Terapia metodą Vojty u dzieci w Krakowie

Terapia metodą Vojty opiera się na manualnym stymulowaniu punktów uciskowych, które znajdują się we właściwych miejscach na ciele. Znaczenie ma nie tylko siła ucisku, ale także kierunek stymulowania czy pozycja, w której wykonuje się tego typu rehabilitację dzieci. Rolą fizjoterapii z użyciem ćwiczeń Vojty będzie doprowadzenie do wystąpienia wzorców motorycznych (wzorców ruchu). Wzorce motoryczne mają ściśle określone cechy i są niezbędne do właściwego rozwoju motorycznego niemowląt oraz dzieci. 

Podczas terapii z zastosowaniem metody Vojty fizjoterapeuta będzie wykonywał nacisk w wybranych strefach w odpowiedni sposób. Pacjent musi wówczas leżeć na boku, na plecach albo na brzuchu. Tego rodzaju bodźce mają spowodować – bez względu na wiek – mimowolne oraz automatyczne, to znaczny niezależne od pacjenta uruchomienie dwóch motorycznych kompleksów: odruchowego obrotu z leżenia na boku i na plecach oraz odruchowego pełzania.  Odruchowy obrót zaczyna się podczas leżenia na plecach i poprzez leżenie na boku doprowadza do tak zwanego czworakowania, zaś odruchowe pełzanie prowadzi do ruchu pełzania. 

Rehabilitację metodą Vojty stosuje się u niemowląt, wcześniaków oraz starszych dzieci mających zaburzenia neurologiczne. Mając na względzie podjęcie takiej terapii, trzeba zdawać sobie sprawę, iż rezultaty zależne będą od tego, jak duże są uszkodzenia i na jakim z etapów rozwoju została wdrożona rehabilitacja ruchowa. Niezwykle istotne będzie to, żeby w wypadku istnienia dysfunkcji w układzie nerwowym, zastosować możliwie najszybciej kompleksową fizjoterapię, tutaj liczy się czas. W przeciwnym razie niestety dojdzie z dużym prawdopodobieństwem do utrwalenia się wzorców motorycznych (wzorców ruchowych) u malucha i tak zwanego ,,ufiksowania się” na nich. 

Metoda Vojty u dzieci

Warto mieć zawsze na uwadze, iż korzystając z tego typu terapii, nie ćwiczymy funkcji ruchowych. Poprzez uciskanie odpowiednio wybranych punktów na ciele, wyzwalane jest napięcie w obrębie łańcuchów mięśniowych mających brać udział w pożądanej funkcji, którą chcemy docelowo uzyskać u dziecka. Celem właściwego aktywowania mięśni, stosowane są pozycje ułożeniowe, co stanowi gwarancję odpowiedniej reakcji. Ćwiczenia Vojty najpierw prowadzone są przez fizjoterapeutę dziecięcego. Każda taka wizyta trwa najczęściej 30 minut, ustalane są cele oraz program całej terapii, który później podlegać może zmianom zależnie od rozwoju i potrzeb malucha. Następnie rodzice są instruowani odnośnie do sposobu stymulowania, który muszą kontynuować z dzieckiem w domowych warunkach – zwykle 3-4 razy na dzień przez co najmniej kilka minut. Tylko dzięki zachowaniu powtarzalności terapii w każdy dzień będziemy mogli mieć wpływ na znormalizowanie napięcia mięśni, jak i dokonanie zmiany z patologicznego wzorca ruchu na ten fizjologiczny. 

Dziecko podczas sesji zwykle będzie płakało – nierzadko proporcjonalnie do jego problemów motorycznych i zaburzeń. Rodzice zobligowani są wówczas do zachowania spokoju i pewnego prowadzenia dalszych etapów postępowania oraz ćwiczenia z dzieckiem – niestety, ale nastrój opiekunów udziela się także małemu pacjentowi.

Jakie są efekty stosowania terapii metodą Vojty u dzieci?

Terapia metodą Vojty przynosi widoczne rezultaty, przyczynia się do pogrubienia mięśnia prostego brzucha oraz skośnych, zewnętrznych mięśni brzucha, co ma ogromne znaczenie dla poprawienia stabilności całego tułowia. Poprawie ulega również funkcja chodu u dzieci cierpiących na spastyczną postać dziecięcego porażenia mózgowego. Stan pacjentów poprawia się nie tylko pod względem ruchowym, ale też sensorycznym – kształtowanie poczucia własnego ciała w przestrzeni, jak i wegetatywnym. W przypadku istnienia asymetrii regularne stosowanie metody Vojty prowadzi do przywrócenia liniowości ciała. Poprawie ulega też praca układu krążenia oraz oddechowego. Polepszają się także funkcje zwieraczy odbytu i pęcherza, co ma ogromne znaczenie w wypadku osób chorujących na przepuklinę oponowo-rdzeniową. Zwiększa się też funkcjonalna ruchomość w obrębie kręgosłupa. 

POZNAJ NASZ ZESPÓŁ

OSTEOPATIA I FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA W KRAKOWIE

5/5 - (na podstawie 3 ocen)