Ból pleców to przypadłość, z którą musi się mierzyć niemal każdy dorosły człowiek. Czy istnieje metoda, za pomocą której można pozbyć się bólu pleców? Odpowiedzią może być wykorzystanie terapii osteopatycznej.
Przyczyny bólu pleców
Przepuklina czy dyskopatia to terminy, które chętnie stosowane są przez lekarzy na to, by określić przyczynę występowania bólu kręgosłupa u różnych pacjentów: u dzieci, u mężczyzn czy u kobiet, także tych, które są w ciąży. Bardzo często ból pleców jest spowodowany wcześniej wymienionymi dolegliwościami, ale równie często pojawia się, gdy z kręgosłupem wszystko jest w najlepszym porządku. Skąd więc ból? Czy to możliwe, że ból kręgosłupa może być związany z nieprawidłowościami w innych częściach ciała? Czy może być wynikiem stresu?
Często badania w postaci prześwietlenia, rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej nie są w stanie określić, co może powoduje ból. Na obrazach z badań wszystko przedstawia się wzorcowo, a jednak pacjent lub pacjentka skarżą się na ból. Co jest najszybszym i najprostszym, ale również najbardziej niebezpiecznym sposobem na radzenie sobie z bólem? Oczywiście: leki przeciwbólowe. To jednak rozwiązanie na krótką metę, ponieważ w dłuższej perspektywie leki takie mogą jedynie doprowadzić do kolejnych problemów zdrowotnych, na przykład z żołądkiem albo nawet z uzależnieniem psychicznym od silnych środków przeciwbólowych. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie się do fizjoterapeuty, jednak każdy zdaje sobie sprawę z tego, że czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty lub na terapię rehabilitacyjną może być niesamowicie długi.
Ból pleców to niekoniecznie przeciążenie kręgosłupa. To także refluks, bóle żołądka czy zaparcia. Tak. Problemy z żołądkiem wiążą się z bólem kręgosłupa, a to z tego względu, że unerwienie różnych narządów w jamie brzusznej pochodzi z tak zwanych zwojów układu autonomicznego, te z kolei znajdują się przy samych kręgach odcinka piersiowego kręgosłupa. Wiedząc o tym, możemy empirycznie stwierdzić, że często ból pleców nie wynika z nieprawidłowości działania kręgosłupa. Innym przypadkiem jest ciąża, gdzie odcinek lędźwiowy ciężarnej kobiety ulega dużym przeciążeniom, chociaż kręgosłup pozostaje zdrowy.
Współczesna cywilizacja a choroby kręgosłupa
Dyskopatia jest niewątpliwie tym rodzajem choroby, który śmiało można włączyć w poczet schorzeń cywilizacyjnych. Zwana jest czasem chorobą siedzących ludzi, a to z tego względu, że narażeni są na nią szczególnie ci wszyscy, którzy prowadzą siedzący tryb życia, na przykład pracując w biurze. Kręgosłup nie został stworzony w taki sposób, by człowiek nieustannie siedział. Powstał, by nieustanny ruch organizmu człowieka był jak najbardziej wydajny, łatwy i bezproblemowy. Problem, niestety, zaczyna się wtedy, gdy człowiek nie używa swoich pleców tak, jak je do tego przeznaczyła natura. Jeśli pracujemy przed komputerem, jesteśmy zawodowymi kierowcami, którzy przebywają setki kilometrów dziennie w siedzącej, często nieprawidłowej i niewygodnej pozycji, jeśli nie uprawiamy sportu i prowadzimy „kanapowy” styl życia, to o problemy z kręgosłupem nietrudno. Dochodzi do tego ogromny stres, który zna każdy, kto żyje we współczesnym zaganianym świecie. Duża doza stresu niekorzystnie wpływa na działanie kręgosłupa. Nie musi go od razu uszkadzać, ale ze względu na nieustannie spięte i zestresowane mięśnie, kręgosłup może najzwyczajniej w świecie boleć.
Należy dbać o kręgosłup i pamiętać, że tak jak każdy organ, tak również nasz „stos pacierzowy” ulega starzeniu, zużywa się, niszczeje. Oczekiwana długość życia wydłuża się, a to z kolei oznacza, że kręgosłup musi działać nieraz przez siedemdziesiąt, osiemdziesiąt lat albo więcej. Jeśli chcemy mieć zdrowy kręgosłup przez wszystkie lata naszego życia, musimy o niego dbać na bieżąco i nie odkładać tych starań na później.
Osteopatia a kręgosłup
Trzeba to sobie jasno powiedzieć: choroby kręgosłupa są uleczalne! Czasem leczenie trwa dłużej, czasem krócej, a w niektórych bardzo poważnych przypadkach wymaga ingerencji chirurgicznej. Są to przypadki krytyczne, gdzie kręgosłup został bardzo mocno zniszczony w wyniku różnych czynników: wypadku, wyniszczającej pracy fizycznej, długoletniego siedzącego trybu życia. Taka inwazyjna metoda sprawia, że ciało poddawane jest niesamowitemu wysiłkowi. Gojenie się ran, późniejsza rehabilitacja: to wszystko wymaga czasu, a często nie okazuje się tak skuteczne, jak tego oczekiwano. Dlatego warto dbać o swój kręgosłup przed doprowadzeniem go do stanu krytycznego.
