Fizjoterapia dla kobiet w ciąży i po porodzie.
Fizjoterapia w ciąży uelastycznia mięśnie, zmniejsza obrzęki, zmniejsza bądź likwiduje dolegliwości bólowe. Ponadto przyspiesza powrót do sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej po porodzie.
Rehabilitacja dla kobiet w ciąży i po porodzie polega na przywróceniu zmienionym strukturom ich ciała pełni sprawności, satysfakcjonującej formy i właściwej funkcjonalności. Zabiegi fizjoterapeutyczne ukierunkowane są na zbalansowanie, uelastycznienie i wzmocnienie układu mięśniowo-powięziowego Pań szczególnie w obrębie mięśni dna brzucha, klatki piersiowej, miednicy, krocza i stawów biodrowych. Celem fizjoterapii kobiet jest niwelowanie i łagodzenie bólów kręgosłupa, kości krzyżowej oraz pleców, a także usuwanie dotkliwych dolegliwości związanych z ciążą i porodem takich jak obrzęki, opuchlizny, rozstępy, nietrzymanie moczu czy zaburzenia czucia seksualnego. Nowoczesna fizjoterapia operuje szerokim wachlarzem technik manualnych, manipulacji i mobilizacji tkankowych oraz masaży i wspomagających trwałość efektów ćwiczeń, które stosowane kompleksowo skutecznie usprawniają funkcjonowanie układów: krążeniowego, oddechowego, dokrewnego, nerwowego, limfatycznego, powięziowego, kostno-stawowego oraz więzadłowo-mięśniowego kobiet.
Poród dla każdej Kobiety wiąże się z wieloma dolegliwościami. W zależności od predyspozycji genetycznych niektóre Mamy przechodzą swój poród z mniejszymi problemami, zaś inne z większymi. W przypadku cięższego przebiegu ciąży ważne jest zadbanie o odpowiednią kondycję ciała, tak aby rozwiązanie ciąży skończyło się komfortowo i bezpiecznie dla Mamy, jak i Dziecka. Kiedy w pierwszych trymestrach pojawiają się pierwsze problemy, warto pomyśleć o fizjoterapii dla Kobiet w ciąży, które wspomoże ciało każdej mamy w trakcie rozwoju Dziecka, a także przed samym zapłodnieniem.
ADRES
ul. Limanowskiego 15
30-551 Kraków
GODZINY PRZYJĘĆ
Poniedziałek – Piątek
8:00 – 21:00
Fizjoterapia kobiet ukierunkowana jest na działania przeciwbólowe i regeneracyjne. Wbrew powszechnej opinii Panie dotkliwiej i gorzej znoszą dolegliwości bólowe, cechuje Je również większa wrażliwość emocjonalna połączoną z dłuższą pamięcią doznań somatycznych. Wiele z nich ma swoje źródło w okresie ciąży, porodu czy macierzyństwa, kiedy to organizm Kobiety doświadcza ogromnych, rewolucyjnych zmian i przeciążeń psychicznych, fizycznych jak i emocjonalnych. Współczesna fizjoterapia pomaga kobietom w powrocie do satysfakcjonującej i komfortowej równowagi, dbając zarówno o pełną funkcjonalność układów, narządów i struktur Ich ciała, jak i właściwą gospodarkę hormonalną, postawę i prawidłowe wzorce służące utrzymaniu kondycji psychoruchowej Pań.
Skuteczna terapia w komfortowych warunkach
Nie ma większej inspiracji do maksymalnie zaangażowej terapii jak zmęczenie bólem wyryte na twarzy Pacjentki, udręczonej ogromem wysiłku opiekuńczego i ciężarem codziennych zadań jakim, pomimo dysfunkcji i ograniczeń ciała, musi sprostać Kobieta-Matka. Fizjoterapeuci z pakietem najskuteczniejszych technik manualnych spieszą by możliwie szybko pomóc Paniom zmagającym się z uciążliwymi i ograniczającymi Je dolegliwościami. Kierują się przy tym uwagą i empatią, dbając o ciepłą atmosferę podczas terapii.
