Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Efekty fizjoterapii i osteopatii w leczeniu przewlekłego bólu głowy

ból głowy migrena osteopatia

Współczesne badania na temat efektów fizjoterapii i osteopatii w terapii przewlekłych bólów głowy.

W ostatnich latach wiele badań naukowych potwierdza efektywność fizjoterapii oraz terapii manualnej w leczeniu profilaktycznym i doraźnym bólów głowy. W artykule dla European Spine Journal z 2016 roku dotyczącego zaburzeń funkcjonowania szyjnego odcinka kręgosłupa analizie poddano dziesięć znaczących badań naukowych o wysokiej renomie. Autorzy wspomnianego artykułu w oparciu o wymienione badania polecają poniższe metody w ramach zmniejszenia lub całkowitego pozbycia się dolegliwości bólowych związanych ze schorzeniami kręgosłupa szyjnego:

  • Prawidłowo wdrożone techniki relaksacyjne
  • Regularne ćwiczenia fizyczne
  • Terapia manualna prowadzona przez specjalistę

Kolejnym badaniem naukowym potwierdzającym skuteczność osteopatii jest analiza sześciu kluczowych badań naukowych dotyczących efektów fizjoterapeutycznego i manualnego leczenia przewlekłych bólów typu napięciowego opublikowana w The Journal of Headache and Pain. Zostało udowodnione, że wspomniane metody leczenia są równie efektywne lub mają potencjał, żeby odnieść większy sukces w leczeniu w porównaniu do popularnego leczenia farmakologicznego. Sporo osób nie ma pojęcia, że tak często stosowany lek jak ibuprofen może powodować krwawienie z przewodu pokarmowego. Jest to powikłanie, które może doprowadzić nawet do śmierci a wydarzyć się może już nawet po podaniu pacjentowi jednej tabletki zawierającej ibuprofen.

Sceptyczne podejście do fizjoterapii i terapii manualnej oraz jego konsekwencje.

Lekarze nierzadko lekceważą możliwości fizjoterapeutycznego oraz manualnego leczenia na rzecz terapii farmakologicznej. Pacjenci pozbawieni są możliwości terapii a zamiast niej dostają po prostu środki przeciwbólowe. Nie jest tajemnicą, że lekarstwa o działaniu przeciwbólowym nie rozwiązują problemu ani nie unieszkodliwiają źródła bólu. Fizyczne odczucia związane ze schorzeniem są przytępiane za pomocą substancji zawartych we wspomnianych lekarstwach. Jest to sytuacja potencjalnie groźna, bo pacjenci często są zmuszeni do ciągłego przyjmowania leków uśmierzających ból. Po odstawieniu lekarstw pacjenci nadal uskarżają się na przewlekłe dolegliwości bólowe. Warto wspomnieć, że nadużywanie substancji o działaniu przeciwbólowym może skutkować odstawiennym bólem głowy. Wymieniony ból powstaje gdy lek przeciwbólowy przestaje działać.

Skąd się bierze ból głowy?

Wiele osób nie wie, że ból odczuwany w głowie wbrew pozorom wcale nie ma swojego źródła w jej obrębie. Bardzo często za dolegliwości bólowe głowy odpowiada górny odcinek kręgosłupa szyjnego i powiązane z nim tkanki miękkie. Mówiąc dokładniej, chodzi o dysfunkcje anatomiczne dotyczące wspomnianego obszaru. Poniżej wymienione zostały przykładowe dolegliwości odcinka szyjnego kręgosłupa, które mogą skutkować bólem głowy:

Warto zwrócić uwagę, że w terapii osteopatycznej punktem wyjścia jest analiza powstałej dysfunkcji u pacjenta. Kiedy nie miał miejsca żaden uraz, który mógł być powiązany z dolegliwością, specjalista musi znaleźć mniej oczywiste rozwiązanie. W osteopatii do pacjenta podchodzi się indywidualnie, w sposób holistyczny. W poszukiwaniu źródła problemu Osteopata poddaje analizie:

  • Ruchomość różnych części ciała
  • Ruchomość stawów
  • Napięcie tkanek miękkich
  • Postawę pacjenta

Dzięki tak wnikliwej analizie można znaleźć źródło dolegliwości bólowych i za pomocą terapii zażegnać je raz na zawsze. Nierzadko zdarza się, że dysfunkcja w obrębie szyi, która powoduje ból głowu u pacjenta powstała przez dysfunkcje występującą w zupełnie innej części ciała. Wspomnianą sytuację można przedstawić bardziej obrazowo za pomocą przykładów:

→ Płaskostopie skutkuje zbyt dużą rotacją uda oraz kości podudzia a w konsekwencji funkcjonalnym skróceniem całej kończyny dolnej. W efekcie może wystąpić asymetryczne obniżenie miednicy oraz jej nadmierne przodopochylenie. Wspomniany stan rzeczy może powodować skrzywienie kręgosłupa prowadzące do dyskopatii w odcinku szyjnym kręgosłupa lub do przeciążenia stawów międzywyrostkowych. Jak wiadomo obydwie dolegliwości mogą stać u podstaw uporczywego bólu głowy.

→ Pacjenci spędzający większość dnia w pozycji siedzącej (np. praca przy biurku, przed komputerem) i nie podejmujący żadnych form aktywności fizycznej, narażeni są na odczuwalne ograniczenie ruchomości stawów kręgosłupa oraz trwałe zmiany w ustawieniu kręgosłupa piersiowego. Nabyta w ten sposób nadmierna kifoza nierzadko skutkuje powstaniem nadmiernej lordozy w odcinku szyjnym kręgosłupa. W konsekwencji pojawiają się zmiany przeciążeniowe stawów i co za tym idzie, zmiany degeneracyjne. Oprócz tego, wspomniane ustawienie kręgosłupa może być przyczyną wzmożonego napięcia mięśni szyi. Jak wiadomo, powstałe napięcie może skutkować silnymi dolegliwościami bólowymi w obrębie głowy.

Podsumowując, w terapii osteopatycznej specjalista nie skupia się wyłącznie na obszarze, w którym pacjent odczuwa ból a poddaje wnikliwemu badaniu i analizie całe ciało pacjenta oraz jego nawyki. Udowodniono, że tak kompleksowe podejście charakteryzuje większa efektywność leczenia oraz dłuższe okresy kiedy pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych.

Jak pozbyć się uciążliwych bólów głowy?

Dolegliwości bólowe są przypadłością niezwykle popularną oraz obiektywnie rzecz biorąc, bardzo męczącą. Kluczem do pozbycia się wspomnianych dolegliwości jest odpowiednio postawiona diagnoza oraz prawidłowo przeprowadzone leczenie. Jedną z najbardziej skutecznych metod jest zdecydowanie terapia manualna przeprowadzona przez przeszkolonego specjalistę. Osteopatyczne techniki wraz z holistycznym podejściem do pacjenta wielokrotnie okazały się skutecznym i szybkim sposobem na przezwyciężeniem dolegliwości bólowych głowy.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE

Częste bóle głowy uniemożliwią Ci codzienne funkcjonowanie?
Czas działać!

Sprawdź wolne terminy w kalendarzu wizyt i umów się ze specjalistą już teraz!

Polecani osteopaci i fizjoterapeuci w Krakowie

Osteopata problemy stomatologiczne

Monika Mól-Kovalczykowska

Osteopatia

Tola Wierzbik Fizjoterapia osteopatia Kraków

Tola Duczymińska

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Agnieszka Zaleska-Czapla Fizjoterapia / Osteopatia

Agnieszka Zaleska-Czapla

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Michał Moskwa osteopata / fizjoterapeuta

Michał Moskwa

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Fizjoterapia osteopatia Martyna Samek

Martyna Samek

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Michał Ciepała Osteopata Kraków

Michał Ciepała

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Stefan Kubit Dyplomowany Osteopata Kraków

Stefan Kubit

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna


Fizjoterapia a zawroty głowy

Fizjoterapia a zawroty głowy

Zawroty głowy to uciążliwa dolegliwość, która dotyka wiele osób, niezależnie od wieku. Gdy pojawiają się często, mogą znacząco ograniczać codzienną aktywność i stanowić zagrożenie dla zdrowia. Jeśli zmagasz się z…

Osteopatia – lek na migrenę

ból głowy migrena osteopatia

Migrena jest chorobą przewlekłą. Na nawracające, uporczywe bóle głowy nie wynaleziono dotąd lekarstwa, choć według szacunków może cierpieć na nie nawet niemal 20 proc. populacji. Migrena jest chorobą kojarzoną głównie…

Oceń

Dodaj komentarz