Dlaczego więc z pomocą przychodzi nam osteopatia i dlaczego warto skorzystać z terapii osteopatycznej, gdy tylko wyczujemy, że z naszym kręgosłupem jest coś nie tak? Ponieważ osteopatia nie jest inwazyjną metodą leczenia. Polega ona na wzbudzeniu w organizmie naturalnych procesów samoleczenia. Osteopata bada ciało pacjenta, szuka nieprawidłowości i napięć w różnych tkankach organizmu, sprawdza mobilność poszczególnych stawów, a wszystko po to, by dokładnie określić przyczynę bólu kręgosłupa. Dopiero wtedy dobiera się odpowiednią dla danego pacjenta terapię.
Co zaś z odcinkiem lędźwiowym, który jest szczególnie narażony na dolegliwości bólowe?
Bóle odcinka lędźwiowego: przyczyny i terapia osteopatyczna
Wiemy już, jak wrażliwy potrafi być kręgosłup, a w szczególności jego odcinek lędźwiowy. Gdy dotyka nas ból tego miejsca, pomyślmy nad wybraniem się do osteopaty, a wszelkie drastyczne środki, takie jak operacje czy inne poważne zabiegi, wykorzystujmy dopiero w ostateczności.
Najczęstszą dolegliwością, która dotyka odcinek lędźwiowy, prócz wcześniej wspomnianych przyczyn związanych ze stresem, jest oczywiście dyskopatia lędźwiowa. Dotyka ona osób w średnim wieku, zazwyczaj trzydziesto- i czterdziestolatków, którzy prowadzą siedzący tryb życia lub takich, które spotkał nieprzyjemny wypadek, na przykład upadek z drabiny czy podczas uprawiania sportu, ćwiczeń na siłowni. W wyniku takiej traumy dochodzi do przeciążenia krążka międzykręgowego w określonym odcinku partii lędźwiowej kręgosłupa. Zwyrodnienie krążka międzykręgowego wiąże się też oczywiście z procesem starzenia, bo, jak wszystko, ulega on niestety zużyciu, a to z kolei prowadzi do dolegliwości bólowych.
Objawy dyskopatii lędźwiowej przedstawiają się (prócz objawów bólowych) następująco:
- zaburzenia czucia: mrowienie, zaciskanie w określonym miejscu nóg, odczucie palenia
- zaburzenie funkcji motorycznych: objaw opadającej stopy
- rzadkie przypadki: problemy z pęcherzem i jelitami, trudności w oddawaniu moczu lub kału, problemy z erekcją u mężczyzn
Trzeba oczywiście podkreślić, że powyższe objawy charakteryzują cięższe przypadki dyskopatii, ponieważ najczęstszym objawem jest po prostu ból.
Osteopata, który leczy problemy z odcinkiem lędźwiowym, bierze oczywiście pod uwagę możliwość występowania dyskopatii tej części kręgosłupa, jednak bada pacjenta w sposób holistyczny. Sprawdza każdą część ciała, która może mieć wpływ na ból kręgosłupa, i dokonuje analizy sposobu życia pacjenta. Chodzi o wykrycie, czy pacjent nie cierpi na przewlekły stres i inne przypadłości psychiczne, które w znaczący sposób mogą odbijać się na funkcjonowaniu jego kręgosłupa, a także na występowaniu dolegliwości bólowych.
Terapeuta stosujący metody osteopatyczne nie ingeruje, jak chirurg, agresywnie w ciało pacjenta, lecz wykorzystuje techniki leczenia, które polegają na wzbudzaniu w organizmie pacjenta procesów samoleczenia i samoregeneracji. To właśnie prowadzi do ustąpienia dolegliwości bólowych i poprawy samopoczucia, a także przyspieszenia procesu leczenia w ogóle.
Dobry osteopata nie tylko zastosuje odpowiednio dobraną metodę leczenia, ale również poleci pacjentowi, by w miarę możliwości zmieniał złe nawyki, które przyczyniają się do degeneracji kręgosłupa. Chodzi oczywiście o radzenie sobie ze stresem w zdrowy sposób, stosowanie odpowiedniej diety, a także, może przede wszystkim, zmiany trybu życia z siedzącego na aktywny. Odpoczynek nie musi wiązać się z leżeniem na kanapie, może być aktywny, zdrowy i przyjemny.
Podsumowanie
Terapia osteopatyczna znajduje zastosowanie w leczeniu przypadłości dotykających odcinek lędźwiowy kręgosłupa i pomaga zapobiegać dalszej jego degeneracji. Ważne jest, by nie czekać z udaniem się do osteopaty i zrobić to tak szybko, jak to tylko możliwe, czyli wtedy, gdy czujemy, że z naszymi plecami dzieje się coś niedobrego.
Uwaga: szczególnie narażone na ból w odcinku lędźwiowym są kobiety w ciąży. Jeśli występują dolegliwości bólowe, kobiety w ciąży mogą udawać się do osteopaty, by ten określił sposób ćwiczenia pleców celem zapobiegania degeneracji tego odcinka kręgosłupa podczas trwania ciąży.
UMÓW WIZYTĘ ONLINE
Omów się na wizytę u osteopaty!
Polecani osteopaci i fizjoterapeuci w Krakowie
Monika Mól-Kovalczykowska
Osteopatia
Tola Wierzbik
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Agnieszka Zaleska-Czapla
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Michał Moskwa
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Martyna Samek
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Michał Lenart
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna