Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Refluks u niemowlaka – leczenie osteopatyczne.

Refluks u dzieci, w szczególności niemowląt, często mylony jest z ulewaniem się. W przeciwieństwie do niego, czasami nie mija samoistnie. Jeśli towarzyszą mu inne niepokojące objawy, a zwłaszcza niechęć do jedzenia i chudnięcie, konieczna jest konsultacja lekarska. Nieleczona choroba refluksowa nie tylko stanowi znaczne utrudnienie w codziennym życiu małego pacjenta, ale może również doprowadzić do szeregu powikłań. Aby im zapobiec, warto rozważyć uzupełnienie leczenia o techniki osteopatyczne.

OSTEOPATIA PEDIATRYCZNA

ul. Limanowskiego 15

30-551 Kraków

RECEPCJA / UMAWIANIE WIZYT

Tel.: +48 884 055 955

GODZINY PRZYJĘĆ

Poniedziałek – Piątek
8:00 – 21:00

REFLUKS U NIEMOWLĄT – OSTEOPATIA PEDIATRYCZNA

Refluks żołądkowo-przełykowy u niemowląt – diagnostyka i terapia

Zasadnicza różnica pomiędzy refluksem, a tzw. ulewaniem się, wynika z charakteru, w jaki treść pokarmowa wydostaje się z żołądka. W przypadku ulewania się, proces ten ma charakter bierny – pokarm cofa się do jamy ustnej mimowolnie, natomiast jeśli mamy do czynienia z refluksem żołądkowo-przełykowym, jest wstecznie „zarzucany” z żołądka do przełyku.

Sam refluks u dziecka nie zawsze jest powodem do obaw, ale w sytuacji w której opiekun obserwuje również takie objawy jak brak przyrostu masy ciała, a nawet jej zmniejszenie się, a w dodatku problemy z układem oddechowym niewiadomego pochodzenia (przewlekły kaszel, infekcje), oznacza to dysfunkcję, której leczenie jest koniecznie, m.in. poprzez terapię farmakologiczną.

Przyczyny refluksu różnią się od siebie, w zależności od etapu rozwoju. U najmłodszych, niemowląt, może być on związany ze zbyt krótkim przełykiem, jak również niewystarczająco rozwiniętymi mechanizmami zapobiegającymi cofaniu się treści pokarmowej do przełyku. W przypadku starszych dzieci, powinien on działać prawidłowo, a więc zmniejsza się szansa na mimowolne ustąpienie objawów. Do powikłań, związanych z patologicznym przebiegiem refluksu żołądkowo-przełykowego należą owrzodzenia i zwężenia przełyku oraz stan zapalny.

Plan leczenia zarekomendowany przez lekarza zwykle pozwala ich uniknąć, jednak jeśli chcemy wspomóc swoje dziecko w walce z problemem, doskonały dodatek stanowi terapia osteopatyczna, dzięki której możliwe jest zbalansowanie działania układu nerwowego, a także krążenia krwi i limfy w całym ciele. Znacząco usprawni to funkcjonowanie układu pokarmowego, długoterminowo redukując nieprzyjemne objawy refluksu.

osteopatia na refluks u niemowlaka

FIZJOTERAPEUCI I OSTEOPACI PEDIATRYCZNI W KRAKOWIE

Osteopata dziecięcy Kraków niemowlęta

Sylwia Kiper

Fizjoterapia i Osteopatia niemowląt / NDT-Bobath

 


Jak długo trwa wizyta niemowlaka u osteopaty?

Czas terapii jest indywidualnie dostosowywany do każdego Pacjenta. W zależności od skali problemu od 30 do 45 minut.

Czy osteopatia jest bezpieczna dla niemowląt?

Tak, osteopatia jest uważana za bezpieczną dla niemowląt, o ile jest wykonywana przez doświadczonego osteopatę specjalizującego się w pracy z noworodkami i dziećmi.

Jak wygląda sesja osteopatyczna dla niemowląt z refluksem?

Sesja jest delikatna i nieinwazyjna. Osteopata używa bardzo łagodnych technik, koncentrując się na manipulacji i mobilizacji tkanek miękkich oraz struktur związanych z układem trawiennym niemowlaka.

Czy są jakieś przeciwwskazania do osteopatii dla niemowląt z refluksem?

Osteopatia jest zazwyczaj bezpieczna, ale dzieci z ostrymi stanami zdrowotnymi, infekcjami czy wadami wrodzonymi wymagają konsultacji medycznej przed rozpoczęciem terapii.

Jakie inne objawy poza ulewaniem mogą sugerować refluks u niemowlaka?

Objawy mogą obejmować płacz podczas karmienia, odginanie głowy do tyłu (zespół Sandifera), problemy ze snem, nadmierną drażliwość i nawracające infekcje układu oddechowego.

Metody i przykłady terapii osteopatycznej

5/5 - (na podstawie 1 ocen)