Fizjoterapia dziecięca.
– fizjoterapia dla dzieci w wieku rozwojowym.
Fizjoterapia dla dzieci to kompleksowe działania terapeutyczne dedykowane dzieciom w wieku rozwojowym. To niezbędna forma rehabilitacji dzieci przedwcześnie urodzonych, z dysfunkcją integracji sensorycznej, z chorobami reumatycznymi wieku rozwojowego, obarczonych wadami lub chorobami genetycznymi oraz cierpiących na zaburzenia powstałe w wyniku patologii ciąży, lub ciężkiego porodu.
Dzieci ze schorzeniami neurologicznymi dotknięte mózgowym porażeniem dziecięcym, rozszczepem kręgosłupa, chorobami nerwowo-mięśniowymi czy uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego wymagają wielopłaszczyznowej fizjoterapii indywidualnie dostosowanej do stanu ich zdrowia oraz możliwości organizmu. Terapie manualne wspierają małych Pacjentów ze schorzeniami ortopedycznymi, takimi jak wady postawy, zaburzenia prawidłowej budowy ciała czy stany po urazach kostno-stawowych. Bardzo dobre efekty terapeutyczne przynosi rehabilitacja dziecięca, przeznaczona dla najmłodszych zmagających się z chorobami układu oddechowego m.in. astmą oskrzelową czy mukowiscydozą.
Celem fizjoterapii pediatrycznej jest przywrócenie i utrzymanie sprawności ruchowej u dzieci, stworzenie im warunków wspierających harmonijny rozwój psychofizyczny oraz przygotowanie ich do prowadzenia zdrowego i aktywnego życia.
Osteohelp to centrum fizjoterapii, mieszczące się w Krakowie. Zajmujemy się fizjoterapią, rehabilitacją i fizjoprofilaktyką, skupiając wokół siebie wysokiej klasy specjalistów przygotowanych do pracy z małoletnimi Pacjentami pod kątem wiedzy oraz umiejętności zastosowania terapii manualnej dostosowanej do potrzeb dziecięcego organizmu. Oprócz zabiegów terapeutycznych stosujemy szeroką gamę indywidualnie dopasowanych do możliwości dziecka ćwiczeń rehabilitacyjnych. Układamy również domowy plan treningowy dla małych Pacjentów, dzięki któremu będą oni mogli szybciej wrócić do zdrowia. W Osteohelp przykładamy również bardzo dużą wagę do wsparcia mentalnego na każdym etapie leczenia. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak dużym obciążeniem zarówno dla samych Pacjentów, jak i ich rodziców mogą być dysfunkcje i ograniczenia ruchowe, dlatego uważamy, że rolą fizjoterapeuty jest pomoc w pokonywaniu nie tylko fizycznych, ale również psychicznych barier objętego leczeniem dziecka.
ADRES
ul. Limanowskiego 15
30-551 Kraków
GODZINY PRZYJĘĆ
Poniedziałek – Piątek
8:00 – 21:00
Skuteczna fizjoterapia dla dzieci opiera się na działaniach edukacyjnych skierowanych do rodziców i opiekunów małego Pacjenta, natomiast najmłodszych uczy się, w jaki sposób mają się poruszać oraz wykonywać codzienne czynności tak, by nie odczuwać bólu i dyskomfortu. Fizjoterapeuta za pomocą technik manualnych, masaży oraz usprawniających ćwiczeń wspiera rozwój psychofizyczny dziecka, korygując jego postawę oraz niekorzystne nawyki. Regularna praca z ciałem małego Pacjenta zmniejszenia napięcia mięśni i powięzi, przywraca pełną ruchomość w stawach i więzadłach, koryguje postawę ciała, usprawnia koordynację ruchową dziecka.
Niezwykle istotnym elementem oraz nadrzędnym celem fizjoterapii dla dzieci jest wspieranie rozwoju psycho-emocjonalnego małych Pacjentów, którzy poprzez swoje ograniczenia i dysfunkcje ruchowe często zmagają się z odtrąceniem w grupie swoich dynamicznych i bardzo sprawnych rówieśników. Dlatego też fizjoterapeuci specjalizujący się w rehabilitacji dziecięcej kładą duży nacisk na wzmocnienie i aktywizowanie pełnej funkcjonalności układu ruchu u dzieci, w taki sposób, aby mogły cieszyć się pełnią radosnego dzieciństwa.
