Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – co Cię czeka, na co się przygotować?

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty wiąże się z licznymi pytaniami i wątpliwościami. Każdemu pacjentowi bowiem zależy, aby diagnoza przebiegła jak najpomyślniej, a fizjoterapeuta dobrał odpowiednią formę terapii, aby skutecznie pozbyć się dolegliwości. W niniejszym artykule omówimy, w jaki sposób należy przygotować się do pierwszej wizyty w gabinecie, a także podamy wszelkie niezbędne informacje na jej temat.

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty

Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty?

Przed wejściem do gabinetu fizjoterapeuty po raz pierwszy, zostaniesz poproszony o uzupełnienie swojej karty pacjenta. Zawiera ona dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, a także adres oraz wywiad chorobowy. Następnie, fizjoterapeuta przeprowadzi z Tobą rozmowę na temat dolegliwości, z którymi się borykasz. Pamiętaj, aby na pytania odpowiadać jak najbardziej szczegółowo, podając wszelkie niezbędne informacje odnośnie Twojego stanu zdrowia i samopoczucia. Tylko wówczas lekarz będzie miał możliwość doboru odpowiednich metod fizjoterapii. Możesz spotkać się między innymi z pytaniami na temat czasu trwania, możliwych przyczyn oraz objawów dolegliwości, a także czynników powodujących nasilenie się objawów, chorób przewlekłych w rodzinie oraz prowadzonego trybu życia.

Już na wstępie specjalista może nieco zawęzić obszar swoich badań. Jeśli na przykład uprawiasz regularną aktywność fizyczną, pod uwagę z pewnością nie będzie brany siedzący tryb życia jako przyczyna dolegliwości. Jako pacjent posiadasz również możliwość zadawania pytań, a lekarz ma obowiązek rozwiać Twoje wątpliwości. Po przeprowadzeniu rozmowy, przychodzi pora na wykonywanie testów. Mają one za zadanie sprawdzić stan zdrowia pacjenta, uwzględniając między innymi odpowiednie napięcie mięśni czy prawidłowe odruchy. Mając do czynienia z profesjonalistą, możesz mieć pewność, iż już po pierwszej wizycie będziesz dokładnie znał przyczynę swojej choroby oraz plan dalszego leczenia.

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – jak się przygotować?

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty nie wymaga specjalnych przygotowań. Jedyne co musisz ze sobą zabrać, to wszelkie niezbędne dokumenty tj. dokumentacja medyczna w postaci zdjęcia rentgenowskiego, wyniku badania przeprowadzanego rezonansem magnetycznym, ultrasonografem czy wynik tomografii komputerowej.  To coś, o czym musisz koniecznie pamiętać. Warto również zaopatrzyć się w wygodny strój na zmianę – komplet dresowy czy bluzka z krótkim rękawem i legginsy w zupełności wystarczą.

Czas trwania wizyty

Czasu trwania wizyty nie możemy jednoznacznie sprecyzować, gdyż wszystko zależy oczywiście od rodzaju przeprowadzanych badań czy długości rozmowy z przybyłym pacjentem. Niektóre typy dolegliwości wymagają odpowiednio opracowanego, złożonego planu ćwiczeń, a inne jedynie regularnej, kilkuminutowej rehabilitacji. Tak samo ma się to w przypadku etapu, gdy pacjent opowiada o swoim stanie zdrowia. Dłuższe historie mogą zawierać liczne szczegóły w kwestii ewentualnych przyczyn, trybu życia, wprowadzanych zmian czy chorób w rodzinie. Na ogół wizyta trwa jednak od trzydziestu minut do godziny. Jeśli chodzi natomiast o następne etapy fizjoterapii, są one nieco dłuższe, gdyż składają się z dwóch części – wywiadu przeprowadzanego z chorym na temat stanu jego zdrowia, a także ćwiczeń.

Przyjdź kilka minut wcześniej

Wybierając się na pierwszą wizytę musisz jednak pamiętać, aby przyjść nieco wcześniej. Pozwoli Ci to na spokojne wypełnienie wymaganych dokumentów w recepcji, a także na dotarcie do odpowiedniej sali. Dzięki wcześniejszemu przybyciu unikniesz niepotrzebnego pośpiechu czy stresu. Jeżeli jest to Twoja pierwsza wizyta, wcześniejsze wyjście pozwoli Ci na łatwiejsze odnalezienie miejsca docelowego, a tym samym uniknięcie spóźnienia. W przeciągu pięciu czy dziesięciu minut możesz dokładnie przemyśleć, jakich informacji udzielisz terapeucie. Czekając na swoją kolej, przeanalizuj hipotetyczne przyczyny problemu, z którym się borykasz, a także zastanów się, w którym momencie się on pojawił oraz jakie czynniki nasilają objawy.

Przebieg terapii

W zależności od zdiagnozowanego problemu, terapia będzie obejmować różne aspekty. Każdy z fizjoterapeutów również specjalizuje się w innej dziedzinie oraz ma swoje własne opracowane metody leczenia. Jeśli chodzi o skręconą kostkę, która należy do grona najczęstszych dolegliwości układu ruchu, fizjoterapeuta na samym początku skupi się z pewnością na tkankach miękkich. Będzie ona obejmować między innymi masaż tkanek głębokich oraz masaż funkcyjny, a także terapii przeciwobrzękowej i punktów spustowych. Kolejnym działaniem podjętym w tym przypadku przez lekarza stanie się mobilizacja uszkodzonego stawu. Wizyta może składać się także ze specjalnie przygotowanego zestawu ćwiczeń, które pomogą Ci dojść do pełnej sprawności. Aby terapia odniosła sukces, lekarz podaje również dokładne wytyczne, których powinieneś przestrzegać po powrocie do domu. Mogą być na przykład treningi lub zalecenia co do tego, aby nie nadwyrężać danego stawu, kości czy całej kończyny.

UMÓW WIZYTĘ

Masz pytania? Zadzwoń!
+48 884 055 955

Sprawdź wolne terminy w kalendarzu wizyt i umów się ze specjalistą już teraz!

5/5 - (na podstawie 2 ocen)

Dodaj komentarz