Rehabilitacja po złamaniu kości piętowej
Złamanie kości piętowej to kontuzja, która może poskutkować licznymi powikłaniami. Aby całkowicie przywrócić prawidłowe cechy chodu i poprawić mechanikę stawu skokowo-piętowego, trzeba jak najszybciej rozpocząć fizjoterapię. Właściwa rehabilitacja po złamaniu kości piętowej jest kluczowym warunkiem pełnego powrotu do zdrowia. Zmniejsza ona również ryzyko powikłań.
Złamanie kości piętowej – klasyfikacja i leczenie
Do złamania kości piętowej może dojść na skutek urazu mechanicznego czy też złego postawienia stopy, na którą działa siła odśrodkowa. W zależności od tego, jaki jest stopień przemieszczenia można podzielić je na cztery grupy. Każda z nich wymaga nieco innej metody leczenia.
- I złamanie bez przemieszczenia – nie wymaga leczenia operacyjnego. Zaleca się jak najszybsze podjęcie aktywności fizycznej przy jednoczesnym braku obciążenia nogi przez okres około 8 tygodni.
- II złamanie dwufragmentowe – zazwyczaj wymaga operacji i odtworzenia powierzchni stawowej.
- III trójfragmentowe – może wymagać chirurgicznego usztywnienia stawu (artrodezy).
- IV czterofragmentowe – daje najgorsze rokowania. Wówczas konieczne jest pełne odtworzenie całego kształtu pięty.
Niezależnie od rodzaju i stopnia złamania pacjent przez przynajmniej dwa miesiące od operacji ma nogę usztywnioną gipsem. Po jego zdjęciu można już rozpocząć fizjoterapię. Oczywiście powinna ona być dobrze przygotowana i dopasowana do konkretnego przypadku.
Rehabilitacja po złamaniu kości piętowej – ćwiczenia
Ważnym elementem ćwiczeń w rehabilitacji po złamaniu kości piętowej jest trening sensomotoryczny. Pomoże on pacjentowi odzyskać równowagę i przywrócić prawidłową pracę nerwowo-mięśniową. Na tym etapie ważne jest rozciąganie rozcięgna podeszwowego, a także mięśnia czworogłowego uda i tylnej powierzchni goleni. Z czasem w celu przywrócenia pełnej kontroli ruchu fizjoterapeuta włącza do ćwiczeń różne rodzaje akcesoriów, przede wszystkim taśm gumowych, czy piłeczek. Na dalszym etapie ćwiczeń stosowany jest również trening z niestabilnym podłożem.
Terapia manualna po złamaniu kości piętowej
Przywrócenie pełnej ruchomości w stopie pacjenta po złamaniu kości piętowej wymaga dobrze przeprowadzonej terapii manualnej. W zależności od konkretnego przypadku stosowane są różne jej metody. Najczęściej korzysta się z terapii manualnej Kaltenborn-Evjenth, która ceniona jest za dodatkowe działanie przeciwbólowe. Nie jest to jednak reguła.
Terapia manualna w przypadku złamań kości piętowej uzupełniana jest różnego rodzaju technikami pracy na tkankach miękkich. Są to przede wszystkim różnego rodzaju masaże, w tym masaż tkanek głębokich, masaż funkcyjny, czy poprzeczny. Dodatkowo wykorzystywana jest również poizometryczna relaksacja mięśni (PIR), która skutecznie zwiększa zakres ruchu w stawach. W niektórych przypadkach fizjoterapeuci decydują się również na suche igłowanie. W celu przywrócenia pełnego zgięcia grzbietowego w stopie wykorzystuje się rozluźnianie ścięgna Achillesa.
Rehabilitacja po złamaniu kości piętowej – co można zrobić w domu?
Wielu pacjentów zastanawia się, czy proces rehabilitacji można kontynuować na własną rękę w domu. Oczywiście samodzielna praca również może wpłynąć pozytywnie na proces zdrowienia. Najważniejsze jest jednak stosowanie się do zaleceń rehabilitanta. Wykonywanie ćwiczeń na własną rękę bez konsultacji może nie tylko nie pomóc, ale wręcz przynieść odwrotny skutek.
Należy liczyć się z tym, że fizjoterapeuta będzie zalecał samodzielne wykonanie w domu kilku prostych ćwiczeń. Pacjent w takiej sytuacji zazwyczaj dostaje także dokładne instrukcje na temat prawidłowego sposobu poruszania się na co dzień oraz noszenia ortezy lub innego rodzaju usztywnienia.
Elementem rehabilitacji, na którą wpływ ma sam pacjent jest również suplementacja. Fizjoterapeuta może zalecić regularne przyjmowanie kolagenu, który przyspiesza wzrost kostny i znacznie przyspiesza regenerację uszkodzeń. Zaleca się również większą podaż wapnia oraz witaminy D.
Jak długo trwa rehabilitacja?
Rokowania oraz szybkość powrotu do zdrowia po złamaniu kości piętowej są uzależnione przede wszystkim od tego do jak dużych zniszczeń doszło w ramach upadku. Niezwykle istotna jest jednak dobrze prowadzona rehabilitacja. Doświadczony fizjoterapeuta na podstawie wyników badań pacjenta jest w stanie dopasować ćwiczenia oraz metody terapii manualnej do konkretnego przypadku. Taka terapia jest bardzo skuteczna i pozwala jak najszybciej powrócić do pełnej sprawności.
Warto jednak pamiętać, że duże znaczenie ma również współpraca ze strony samego pacjenta. Regularne stawienie się na ćwiczeniach oraz stosowanie się do zaleceń specjalisty będzie przynosiło stopniową poprawę stanu zdrowia.
Złamanie kości piętowej to poważna kontuzja, która może wymagać nawet leczenia chirurgicznego. Proces rehabilitacji jest tu kluczowy do tego, aby pacjent mógł wrócić do pełnej sprawności. Profesjonalny fizjoterapeuta przygotowuje odpowiednio rozłożony w czasie zestaw ćwiczeń oraz metod terapii manualnych. Dzięki nim powrót do zdrowia będzie znacznie szybszy.
Rehabilitacja po złamaniu kości piętowej – Kraków
Sprawdź wolne terminy w kalendarzu wizyt i umów się ze specjalistą już teraz!