Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Ciąża – jak kobiecie w ciąży może pomóc osteopatia?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Wraz z oczekiwaniami na przyjście dziecka na świat w organizmie kobiety ciężarnej zachodzą liczne zmiany fizjologiczne, które przyczyniają się do wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości bólowych, napięć i gorszego samopoczucia. Aby zadbać zarówno o swój komfort, jak i bezpieczeństwo maleństwa, warto skorzystać z zabiegów osteopatycznych. W jaki dokładnie sposób osteopatia pomaga kobietom w ciąży?

Ciąża osteopatia

Znaczenie osteopatii w trakcie ciąży

Ciąża to dla każdej kobiety niezwykle intensywny czas pełen nowych wyzwań. Razem z rosnącym brzuszkiem kobiece narządy wewnętrzne zaczynają się powoli przesuwać, co z kolei wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu trawiennego i mięśniowo-szkieletowego. Organizm musi stopniowo przyzwyczajać się do noszenia dodatkowego ciężaru, nierzadko sięgającego nawet do piętnastu kilogramów (masa dziecka, łożysko i nagromadzona woda). Powiększające się piersi i zmiana położenia środka ciężkości dodatkowo przyczyniają się do pogłębienia naturalnych krzywizn kręgosłupa. To właśnie wtedy pojawia się znaczący dyskomfort i ból, który w dużym stopniu zaburza codzienne funkcjonowanie. Kobietom w ciąży często towarzyszy również drętwienie i mrowienie kończyn, ból stawów i mięśni, a także rwa kulszowa.

Przy łagodzeniu tego typu objawów szczególnie przydatna okaże się osteopatia. Głównym celem terapii osteopatycznej jest efektywne przygotowanie kobiety do porodu poprzez wspieranie i koordynowanie zmian zachodzących w jej ciele na poszczególnych etapach ciąży. Dzięki wykorzystaniu niezwykle bezpiecznych technik manualnych można skutecznie zminimalizować uciążliwe poczucie dyskomfortu oraz przywrócić organizmowi odpowiednią równowagę. Warto też zauważyć, że osteopatia doskonale przyszykowuje przyszłą mamę do porodu, pomaga zmniejszyć czas jego trwania oraz pozwala uniknąć potencjalnych powikłań poporodowych.

Czy osteopatia jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?

Osteopatia jest w pełni bezpieczna zarówno dla ciężarnych kobiet, jak i dzieci znajdujących się w ich łonie. Wszystkie wykorzystywane techniki są na tyle delikatne, powolne oraz subtelne, że w żaden sposób nie męczą przyszłej mamy. Ponadto każda terapia jest w pełni dostosowywana do indywidualnych potrzeb i wymagań kobiety, bazując przy tym głównie na metodach relaksacji tkanek. Osteopatia może więc być także bez przeszkód stosowana nawet podczas ciąży wysokiego ryzyka.

Istnieją jednak sytuacje, w których decyzja o rozpoczęciu terapii powinna zostać wcześniej skonsultowana z lekarzem prowadzącym ciążę. Ze względów internistycznych zaleca się, aby kobieta chorująca na cukrzycę, nowotwór, kamicę nerkową lub borykająca się z tętniakami, krwotokami, zakrzepami bądź stanami ropnymi wstrzymała się przed podjęciem zabiegów osteopatycznych, aż do zasięgnięcia opinii specjalisty.

W jaki sposób osteopatia pomaga kobietom w ciąży?

Dysfunkcje układu mięśniowo-szkieletowego potrafią wywołać u kobiet w ciąży poważne dolegliwości bólowe. Panie zazwyczaj skarżą się na dyskomfort w okolicach odcinka L-S kręgosłupa, drętwienie kończyn górnych czy ból spowodowany ogólnym przeciążeniem ciała. Rozwijające się w łonie matki dziecko zaczyna stopniowo uciskać przeponę oraz narządy wewnętrzne, wskutek czego pojawia się również zgaga oraz występują zaburzenia w nietrzymaniu moczu. U niektórych kobiet dochodzi też do napięć w obszarze miednicy i przepony, co utrudnia prawidłowy odpływ krwi żylnej do serca. Osteopatia w dużym stopnia pomaga załagodzić takim objawom i jednocześnie skutecznie normalizuje zmieniające się ciało przyszłej mamy.

