Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Dyskopatia – co to jest i jak osteopata może pomóc w leczeniu?

Większość dnia spędzasz za biurkiem? Z aktywnością fizyczną Ci nie po drodze? Doskwiera Ci ból kręgosłupa, który trwa już jakiś czas? I nasila się? Jeśli na przynajmniej 2 z tych pytań odpowiedziałeś “tak”, możesz cierpieć na dyskopatię. Przeczytaj tekst i dowiedz się, jak nasi specjaliści mogą Ci pomóc!

dyspokatpia osteopatia

Czym jest dyskopatia?

Dyskopatia jest chorobą zwyrodnieniową krążka międzykręgowego. Krążek ten, popularnie nazywany dyskiem, oddziela od siebie kręgi kręgosłupa i – razem z dwoma sąsiadującymi z nim kręgami – tworzy segment ruchowy kręgosłupa. Dyski te umożliwiają ruchy kręgosłupa, na przykład zginanie się i prostowanie, a zarazem amortyzują wstrząsy oraz zapobiegają ocieraniu się kręgów o siebie. Wraz z wiekiem i przeciążaniem kręgosłupa krążki tracą swoją elastyczność, co wiąże się z ryzykiem wystąpienia dyskopatii.

Dyskopatia – przyczyny

Za problemy z kręgosłupem odpowiada tryb życia. Praca siedząca, brak aktywności fizycznej, przewlekły stres, nieodpowiednio przygotowane miejsce do pracy, skutkujące obciążaniem kręgosłupa… U niektórych pacjentów za dyskopatię może odpowiadać genetyka. Jednak w przeważającej większośc przypadków pojawienie się choroby jest spowodowane stylem życia, jaki praktykuje większość z nas, u niektórych. Inne możliwe przyczyny dyskopatii to:

  • kontuzje lub urazy kręgosłupa, 
  • zaawansowany wiek, 
  • wady postawy, 
  • praca fizyczna i związane z nią podnoszenie ciężarów,
  • ćwiczenia fizyczne, podczas których podnosimy ciężary bez odpowiedniego przygotowania.

Dyskopatia – objawy

Zaczyna się niewinnie – od bólu pleców po wysiłku fizycznym lub długiej jeździe samochodem albo od spania na nowym łóżku. Większość pacjentów szybko znajduje wymówkę na te dolegliwości – stres, zbyt intensywne ćwiczenia, długi czas trwania w bezruchu… Niestety, takie lekceważenie objawów może skończyć się nieciekawie – ból z czasem staje się nie do zniesienia i może trwać nawet kilka godzin, co w oczywisty sposób wyklucza pacjenta z normalnego funkcjonowania. Oprócz ostrego bólu, dyskopatia może się też objawiać:

  • niedowładem siły mięśni,
  • drętwieniem i mrowieniem dłoni,
  • w skrajnych przypadkach nawet paraliżem kończyn dolnych.

Jakie badania wykonać?

Pacjent doświadczający powtarzającym się lub nasilającym się bólu kręgosłupa powinien zgłosić się do ortopedy lub neurologa. Lekarz w celu zdiagnozowania schorzenia zwykle zleca wykonanie:

  • RTG kręgosłupa,
  • tomografii komputerowej kręgosłupa,
  • rezonansu magnetycznego kręgosłupa. 

Dyskopatia – leczenie

Leczenie dyskopatii uzależnione jest od konkretnego przypadku. Zazwyczaj leczenie zachowawcze w postaci środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz fizjoterapii okazuje się być wystarczające. Pomocne są również kąpiele z liśćmi żywokostu lekarskiego oraz żele na ból kręgosłupa. Satysfakcjonujące efekty daje również masaż – rozluźnia mięśnie i zmniejsza ból. 

W przypadku bardziej zaawansowanej dyskopatii stosuje się zastrzyki nadtwardówkowe – podaje się je bezpośrednio w miejscu nacisku nerwu w kręgosłupie. Najcięższe przypadki dyskopatii kwalifikują się do leczenia chirurgicznego. 

Ważną częścią leczenia dyskopatii jest wyeliminowanie czynników ryzyka, aktywność fizyczna dopasowana pod pacjenta, a w razie konieczności – redukcja wagi. 

Dyskopatia – profilaktyka

Ze względu na to, że dyskopatia jest spowodowana między innymi siedzącym trybem życia i brakiem aktywności fizycznej, pacjenci mogą zapobiegać pojawieniu się choroby. Bardzo ważne są:

  • regularna aktywność fizyczna, szczególnie ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i kręgosłupa, a także rozciąganie,
  • utrzymywanie prawidłowej postawy ciała,
  • utrzymywanie właściwej masy ciała,
  • unikanie wykonywania gwałtownych ruchów,
  • rezygnacja z podnoszenia ciężarów lub – jeśli nie jest to możliwe – stosowanie odpowiedniej techniki dźwigania.

Znaczenie ma również to, co jemy. Warto zadbać o odpowiednie nawodnienie oraz obecność wapnia, soli mineralnych, kwasów tłuszczowych omega-3 i witamin A, B, C i D w naszych posiłkach. W razie potrzeby należy wzbogacić swoją dietę o suplement zawierający witaminy z grupy B i nukleotydy. 

Dyskopatia a osteopata

W leczeniu dyskopatii z powodzeniem stosuje się fizjoterapię, w tym osteopatię. Osteopata posiada wiedzę o anatomii i fizjologii człowieka, wie również, w jaki sposób zapobiegać nawrotom dyskopatii i innych schorzeń kręgosłupa. Terapia polega na postawieniu diagnozy i technikach manualnych, które poprawiają ruchomość stawów kręgosłupa, zmniejszają napięcie, rozluźniają mięśnie i więzadła w obrębie kręgosłupa, co przekłada się na zniwelowanie nieprawidłowych sił działających na dyski. Dodatkowo, techniki terapeutyczne stosowane przez osteopatę stymulują drenaż limfatyczny i żylny w obrębie kręgosłupa, co przekłada się na regenerację tkanek i złagodzenie stanu zapalnego. 

Jeżeli więc zmagasz się z dyskopatią, odwiedź nas! Nasi specjaliści pomogą Ci wrócić do pełni sił!

UMÓW WIZYTĘ ONLINE

Zadbaj o siebie!

Masz problemy z dyskopatią? Uniemożliwia Ci ona funkcjonowanie? Czas działać!

Polecani osteopaci i fizjoterapeuci w Krakowie
Osteopata problemy stomatologiczne

Monika Mól-Kovalczykowska

Osteopatia

Justyna Piekarz Osteopata / Osteopatia Kraków

Justyna Piekarz

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Tola Wierzbik Fizjoterapia osteopatia Kraków

Tola Wierzbik

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Agnieszka Zaleska-Czapla Fizjoterapia / Osteopatia

Agnieszka Zaleska-Czapla

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Michał Moskwa osteopata / fizjoterapeuta

Michał Moskwa

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Oceń

Dodaj komentarz