W Osteohelp prowadzimy fizjoterapię i rehabilitację dla dzieci, które borykają się z problemami dotyczącymi rozwoju fizycznego. Korygujemy wady postawy, umożliwiając prawidłowy rozwój małych Pacjentów, pomagamy dzieciom z zaburzeniami psychoruchowymi, a także najmłodszym zmagającym się z obniżoną odpornością, chorobami układu oddechowego oraz dolegliwościami na tle nerwowym. Zapewniamy również skuteczną rehabilitację dziecięcą umożliwiającą powrót do zdrowia po urazach. Jeżeli potrzebują Państwo usług specjalistów od fizjoterapii oraz rehabilitacji pediatrycznej w Krakowie nasz gabinet zagwarantuje Państwu usługi na najwyższym poziomie.
Fizjoterapia dla dziecka
Usprawnianie narządów ruchu dziecka, zwiększanie Jego możliwości fizycznych pozwala mu nie tylko zdrowo i prawidłowo wzrastać, ale przede wszystkim wyrównuje jego szansę w grupie rówieśniczej. Wszelkie dysfunkcje i ograniczenia ciała u dzieci bardzo niekorzystnie wpływają na ich emocje i psychikę. Fizjoterapia pediatryczna wspiera małego Pacjenta, poprawiając komfort codziennego funkcjonowania i wyrażania siebie poprzez ekspresję ciała, a tym samym pomaga dziecku budować poczucie własnej wartości oraz pewności siebie.
Rehabilitacja i fizjoterapia pediatryczna
Wady postawy u dzieci wymagają możliwie wczesnej fizjoterapii pediatrycznej, dzięki której możliwe jest zapobieganie powstawaniu nierównomiernych obciążeń układu kostnego i mięśniowego dziecka, a co za tym idzie uniknięcie deformacji oraz zaburzeń rozwojowych. W przypadku wad postawy typu lordoza, kifoza, skolioza, asymetrie, szpotawość bądź koślawość stóp i kolan fizjoterapeuta dobiera indywidualnie do każdego małego Pacjenta, odpowiednie techniki masażu i terapii tkanek miękkich, posługując się głównie terapią manualną, aby wzmocnić wszystkie mięśnie głębokie, odpowiedzialne za prawidłową postawę dziecka. Podczas fizjoterapii dla dzieci stosuje się także manipulacje tkanek, terapię powięziową, a niejednokrotnie także kraniosakralną i wisceralną. Celem fizjoterapii dla dzieci, która inaczej nazywana jest fizjoterapią pediatryczną, jest przywrócenie małemu Pacjentowi możliwości utrzymania prawidłowej postawy ciała za sprawą prawidłowo funkcjonujących mięśni, ścięgien, chrząstek oraz wiązadeł. Podczas planu rehabilitacyjnego dostosowanego do dziecka, fizjoterapeuta usprawnia funkcjonowanie kręgosłupa, dba także o właściwą amortyzację ciała, koryguje sposób poruszania się dziecka, kontrolując i korygując jego postawę i mechanikę chodu. Ważnym elementem pracy fizjoterapeutycznej w procesie korekcji wad postawy u dzieci są ćwiczenia i treningi prowadzone pod okiem fizjoterapeuty, jak i przeznaczone do samodzielnego wykonywania w domu wraz z rodzicami czy opiekunami.
Rehabilitacja dziecięca po urazach kostno stawowych i operacjach narządu ruchu u dzieci powinna być wdrożona możliwie wcześnie, aby zapobiegać niepożądanym komplikacjom i deformacjom uszkodzonych struktur. Dzieci po złamaniach kości czy skręceniach stawów wymagają bezpiecznej i kompleksowej rehabilitacji, która jest w stanie uwolnić dziecko od bólu, ograniczeń ruchowych oraz przyspieszyć i skrócić rekonwalescencję małego Pacjenta. Dzieci unieruchomione wskutek urazów kostno-stawowych cierpią na obniżenie nastroju i popadają w apatię, ponieważ nie mogą aktywnie spędzać czasu z rówieśnikami i cieszyć się zabawą. Proces rehabilitacji dziecięcej przewiduje także wspieranie emocjonalne dzieci z ograniczeniami ruchowymi. Fizjoterapeuci tak dobierają paletę różnorodnych terapii manualnych, masaży i usprawniających zabiegów, aby mały Pacjent możliwie szybko odczuł ulgę oraz poprawę swojej kondycji. Ośmielają dziecko do podjęcia walki z ograniczeniami, możliwie zrozumiale tłumaczą proces zdrowienia, czytelnie określają etapy dochodzenia do pełni formy, instruując także rodziców i opiekunów o sposobach domowej rehabilitacji dziecka.
