Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Skręcenie stawu skokowego – fizjoterapia i rehabilitacja

Skręcenie stawu skokowego - rehabilitacja

Skręcenie stawu skokowego (często nazywane „skręceniem kostki”) jest jednym z najczęściej występujących urazów stawu skokowego. Dochodzi wówczas do nadmiernego skrętu w obrębie stawu, większego niż jego fizjologiczne możliwości, a w konsekwencji uszkodzona zostaje torebka stawowa oraz więzadła. Siły działające na staw znacznie przekraczają wytrzymałość stabilizatorów biernych, tj. więzadeł.

W praktyce diagnostycznej wyróżnia się kilka wariantów skręcenia stawu skokowego. Lekarz określa stopień uszkodzenia, oceniając jego rozległość. Wyróżnia się 3 stopnie uszkodzenia. Pierwszy oznacza lekkie skręcenie, charakteryzujące się obrzękiem, upośledzeniem czynności stawu, a ból choć występuje nie jest bardzo intensywny. Wiąże się to z faktem, że uszkodzone zostają wyłącznie pojedyncze włókna łącznotkankowe. W stopniu drugim mówi się o uszkodzeniach średnich, gdy zakres jest większy niż w stopniu pierwszym i obejmuje zniszczenie większej ilości włókien. Osoby zgłaszają wówczas ból, obrzęk, a podczas badania lekarz diagnozuje niewielką, patologiczną ruchomość stawu. W ostatnim, trzecim stopniu, ból po urazie jest bardzo intensywny, staw jest obrzęknięty, a podczas badania lekarz stwierdza patologiczną niestabilność stawu. Podczas skręcenia ciężkiego dochodzi do przerwania ciągłości więzadła.

Poza badaniem palpacyjnym lekarz może zlecić wykonanie dodatkowej, obrazowej diagnostyki. Standardowo wykorzystywane jest RTG lub USG, chociaż w uzasadnionych przypadkach wykorzystany może być też rezonans magnetyczny.

Skręcenie stawu skokowego – co robić?

Skręcenie stawu skokowego w konsekwencji prowadzić może do trwałego lub nietrwałego uszkodzenia stawu i znajdujących się w jego obrębie struktur. Niewłaściwe leczenie może prowadzić do poważnych problemów, utrata stabilności, ale też przewlekłego bólu. W niektórych przypadkach, gdy uraz jest naprawdę poważny, dochodzić może nawet do uszkodzenia nerwów, co może skończyć się nawet koniecznością wykonania zabiegu operacyjnego.

Standardowo sposób postępowania zależy przede wszystkim od tego, do jak rozległego uszkodzenia doszło podczas urazu. Pacjentom zaleca się postępowanie zgodne z procedurą PRICE, czyli oszczędzanie, zimne okłady, ucisk miejscowy (wykonany np. przy pomocy elastycznego bandaża), a to wszystko do 30 minut po urazie. Takie działanie pozwala ograniczyć obrzęk i związany z nim ból. Pomóc może też ułożenie stopy nieco wyżej, co również pozwala ograniczyć obrzęk.

W drugim i trzecim stopniu konieczne może być zastosowanie ortezy, jednak sytuacja taka musi być uzasadniona. Przy skręceniach nie jest stosowany gips.

Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego

Uraz stawu wymaga konsultacji z fizjoterapeutą i wprowadzenia właściwej rehabilitacji, która pozwoli ograniczyć negatywne skutki urazu i przywraca prawidłowe funkcjonowanie stawu. Konieczne jest jednak wykluczenie uszkodzenia struktur kostnych.

W pierwszej kolejności specjalista wykonuje drenaż żylny i limfatyczny, którego celem jest zmniejszenie obrzęku, który utrudnia funkcjonowanie stawu. Duże znaczenie ma tu właściwie dopasowane leczenie manualne, uwzględniające indywidualny stan pacjenta. Postępowanie to jest przygotowaniem do wdrożenia odpowiednich ćwiczeń, których celem jest przywrócenie funkcjonowania stawu. 

UMÓW WIZYTĘ W KRAKOWIE

Fizjoterapia i rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego

Doskwiera Ci ból, doznałeś urazu stawu skokowego? Chcesz przyspieszyć regenerację, by jak najszybciej wrócić do formy? Sprawdź kalendarz i dostępność rehabilitantów.

5/5 - (na podstawie 1 ocen)

Dodaj komentarz