Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Osteopatia psychosomatyczna.

Uwolnij się od stresu, pozbądz się bólu, zadbaj o zdrowie i dobry sen

Osteopatia psychosomatyczna to skuteczna i bezpieczna metoda wspomagająca leczenie stresu, nerwicy, stanów lękowo-depresyjnych, częstych bólów głowy i zaburzeń snu.

Terapia osteopatyczna uwalnia blokady w ciele, poprawiając cyrkulację płynu mózgowo-rdzeniowego i wpływając korzystnie na cały organizm, w tym na układ nerwowy, mięśniowo-szkieletowy, oddechowy, limfatyczny oraz żylny. Dzięki kompleksowemu podejściu, nasza terapia może przynieść ulgę i znacząco poprawić jakość życia osób cierpiących na dolegliwości psychosomatyczne.

OSTEOPATIA KRAKÓW

ul. Limanowskiego 15

30-551 Kraków

RECEPCJA / UMAWIANIE WIZYT

Tel.: +48 884 055 955

GODZINY PRZYJĘĆ

Poniedziałek – Piątek
8:00 – 21:00

Leczenie nerwicy, lęków, stresu, bezsenności

Zaburzenia psychosomatyczne – diagnostyka i terapia

Zawrotne tempo dzisiejszego trybu życia obfituje w wiele przykrych konsekwencji. Należy do nich m.in. wzrost częstotliwości, z jaką obserwujemy pojawianie się zaburzeń o podłożu psychosomatycznym. Kumulujące się napięcie, związane z nierozwiązanymi problemami na tle psychicznym, traumami, niezdrowymi sposobami radzenia sobie ze stresem i silnymi emocjami, odbija się na organizmach wielu osób. Odpowiedzią w tej kwestii może okazać się osteopatia psychosomatyczna, dająca szansę na odzyskanie wewnętrznej równowagi.

Pacjenci często zmagają się z przewlekłym bólem lub zmęczeniem, nie mając świadomości, że natura ich problemu leży w psychice. Wzajemne oddziaływanie na siebie ciała i ducha jest faktem znanym medycynie od setek lat. Niestety, nieuchwytna natura wielu tego typu zaburzeń, często zmusza osoby chorujące na skorzystanie z usług wielu specjalistów z różnych dziedzin, zanim uzyskają prawidłową diagnozę.

Mylące jest również spektrum objawów. Migreny i bóle głowy, zaburzenia snu i koncentracji oraz pamięci, uczucie lęku i niepokoju, a także smutku, gniewu i frustracji, jak i bóle kręgosłupa, tachykardia i zaburzenia miesiączkowania – jeśli odczuwamy uciążliwe nasilenie któregoś z powyższych symptomów, a jego pochodzenie wydaje się niejasne, konsultacja osteopatyczna może okazać się niezwykle pomocna.  Osteopata nie tylko pochyli się nad ich przyczyną, analizując stan naszego organizmu w sposób całościowy, ale także skieruje nas do lekarza o odpowiedniej specjalizacji, jeśli będzie to konieczne. Osteopatia nie stanowi zamiennika konsultacji z psychoterapeutą lub psychiatrą, jednak może okazać się doskonałą ich towarzyszką, łagodząc objawy napięcia, niwelując ból i pozwalając odzyskać radość życia.

Osteopatia psychosomatyczna - Leczenie nerwicy, lęków, stresu, bezsenności

OSTEOPATYCZNA TERAPIA ZABURZEŃ PSYCHOSOMATYCZNYCH

Sprawdź jak możemy Ci pomóc!

