Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Gorsze samopoczucie po terapii z osteopatą lub fizjoterapeutą. Z czego może wynikać?

Pogorszenie samopoczucia po terapii z osteopatą lub fizjoterapeutą

Gorsze samopoczucie po terapii. Z czego może wynikać?

Często zdarza się, że po odbytym masażu, fizjoterapii bądź terapii manualnej pacjent uskarża się na gorsze samopoczucie. Wynika to z uruchomienia mechanizmów w ciele człowieka, oddziałujących na jego zdrowie wskutek stymulacji przez wymienione wcześniej formy terapeutyczne.

Nierzadko chory zaraz po terapii zauważa zniknięcie wszelkich dolegliwości bólowych i uczucie lekkości. Po jakimś czasie mogą wystąpić nieco inne niż dotychczas dolegliwości bólowe, chwilowe zwiększenie objawów lub tymczasowa zmiana samopoczucia. Specjaliści zwracają uwagę, że są to objawy krótkotrwałe, zgodne z fizjologią człowieka i tym samym zupełnie naturalne i niegroźne. W żaden sposób nie przesądzają o skuteczności odbytej terapii.

Dlaczego po terapii czasami występuje pogorszenie samopoczucia?

Najczęstszą przyczyna pogorszenia samopoczucia pacjentą po odbytej terapii jest najzwyczajniej fizjologiczna reakcja jego organizmu na leczenie. Może to być efektem procesu oczyszczania się organów wewnętrznych pacjenta z toksyn. Gorsze samopoczucie może też wynikać przebudowy tkanki łącznej powiązanej z mikro stanem zapalnym, niezbędnym do leczenia. Winowajcą potencjalnie mogą również okazać się reakcje na zmiany ciała chorego. Ogromne znaczenie ma rola receptorów ulokowanych w tkankach. Wspomniane receptory wysyłają bowiem informację z ciała do mózgu.

Organizm człowieka za pośrednictwem licznych procesów dąży do tego, żeby utrzymywać się w dobrym stanie. Mimo to, ludzie nie zawsze dbają o siebie w odpowiedni sposób. Poniżej zostały wymienione najczęstsze czynniki, które zaburzają homeostazę organizmu:

  • niewystarczająca ilość aktywności fizycznej,
  • pośpiech lub życie w ciągłym biegu,
  • zbyt mała ilość czasu na odpoczynek,
  • niewystarczająca ilość czasu na przyjemności,
  • nieumiejętne spożywanie posiłków,
  • zbyt duża ilość produktówy wysokoprzetworzonych w diecie.

Wspomniane czynniki prowadzą do gromadzenia napięć pogarszających jakość funkcjonowania narządów wewnętrznych. W konsekwencji, pojawiają się problemy ze zdrowiem.

Terapia ma na celu przywrócenie organizmu pacjenta do stanu równowagi. Wspomniane wcześniej tymczasowe negatywne reakcje nierzadko wynikają z procesu oczyszczania się ciała chorego. Najłatwiej to zauważyć przy terapii wisceralnej. Terapeuta pracuje w obrębie jamy brzusznej pacjenta, zwiększając aktywność jego jelit. Przez krótki okres czasu po odbytej terapii, pacjent może cierpieć na negatywne skutki nadreaktywności jelit. Warto jednak ponownie zauważyć, że jest to tylko okres przejściowy na drodze do odzyskania równowagi organizmu i finalnie- znacznie lepszego samopoczucia niż przed rozpoczęciem terapii. Wśród pozostałych narządów, które wskutek terapii potrafią chwilowo zwiększyć swoje działanie są:

  • skóra,
  • serce,
  • płuca,
  • żołądek,
  • nerki,
  • mózg,
  • wątroba.

Miejscowe dolegliwości bólowe zlokalizowane w mięśniach mogą wynikać ze wspomnianych wcześniej mikro stanów zapalnych. Dzięki wystąpieniu stanu zapalnego, tkanki łączne mają szansę się przebudować. Jako, że są to jedne z najbardziej unerwionych ze wszystkich struktur ciała- odczucia mogą różnić się formą oraz nasileniem u pacjentów. Innymi słowy, niektórzy pacjenci mogą ze względu na różnorodność i ilość receptorów zawartych w tkance łącznej odczuwać uporczywy ból. Nie należy się przejmować dolegliwościami bólowymi występującymi w tych okolicznościach, bo są tylko świadectwem dążenia ciała pacjenta do sprawniejszego działania oraz równowagi.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE

Zastanawiasz się, czym spowodowane może być gorsze samopoczucie po terapii?

Umów się na konsultację z lekarzem i poznaj przyczyny!

5/5 - (na podstawie 1 ocen)

Dodaj komentarz