Zawroty głowy to uciążliwa dolegliwość, która dotyka wiele osób, niezależnie od wieku. Gdy pojawiają się często, mogą znacząco ograniczać codzienną aktywność i stanowić zagrożenie dla zdrowia. Jeśli zmagasz się z tym problemem, warto poszukać skutecznej metody leczenia. Oprócz zidentyfikowania przyczyny i ewentualnego leczenia farmakologicznego, warto również rozważyć inne metody wsparcia organizmu. Jedną z najskuteczniejszych jest fizjoterapia, która przynosi doskonałe efekty.
Zawroty głowy to subiektywne odczucia pacjenta, które nie mają związku z rzeczywistym położeniem ciała człowieka. Pacjenci opisują je jako halucynacje ruchu wirowego, problemy z utrzymaniem równowagi. Osoba cierpiąca na ta dolegliwość może odczuwać, że wiruje przestrzeń wokół niej lub, że sama znajduje się w ruchu. Często dolegliwościom tym towarzyszą mroczki przed oczami lub inne zaburzenia widzenia, uczucie osłabienia, bóle głowy. Zawroty głowy mogą mieć różne przyczyny, dlatego też przed dobraniem skutecznej metody ich leczenia niezbędna jest dokładna diagnostyka. Najczęściej ich leczenie opiera się na podawaniu leków farmakologicznych. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Fizjoterapia, a dokładniej terapia manualna oraz kinezyterapia dają doskonałe efekty i z roku na rok są coraz bardziej doceniane zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów.
Przyczyny zawrotów głowy
Zawroty głowy to dolegliwość, która może mieć różne przyczyny. Wśród nich wymienić możemy infekcje, stany zapalne, nowotwory, skutki uboczne przyjmowanych używek lub leków, choroby błędnika czy procesy autoimmunologiczne. W takich przypadkach niezbędne jest wdrożenie celowanego leczenia farmakologicznego, które pozwoli na wyleczenie schorzenia.Często jednak zdarza się tak, że przyczyną zawrotów głowy są problemy z kręgosłupem. Szczególnie zmiany w odcinku szyjnym mogą przyczyniać się do powstawania tego typu dolegliwości. Wynika to z faktu, że w rejonie tym znajduje się dużo receptorów czucia głębokiego. Jeśli dochodzi utraty ruchomości kręgosłupa na tym odcinku receptory mogą wysyłać błędne informacje, których skutkiem są właśnie zawroty głowy.Warto jednak nadmienić, że problem może być związany również z innymi odcinkami kręgosłupa (np. odcinkiem lędźwiowym) a nawet zaburzoną pracą receptorów czuciowych, które znajdują się w kończynach dolnych.Dlatego też niezwykle ważna jest dokładna diagnostyka, która podpowie przyczynę problemu. Jeśli dotyczy ona zmian w układzie mięśniowo-szkieletowym dobrze dobrana fizjoterapia, a w szczególności terapia manualna może przynieść pacjentowi ulgę.
Terapia manualna w leczeniu zawrotów głowy – jak wygląda?
Terapia manualna to rodzaj fizjoterapii, który opiera się na wykorzystywaniu przez fizjoterapeutę określonych uciśnięć, ruchów i pchnięć mających na celu przywrócenie prawidłowego ułożenia oraz funkcjonalności poszczególnych elementów układu mięśniowo-szkieletowego. Jak wygląda terapia manualna w leczeniu zawrotów głowy? Przede wszystkim musisz przygotować się na szczegółowy wywiad, który dotyczyć będzie nie tylko dolegliwości, które odczuwasz, twojego stanu zdrowia, przebytych urazów i zabiegów medycznych ale również nawyków i stylu życia. W połączeniu z badaniami lekarskimi pozwala to na dobranie odpowiednich metod terapii. Najczęściej są to różnego rodzaju masaże, które pozwalają na odzyskanie ruchomości poszczególnych odcinków kręgosłupa, prawidłowe ułożenie kręgów i dysków, jak również wzmocnienie mięśni oraz poprawienie ukrwienia. Z tego powodu pacjenci, którzy poddają się terapii manualnej nie tylko przestają odczuwać zawroty głowy, ale często również odzyskują energię, zdolność do lepszej koncentracji oraz odczuwają poprawę samopoczucia.Czasem terapia wykonywana w gabinecie fizjoterapeuty połączona zostaje z zaleceniami ćwiczenia w domu. Proste i bezpieczne do wykonywania ćwiczenia wzmacniają efekty terapii manualnej jednocześnie umożliwiając przebudowę układu nerwowego, budowę nowych połączeń nerwowych, przez co mózg lepiej radzi sobie z odbieraniem i analizą sygnałów wysyłanych przez receptory czuciowe.
