Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Na czym polega terapia punktów spustowych?

Terapia punktów spustowych to technika, która bazuje przede wszystkim na różnych formach ucisku i ruchów wykonywanych w tkance mięśniowej w różnych kierunkach. Terapia pozwala uwolnić się od bólu, a jednocześnie umożliwia poprawienie zaburzonych wzorców ruchowych. Terapia punktów spustowych bywa zamiennie określana jako terapia mięśniowo-powięziowa. Dzięki niej można skutecznie zapomnieć o bólach barków, kręgosłupa. Przedstawiamy, czym dokładnie jest terapia punktów spustowych i dla kogo jest ona szczególnie polecana. 

punkty spustowe

Czym są punkty spustowe?

Punkty spustowe określane są jako trigger point. Są to obszary, które występują w okolicy brzuśca jak i powięzi mięśnia. Z reguły punkty spustowe posiadają okrągły lub fasolowaty kształt. Ich uciskanie wiąże się z dolegliwościami bólowymi o charakterze promieniującym lub tępym.

Niemalże każdy człowiek posiada punkty spustowe, które są zdeterminowane przez szereg różnych czynników. Najczęściej rozwijają się w mięśniach, które szczególnie są narażone na długotrwałe zmęczenie (spowodowane przez wysiłek fizyczny, złe nawyki, stres). Równie często powstają na skutek wad wrodzonych lub choroby, które doprowadzają do nadmiernego napięcia mięśniowego. Punkty spustowe mogą być także efektem przebytych operacji lub urazów mechanicznych w obrębie mięśni. Specjaliści wskazują, że trigger points mogą być rezultatem siedzącego trybu życia i minimalizowania aktywności fizycznej. 

Znajdowanie punktów spustowych

Punkty spustowe mogą występować w trzech rodzajach, które uzależnione są od posiadanych dolegliwości. Aktywne punkty spustowe charakteryzują się posiadaniem wrażliwości w miejscu występowania i mają zdolność promieniowania na okoliczne tkanki. Związane z nimi dolegliwości bólowe przypominają uczucie palenia lub mrowienia. Z kolei utajone punkty spustowe objawiają się dopiero podczas ucisku i wywołują wyłącznie dolegliwości lokalne. Ostatni rodzaj – embrionalne punkty spustowe cechują się posiadaniem wrażliwości na dotyk pobliskich tkanek miękkich, jednak ból nie promieniuje. 

Znajdowanie punktów spustowych odbywa się poprzez palpacyjny ucisk danego mięśnia w bolesnym obrębie. Punkty spustowe najczęściej zlokalizowane są w okolicy brzuśca mięśnia, w połowie jego długości. Zdarza się, że znajdują się w innym miejscu, jednak specjaliści potrafią je szybko znaleźć. 

Jak wygląda terapia punktów spustowych?

Odzyskanie utraconej ruchomości w obrębie danego mięśnia nie jest możliwe bez skutecznego leczenia punktów spustowych. Prawidłowo przeprowadzona terapia pozwala pozbyć się uciążliwego bólu, który skutecznie obniża komfort życia. Przykładowo, bóle zlokalizowane w obrębie karku i szyi mogą doprowadzić do zawrotów głowy i silnych migren. Specjalista w pierwszej kolejności musi je odnaleźć, a w późniejszym etapie zniwelować.  

Kluczowe jest dokładne ich zlokalizowanie, następnie specjalista zaczyna rozmasowywać punkty spustowe. Dokonywane jest to przy pomocy kciuka, łokcia czy też specjalnego przyrządu dedykowanego do punktów spustowych. Rodzaj sposobu uzależniony jest umiejscowienia i natężenia odczuwalnego bólu. Z reguły, bolesny guzek powinien być uciskany w kilku sekundowych sesjach ze stopniowym zwiększaniem wywieranej siły. W zależności od potrzeby, ucisk może być ciągły lub delikatnie pulsujący. W trakcie następuje stopniowa zmiana kąta. Specjalista naciska w sposób, który uniemożliwia promieniowanie na inne części ciała. Stosowanie serii sprawia, że mięśnie posiadają moment odpoczynku. Terapia punktów spustowych powinna odbywać się przez dłuższy okres czasu. Dzięki temu jest skuteczny. Jednorazowy masaż może pomóc wyłącznie na krótki czas i po pewnym czasie dolegliwości bólowe ponownie powrócą. W terapii punktów spustowych bardzo ważna jest regularność. Tylko dzięki temu możliwe będzie przywrócenie dawnej kondycji mięśni. 

Należy pamiętać, że niewłaściwie wykonany masaż punktów spustowych sprawia, że dochodzi do niepożądanych reakcji w organizmie. Najczęściej objawia się to poprzez migreny, a nawet wymioty. Zalecamy, aby nie próbować samodzielnie próbować rozluźniać mięśnie, w których odczuwalny jest silny ból. W wielu przypadkach przynosi to o wiele więcej szkód niż pożytku. Szczególnie, że silny ból posiada nierzadko długo towarzyszącą przyczynę i tylko właściwe umiejętności specjalisty fizjoterapii potrafią cofnąć skutki w całości lub chociaż znaczącej części. Szybsze rozpoczęcie terapii punktów spustowych znacząco skraca czas usuwania problemów, a jednocześnie dzięki temu minimalizowane jest ryzyko wystąpienia efektów ubocznych, które dodatkowo obniżają komfort i jakość życia. 

Nasi specjaliści posiadają bogate doświadczenie w terapii punktów spustowych. W rezultacie potrafią skutecznie pomóc w uporaniu się w bólem i przywrócić sprawność. Każdorazowo informują o przeprowadzanych czynnościach i dbają o zapewnienie przyjemnej atmosfery. Włożone zaangażowanie najlepiej potwierdzają zadowoleni i wdzięczni pacjenci. 

UMÓW WIZYTĘ

Terapia punktów spustowych – umów wizytę

Masz pytania? Zadzwoń!

+48 884 055 955

Sprawdź wolne terminy w kalendarzu wizyt i umów się ze specjalistą już teraz!

Polecani osteopaci i fizjoterapeuci w Krakowie

Osteopata problemy stomatologiczne

Monika Mól-Kovalczykowska

Osteopatia

Tola Wierzbik Fizjoterapia osteopatia Kraków

Tola Duczymińska

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Agnieszka Zaleska-Czapla Fizjoterapia / Osteopatia

Agnieszka Zaleska-Czapla

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Michał Moskwa osteopata / fizjoterapeuta

Michał Moskwa

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Fizjoterapia osteopatia Martyna Samek

Martyna Samek

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Michał Ciepała Osteopata Kraków

Michał Ciepała

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Stefan Kubit Dyplomowany Osteopata Kraków

Stefan Kubit

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

5/5 - (na podstawie 2 ocen)

Dodaj komentarz