Psychosomatyczne bóle brzucha

Do zaburzeń psychosomatycznych układu trawiennego zaliczamy bóle brzucha, wzdęcia, odbijania, wymioty oraz nudności. Dolegliwościom tym towarzyszą często swędzenie, drętwienie lub problemy ze skórą. Choć badania lekarskie nie wykazują choroby, Pacjenci odczuwają bardzo realnie i dotkliwie jej objawy. Osteopatia służy pomocą osobom mierzącym się z problemami psychosomatycznymi. Terapia osteopatyczna ukierunkowana jest na eliminowanie stresu i emocjonalnych napięć kumulujących się w ludzkim organizmie. Osteopata manualnie odczytuje informacje płynące z ciała Pacjenta po czym opracowuje napięcia struktur mięśniowo – powięziowych taśm głębokich aby przywrócić im prawidłową funkcjonalność. Za pomocą technik osteopatycznych uwalniana jest przepona, pozostająca w ścisłej komunikacji z narządami układu trawienia, wątroba, trzustka, żołądek, jelita, a także przełyk, żuchwa i język Pacjenta. Ważnym elementem pracy terapeutycznej jest rozluźnienie splotów nerwowych, odbywające się za pomocą osteopatycznej terapii czaszkowo-krzyżowej. Przy schorzeniach psychosomatycznych układu pokarmowego wskazana jest także psychoterapia.


Problemy ze snem

Osteopata w pracy z osobami cierpiącymi na psychosomatyczne zaburzenia snu skupia się na eliminowaniu napięć w ciele Pacjenta oraz rozluźnianiu jego splotów nerwowych, celem przywrócenia równowagi autonomicznego układu nerwowego. Terapia osteopatyczna opiera się na pracy czaszkowej, kraniosakralnej, za pomocą której osteopata przywraca Pacjentowi pożądany balans napięciowy oraz właściwe krążenie płynu rdzeniowo-mózgowego w organizmie. Proces terapeutyczny w kompleksowej osteopatii obejmuje także terapię powięziową oraz wisceralną. Dodatkowo Pacjenci mogą korzystać z łagodnych sesji dotleniających w komorze hiperbarycznej. Dzięki dogłębnemu natlenieniu następuje regulacja fizjologii snu. Elementem terapii osteopatycznej jest także praca z przeponą służąca usprawnieniu procesów oddychania torem przeponowo-brzusznym, najbardziej korzystnym dla organizmu ludzkiego. Celem osteopatycznego leczenia zaburzeń snu jest somato-emocjonalne uwolnienie Pacjenta od problemu bezsenności.

Nerwobóle w klatce piersiowej

Główną przyczyną nerwobóli w klatce piersiowej są przeciążenia układu nerwowego spowodowane stresem. Nieleczone prowadzą one do poważnych schorzeń takich jak nerwica serca. Charakterystycznymi objawami są nagłe i ostre kłucie oraz uczucie zagrożenia i ciężkości w klatce piersiowej. Doznania Pacjentów zmagających się z bólami o podłożu psychicznym są zwykle niespodziewane, intensywne i przerażające, gdyż towarzyszy im lęk przed śmiercią. Klatka piersiowa to część ludzkiego organizmu, która najmocniej reaguje na uczucia i emocje. Tutaj fizykalnie odczuwamy miłość i przywiązanie, ale też ból po starcie czy lęk przed emocjonalnym zranieniem. Uczucia te zostawiają somatyczny ślad i zasadniczo wpływają na funkcjonalność ciała ludzkiego i zachodzące w nim procesy. Terapia osteopatyczna posiada skuteczne narzędzia do ich regulacji oraz przywracania równowagi psychoemocjonalnej, a także napięciowej w organizmie Pacjentów dotkniętych bólami natury psychosomatycznej. Osteopatia uwalnia Pacjentów od somato-emocjonalnego bólu za pomocą terapii czaszkowo-krzyżowej, terapii powięziowej (tzw. unwinding, czyli odwijania powięziowego), terapii wisceralnej, równoważenia napięć mięśniowo-więzadłowych, a także powięziowo-limfatycznej przywracającej właściwe krążenie płynów ustrojowych.

