Złamanie kości łódeczkowatej jest częstą kontuzją i przypadłością. W procesie dojścia do pełnej sprawności bardzo ważna jest odpowiednia rehabilitacja. Warto wiedzieć, że złamanie kości łódeczkowatej jest najczęstszym złamaniem, do którego dochodzi w obrębie ręki.
Jaka jest rola kości łódeczkowatej?
Kość łódeczkowata jest nie tylko największą kością znajdującą się blisko nadgarstka, ale też odgrywa bardzo ważną rolę w czynności stawu promieniowo-nadgarstkowego. Wpływa na właściwe jego ustawienie, a przy tym prawidłowy ruch. Kość łódeczkowata nachylona jest pod kątem 45 stopni w kierunku dłoniowym i 45 stopni w kierunku promieniowym. Łączy bliższy i dalszy szereg kości nadgarstka. Oznacza to, że jej skręcenie powoduje rotację całego bliższego szeregu kości nadgarstka.
Przyczyny złamania kości łódeczkowatej
Złamanie kości łódeczkowatej określa się również mianem złamania nadgarstka. Najczęstszą przyczyną jest uraz, a dokładnie upadek na wyprostowaną i odwiedzioną w kierunku dołokciowym rękę. Może również dojść do niego na skutek uderzenia, które przenoszone jest wzdłuż długiej osi drugiej kości śródręcza, a następnie przez kość czworoboczną większą, co powoduje zgięcie jej bieguna dalszego. Ten specyficzny uraz nazywa się często złamaniem bokserskim.
Objawy złamania kości łódeczkowatej
Objawy złamania kości łódeczkowatej są charakterystyczne. Pojawia się silny ból zarówno podczas ruchu, jak i opierania się o podłoże kłębem kciuka. Dodatkowo pojawia się również obrzęk w okolicy złamania oaz zaczerwienienie skóry, które wskazuje na stan zapalny. Bardzo często występuje ograniczenie ruchomości zarówno nadgarstka, jak i kciuka. Warto pamiętać, że tego urazu nie można bagatelizować, gdyż może dojść do bardzo ciężkich powikłań takich jak martwica bliższego fragmentu kości łódeczkowatej. Może dość również do uszkodzenia nerwu czy zmian zwyrodnieniowych.
Złamanie kości łódeczkowatej – jak wygląda diagnostyka?
Niejednokrotnie zdarza się, że uraz jest przeoczony, nawet pomimo wykonania zdjęcia RTG. Nawet jeżeli zmiany nie widać na RTG, to nie oznacza, że nie doszło do urazu. Trzeba pamiętać, że badanie radiologiczne należy powtórzyć po trzech tygodniach, a nawet po trzech miesiącach, gdyż dopiero wtedy może pojawić się szczelina. Podstawą rozpoznania jest więc badanie fizykalne oraz wywiad z pacjentem. W niektórych przypadkach wykonuje się rezonans magnetyczny. Niewątpliwie odpowiednio szybkie rozpoznanie złamania ma wpływ na proces gojenia się i leczenia.
Rehabilitacja kości łódeczkowatej
Złamanie kości łódeczkowatej zdarza się niezwykle często. Jednocześnie bardzo ważne jest przeprowadzenie właściwej rehabilitacji zaraz po zdjęciu unieruchomienia. W leczeniu zachowawczym stosuje się unieruchomienie w postaci opatrunku gipsowego z ujęciem kciuka na okres 12-16 tygodni. Już podczas unieruchomienia należy wprowadzić kinezyterapię. Odpowiednie ćwiczenia mają zapobiegać zanikom mięśniowym. Po zdjęciu opatrunku gipsowego nie należy obciążać ręki i dźwigać ciężkich przedmiotów. Powinna zostać dodatkowo wprowadzona fizjoterapia. Zaleca się stosowanie laseroterapii z ultradźwiękami czy też elektroterapii. Skuteczna jest też kąpiel wirowa. Wspomagająco można stosować kinesiotaping. W późniejszym etapie trzeba jeszcze wprowadzić terapię manualną, która odblokowuje staw i przywraca prawidłową ruchomość.
Rehabilitacja po złamaniu kości łódeczkowatej – Kraków
Umów się ze specjalistą już teraz!