W jakich przypadkach fizjoterapia może okazać się pomocna?
Fizjoterapia może okazać się skutecznym sposobem leczenia zawrotów głowy u osób, które prowadzą siedzący tryb życia, pracują w sposób, który wiąże się z wymuszeniem nieprawidłowej pozycji ciała, zmagających się ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa czy po przebytych w przeszłości urazach. Bardzo często zalecana jest osobom w podeszłym wieku, u których problemy z kręgosłupem wynikają z procesów starzenia i osłabienia mięśni oraz więzadeł.
Czy każdy może skorzystać z fizjoterapii?
Choć fizjoterapia to skuteczna i bezpieczna metoda leczenia nie jest niestety przeznaczona dla każdego. Unikać powinny jej osoby ze świeżymi urazami, cierpiące na choroby nowotworowe, zmagające się z nadciśnieniem czy przechodzące infekcje i stany zapalne. Dlatego też niezwykle ważne jest wyeliminowanie tych problemów zdrowotnych jako przyczyny występowania zawrotów głowy.
Dlaczego warto wybrać fizjoterapię?
Fizjoterapia to bardzo skuteczne wsparcie w leczeniu zawrotów głowy, dzięki któremu możemy znacznie szybciej poczuć się lepiej. Jest bezpieczna, nie powoduje skutków ubocznych, nie jest również bolesna oraz inwazyjna. Co więcej, może być stosowana w znaczącej większości przypadków. Pamiętać jednak musisz, że leczenie jest procesem, który może być dość długotrwały. Na początku możesz również odczuwać nasilenie dolegliwości, co jest stanem całkowicie normalnym i szybko mija. Bardzo ważna w skuteczności fizjoterapii jest również regularność przeprowadzanych terapii oraz wykonywania przez pacjenta samodzielnych ćwiczeń. Tylko wtedy uda nam się osiągnąć oczekiwane efekty i zapomnieć o męczących zawrotach głowy.
Jak widzisz, osoby cierpiące na zawroty głowy mogą wykorzystać fizjoterapię jako wsparcie leczenia farmakologicznego i dzięki temu skuteczniej pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. Terapia manualna daje bowiem w tym przypadku naprawdę dobre efekty. Dlatego też jeśli cierpisz z powodu zawrotów głowy skontaktuj się z nami. Nasi doświadczeni specjaliści dobiorą odpowiednie techniki fizjoterapii, dzięki którym poczujesz się lepiej.
UMÓW WIZYTĘ ONLINE
Sprawdź wolne terminy w kalendarzu wizyt i umów się ze specjalistą już teraz!
Nadmierne zaciskanie, zgrzytanie zębami – fizjoterapia stomatologiczna w Krakowie
Wiele objawów zgrzytania zębami nie jest typowych dla tego schorzenia, np. szum w uszach, ból karku, pleców i szczęki, napięcie mięśni w okolicach barków, zaburzenia snu czy chroniczne zmęczenie. Inne…
Osteopatia – lek na migrenę
Migrena jest chorobą przewlekłą. Na nawracające, uporczywe bóle głowy nie wynaleziono dotąd lekarstwa, choć według szacunków może cierpieć na nie nawet niemal 20 proc. populacji. Migrena jest chorobą kojarzoną głównie…
Tech neck – ból głowy a nieprawidłowa postawa
Ból głowy w pracy nie zawsze oznacza przepracowanie. Tech neck (technologiczna szyja, szyja tekstowa, SMS-owa szyja, techniczna szyja) – wszystkie te pojęcia charakteryzują tą samą dolegliwość, która dotyka osoby pracujące…
Zawroty głowy i zaburzenia równowagi – osteopatia i fizjoterapia
Zaburzenia równowagi oraz zawroty głowy to poważne schorzenia w istotnym stopniu wpływające na obniżenie jakości życia. W ich leczeniu pomóc mogą fizjoterapeuci oraz osteopaci. Zastosowanie odpowiedniej terapii i rehabilitacji może…