Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Nadpobudliwość i płaczliwość dziecka.

Pełne energii dziecko, żywo reagujące na otaczający je świat, to często duża radość dla opiekunów. Zdarza się jednak, że pewne jego cechy noszą znamiona nadpobudliwości – mały pacjent jest niezwykle drażliwy, podejmuje decyzje w sposób impulsywny, zaczyna wiele czynności jednocześnie, nie kończąc żadnej, a oczekiwanie na swoją kolej stanowi dla niego duże wyzwanie. W przypadku niemowląt, nadpobudliwość może ujawniać się poprzez częsty płacz i trudności z zasypianiem, a także nieustanną ruchliwość.

OSTEOPATIA PEDIATRYCZNA

ul. Limanowskiego 15

30-551 Kraków

RECEPCJA / UMAWIANIE WIZYT

Tel.: +48 884 055 955

GODZINY PRZYJĘĆ

Poniedziałek – Piątek
8:00 – 21:00

OSTEOPATIA PEDIATRYCZNA KRAKÓW

Nadpobudliwość i płaczliwość dziecka – diagnostyka i terapia osteopatyczna

Zaburzenia hiperkinetyczne, w powszechnej świadomości kojarzone głównie z ADHD – zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytami uwagi, to stosunkowo popularny problem diagnozowany na etapie dzieciństwa.

Mogą wystąpić już u maluszków, które długotrwałym płaczem, machaniem nóżkami i rączkami oraz „wierceniem się” w łóżeczku zwracają uwagę opiekunów. Mimo to, wbrew stereotypowi, wcale nie dotyczą jedynie chłopców, ani nie muszą wiązać się z problemami w nauce lub niską sprawnością intelektualną. Dziewczynki zmagające się z zaburzeniami hiperkinetycznymi, m.in. ADHD, często omijane są przez diagnostyczne sito, ze względu na swoje kompetencje społeczne, wysoki poziom inteligencji lub wsparcie (np. w postaci troskliwych rodziców, dbających o to, aby dziecko wykonywało swoje obowiązki do końca i na czas).

Nadmierne napięcie wewnętrzne i związany z nim chaos intelektualny jednak nie znikają – kumulują się natomiast do poziomu, który w wielu przypadkach może doprowadzić do wystąpienia zaburzeń nerwicowych lub depresji.

Wczesna diagnoza i decyzja o uzyskaniu profesjonalnej pomocy często pozwala utrzymywać w ryzach objawy nadpobudliwości i problemów z koncentracją, umożliwiając dziecku rozwinięcie pełni potencjału, zarówno w życiu szkolnym, jak i towarzyskim oraz rodzinnym. Terapia osteopatyczna może stanowić wspaniałe uzupełnienie, pozwalając dziecku na uporanie się z nagromadzonym stresem, a także problemami w zakresie motoryki, zaburzeniami czucia głębokiego oraz innymi trudnościami, często współwystępującymi z hiperkinetycznością.

Sylwia Kiper fizjoterapia osteopatia dzieci
FIZJOTERAPEUCI I OSTEOPACI PEDIATRYCZNI W KRAKOWIE
Sylwia Kiper osteopata osteopatia pediatryczna

Sylwia Kiper

Fizjoterapia i Osteopatia pediatryczna

Anna Bełdowska fizjoterapia dzieci i niemowląt

Anna Bełdowska

Fizjoterapia pediatryczna

Osteopata / Fizjoterapeuta Monika Mól-Kovalczykowska

Monika Mól-Kovalczykowska

Osteopatia

 


Metody i przykłady terapii osteopatycznej

Jak długo trwa wizyta u osteopaty pediatrycznego?

Czas terapii jest indywidualnie dostosowywany do każdego Pacjenta. W zależności od skali problemu od 30 do 60 minut.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u osteopaty pediatrycznego?

Aby przygotować się na pierwszą wizytę u osteopaty pediatrycznego, należy zacząć od zebrania szczegółowej dokumentacji medycznej naszego dziecka. Warto przemyśleć okres ciąży i przebieg porodu, aby móc przekazać te informacje osteopacie. Ważne jest również zebranie informacji na temat zachowania dziecka podczas pobytu w szpitalu.
 
Następnie należy przeanalizować poszczególne etapy dotychczasowego rozwoju dziecka, aby pomóc osteopacie dotrzeć do przyczyny dolegliwości. Przed pierwszą wizytą warto też przemyśleć, czy dziecko miało wcześniej jakieś problemy zdrowotne, które mogą mieć wpływ na jego obecny stan zdrowia.
 
Podczas pierwszej wizyty u osteopaty pediatrycznego, osteopata przeprowadzi dokładne badanie kliniczne, poszukując ograniczeń ruchomości w obrębie kręgosłupa i stawów, zmian w napięciu tkanek miękkich oraz różnic w gęstości tkanek okolicy czaszki i trzewi. Leczenie osteopatyczne jest nieinwazyjne, bezbolesne i przyjemne dla pacjenta. Należy pamiętać, że drugi zabieg u osteopaty pediatrycznego zwykle wykonywany jest tydzień lub dwa po pierwszej wizycie, aby organizm miał czas na wykorzystanie mechanizmów naprawczych.
 
Po pierwszej wizycie, jeśli nie dochodzi do nawrotów dysfunkcji, zaleca się wizyty kontrolne u osteopaty dziecięcego co 2 tygodnie do 1 miesiąca w pierwszym roku życia dziecka. Każda wizyta kończy się zaleceniami do pracy z dzieckiem w domu.

5/5 - (na podstawie 2 ocen)