Ograniczenie ruchomości kręgosłupa i stawów dziecka.
Jeśli Twoje dziecko ma problemy z ruchomością kręgosłupa i stawów, warto rozważyć fizjoterapię i osteopatię. Te dwie formy terapii mogą pomóc w poprawie zakresu ruchu i redukcji bólu, co pozwoli Twojemu dziecku cieszyć się pełną sprawnością.
Poprzez diagnostykę oraz odpowiednie procesy terapeutyczne, osteopata pediatryczny wykorzystuje techniki mobilizacji stawów i relaksacji mięśniowo-powięziowych w celu wyeliminowania bólu i poprawy funkcjonowania całego ciała. W przypadku dolegliwości bólowych stawów, rehabilitacja obejmuje diagnostykę, manualne opracowanie uszkodzonych struktur oraz odpowiednio dobrany trening usprawniający i wzmacniający miejsca dotknięte problemem.
OSTEOPATIA PEDIATRYCZNA
ul. Limanowskiego 15
30-551 Kraków
GODZINY PRZYJĘĆ
Poniedziałek – Piątek
8:00 – 21:00
OSTEOPATIA PEDIATRYCZNA
Spędzanie długich godzin w podobnej pozycji i siedzący tryb życia, to problemy, które kojarzymy zazwyczaj z wiekiem dorosłym, okresem wzmożonej aktywności zawodowej i koniecznością zrezygnowania ze swobodnej aktywności ruchowej ze względu na obowiązki. Niestety, coraz częściej dotyczą one najmłodszych – cierpi na tym ich motoryka oraz stan układu ruchu.
Nieatrakcyjne lekcje wychowania fizycznego, kiepsko promowane zalety ruchu, a także brak odpowiednich wzorców ze strony opiekunów, to jedne z wielu przyczyn, dla których pediatrzy i fizjoterapeuci biją na alarm, jeśli chodzi o poziom aktywności dzieci.
Niewystarczająca stymulacja mięśni i stawów prowadzi do stopniowego ograniczania ich ruchomości, a w konsekwencji do dysfunkcji oraz dolegliwości bólowych. Należy zwracać szczególną uwagę nie tylko na ilość ruchu, jaką dziecko dysponuje każdego dnia, ale również jego jakość, kładąc nacisk na wieloaspektowy rozwój jego siły i sprawności.
Regularne aktywizowanie struktur układu ruchu pozwala na zniwelowanie ryzyka urazów – zdarza się, że nawracająca przez lata kontuzja ma swoje źródło w poważnym urazie z dzieciństwa, co niejednokrotnie prowadzi do ograniczenia ruchomości stawu lub kręgów w danym obszarze.
Szczególnymi beneficjentami technik osteopatii pediatrycznej mogą być również dzieci zmagające się z przewlekłymi chorobami stawów, zarówno na tle zapalnym, jak i zwyrodnieniowym. W ich sytuacji terapia osteopatyczna wspomaga proces rehabilitacji, pomagając równocześnie w niwelowaniu bólu – podobnie w przypadku dzieci mających za sobą inwazyjny zabieg lub operację, która tymczasowo ograniczyła ich aktywność. Osteopatia pomoże w powrocie do pełnej sprawności.
FIZJOTERAPEUCI I OSTEOPACI PEDIATRYCZNI
Sylwia Kiper
Fizjoterapia i Osteopatia pediatryczna
Olga Blecharz-Stępniak
Fizjoterapia pediatryczna
Monika Mól-Kovalczykowska
Osteopatia
Metody i przykłady terapii osteopatycznej
Czy moje dziecko ma asymetrię? Obserwacja w warunkach domowych i u osteopaty
Przyczyn asymetrii może być wiele i nie zawsze są od nas zależne, jak pozycja malucha w łonie matki czy trudny poród. Jak pomóc maluszkowi w utrzymywaniu prawidłowej postawy i w…
Nieutulony płacz niemowlaka. Jak pomóc maluszkowi (i sobie)?
Zanim młodzi rodzice nauczą się rozpoznawać rodzaje płaczu swojego dziecka, mijają długie tygodnie. Co w przypadku, gdy płacz jest ciągły, trudny do ukojenia, zaburzający codzienne funkcjonowanie? W rozwiązaniu problemu pomoże……
Osteopatia pediatryczna na kolki u niemowlaka
Młodzi rodzice opisują ten czas jako wypełniony głośnym płaczem i bezradnością w zaspokojeniu potrzeb maluszka. Kolki u niemowlaka podporządkowują sobie życie codzienne i emocje całej rodziny. Jest jednak nadzieja, że…
Czas terapii jest indywidualnie dostosowywany do każdego Pacjenta. W zależności od skali problemu od 30 do 60 minut.
Liczba potrzebnych wizyt u specjalisty w przypadku ograniczenia ruchomości kręgosłupa i stawów dziecka zależy od indywidualnej sytuacji. Zwykle zaleca się serię kilku wizyt, ale dokładna liczba będzie uzależniona od stopnia dysfunkcji oraz reakcji organizmu na terapię. Po każdej wizycie osteopata ocenia postępy i decyduje o dalszych krokach.