Zaparcia u dzieci.
Zaparcia to przykry problem, którego przyczyn możemy upatrywać się zarówno w błędach dietetycznych, niewystarczającej ilości ruchu, jak i poważniejszych schorzeniach. Nie zawsze jednak jesteśmy świadomi, że kłopot ten miewa swoje źródło w trudnościach emocjonalnych, takich jak przeżywane przez dziecko silny stres. Jeśli nasz maluch boryka się z nawracającymi zaparciami, rozwiązanie często stanowi wizyta w gabinecie osteopaty.
OSTEOPATIA PEDIATRYCZNA
ul. Limanowskiego 15
30-551 Kraków
GODZINY PRZYJĘĆ
Poniedziałek – Piątek
8:00 – 21:00
ZAPARCIA – OSTEOPATIA PEDIATRYCZNA
Osteopatia – diagnostyka i terapia
Jako zaparcie, definiujemy wypróżnienie rzadsze, niż dwa razy w przeciągu tygodnia. Wspomniane już przyczyny zaparć u dzieci, mogą mieć charakter organiczny (ich przyczyną jest wtedy dysfunkcja w obrębie układu pokarmowego, problemy hormonalne lub inne schorzenie obecne w organizmie), jak i czynnościowy – związany z mało aktywnym trybem życia dziecka, nadwagą, a także nieprawidłową dietą (zawierającą zbyt mało, albo zbyt dużo błonnika, obfitującą w wysoko przetworzone produkty). Do częstych przyczyn zaparć czynnościowych możemy zaliczyć również niewystarczające nawodnienie – jeśli maluch pije zbyt mało, nawet najzdrowszy, bogaty w błonnik jadłospis, nie będzie pomocny w walce z zaparciami. Do zaparć czynnościowych należą również tak zwane zaparcia nawykowe. Występują one w sytuacjach, kiedy dziecko świadomie wstrzymuje oddawanie stolca przez długi okres czasu, przykładowo, nie chcąc korzystać z toalety w przedszkolu, czy też z obawy przez bólem (np. cierpiąc z powodu podrażnień okolic odbytu, powstałych w wyniku biegunki). Zaparcia nawykowe są silnie powiązane ze sferą psychiczną dziecka. Ponadto, jeśli doświadczyło ono wstrząsu emocjonalnego, zarówno w postaci rozwodu rodziców, śmierci członka rodziny, jak i przeprowadzki lub przejścia z zerówki do szkoły podstawowej, w efekcie również prawdopodobne jest pojawienie się zaparć. Bez względu na przyczynę powstawania nadmiernego napięcia w organizmie, terapia osteopatyczna może okazać się pomocna w walce z zaparciami u dzieci. Regularnie używane leki przeczyszczające działają „rozleniwiająco” na jelita, natomiast systematyczne stosowanie technik osteopatycznych niweluje konieczność ich stosowania.
FIZJOTERAPEUCI I OSTEOPACI PEDIATRYCZNI
Sylwia Kiper
Fizjoterapia i Osteopatia pediatryczna
Adam Kuk
Osteopatia / Osteopata pediatryczny
Monika Mól-Kovalczykowska
Osteopatia
Metody i przykłady terapii osteopatycznej
Czy moje dziecko ma asymetrię? Obserwacja w warunkach domowych i u osteopaty
Przyczyn asymetrii może być wiele i nie zawsze są od nas zależne, jak pozycja malucha w łonie matki czy trudny poród. Jak pomóc maluszkowi w utrzymywaniu prawidłowej postawy i w…
Nieutulony płacz niemowlaka. Jak pomóc maluszkowi (i sobie)?
Zanim młodzi rodzice nauczą się rozpoznawać rodzaje płaczu swojego dziecka, mijają długie tygodnie. Co w przypadku, gdy płacz jest ciągły, trudny do ukojenia, zaburzający codzienne funkcjonowanie? W rozwiązaniu problemu pomoże……
Osteopatia pediatryczna na kolki u niemowlaka
Młodzi rodzice opisują ten czas jako wypełniony głośnym płaczem i bezradnością w zaspokojeniu potrzeb maluszka. Kolki u niemowlaka podporządkowują sobie życie codzienne i emocje całej rodziny. Jest jednak nadzieja, że…
Czas terapii jest indywidualnie dostosowywany do każdego Pacjenta. W zależności od skali problemu od 30 do 45 minut.