Terapia w trakcie rehabilitacji dla kobiet w ciąży składa się na zestaw profesjonalnych masaży, który w połączeniu z nowoczesnymi technikami manualnymi oraz instruktażem terapeutycznym, niezwykle skutecznie wspomaga Kobiety w ciąży w dolegliwościach ciążowych, bólach pleców, kręgosłupa, spojenia łonowego, stawów krzyżowo-biodrowych, czy niwelowania obrzęków kończyn górnych i dolnych. Podczas terapii urofizjoterapeutka włącza do planu dopasowane do indywidualnych predyspozycji Pacjentki treningi dna miednicy jako istotny element przygotowania do porodu, ale też profilaktyki nietrzymania moczu oraz zapobiegania możliwości rozejścia mięśni prostych brzucha. W przypadku rekonwalescencji mięśni brzucha podczas rehabilitacji warto wspomnieć, że uczestniczą one czynnie w procesie oddychania i decydują o postawie ciała, ale też są niezwykle ważne w ochronie narządów wewnętrznych oraz stabilizacji odcinka lędźwiowego kręgosłupa i miednicy — dlatego tak istotne jest zadbanie o ich kondycję.
Dzięki odpowiedniej pracy Pacjentka może również w okresie połogu szybko wrócić do pełni formy, a poprzez profesjonalne masaże wykonane nowoczesnymi technikami doprowadzić do przyspieszenia gojenia ran. Przygotowana przez nas oferta fizjoterapii dla Kobiet w ciąży oparta jest o profesjonalne i empatyczne podejście do każdej z Pacjentek, gdyż zdajemy sobie sprawę, że efekty terapii są uzależnione od właściwej komunikacji oraz komfortu psychicznego osoby uczestniczącej.
Rehabilitacja dla kobiet w ciąży i po porodzie
Przyczyny migren i bólu głowy u kobiet po okresie ciąży i porodu wynikają często ze zmian w ich strukturach anatomicznych np. w kręgosłupie, szyi lub powiązanych z nimi tkankach oraz narządach. miękkimi czy trzewiami. Pacjentki cierpiące na bóle głowy nierzadko są przestymulowane współczulnie, mają zwiększone napięcie mięśniowe utrzymujące się we współczulnej części układu nerwowego. Prowadzi to do podwyższenia ciśnienia krwi oraz nadmiernego obkurczania naczyń krwionośnych, co często jest przyczyną bólów głowy. Fizjoterapeuta za pomocą technik manualnych reguluje pracę układu nerwowego, niweluje obciążające napięcia i przywraca Pacjentkom właściwe ciśnienie, krążenie płynów w organizmie oraz równowagę w obrębie układów ciała. Istotnym elementem jest manualne rozpracowywanie tkanek w obrębie czaszki, szyi, barków, klatki piersiowej oraz przepony Pacjentek, gdyż każde zakłócenie funkcjonowania w obrębie tych obszarów upośledza proces dotlenienia i ukrwienia struktur wewnątrzczaszkowych, co w konsekwencji skutkuje bólami głowy.
Fizjoterapia Kobiet cierpiących na bóle kręgosłupa obejmuje zabiegi z wykorzystaniem pakietu różnych technik manualnych, manipulacji i mobilizacji tkanek ukierunkowanych na neutralizację napięć oraz przywrócenie właściwej elastyczności, siły i ruchomości we wszystkich strukturach stabilizujących kręgosłup. Intencją i celem fizjoterapeuty jest przywrócenie Paniom bezbolesnych ruchów kręgosłupa i kończyn, poprawa wydolności ich organizmu i wytrzymałości mięśni, stawów oraz więzadeł. Istotnym elementem planu terapeutycznego jest kinesiotaping oraz masaże lecznicze, w tym drenaż limfatyczny, a także masaż tensegracyjny, podczas którego opracowywane są całe grupy mięśni, kości i ścięgien połączonych ze sobą zgodnie z zasadą tensegracji. Poprzez normalizację napięcia mięśniowego oraz udrożnienie krążenia płynów w ciele Kobiety uzyskujemy doskonałe efekty terapeutyczne w likwidowaniu bólów kręgosłupa. Terapia obejmuje również kształtowanie prawidłowych nawyków ruchowych i korekcję wad postawy.