Panie, które wcześniej miały problemy z kręgosłupem szczególnie powinny pomyśleć o wizycie u osteopaty. Przebyte urazy bądź poważne wady postawy mogą spowodować nieprzyjemne dolegliwości bólowe, które zaczną narastać wraz z rozwojem płodu. W takiej sytuacji przystosowanie się organizmu do nowej roli okaże się mocno utrudnione. Osteopatia nie tylko pomoże więc załagodzić lub całkowicie wyeliminować uciążliwe symptomy, ale również efektywnie zrównoważy ciało, co pozwoli uniknąć wystąpienia podobnych schorzeń w przyszłości.

W trakcie terapii osteopata dąży do normalizacji organizmu kobiety oraz eliminacji nadmiernego napięcia w mięśniach, więzadłach i ścięgnach, dzięki czemu ciało zyskuje odpowiednią przestrzeń do przystosowania się do ciągłych zmian oraz przyszykowania do nadchodzącego porodu.

Na jakie dolegliwości ciążowe pomaga osteopatia?

Osteopatia opiera się głównie na łagodnych metodach manualnych, takich jak mobilizacja tkanek i stawów, techniki czaszkowe oraz oddechowe czy mięśniowo – powięziowe rozluźniania. Zabiegi osteopatyczne okażą się więc szczególne pomocne przy dolegliwościach takich jak:

  • ból pleców w odcinku lędźwiowym;
  • ból szyi i barków;
  • ból podburza oraz spojenia łonowego;
  • rwa kulszowa;
  • ociężałość i zmęczenie nóg;
  • ograniczenie ruchomości miednicy;
  • zgada i nudności spowodowane napięciem w obrębie przepony;
  • ból w okolicy żeber;
  • trudności w oddychaniu;
  • ból kręgosłupa szyjnego;
  • cieśń nadgarstka;
  • zaburzenia krążenia krwi;
  • ból głowy;
  • nietrzymanie moczu;
  • mrowienie kończyn górnych i dolnych.

Leczenie osteopatyczne w ciąży poprawia również równowagę i postawę ciała, likwiduje obrzęki, a także wspiera kobiety na poziomie emocjonalno-psychologicznym poprzez skuteczną eliminację męczących objawów.

Przygotowanie do porodu

Osteopatia pomaga też kobietom lepiej przygotować się do porodu. Nadmierne napięcie mięśni oraz więzadeł miednicy może utrudniać dziecku przyjście na świat, a co za tym idzie doprowadzić do komplikacji w trakcie porodu. Podczas terapii dużą uwagę przywiązuje się więc do likwidacji nadmiernego napięcia w obrębie miednicy. Wczesna korekcja takich zaburzeń często ma kluczowe znaczenie dla sprawnego przebiegu samego porodu.

Różnorodność zmian zachodzących w kobiecym ciele w okresie ciąży jest bardzo szeroka. Oprócz zaburzeń hormonalnych i emocjonalnych, przyszłe mamy muszą również borykać się z uciążliwymi dolegliwościami bólowymi, napięciem i obrzękami. Warto więc zadbać o własne zdrowie i jednocześnie bezpieczeństwo dziecka, korzystając z dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą osteopatia.

Zarezerwuj wizytę u osteopaty!

Jeżeli chcesz umówić się na wizytę u osteopaty, zrobisz to bezpośrednio przez nasz system rezerwacji.

Polecani osteopaci i fizjoterapeuci w Krakowie

Osteopata problemy stomatologiczne

Monika Mól-Kovalczykowska

Osteopatia

Tola Wierzbik Fizjoterapia osteopatia Kraków

Tola Duczymińska

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Agnieszka Zaleska-Czapla Fizjoterapia / Osteopatia

Agnieszka Zaleska-Czapla

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Michał Moskwa osteopata / fizjoterapeuta

Michał Moskwa

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Fizjoterapia osteopatia Martyna Samek

Martyna Samek

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Michał Ciepała Osteopata Kraków

Michał Ciepała

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Stefan Kubit Dyplomowany Osteopata Kraków

Stefan Kubit

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Joanna Siekańska fizjoterapia

Joanna Siekańska

Fizjoterapia / Terapia manualna


Oceń

Dodaj komentarz