Bóle kręgosłupa

Wpływ ludzkiej psychiki na układ kostno stawowy, a szczególnie na stabilizujący nas kręgosłup jest ogromny. Wszelkie zaburzenia psychiczne skutkują niemal natychmiastową reakcją łańcuchową i manifestują się zaburzeniami w ciele Pacjentów. Choć organizm ludzki jest przystosowany do tego, aby radzić sobie ze stresem czy negatywnymi emocjami, to jednak system samoregulacyjny ma swoje ograniczenia. Gdy zostaną przekroczone pewne normy, dochodzi do zaburzeń. Początkowo Pacjenci odczuwają wzmożone napięcie mięśni, sztywność kręgosłupa oraz brak możliwości jego rozluźnienia. Napięte mięśnie blokują stawy, a to dodatkowo ogranicza ich ruchomość i utrudnia im prawidłową pracę. Pogarsza się krążenie krwi, dochodzi do zaburzeń czucia, mrowienia czy nawet odczucia chłodu lub odrętwienia. W konsekwencji pojawia się zmęczenie, ociężałość, a nawet mogą wystąpić mdłości. Spłyca się oddech i narządy wewnętrzne zaczynają mieć problemy z wydolnością. Pojawia się dotkliwy ból uniemożliwiający codzienną aktywność ruchową. Terapia osteopatyczna wychodzi naprzeciw tego typu dolegliwościom. Osteopata w pracy z Pacjentem psychosomatycznym posługuje się wachlarzem technik specjalnych: kraniosakralną – czaszkowo-krzyżową, powięziową wisceralną, oraz limfatyczną. Wczesna terapia osteopatyczna pomaga niwelować bóle psychosomatyczne, zapobiega komplikacjom i lawinowemu narastaniu problemów ze zdrowiem.

Szumy uszne

Szumy uszne, dzwonienie, piszczenie to nieprzyjemna i dokuczliwa dolegliwość, która uniemożliwia Pacjentom codzienne funkcjonowanie. Utrudniają one koncentrację, zasypianie i są źródłem przewlekłego stresu. Przyczyną szumów usznych mogą być zarówno choroby neurologiczne, laryngologiczne jak i nieleczone nadciśnienie tętnicze, ale najczęściej jest to jednak problem psychosomatyczny. Natrętny dźwięk słyszany ciągle w głowie powoduje u Pacjentów ogromny wzrost napięcia nerwowego, które przekłada się na napięcie jego tkanek oraz organów wewnętrznych.Terapia osteopatyczna ukierunkowana jest na wyciszenie układu nerwowego oraz przywrócenie właściwego balansu napięciowego w strukturach ciała Pacjenta, szczególnie w obrębie czaszki i układu otolaryngologicznego, a także stomatognatycznego oraz oddechowego. Osteopata posługuje się wieloma technikami manualnymi, wśród których najistotniejsze są te wykonywane w obrębie głowy, czyli: czaszkowo-krzyżowa i stomatognatyczna, Dodatkowo terapia osteopatyczna posługuje się techniką wisceralną, oddechową oraz manipulacjami powięziowymi dla ogólnego wyciszenia układu nerwowego Pacjenta. Metodą wspierającą proces terapeutyczny jest tlenoterapia hiperbaryczna. Sesje w łagodnej komorze tlenowej gdzie Pacjent przebywa w środowisku wypełnionym skoncentrowanym 94 % tlenem pomagają w terapii zaburzeń słuchu. Komórki czuciowe ucha wewnętrznego nie mają pełnego bezpośredniego zaopatrzenia w tlen drogą naczyniową, dlatego też tlenoterapia hiperbaryczna jest jedyną znaną metodą zwiększającą ciśnienie parcjalne tlenu w uchu wewnętrznym. Tlen podany pod ciśnieniem poprawia właściwości reologiczne i mikrokrążenie, co skutkuje optymalizacją warunków regeneracji struktur ucha wewnętrznego przynosząc bardzo dobre rezultaty w niwelowaniu szumów usznych.

