Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Kocham cię, aż boli… Jak sprawić, by współżycie znów było przyjemne?

Osteopatia

Gdy nadchodzi wieczór, z nerwów zaczyna cię boleć brzuch. Boisz się, że zbliżenie znów zakończy się bólem, rozczarowaniem i już nigdy nie będziesz mogła cieszyć się intymnością. Nie musi tak być! Ból przy stosunku ma konkretną przyczynę, którą zawsze można (i trzeba) usunąć.

Niezaopiekowany ból (czyli niezaopiekowana Ty) przy współżyciumoże mieć duży wpływ na związek. Unikanie zbliżeń, zatajanie odczuć przed partnerem, doświadczanie bólu zamiast przyjemności – to wszystko sprawia, że zbliżenia są tak naprawdę oddalaniem się od siebie, a długofalowym skutkiem może być poważny kryzys w związku.

Problemy z bolesnym współżyciem (fachowo zjawisko to nazywamy dyspareunią) występują z różnych przyczyn, zarówno biologicznych, jak i psychicznych. Na niekomfortowe i niesatysfakcjonujące stosunki może mieć wpływ suchość pochwy (gdy gra wstępna jest zbyt krótka, ale też przy zaburzeniach hormonalnych, menopauzie, przez kilka tygodni/miesięcy po porodzie, jako skutek uboczny zażywania niektórych lekarstw, po nadmiernych wysiłku fizycznym etc.), endometrioza (obecność komórek błony śluzowej macicy poza typowym miejscem występowania), rekonwalescencja po urazie w obrębie miednicy, infekcja grzybicza pochwy lub stan zapalny układu moczowego. Ból przy stosunku występuje nie tylko u kobiet, ale i u panów, którzy mają problem ze stulejką (niewłaściwe zwężenie napletka, które uniemożliwia prawidłowe odsłonięcie żołędzi).

Może zdarzyć się, iż partnerzy są niedopasowani pod względem seksualnym – zarówno jeśli chodzi o poziom libido, oczekiwania, jak i różnice anatomiczne[1] lub nie powinni uprawiać seksu w ogóle – stosunek jest niekonsensualny (bez pełnej zgody któregoś z partnerów) lub podszyty strachem o niechcianą ciążę.

Jak radzić sobie z bólem przy współżyciu?

Rozwiązanie problemu bolesnego współżycia powinno rozpocząć się od rozmowy między partnerami. Może gra wstępna mogłaby być dłuższa, a może należałoby wypróbować inne pozycje, które przyniosą rozkosz zamiast bólu? Być może partnerzy przechodzą przez ciężki okres, mają niewyjaśnione sprawy lub nie podsycają wzajemnego uczucia. Bez komunikacji nie ma dobrego seksu – przynajmniej nie na dłuższą metę. W otwartych rozmowach o współżyciu pomoże seksuolog.

Jeśli zmiana w relacji romantycznej (lub praktycznej) nie przyniesie pożądanego skutku, oznacza to, że przyczyna może leżeć głębiej. Warto zasięgnąć porady ginekologa (lub w przypadku mężczyzn – urologa), który zbada narządy płciowe pod kątem wymienionych w powyższych akapitach zaburzeń i chorób. Leczenie przypadłości (zmian hormonalnych, infekcji, stanów zapalnych, endometriozy, stulejki) powinno przynieść poprawę. W przypadku naturalnych zmian w organizmie (powrót do równowagi po porodzie, menopauza) nie należy działać agresywnie – warto wspomóc się nieinwazyjnymi metodami.

Wizyta u osteopaty przyniesie korzyści nie tylko w kwestii relacji seksualnych, ale będzie dopełnieniem całościowego zadbania o organizm. Dobry osteopata z pewnością będzie chciał dotrzeć do źródła problemu, dlatego zapyta o historię chorób, wyniki badań i ogólne samopoczucie. Być może potrzebne będzie badanie wewnętrzne (za zgodą pacjentki), dzięki któremu specjalista wychwyci nieprawidłowości w obszarze ginekologicznych struktur anatomicznych. Osteopata ma możliwość przywrócenia prawidłowej ruchomości w obrębie układu rozrodczego i innych, by organizm lepiej funkcjonował jako jeden cudowny mechanizm.

Ponadto, osteopata poinstruuje pacjentkę, jak prawidłowo oddychać i wykonywać efektywne ćwiczenia relaksacyjne, które pomogą rozluźnić mięśnie (również te odpowiedzialne za seksualną przyjemność) i zredukować uprzykrzający życie stres. Pomoże również dobrać do preferencji i możliwości pacjentki odpowiednią aktywność fizyczną. Skuteczność osteopatii w dyspareunii potwierdzają badania naukowe. W 2012 r. siedem kobiet cierpiących na silny ból przy współżyciu poddano terapii osteopatycznej. Znaczącą poprawę zaobserwowano u 5 z nich.[2]

Umów się na wizytę u wykwalifikowanego osteopaty w Osteohelp i ciesz się dobrym seksem, gdy tylko będziesz miała ochotę. Dbaj o siebie całościowo!


[1]https://sexed.pl/niedopasowanie-seksualne/

[2]https://theformpractice.com/2019/05/26/do-you-suffer-pain-during-sexual-intercourse-osteopathy-might-be-able-to-help/

POZNAJ NASZ ZESPÓŁ

Barbara Larwa - Fizjoterapia uroginekologiczna Kraków

Barbara Larwa

Fizjoterapia uroginekologiczna

Fizjoterapia- Kraków

Tola Duczymińska

Fizjoterapia / Osteopatia

Osteopata / Fizjoterapeuta Monika Mól-Kovalczykowska

Monika Mól-Kovalczykowska

Osteopatia / Fizjoterapia

5/5 - (na podstawie 1 ocen)

Dodaj komentarz