Ciąża nierozłącznie związana jest z przybieraniem na wadze, zaburzeniami przemiany materii i zmianami w sylwetce ciała Kobiety. Po porodzie marzeniem każdej mamy jest powrót do wymarzonej wagi i atrakcyjnego wyglądu. Fizjoterapia manualna ubogacona pakietem masaży leczniczych oraz ćwiczeń funkcjonalnych pomaga Kobietom w osiągnięciu satysfakcjonujących efektów. Terapia czaszkowo-krzyżowa stymuluje prawidłową pracę układu nerwowego, przywraca właściwy rytm przepływu płynu rdzeniowo-mózgowego, usuwa napięcia, bóle głowy, stany lękowe i depresyjne regulując jednocześnie pracę układu hormonalnego Kobiety. Drenaż limfatyczny rozluźnia powięzi, usuwa obrzęki i przyspiesza krążenie limfy w organizmie, wspiera przemianę materii, utaję objętości i wagi ciała Kobiet. Już po pierwszej terapii Panie zauważają poprawę wyglądu skóry, kształtu sylwetki i potwierdzają utratę kilku centymetrów na obwodach swojego ciała. Poprzez manualne opracowywanie tkanek brzucha i miednicy fizjoterapeuta poprawia funckcjonowanie narządów w obrębie układów trawiennego i wydalniczego, dzięki czemu kompleksowo wspiera Pacjentki w walce z otyłością.
Ból i obrzęki nóg utrudniają życie i codzienne czynności Kobietom, nakładając liczne ograniczenia i pogarszając sprawność całego Ich ciała. Mają one zazwyczaj charakter przeciążeniowy i związane są fizjologicznym zatrzymywaniem wody w organizmie przyszłej mamy. Fizjoterapia skutecznie eliminuje dolegliwości bólowe nóg będące skutkiem zmian hormonalnych, krążeniowych i metabolicznych zachodzących w organizmie Kobiety w czasie ciąży. Wykorzystuje w tym celu techniki manualnej relaksacji połączeń mięśniowo-powięziowych w obrębie kończyny dolnej, mobilizację stawów oraz drenaż limfatyczny likwidujący obrzęki. Terapia obejmuje także rozpracowanie struktur mięśniowo-kostno-stawowych w obrębie kręgosłupa, klatki piersiowej i miednicy Pacjentki. Dzięki tego typu, kompleksowym działaniom terapeutycznym dolegliwości bólowe ustępują. Obok terapii manualnej i masaży fizjoterapeuta przeprowadza równolegle trening funkcjonalny jako uzupełnienie i sposób na przyspieszenie powrotu do pełnej sprawności oraz funkcjonalności kończyny dolnej.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyka kobiet w każdym wieku, szczególnie tych, które przeszły skomplikowaną ciążę i trudny poród. Istotą szybkiego sukcesu rehabilitacyjnego jest wczesna interwencja fizjoterapeutyczna lub uroginekologiczna, gdyż schorzenie nietrzymania moczu nasila się z wiekiem. Niestety Pacjentki późno zgłaszają tę uciążliwą dolegliwość fizjoterapeucie, najprawdopodobniej z zażenowania lub braku wiedzy na temat manualnych możliwości jej leczenia. Terapia polega na wzmocnieniu i stabilizacji mięśni dna miednicy, wraz z powięzią miedniczą oraz dźwigaczem odbytu, a także na stymulacji układu nerwowego co pozwala Pacjentce na pełną kontrolę neurologiczną funkcji zwieraczy, jak również świadome napinanie mięśni dna miednicy i krocza. Celem fizjoterapii manualnej jest przywrócenie Pacjentkom prawidłowego napięcia mięśniowego w obrębie układu moczowo-płciowego. Efekt terapeutyczny utrwalany jest za pomocą kinezyterapii, czyli ćwiczeń leczniczych mięśni brzucha, dna miednicy, pośladkowych, przywodzicieli uda, kulszowo-goleniowych oraz treningów oddechowych wzmacniających i stabilizujących przeponę.
Do najczęstszych problemów związanych z okresem karmienia piersią zgłaszanych przez Pacjentki należą nadprodukcja pokarmu, jego zastój lub brak, tkliwość i obrzęk piersi oraz bolesność brodawek. Powiększonym i napiętym piersiom towarzyszy silny ból, zaczerwienienie, nadwrażliwość na dotyk. Fizjoterapeuta dedykuje Kobietom zmagającym się z problemami laktacyjnymi odpowiednią procedurę rehabilitacyjną, mającą na celu uśmierzenie bólu, uwolnienie napięć z nabrzmiałych tkanek oraz udrożnienie swobodnego przepływu mleka w piersi. Odpowiednia rehabilitacja likwiduje uczucie obrzmienia i twardości, a także zapobiega nawrotom problemów z zastojem pokarmu. Oprócz terapii manualnej, fizjoterapeutka stosuje kinezjotaping oklejając piersi elastycznymi, antyalergicznymi tapeami. Niezwykle istotnym elementem terapii jest instruktaż dotyczący sposobów bezpiecznego automasażu.
