Zaburzenia ssania i połykania u niemowląt.
Zdarza się, że niemowlę okazuje się niejadkiem. To jednak zupełnie nie to samo, co zmagania z rzeczywistymi zaburzeniami ssania i przełykania pokarmu, stanowiącymi osobną grupę dysfunkcji. Za ich pojawienie się odpowiada wiele potencjalnych przyczyn, zarówno w postaci wad w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, niedowładu mięśni, jak i problemów trawiennych. Na tego typu trudności szczególnie narażone są dzieci urodzone przedwcześnie – dzięki swojej bezbolesności oraz delikatności, osteopatia pediatryczna może pomagać nawet najmłodszym pacjentom.
OSTEOPATIA PEDIATRYCZNA
ul. Limanowskiego 15
30-551 Kraków
GODZINY PRZYJĘĆ
Poniedziałek – Piątek
8:00 – 21:00
ZABURZENIA SSANIA I POŁYKANIA – OSTEOPATIA PEDIATRYCZNA
Zaburzenia ssania i połykania – diagnostyka i terapia
Do najczęstszych objawów zaburzeń ssania i połykania, należy przede wszystkim dławienie się jedzeniem, nierzadko wywołujące kaszel i wymioty. Pokarm wypływa noskiem lub ustami, a dziecko, sfrustrowane nieprzyjemnym procesem, będzie niechętnie przyjmowało posiłki i ze zdenerwowaniem reagowało np. na próbę przystawienia do piersi albo podawaną butelkę.
Ze względu na zachłystywanie się pokarmem, prawdopodobne jest pojawienie się licznych infekcji w obrębie dróg oddechowych. Kolejne przykre następstwo stanowi niska masa ciała dziecka oraz kłopoty z jej nabraniem, ze względu na małą ilość składników odżywczych, która rzeczywiście trafia do jego układu pokarmowego. Opiekunowie, którzy zauważą u dziecka problemy ze ssaniem i połykaniem, powinni koniecznie skontaktować się z lekarzem-pediatrą. Mogą to być bowiem zarówno objawy wady serca, wystąpienia krwotoku w mózgu, jak i mózgowego porażenia dziecięcego. Wykluczenie najpoważniejszych przyczyn jest niezbędne w celu zaplanowania optymalnego planu leczenia i rehabilitacji.
Dysfunkcje w zakresie ssania i połykania wcale nie muszą jednak wiązać się z poważną chorobą – ich przyczyną może być m.in. refluks, stosunkowo częste zaburzenie pośród niemowląt. W takiej sytuacji, dobrym rozwiązaniem będzie uzupełnienie procesu leczenia technikami osteopatycznymi. Równoważąc napięcia w obrębie ciała dziecka, osteopata wspomoże również przywrócenie prawidłowego krążenia krwi i limfy w organizmie malucha, co często niweluje problemy w obrębie układu pokarmowego – a więc również zaburzenia ssania i przełykania.
FIZJOTERAPEUCI I OSTEOPACI PEDIATRYCZNI
Sylwia Kiper
Fizjoterapia i Osteopatia niemowląt / NDT-Bobath
Czas terapii jest indywidualnie dostosowywany do każdego Pacjenta. W zależności od skali problemu od 30 do 45 minut.
Objawy mogą obejmować trudności w przyssaniu do piersi lub butelki, częste puszczanie brodawki, niewydajne ssanie, dławienie się, krztuszenie, słabe przybieranie na wadze, długie karmienia czy nadmierne ulewanie po karmieniu.
Osteopatia może pomóc poprzez delikatne manipulacje, które mają na celu poprawę ruchomości języka, żuchwy i szyi, co może wspomóc proces ssania i połykania.
Tak, istnieje związek między zaburzeniami ssania a rozwojem mowy, ponieważ te same mięśnie i struktury są zaangażowane w obie funkcje.
Mogą obejmować problemy z odżywianiem, rozwój wad zgryzu, problemy z mową, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do problemów z oddychaniem i rozwoju.
Metody i przykłady terapii osteopatycznej
Czy moje dziecko ma asymetrię? Obserwacja w warunkach domowych i u osteopaty
Przyczyn asymetrii może być wiele i nie zawsze są od nas zależne, jak pozycja malucha w łonie matki czy trudny poród. Jak pomóc maluszkowi w utrzymywaniu prawidłowej postawy i w…
Nieutulony płacz niemowlaka. Jak pomóc maluszkowi (i sobie)?
Zanim młodzi rodzice nauczą się rozpoznawać rodzaje płaczu swojego dziecka, mijają długie tygodnie. Co w przypadku, gdy płacz jest ciągły, trudny do ukojenia, zaburzający codzienne funkcjonowanie? W rozwiązaniu problemu pomoże……
Osteopatia pediatryczna na kolki u niemowlaka
Młodzi rodzice opisują ten czas jako wypełniony głośnym płaczem i bezradnością w zaspokojeniu potrzeb maluszka. Kolki u niemowlaka podporządkowują sobie życie codzienne i emocje całej rodziny. Jest jednak nadzieja, że…