Fizjoterapia dla dzieci odgrywa kluczową rolę w rehabilitacji małych Pacjentów mających problemy z koordynacją ruchową, wzmożonym bądź obniżonym napięciem mięśniowym, dysplazją stawów biodrowych oraz zaburzeniami neurologicznymi. Do rehabilitanta warto udać się z dzieckiem przy nadmiernej ruchliwości i problemach ze skupieniem uwagi. Jeśli dziecko nie nadąża za rówieśnikami odnośnie do tempa przyswajania nowych informacji i umiejętności, ma tendencje do potykania i łatwo się przewraca, to również warto zgłosić się z nim do fizjoterapeuty. Do alarmujących objawów zalicza się też opóźniony rozwój mowy oraz niechętne branie udziału w zabawach ruchowych. Fizjoterapia dla dzieci z opóźnieniami rozwojowymi prowadzona jest wielopłaszczyznowo i ukierunkowana na usprawnienie narządów ruchu dziecka oraz poprawę koordynacji i postawy ciała poprzez równoważenie napięć w organizmie małego Pacjenta. Istotną rolę w procesie rehabilitacyjnym odgrywa przywrócenie swobodnego krążenia płynów ustrojowych w ciele dziecka. Jest to działanie niezbędne dla stworzenia optymalnych warunków gwarantujących prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Wczesna fizjoterapia pediatryczna wspomaga prawidłowy rozwój dziecka, pozwalając mu na harmonijny wzrost i osiąganie właściwej sprawności motorycznej, a także wykształcenie prawidłowych funkcji poznawczych i społeczno-emocjonalnych.
Bóle brzucha u dzieci to dotkliwe dolegliwości, związanie nie tylko z problemami trawiennymi, ale zazwyczaj z napięciami wywołanymi stresem. Dolegliwościom brzucha u dzieci towarzyszą objawy takie jak gorączka, promieniowanie bólu do pleców, spadek masy ciała, przewlekłe wymioty lub biegunki. Do najczęstszych przyczyn bólu brzucha u dzieci oprócz lęku i stresu zaliczamy infekcje wirusowe i bakteryjne oraz zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego. Fizjoterapia dla dzieci przy pomocy terapii manualnej obniża napięcia tkankowe w obrębie przełyku, przepony, żołądka, trzustki, wątroby i jelit dziecka, a także klatki piersiowej i czaszki. Terapeuta rozluźnia kolejne struktury mięśniowo-powięziowe w celu wyeliminowania dolegliwości bólowych, usprawnia przepływy i rytm krążenia płynów ustrojowych, szczególnie płynu mózgowo-rdzeniowego, od którego zależy prawidłowa praca układu pokarmowego dziecka. Za pomocą specjalnych technik masażu, manualnej stymulacji tkanek oraz manipulacji trzewnej terapeuta wspiera prawidłowe funkcjonowanie układ trawiennego, oraz wydalniczego małego Pacjenta. Niezwykle istotnym elementem pracy terapeutycznej jest wyciszenie dziecka, uwolnienie go od emocjonalnych napięć i stresu za pomocą technik relaksacyjnych. Wdrażane są także treningi oddechowe przywracające równowagę zarówno w obrębie układu oddechowego, jak i nerwowego dziecka.
Obniżona odporność dotyka szczególnie dzieci w wieku przedszkolnym. Jej główną przyczyną jest stres związany z pierwszym rozstaniem z rodzicami oraz zmiana diety. Układ odpornościowy dziecka osiąga dojrzałość dopiero około dwunastego roku życia. Do tego czasu jego delikatny organizm podatny jest na szereg zagrożeń wirusowych i bakteryjnych. Do najczęstszych dolegliwości w tym czasie zaliczyć można przede wszystkim zakażenia dróg oddechowych, uszu i zatok. Fizjoterapia pediatryczna jest dostosowana do dzieci i posiada narzędzia wspierania odporności małego dziecka. Przy użyciu specjalnych technik terapii manualnej terapeuta pobudza naturalne mechanizmy w ciele dziecka, niwelując dysfunkcje w obrębie różnych układów jego ciała, tak aby uaktywnić pracę układu odpornościowego. Istotnym działaniem terapeutycznym jest zbalansowanie przepływu płynów ustrojowych w organizmie dziecka, w tym celu fizjoterapeuta przeprowadza zabieg powięziowego drenażu limfatycznego oraz terapię czaszkowo-krzyżową. Za pomocą specjalnych technik manualnych terapeuta usprawnia odpływ zalegającej wydzieliny i udrażnia zatoki, przyspieszając leczenie infekcji i oczyszczanie organizmu z bakterii oraz wirusów. Dla podniesienia odporności fizjoterapeuta przywraca małym Pacjentom właściwą ruchomość narządów w obrębie jamy brzusznej. Prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, a szczególnie jelit, jest niezbędne dla właściwej pracy i wydolności układu immunologicznego człowieka. Dużej uwagi wymaga także korygowanie oraz pogłębianie procesów oddychania u dzieci, a także wspieranie funkcji wymiany pełnej wymiany gazowej poprzez uaktywnianie pracy przepony. Pracę układu oddechowego fizjoterapeuta reguluje, uwalniając napięcia mięśni w obrębie całego aparatu oddechowego dziecka. Celem wszystkich działań terapeutycznych wchodzących w skład fizjoterapii dla dzieci borykających się z obniżoną odpornością jest wspieranie układu immunologicznego dziecka i mobilizacja jego organizmu do samoobrony.
