Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Przewlekły ból kręgosłupa. Stres zapisany w ciele

Osteohelp ból kręgosłupa

Z pewnością znasz osobę, którą bolą plecy. A może to Ty czujesz sztywnienie karku, „łupie” Cię w krzyżu, boli w dolnej części kręgosłupa? Nie ignoruj tego. Stresowy ból pleców może prowadzić do poważniejszych schorzeń i – zwyczajnie – sprawia duży dyskomfort.

Ból w dole pleców jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności na świecie, jak czytamy na łamach prestiżowego magazynu naukowego „The Lancet”.[1] Co więcej, u wielu osób przyczynę bólu trudno zidentyfikować „na pierwszy rzut oka”. Nie widać jej na obrazie badania ultrasonograficznego, nie wiąże się ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym, np. noszeniem mebli w trakcie przeprowadzki. Kręgosłup jednak boli coraz bardziej, mimo wymiany materaca, utrzymywania prostej postawy przed komputerem i ćwiczeń rozciągających, wykonywanych każdego poranka. Może zatem czas przyjrzeć się… relacjom?

Stres a układ naczyń połączonych

Nie od dziś wiadomo, że skręcona kostka niesie ze sobą ból fizyczny, ale i frustrację spowodowaną ograniczeniami w przemieszczaniu się, niemożnością prowadzenia samochodu, koniecznością organizowania specjalnych procesów logistycznych. Z kolei świadomość tego, że problemy wewnętrzne odbijają się w ciele, dopiero rośnie. Czy codzienny pęd i długotrwały stres mogą doprowadzić do owego skręcenia kostki? Oczywiście, choć bardziej prawdopodobne jest, że zestresowany delikwent doświadczy bólu kręgosłupa w którymś jego odcinku.

W sytuacji stresowej nasz oddech przyspiesza, spłyca się, a mięśnie napinają – mobilizują się, by stawić czoła „zagrożeniu”. Przedłużający się, ciągły stan gotowości uruchamia jednak negatywną reakcję łańcuchową: mięśnie sztywnieją, nie mogąc się rozluźnić; blokują stawy, które utrudniają poruszanie kończynami, w efekcie pogarsza się krążenie, pojawiają zaburzenia czucia, zmęczenie, ociężałość. Bóle kręgosłupa, dla którego sztywne mięśnie stają się nie wsparciem, a obciążeniem. Badanie prowadzone przez naukowców z Anglia Ruskin University wykazało, że osoby z przewlekłym bólem pleców są bardziej narażone na depresję, stany lękowe, bezsenność i psychozy.[2] Wszystko zaczyna się w momencie, gdy mamy na sobie „za dużo”.

Co może być przyczyną przewlekłego bólu pleców?

  • utrzymywanie niewłaściwej postawy w trakcie pracy przy biurku, garbienie się. Na naszym blogu znajdziesz artykuł na temat szkodliwego wpływu długotrwałego siedzenia na życie człowieka;
  • toksyczne relacje, np. z partnerem, rodzicem, współlokatorem. Uczucie „duszenia się”, a jednocześnie poczucie niemożności zakończenia związku;
  • niemiła atmosfera w domu lub w miejscu pracy. To szef, który wciąż dodaje Ci obowiązków; nałogowiec, z którymi mieszkasz pod jednym dachem; roszczeniowi petenci „na słuchawkach” i wszelkie inne stany długotrwałe, w których czujesz się niekomfortowo, denerwujesz się i boisz;
  • konflikt wewnętrzny. Gdy prowadzisz podwójne życie, ponieważ bliscy nie akceptują Twoich wyborów. Kiedy odmawiasz sobie prawa do wyrażania emocji i nie chcesz przyznać prawdy przed sobą samym;
  • niezdrowy tryb życia: brak wystarczającej ilości snu, dużo pracy, nawał obowiązków, jedzenie w pośpiechu, zapominanie o suplementacji witaminy D, brak ruchu, używki.

Kroki do życia bez bólu

Ból pleców to sygnał od organizmu, iż nie radzi sobie z obciążeniem. Nie ignoruj go. Nerwobóle, blokady i przewlekły ból poważnie utrudniają życie. Odbierają uśmiech, chęć do rozpoczęcia dnia, a przede wszystkim utrzymują się, gdy nie znika ich przyczyna.

Chcąc wyeliminować ból kręgosłupa, zacznij pracę u podstaw. Zadbaj o sen, dietę i ruch – to trójca, która prowadzi do zdorwia. Uprawiając aktywność fizyczną, będziesz mieć czas na przemyślenia. Co tak naprawdę zatruwa Ci życie, jakie negatywne rozmowy, myśli, uczucia? Jak poprawić jakość relacji, odkryjesz w trakcie psychoterapii. Możesz zacząć pracę nad sobą również w domu. Zaopatrz się w wartościową książkę, np. „Twoje wewnętrzne dziecko” Stefanie Stahl i przeczytaj ją uważnie, uczciwie wypełniając dołączone ćwiczenia.

Ciało „odblokujesz” w trakcie masażu, sesji jogi oraz u osteopaty. Specjalista w trakcie delikatnego badania palpacyjnego odkryje sposób funkcjonowania Twojego organizmu, pobudzi do pracy napięte partie ciała i postara się przywrócić naturalną homeostazę. Osteopata po dokładnym zapoznaniu się z historią chorób pacjenta, proponuje indywidualnie dobrane, bezpieczne ćwiczenia, a także doradza jak żyć spokojnie, w zdrowiu i równowadze.Zarówno w sytuacji, gdy ból kręgosłupa jest kwestią fizycznego przeciążenia, jak i wtedy, gdy w grę wchodzą złe emocje, należy zadbać o swoje zdrowie. W Osteohelp podejdziemy do sprawy całościowo. Zregenerujemy Twoje ciało i podpowiemy, co dalej.

UMÓW WIZYTĘ

Boli Cię kręgosłup? Zadzwoń i umów wizytę u specjalisty!
+48 884 055 955

Sprawdź wolne terminy w kalendarzu wizyt i umów się na wizytę już teraz!

Polecani osteopaci i fizjoterapeuci w Krakowie
Osteopata problemy stomatologiczne

Monika Mól-Kovalczykowska

Osteopatia

Justyna Piekarz Osteopata / Osteopatia Kraków

Justyna Piekarz

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Tola Wierzbik Fizjoterapia osteopatia Kraków

Tola Wierzbik

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Agnieszka Zaleska-Czapla Fizjoterapia / Osteopatia

Agnieszka Zaleska-Czapla

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Michał Moskwa osteopata / fizjoterapeuta

Michał Moskwa

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna


[1]https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(18)30480-X/fulltext

[2]https://www.aru.ac.uk/news/back-pain-link-to-increased-mental-health-issues

5/5 - (na podstawie 1 ocen)

Dodaj komentarz