPATIA PEDIATRYCZNA
Osteopatia – diagnostyka i terapia
Podobnie jak w przypadku asymetrii, wzmożone napięcie mięśniowe do pewnego momentu nie stanowi powodu do niepokoju – należy jednak czujnie obserwować niemowlę, aby szybko wykryć ewentualne symptomy wskazujące na konieczność uzyskania profesjonalnej pomocy. Należy do nich częsty płacz, niechęć do przytulania się, ulewanie, niepokój, niespokojny sen, a także trudności z przyjmowaniem pokarmu i objawy związane z patologiczną asymetrią ułożeniową ciała. Kłopoty może sprawiać również pielęgnacja niemowlęcia – zwłaszcza zakładanie ubranek. Problemy te nie zawsze muszą wiązać się z poważnymi uszkodzeniami układu nerwowego. Często obserwujemy je u wcześniaków, lub pojawiają się na skutek trudnego porodu. W wielu przypadkach, im szybciej rozpoczniemy kompleksową rehabilitację, tym większa jest szansa na niemal całkowite zniwelowanie problemu. Zmniejszamy również szansę na pojawienie się przykurczy mięśniowych i innych dysfunkcji, wpływających na harmonijność dalszego rozwoju. Techniki stosowane w osteopatii pediatrycznej, np. metoda Bobatha lub Vojty, pobudzają doskonalenie się układu nerwowego, a także uzupełniają rehabilitację u dzieci ze stwierdzonymi urazami – z zachowaniem najwyższej delikatności i uważności, tak istotnej w pracy z najmłodszymi.
FIZJOTERAPEUCI I OSTEOPACI PEDIATRYCZNI
Sylwia Kiper
Fizjoterapia i Osteopatia pediatryczna
Olga Blecharz-Stępniak
Fizjoterapia pediatryczna
Monika Mól-Kovalczykowska
Osteopatia
Metody i przykłady terapii osteopatycznej
Czy moje dziecko ma asymetrię? Obserwacja w warunkach domowych i u osteopaty
Przyczyn asymetrii może być wiele i nie zawsze są od nas zależne, jak pozycja malucha w łonie matki czy trudny poród. Jak pomóc maluszkowi w utrzymywaniu prawidłowej postawy i w…
Nieutulony płacz niemowlaka. Jak pomóc maluszkowi (i sobie)?
Zanim młodzi rodzice nauczą się rozpoznawać rodzaje płaczu swojego dziecka, mijają długie tygodnie. Co w przypadku, gdy płacz jest ciągły, trudny do ukojenia, zaburzający codzienne funkcjonowanie? W rozwiązaniu problemu pomoże……
Osteopatia pediatryczna na kolki u niemowlaka
Młodzi rodzice opisują ten czas jako wypełniony głośnym płaczem i bezradnością w zaspokojeniu potrzeb maluszka. Kolki u niemowlaka podporządkowują sobie życie codzienne i emocje całej rodziny. Jest jednak nadzieja, że…
Czas terapii jest indywidualnie dostosowywany do każdego Pacjenta. W zależności od skali problemu od 30 do 45 minut.