Napięciowy ból głowy

Zaburzenia psychosomatyczne bardzo często dotykają układu czuciowego Pacjenta zaburzając funkcjonowanie narządów zmysłów. Typowe objawy to zakłócenia widzenia, mroczki, podwójne widzenie, niedowidzenie, a nawet czynnościowa ślepota. U osób zmagających się z nerwicą często występuje nadwrażliwość na bodźce wzrokowe czego efektem jest widzenie mocnych, jaskrawych kolorów lub światłowstręt. Pacjent odnosi wrażenie, że obraz jest bardziej jaskrawy niż w rzeczywistości, a samo otwarcie oczu powoduje u niego ogromny dyskomfort Zaburzeniom tym zazwyczaj towarzyszą silny lęk i stany depresyjne, dlatego też wymagają kompleksowej i zindywidualizowanej terapii. Osteopatia jest skutecznym uzupełnieniem psychoterapii, gdyż posiada narzędzia do wyciszenia autonomicznego układu nerwowego Pacjentów z zaburzeniami wzroku. Osteopatyczna terapia kraniosakralna, określana także jako czaszkowo-krzyżowa pozwala wyeliminować napięcia powięziowo-mięśniowe, rozluźnić struktury czaszki oraz twarzy psychosomatycznego Pacjenta. Dodatkowo wpływa kojąco na autonomiczny układ nerwowy, limfatyczny oraz układ krążenia osoby dotkniętej zaburzeniami o podłożu psychicznym co przekłada się na poprawę jej psychoemocjonalnego komfortu. Osteopata manualnie, bardzo precyzyjnymi ruchami opracowuje mięśnie, powięzi i tkanki oka przywracając mu właściwy balans napięciowy oraz prawidłowe nawilżenie. Istotnym elementem osteopatycznej pracy terapeutycznej jest regulacja układu stomatognatycznego, polegająca na rozluźnieniu i regulacji pracy stawów skroniowo – żuchwowych, żuchwy oraz języka. Terapii poddawany jest także szyjny oraz piersiowy odcinek kręgosłupa, a także obręcz barkowa, gdyż wzmożone napięcie więzadłowo-mięśniowe w tym obszarze niekorzystnie wpływa na narządy zmysłów. Celem terapii jest usunięcie blokad nerwowo-mięśniowych zaburzających widzenie oraz uruchomienie naturalnych procesów samoregulacji i samoleczenia w organizmie Pacjenta.

Zaburzenia wzroku

Zaburzenia psychosomatyczne bardzo często dotykają układu czuciowego Pacjenta zaburzając funkcjonowanie narządów zmysłów. Typowe objawy to zakłócenia widzenia, mroczki, podwójne widzenie, niedowidzenie, a nawet czynnościowa ślepota. Zaburzeniom tym zazwyczaj towarzyszą silny lęk i stany depresyjne, dlatego też wymagają kompleksowej i zindywidualizowanej terapii. Osteopatia jest skutecznym uzupełnieniem psychoterapii, gdyż posiada narzędzia do wyciszenia autonomicznego układu nerwowego Pacjentów. Terapia osteopatyczna pozwala wyeliminować napięcia powięziowo-mięśniowe, rozluźnić struktury czaszki oraz twarzy psychosomatycznego Pacjenta. Osteopata manualnie, bardzo precyzyjnymi ruchami opracowuje mięśnie, powięzi i tkanki oka przywracając mu właściwy balans napięciowy oraz prawidłowe nawilżenie. Celem terapii jest usunięcie blokad nerwowo-mięśniowych zaburzających widzenie oraz uruchomienie naturalnych procesów samoregulacji i samoleczenia w organizmie Pacjenta.

Zaburzenia nerwicowe

Zaburzenia nerwicowe wpływają niekorzystnie na cały organizm, powodując dotkliwe objawy somatyczne, które utrudniają Pacjentom codzienne funkcjonowanie. Towarzyszą im zaburzenia lękowe, ataki paniki oraz wzmożona produkcja hormonów stresu. Choroba wywołuje przyśpieszoną akcję serca, problemy z oddychaniem, dolegliwości układu pokarmowego i nasilone pocenie się. Pacjenci z zaburzeniami nerwicowymi mierzą się z napadowymi bólami głowy, kręgosłupa, brzucha, mięśni i stawów, drętwieniem kończyn, kłuciem w klatce piersiowej, stanami depresyjnymi, zaburzeniami snu, wzroku i słuchu, suchością w jamie ustnej, a także osłabieniem oraz nagłymi spadkami wagi. Terapia osteopatyczna przynosi Pacjentom ulgę w bólu, łagodząc dokuczliwe dolegliwości poprzez kompleksowe działania manualne stymulujące wszystkie obszary Jego ciała. Osteopata przy użyciu całej gamy technik terapeutycznych opracowuje struktury głowy, szyi, klatki piersiowej, pleców, bioder i kończyn Pacjenta. Wnikliwie podąża za sygnałami płynącymi z Jego organizmu, regulując napięcia powięziowo-tkankowe, ruchomość narządów wewnętrznych oraz rytm przepływu płynów ustrojowych. Celem osteopatycznej terapii zaburzeń nerwicowych jest przywrócenie Pacjentowi pełnej równowagi psychicznej oraz fizycznej. Traktując ciało człowieka jako złożony układ wzajemnych, bardzo ścisłych powiązań osteopata uruchomia w organizmie Pacjenta procesy autoregulacyjne i autonaprawcze. Dużo uwagi poświęca usprawnieniu funkcji układu nerwowego, krążenia, oddechowego, hormonalnego, immunologicznego oraz trawiennego, tak aby realnie wpływać na poprawę zdrowia całego człowieka, a nie jedynie usuwać objawy i dolegliwości pojedynczych narządów.

