Specjaliści z zakresu osteopatii stomatologicznej w Krakowie
Osteopatia stomatologiczna.
Osteopatia stomatologiczna jest stosowana w przypadku zaburzeń skroniowo-żuchwowych (TMD-temporomandibular disorders) oraz stanowi uzupełnienie leczenia stomatologicznego. Zaburzenia skroniowo-żuchwowe to dysfunkcja pracy stawu skroniowo-żuchwowego, mięśni żucia oraz układu nerwowego. Dysfunkcje w obszarze stawu skroniowo-żuchwowego takie jak klikanie / przeskakiwanie (przy otwieraniu ust), ból głowy (głownie część skroniowa i potylica), ból głowy, wady zgryzu, zgrzytanie zębami (bruksizm), lub urazy, to najczęstsze przyczyny konsultacji z zakresu osteopatii stomatologicznej, a zarazem jedne z wielu, w których jej techniki mogą okazać się pomocne.
Jeśli poszukujesz profesjonalnej, skutecznej rehabilitacji stomatologicznej w Krakowie, serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszych usług.
- Bruksizm
- Wady zgryzu
- Szczękościsk
- Nerwobóle
- Napięciowe bóle głowy
- Szumy uszne
- Neuralgia
- Stan po ekstrakcji zębów
ul. Limanowskiego 15
30-551 Kraków
GODZINY PRZYJĘĆ
Poniedziałek – Piątek
8:00 – 21:00
Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego
Osteopatia stomatologiczna słynie z bardzo satysfakcjonujących efektów w obszarze dolegliwości związanych ze stawem skroniowo-żuchwowym. Aby je złagodzić, osteopata posłuży się między innymi techniką pracy z tkankami miękkimi – w celu rozluźnienia nadmiernie spiętych mięśni odpowiedzialnych za połączenia szczękowe, jak również poprawić mobilność żuchwy, przywracając jej naturalne zdolności ruchowe. Specjalista zwróci także uwagę na postawę pacjenta. Nadmierna sztywność lub wady w odcinku szyjnym, lub piersiowym kręgosłupa, może prowadzić do niepożądanego ucisku nerwów i ograniczenia ruchomości stawów, co czasami skutkuje symptomami w obrębie szczęki.
OSTEOPATIA STOMATOLOGICZNA – DIAGNOSTYKA I LECZENIE
Osteopatia stomatologiczna
Mikrourazy w obszarze żuchwy często nawarstwiają się latami. Pacjent może nieświadomie zgrzytać zębami przez sen, zaciskać szczękę w stresujących sytuacjach, albo posiadać nieleczoną wadę zgryzu. Te niewielkie, jak wydawałoby się, manipulacje ruchowe, mogą pewnego dnia poskutkować silnym bólem, a nawet wypadnięciem żuchwy. Ponadto, nadmierne ścieranie szkliwa, którym pokryte są nasze zęby, prowadzi do ich nadwrażliwości i ułatwia drobnoustrojom wnikanie wewnątrz struktur, skutkując licznymi zapaleniami w jamie ustnej.
Tego typu trudności charakteryzują się różnorodną etiologią: przyczyna może leżeć zarówno po stronie układu nerwowego (trudności emocjonalne, tłumione napięcie), jak i wynikać z dysfunkcji struktur kostnych i mięśniowych, czy też niedawno przebytych zabiegów dentystycznych lub ortodontycznych.
Aby ją ustalić, osteopata przeprowadzi dokładny wywiad diagnostyczny, obejmujący zarówno przebyte urazy, historię chorób, jak i nawyki pacjenta – np. żucie końcówki ołówka.
Zaburzenia te są silnie skorelowane z górnym odcinkiem kręgosłupa szyjnego oraz przewlekłym stresem. Co wymaga w takim przypadku odpowiedniego podejścia terapeutycznego, dlatego kompleksowe podejście stosowane w osteopatii, jest w tym przypadku użytkowane z powodzeniem.
Terapia zaburzeń skroniowo-żuchwowych obejmuje m.in:
- terapię manualną stawu skroniowo-żuchwowego
- terapię tkanek miękkich (mięśnie: żwacze, skroniowe, skrzydłowe)
- terapię manualną odcinka szyjnego kręgosłupa
- terapię czaszkową
- praca nad postawą (wysunięcie głowy w przód sprzyja dysfunkcją skroniowo-żuchwowym)
Polecani osteopaci i fizjoterapeuci w Krakowie
Monika Mól-Kovalczykowska
Osteopatia
Tola Duczymińska
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Agnieszka Zaleska-Czapla
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Michał Moskwa
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Martyna Samek
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Michał Ciepała
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Stefan Kubit
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Joanna Siekańska
Fizjoterapia / Terapia manualna
Metody i przykłady terapii osteopatycznej
Ból szyi i drętwienie rąk? To może być dyskopatia szyjna. Jak sobie z nią poradzić?
Cierpisz na uporczywe bóle szyi, które promieniują do rąk? A może dokuczają Ci zawroty głowy i drętwienia? To mogą być objawy dyskopatii szyjnej – schorzenia, które dotyka coraz więcej osób….
Ból szyi od smartfona? Sprawdź, jak uniknąć problemów z kręgosłupem
Nie wyobrażamy sobie życia bez smartfona. Bez względu na wiek, większość z nas codziennie spędza godziny, korzystając z tego urządzenia. Jednak coraz częściej psycholodzy, ortopedzi i fizjoterapeuci alarmują o negatywnych…
Osteopatia w leczeniu bólu szyi i głowy
Kręgosłup szyjny to złożona struktura pełniąca kluczowe funkcje w naszym organizmie. Stabilizuje głowę, chroni rdzeń kręgowy i umożliwia swobodne ruchy szyi. Jednak ze względu na swoją budowę i podatność na…
Czas terapii jest indywidualnie dostosowywany do każdego Pacjenta. W zależności od skali problemu od 30 do 60 minut.
Osteopatia stomatologiczna jest dziedziną osteopatii, która zajmuje się leczeniem chorób i dolegliwości związanych z układem stomatognatycznym (czyli tkankami i narządami związanymi z jamą ustną i twarzoczaszką). Osteopatia stomatologiczna ma na celu poprawę funkcjonowania układu stomatognatycznego poprzez usuwanie napięć i blokad w obrębie narządów twarzoczaszki i szyi.
Osteopatia stomatologiczna, podobnie jak inne formy osteopatii, nie powinna być bolesna. Osteopatia opiera się na delikatnych technikach manualnych, które mają na celu usunięcie napięć i blokad w obrębie narządów twarzoczaszki i szyi.
Niektórzy pacjenci mogą odczuwać lekkie bóle lub dyskomfort podczas zabiegu, ale zwykle są one krótkotrwałe i mijają po kilku dniach. Inni pacjenci mogą odczuwać uczucie rozluźnienia lub ustąpienie bólu po zabiegu.
W przypadku, gdy pacjent odczuwa ból podczas zabiegu, powinien natychmiast poinformować o tym osteopatę, aby mógł on odpowiednio zareagować i dostosować techniki do jego indywidualnych potrzeb.