Specjaliści fizjoterapii uroginekologicznej w Krakowie

Fizjoterapia nietrzymania moczu – Kraków.

fizjoterapia uroginekologiczna

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty diagnostyki i fizjoterapii uroginekologicznej w Krakowie, skierowanej do kobiet borykających się z problemem nietrzymania moczu. Dzięki specjalistycznym zabiegom prowadzonym przez doświadczonych fizjoterapeutów, możliwe jest skuteczne leczenie i poprawa jakości życia naszych pacjentek.

Fizjoterapia uroginekologiczna to skuteczna metoda leczenia nietrzymania moczu u kobiet. Dzięki indywidualnie dobranemu programowi terapeutycznemu, kobiety uczą się kontrolować mięśnie dna miednicy, co prowadzi do wzmocnienia ich siły i wytrzymałości. Fizjoterapia uroginekologiczna może również pomóc w poprawie funkcjonowania pęcherza moczowego i zmniejszeniu częstotliwości oddawania moczu. Fizjoterapia uroginekologiczna może być stosowana jako metoda wstępnego leczenia nietrzymania moczu, a także jako uzupełnienie innych metod terapeutycznych, takich jak farmakoterapia czy chirurgia.

Umów wizytę u sepcjalisty
fizjoterapia uroginekologiczna nietrzymania moczu - Kraków

Specyfika i techniki terapeutyczne stosowane w leczniu nietrzymania moczu

Według klasyfikacji istnieją trzy typy nietrzymania moczu: wysiłkowe, naglące i mieszane.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest najczęstszym typem nietrzymania moczu, stanowiącym według niektórych autorów od 50 do 88% wszystkich przypadków. Objawia się ono poprzez wyciek moczu w wyniku nagłego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, na przykład podczas kichania, schylania się czy dźwigania ciężarów. Przyczyną tego schorzenia jest niewydolność aparatu mięśniowo-więzadłowego, wynikająca z osłabienia mięśni dna miednicy oraz zmian w układzie powięziowo-mięśniowym, najczęściej u kobiet po porodach, urazach, operacjach oraz w wyniku obniżenia narządów miednicy małej i zaburzeń hormonalnych. Niskie stężenie estrogenów w organizmie może powodować niekorzystne zmiany w układzie moczowo-płciowym, prowadzące do upośledzenia mechanizmów trzymania moczu. Mięśnie dna miednicy pełnią dwie główne funkcje: podporową, czyli utrzymanie właściwej statyki narządów płciowych oraz zwieraczową, poprzez odpowiedź krótkotrwałym skurczem w momencie nagłego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Istnieją trzy stopnie określające zakres wysiłków, które wywołują SUI (wypływanie moczu przy wysiłku): stopień I – wypływanie moczu przy znacznym wysiłku, stopień II – przy średnim wysiłku i stopień III – przy minimalnym wysiłku.

Barbara Larwa fizjoterapia uroginekologiczna kraków

Naglące nietrzymanie moczu

Stan pęcherza nadreaktywnego (overactive bladder) jest to stan, w którym występują częste oddawanie moczu, parcia naglące, oddzielnie lub w połączeniu ze sobą, bez obecności lokalnych czynników patologicznych tłumaczących te objawy. Z pojęcia tego wyłączono zaburzenia czynności pęcherza spowodowane przez nowotwór, kamicę pęcherza czy też infekcję. Istnieją także inne, neurogenne i nieneurogenne, przyczyny zespołu pęcherza nadreaktywnego, takie jak: nieprawidłowe połączenia elektryczne pomiędzy miocytami w obrębie nadreaktywnego wypieracza, nadwrażliwość włókien czuciowych wypieracza, przyczyny psychosomatyczne, czy nadmierna stymulacja zakończeń czuciowych podczas epizodów zapalenia w przebiegu nawracających infekcji dolnych dróg moczowych.

Mieszane nietrzymanie moczu

Postać mieszana nietrzymania moczu to skojarzenie zarówno wysiłkowego nietrzymania moczu, jak i objawów zespołu pęcherza nadreaktywnego. Diagnoza mieszanej postaci nietrzymania moczu często opiera się na dokładnym wywiadzie medycznym, badaniu fizykalnym oraz testach urodynamicznych, które pomagają ocenić funkcjonowanie pęcherza i mięśni dna miednicy. Przyczyny mieszanej postaci nietrzymania moczu mogą być złożone i obejmować zarówno czynniki związane z osłabieniem mięśni dna miednicy, jak i nadreaktywnością mięśni pęcherza moczowego.

fizjoterapia nietrzymanie moczu Kraków
5/5 - (na podstawie 2 ocen)