Chorobami układu oddechowego u dzieci zajmuje się pediatryczna fizjoterapia pulmonologiczna, której celem jest przywrócenie zdrowia i poprawa jakości życia małych Pacjentów. Kompleksowa dziecięca rehabilitacja pulmonologiczna umożliwia dzieciom cierpiącym na astmę, nawykowe oddychanie przez usta czy zespół przewlekłej hiperwentylacji podejmowanie codziennych czynności, wypełnianie obowiązków szkolnych czy korzystanie z różnych form ruchu w takim samym stopniu jak ich zdrowi rówieśnicy. Terapia w schorzeniach układu oddechowego u dzieci opiera się na zasadach fizjoterapii oddechowej, której podstawę stanowią ćwiczenia oddechowe oraz techniki ułatwiające drenaż drzewa oskrzelowego. Za pomocą technik terapii manualnej, drenażu powięziowo-limfatycznego oraz masaży leczniczych fizjoterapeuta usprawnia funkcje oddychania u dzieci, regulując napięcie i pracę przepony będącej najważniejszym mięśniem oddechowym. Zaburzenia oddechowe wynikające ze zmienionej pracy układu oddechowego dotyczą mechaniki oddychania, która jest związana z pracą mięśni oddechowych oraz z ustawieniem klatki piersiowej i kręgosłupa małego Pacjenta. Podczas terapii opracowywane, uelastyczniane i wzmacniane są struktury mięśniowo-więzadłowe we wszystkich obszarach mających wpływ na pracę aparatu oddechowego dziecka, czyli mięśnie międzyżebrowe, przykręgosłupowe, klatki piersiowej, brzucha oraz miednicy, a nawet szyi i czaszki. Istotnym elementem rehabilitacji dziecięcej tego typu jest odbudowa posturalna. Przewlekłe choroby układu oddechowego wymagają bowiem adaptacji układu ruchu w celu utrzymania właściwej wydolności płuc u dzieci. Niezwykle istotnym elementem rehabilitacji dzieci z zaburzeniami oddychania są aktywne treningi i ćwiczenia oddechowe, ukierunkowane na naukę prawidłowego oddechu przeponowego.
POLECANI FIZJOTERAPEUCI NIEMOWLĄT i DZIECI W KRAKOWIE
Sylwia Kiper
Fizjoterapia i Osteopatia pediatryczna
Tola Wierzbik
Fizjoterapia / Terapia manualna
Monika Mól-Kovalczykowska
Osteopatia / Fizjoterapia
Stopy są fundamentem naszego ciała, to one niosą nas przez całe życie. Jednak czy poświęcamy im wystarczająco dużo uwagi? Wady stóp, choć mniej zauważalne niż wady kręgosłupa czy kolan, mogą…
Metoda NDT-Bobath – wsparcie w rehabilitacji dzieci z zaburzeniami rozwoju
Metoda NDT-Bobath jest jedną z najbardziej cenionych i skutecznych metod terapeutycznych stosowanych w rehabilitacji dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami rozwoju. Jej celem jest umożliwienie dziecku samodzielnego reagowania na zastosowane wspomaganie…
Zespół Möbiusa znany jest także jako wrodzona diplegia twarzowa. Jest to niezwykle rzadko występujący zespół wad wrodzonych, prowadzący do jednostronnego lub obustronnego porażenia nerwu twarzowego. Zwykle łączy się to z dysfunkcjami…
Czy moje dziecko ma asymetrię? Obserwacja w warunkach domowych i u osteopaty
Przyczyn asymetrii może być wiele i nie zawsze są od nas zależne, jak pozycja malucha w łonie matki czy trudny poród. Jak pomóc maluszkowi w utrzymywaniu prawidłowej postawy i w…
Młodzi rodzice opisują ten czas jako wypełniony głośnym płaczem i bezradnością w zaspokojeniu potrzeb maluszka. Kolki u niemowlaka podporządkowują sobie życie codzienne i emocje całej rodziny. Jest jednak nadzieja, że…