Rozejście to nienaturalny odstęp pomiędzy jednym a drugim brzuścem mięśnia prostego brzucha. To defekt nie tylko estetyczny ale i poważna dysfunkcja, która nierehabilitowana prowadzi do wielu komplikacji i dolegliwości takich jak ból kręgosłupa, przepuklina,
nietrzymanie moczu, obniżenie narządów miednicy mniejszej (na przykład macicy), zaburzenia pracy jelit (gazy wzdęcia, zaparcia), oraz nieprawidłowa postawa ciała. Fizjoterapia posiada pakiet technik manualnych, manipulacji tkanek oraz powięzi przywracających mięśniom brzuch prawidłowe ułożenie i właściwe funkcje. Celem terapii jest kompleksowe wzmocnienie niewydolnych mięśni głębokich stabilizujących tułowie i cały korpusu Pacjentki. Fizjoterapeutka manualnie i przy użyciu kinesiotapingu koryguje położenie mięśni prostych brzucha przywracając im pełnię możliwości fizjologicznych oraz właściwe napięcie, jednocześnie rozluźnia i uelastycznia przyczepy przepony, która odpowiada za prawidłową stabilizację tułowia. Praca terapeutyczna dotyczy także rozpracowania mięśni biodrowo-lędźwiowych oraz kulszowo-goleniowych, które decydują o prawidłowym ustawieniu miednicy. W okresie ciąży wzrasta napięcie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, co powoduje nadmierne ciągnięcie tkanki przedniej ściany brzucha do tyłu pogłębiając problem rozejścia. Dlatego też fizjoterapeuta przywiązuje dużą wagę do usprawnienia tkanek i struktur mięśniowo-więzadłowych także wzdłuż kręgosłupa. Rehabilitacji rozejścia mięśni brzuch podlega praktycznie całe ciało Kobiety.
Obniżenie narządów miednicy mniejszej, głównie narządów rodnych Kobiety to dysfunkcja, której przyczyną jest niewydolność mięśni dna miednicy. Fizjoterapeuta wspiera manualną terapią wisceralną struktury mięśniowo-powięziowe narządów wewnętrznych kobiety, opracowując tkanki w okolicach pęcherza moczowego, macicy i jelit, aby ustabilizować ich prawidłowe położenie i zawieszenie na więzadłach i podwięziach. Dzięki spersonalizowanej fizjoterapii manualnej, terapii powięziowej i uroginekologicznej, kinesiotapingowi oraz regularnym ćwiczeniom i co równie ważne właściwym nawykom korekcji ulega umiejscowienie narządów miednicy oraz eliminowane są uciążliwe objawy. Równolegle z terapią trzewną, fizjoterapeuta posiłkuje się technikami oddziałującymi normalizująco na układ nerwowy, który jeśli nie jest w równowadze może przyczyniać się do występowania dolegliwości bólowych oraz zaburzeń napięciowych mięśni miednicy. W sytuacji konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego fizjoterapeuta dedykuje Pacjentkom pakiet terapii przed i pooperacyjnych, tak aby przygotować ciało Kobiety do zabiegu oraz zapobiegać ewentualnym komplikacjom, a także przyspieszać rekonwalescencję i gojenie blizn.
POZNAJ NASZ ZESPÓŁ
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą prowadzonego przez nas Krakowskiego Centrum Fizjoterapii Osteohelp, w której odnajdą Państwo wiele możliwości i specjalizacji fizjoterapii dla Kobiet w ciąży czy uroginekologicznej, dzięki czemu każdy może odnaleźć coś dla siebie.
Fizjoterapeuci w Krakowie
Tola Duczymińska
Fizjoterapia / Terapia manualna
Agnieszka Zaleska-Czapla
Fizjoterapia / Terapia manualna
Monika Mól-Kovalczykowska
Osteopatia
Stefan Kubit
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Michał Moskwa
Fizjoterapia / Terapia manualna
Barbara Larwa
Fizjoterapia uroginekologiczna
Michał Ciepała
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Justyna Michałek
Fizjoterapia uroginekologiczna i estetyczna
Sylwia Kiper
Fizjoterapia i Osteopatia pediatryczna
OSTEOPATIA I Fizjoterapia uroginekologiczna