„Taka Pani uroda” – słyszą kobiety w gabinetach ginekologicznych. Lekarze rozkładają ręce, bo wykluczyli już wszystkie przyczyny bólu, który co miesiąc zmiata z nóg. Czy miesiączka musi być tak bolesna? Oczywiście, że nie!
Oto, co pomoże w zredukowaniu bólu, krok po kroku:
- Zrozumienie istoty miesiączkowania – w niektórych kulturach ten czas uznany jest za święty, w innych za nieczysty. Przyjemniej myśleć, że ma w sobie coś z sacrum, gdy ciało kobiece przechodzi naturalną przemianę. W trakcie cyklu miesiączkowego, błona śluzowa macicy (endometrium) nabrzmiewa i staje się bogata w substancje odżywcze. Przygotowuje się w ten sposób do zagnieżdżenia się zarodka. Jeśli jednak do zapłodnienia nie dochodzi, złuszcza się, organizm wydala ją z krwią i cykl zaczyna się na nowo.
Współczesne ruchy feministyczne chcą normalizować menstruację, wydobyć ją ze strefy tabu, radośnie manifestować – jednak trudno to robić, zwijając się z bólu w łóżku (o ile ma się to szczęście, że można wziąć urlop)[1].
- Co powoduje ból? Podczas wydalania z organizmu zbędnej krwi, macica się obkurcza. Może to powodować pewien dyskomfort, jednak nie powinno boleć, ani tym bardziej zaburzać normalnego funkcjonowania.
Bóle miesiączkowe dzielą się na pierwotne i wtórne. Te pierwsze, naturalne, występują u młodych osób w wyniku zwiększonej produkcji i funkcjonowania w organizmie prostaglandyn – hormonów błony śluzowej macicy. Bóle tego typu uśmierza się przy użyciu dostępnych w aptekach tabletek przeciwbólowych.
Wtórne bóle miesiączkowe pojawiają się natomiast w następstwie patologii i schorzeń układu rozrodczego, u osób po 30. roku życia do czasu przekwitania. Występują przy endometriozie i adenomiozie, mięśniakach macicy, torbieli, guzie jajnika czy zrostach pooperacyjnych. By pozbyć się bólu, konieczne jest leczenie stanów chorobowych.
- Wizyta u lekarza. Według rozmaitych badań, bólu miesiączkowego pod różnymi postaciami doświadcza od 50 do 90% osób menstruujących. Ok. 10% przeżywa ból o nasilonym natężeniu – taki, który znacznie utrudnia życie codzienne i wydaje się być odporny na tabletki przeciwbólowe. W przypadku regularnych, silnych bólów miesiączkowych należy udać się do ginekologa, który określi typ bólu i postara się odnaleźć jego przyczynę.
- Wizyta u fizjoterapeutki uroginekologicznej. Zdarza się, że wyniki badań są w porządku, a ginekolog jest bezradny (lub na pierwszy ogień proponuje kurację hormonalną). Warto skonsultować się wówczas ze specjalistką uroginekologiczną.
Fizjoterapeutka na pierwszej wizycie przeprowadzi szczegółowy wywiad na temat problemu (przebiegu i intensywności bólu menstruacyjnego), ale i stylu życia pacjentki – zapyta o dietę, aktywność fizyczną, codzienny stres i inne. Następnie przyjrzy się postawie ciała, zbada (za zgodą pacjentki) obszar miednicy i powłok brzusznych, oceniając przy tym napięcie mięśni.
Fizjoterapeutka może zaproponować terapię, polegającą na rozluźnieniu napiętych mięśni dna miednicy i powłok brzusznych. Ma ona formę masażu, który relaksuje i przywraca prawidłowe napięcie mięśni, co przyczynia się do zredukowania bólu menstruacyjnego. Dodatkowo, specjalistka przedstawi ćwiczenia, które pacjentka może wykonywać w domu: techniki rozluźniające mięśnie dna miednicy, ćwiczenia oddechowe i prawidłowej postawy. W całościowym przywracaniu organizmu do równowagi pomoże również kinesiotaping (zastosowanie specjalnych taśm, które pomagają w redukcji bólu i napięcia oraz w poprawie krążenia)
- Zmiana. Fizjoterapeutka pomoże Ci nakreślić plan powrotu do pełnego zdrowia. Pokaże odpowiednie ćwiczenia mięśni dna miednicy, na prawidłową postawę i oddechowe. Przekaże wiedzę na temat zdrowej diety, odpowiedniej dla Ciebie aktywności fizycznej oraz sposoby na redukcję stresu. Pora na Twój ruch! Trudno zmienić powtarzane od lat nawyki – warto to jednak zrobić małymi krokami. Wyznaczyć sobie dwa dni w tygodniu, w których jesz wyłącznie zdrowo. Trzy razy po pół godziny na aktywność fizyczną. Godzina przed spaniem „bez ekranów” od poniedziałku do piątku. W miarę utrwalania planu działania, możesz go rozszerzać zależnie od możliwości. A ból? Nie musisz się do niego przyzwyczajać!
Cel: okres bez tabletki! Zapisz się na wizytę u fizjoterapeutki uroginekologicznej w Osteohelp i sprawdź, jak może wyglądać życie bez (comiesięcznego) bólu.
POZNAJ NASZ ZESPÓŁ
Barbara Larwa
Fizjoterapia uroginekologiczna
Tola Duczymińska
Fizjoterapia / Osteopatia
Monika Mól-Kovalczykowska
Osteopatia / Fizjoterapia
[1]W Hiszpanii od 2023 r. Pracownice ze szczególnie bolesnymi miesiączkami mogą skorzystać z płatnego urlopu menstruacyjnego – ma on jednak określone warunki. Jest to możliwe również w Polsce, w międzynarodowych korporacjach. To pełnopłatny urlop w wymiarze jednego dnia w miesiącu, bez zaświadczenia lekarskiego. Niewykorzystane dni nie sumują się ani nie przysługuje za nie ekwiwalent.