Specjaliści z zakresu fizjoterapii w Krakowie
Fizjoterapia dla chorych na mukowiscydozę.
Jeśli szukasz fizjoterapeuty dla osób chorych na mukowiscydozę, to dobrze trafiłeś! Nasza oferta obejmuje diagnozę oraz terapię fizjoterapeutyczną, przeprowadzaną zgodnie z najwyższymi standardami i sprawdzonymi metodami. Indywidualnie dopasowaną terapię do potrzeb każdego pacjenta.
Fizjoterapia jest standardowym elementem leczenia osób chorych na mukowiscydozę. Jej celem jest zapobieganie rozwojowi choroby oskrzelowo-płucnej oraz leczenie zmian w obrębie układu oddechowego. Powinna być wykonywana codziennie i kontynuowana przez całe życie chorego. Bardzo ważne jest, aby fizjoterapia była odpowiednio planowana i modyfikowana zgodnie ze stanem zaawansowania choroby i wiekiem chorego. Fizjoterapię u chorych na mukowiscydozę powinno wprowadzić się w momencie postawienia diagnozy (nawet wtedy gdy nie ma jeszcze widocznych objawów ze strony układu oddechowego), czyli około 4–8 tygodnia życia dziecka i powinna ona towarzyszyć choremu przez całe życie.
W mukowiscydozie stosuje się różne techniki terapeutyczne, które pomagają w walce z chorobą. Długoterminowy plan fizjoterapeutyczny powinien obejmować wiele różnych technik, takich jak trening mięśni oddechowych, ćwiczenia zwiększające ruchomość klatki piersiowej, ćwiczenia kształtujące prawidłowy wzór oddychania, trening fizyczny, ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz edukację.
Wszystkie techniki fizjoterapeutyczne stosowane w mukowiscydozie powinny być odpowiednio dobrane i modyfikowane zgodnie ze stanem choroby oraz indywidualnymi potrzebami pacjenta. Dlatego też, kluczowe jest prowadzenie terapii pod kontrolą doświadczonego fizjoterapeuty specjalizującego się w leczeniu mukowiscydozy.
Fizjoterapia dla chorych na mukowiscydozę w Krakowie
Sylwia Kiper – fizjoterapeutka i osteopatka
Pani Sylwia Kiper to absolwentka Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz członkini Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy. Specjalizuje się w diagnozowaniu i rehabilitacji niemowląt oraz dzieci, a w swojej pracy stosuje metody takie jak NDT-Bobath, PNF Kinesiology Taping oraz Trójpłaszczyznową Terapię Manualną Stóp. odbyła staż na Oddziale Pediatrii, Pneumonologii i Alergologii z Pododdziałem Niemowlęcym w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, gdzie rehabilitowani są pacjenci z mukowiscydozą. Posiada duże doświadczenie w terapii dzieci z chorobą mukowiscydozy. W swojej pracy terapeutycznej stosuje elementy medycyny spersonalizowanej, aby dostosować terapię do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.