Polecani osteopaci i fizjoterapeuci w Krakowie

Osteopata problemy stomatologiczne

Monika Mól-Kovalczykowska

Osteopatia

Tola Wierzbik Fizjoterapia osteopatia Kraków

Tola Duczymińska

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Agnieszka Zaleska-Czapla Fizjoterapia / Osteopatia

Agnieszka Zaleska-Czapla

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Michał Moskwa osteopata / fizjoterapeuta

Michał Moskwa

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Fizjoterapia osteopatia Martyna Samek

Martyna Samek

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Michał Ciepała Osteopata Kraków

Michał Ciepała

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Stefan Kubit Dyplomowany Osteopata Kraków

Stefan Kubit

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Joanna Siekańska fizjoterapia

Joanna Siekańska

Fizjoterapia / Terapia manualna

 


Metody i przykłady terapii osteopatycznej

Osteopatia w terapii nerwicy

nerwice osteopatia

Wiele osób latami zmaga się z nerwicą, bez większych efektów leczenia farmakologicznego. Jak wiadomo jest to dolegliwość trudna w leczeniu, a stosowanie benzodiazepin i leków przeciwdepresyjnych wiąże się z licznymi…

Jak długo trwa wizyta u osteopaty?

Czas terapii jest indywidualnie dostosowywany do każdego Pacjenta. W zależności od skali problemu od 30 do 60 minut.

Jak osteopatia pomaga w zaburzeniach snu?

Oto kilka sposobów, w jakie terapia z osteopatą może pomóc w zaburzeniach snu:

Redukcja napięcia mięśniowego: Osteopatia może pomóc w rozluźnieniu spiętych mięśni i korekcji nierówności biomechanicznych ciała. To może pomóc w zmniejszeniu bólu mięśniowego i sztywności, które mogą zakłócać sen.

Poprawa krążenia: Terapia osteopatyczna może pomóc poprawić krążenie krwi i limfy, co może pomóc w zmniejszeniu bólu, obrzęków i innych dolegliwości, które zakłócają sen.

Redukcja stresu: Terapia osteopatyczna może pomóc w redukcji poziomu stresu, który może prowadzić do zaburzeń snu. Podczas terapii z osteopatą, pacjenci często doświadczają uczucia odprężenia i uspokojenia, co może pomóc w lepszym śnie.

Poprawa równowagi emocjonalnej: Niektóre zaburzenia snu są związane z nieprawidłową równowagą emocjonalną. Terapia osteopatyczna może pomóc w redukcji napięcia emocjonalnego i stresu, co może prowadzić do poprawy snu.

Poprawa funkcji układu nerwowego: Terapia osteopatyczna może pomóc poprawić funkcjonowanie układu nerwowego, który jest związany z regulacją snu. Poprawa funkcji układu nerwowego może pomóc w poprawie jakości snu.

Dobry osteopata Kraków

Od kilku lat borykałem się z problemami nerwicowymi tj. ogromnymi bólami brzucha ,głowy do utraty świadomości. Przez dwa lata tradycyjna medycyna nic nie dawał, lekarze nie potrafili nawet wysunąć żadnej diagnozy, truli tylko lekami na ślepo. Na moje ogromne szczęście całkiem przypadkiem trafiłem do OSTEOHELP gdzie zastosowana kilka razy terapia poprawiła o NIEBO moje zdrowie. Polecam to miejsce!!! Pozdrowienia dla całej ekipy OSTEOHELP!!!

Rafał

najlepszy osteopata Kraków

Pan Adam jest świetnym osteopatą o dużej wiedzy i doświadczeniu. Naprawdę przemiły człowiek, który w pełni potrafi zaangażować się w problemy pacjenta. Polecam!

Kateryna

5/5 - (na podstawie 2 ocen)