Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Jak fizjoterapia uroginekologiczna pomaga kobietom planować bezpieczną ciążę i okres połogu?

Ciąża

Fizjoterapia uroginekologiczna koncentruje się na diagnozowaniu, zapobieganiu i leczeniu dysfunkcji w obrębie miednicy i dolnych dróg moczowych. Specjaliści zajmujący się fizjoterapią uroginekologiczną pomagają nie tylko w złagodzeniu dolegliwości występujących w układzie moczowo płciowym, ale przede wszystkim w planowaniu ciąży, bezpiecznym porodzie i stanie poporodowym.


Czym zajmuje się fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna przeznaczona jest głównie dla kobiet, które decydują się na ciążę, są już w ciąży albo pragną jak najłagodniej przejść okres połogu. Fizjoterapeuta zajmujący się profilaktyką problemów i ich rehabilitacją pomaga w powrocie do równowagi w sferze mięśniowo-powięziowej, która ma decydujący wpływ na właściwe funkcjonowanie narządów miednicy mniejszej.

Pomocy fizjoterapeuty urologicznego wymagają takie dysfunkcje jak:

  • stan pooperacyjny najczęściej po cesarskim cięciu – zastosowanie odpowiedniej fizjoterapii zapewni pacjentce szybszy powrót do zdrowia,
  • każdy problem dotyczący narządów miednicy mniejszej albo pęcherza moczowego,
  • obniżenie odbytnicy,
  • nietrzymanie stolca lub gazów.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny – z czym może pomóc?

Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży

Fizjoterapia uroginekologiczna skutecznie pomaga przy wielu schorzeniach dna miednicy. Najczęstrzy problem, na który skarżą się pacjentki, występuje w obrębie miednicy mniejszej. Wiąże się to z wieloma dolegliwościami takimi jak wysiłkowe nietrzymanie moczu, pęcherz nadreaktywny albo parcia naglące.

Nietrzymanie moczu przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, dlatego fizjoterapeuta uroginekologiczny zaleci różnego rodzaju ćwiczenia np. mięśni Kegla, które odpowiedzialne są za kontrole i podtrzymywanie moczu.

Jeszcze inne problemy, przy których pomoże fizjoterapia uroginekologiczna to:

  • przewlekłe bóle w okolicy miednicy i kości ogonowej,
  • bolesne miesiączki,
  • dysfunkcje seksualne,
  • ból spojenia łonowego,
  • bóle kręgosłupa.

Bardzo ważnym aspektem udanej terapii jest przede wszystkim współpraca i zaangażowanie pacjentki. Należy bowiem systematycznie wykonywać w domu wszelkie zalecenia fizjoterapeuty pomiędzy planowanymi wizytami, co pozwala szybko zobaczyć efekty, odzyskać zdrowie i pełny powrót do normalnego życia.

Podczas konsultacji z fizjoterapeutą pacjentki otrzymują dokładne wytyczne dotyczące nawyków i zdrowego stylu życia, aby uniknąć wielu poważnych dysfunkcji uroginekologicznych. Przestrzeganie ich sprawi, że terapia będzie niezwykle skuteczna.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny doskonale wie, jakie czynności utrudniają terapię i powrót do zdrowia, dlatego też niezależnie od stanu kobiety, czy jest ona w ciąży, czy po porodzie, zawsze dopasuje indywidualne zalecenia. U niektórych kobiet mogą to być problemy związane z niewłaściwą dietą albo brakiem ruchu, co powoduje nadwagę, ale niekorzystnie na zmiany w obrębie miednicy może wpływać również nawet samo palenie papierosów. Dlatego ważne jest, aby do każdej pacjentki plan powrotu do zdrowia ustalany był indywidualnie.

Kiedy warto udać się do specjalisty od fizjoterapii uroginekologicznej?

Pacjentki z różnymi dolegliwościami zgłaszają się po pomoc do specjalisty od fizjoterapii uroginekologicznej. Najczęściej występujący problem dotyczy przede wszystkim nietrzymania moczu oraz dysfunkcji zlokalizowanych w obrębie miednicy mniejszej. Jednak na wizyty profilaktyczne powinny zapisywać się wszystkie kobiety, które planują ciążę, są już w ciąży albo niedawno urodziły dziecko.

Kobiety, które planują przygotować swój organizm do ciąży, mogą uzyskać rzetelne informacje dotyczące tego, jak wzmocnić mięśnie dna miednicy. Ponadto fizjoterapeuta dokona oceny postawy i napięć w ciele, a także elastyczności mięśni, które mają wpływ na ułożenie brzucha. To wszystko ma bowiem wpływ na powstanie rozejścia mięśnia prostego i spojenia łonowego.

Fizjoterapia uroginekologiczna zalecana jest:

  • w okresie przygotowania do ciąży,
  • w okresie przygotowania do porodu,
  • w okresie połogu, zarówno po naturalnym porodzie, jak i cesarskim cięciu,
  • przy powikłaniach lub dolegliwościach po cesarskim cięciu albo nacięciu krocza podczas porodu,
  • podczas przygotowań do operacji uroginekologicznej,
  • przy występowaniu bólów w obrębie kości ogonowej,
  • przy problemach z zajściem w ciążę,
  • w okresie menopauzy.

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego i terapia?

Fizjoterapeuta uroginekologiczny na samym początku przeprowadza szczegółowy wywiad na temat ogólnego stanu zdrowia pacjentki oraz ustalenia przyczyn występujących problemów. Dokonuje również oceny postawy ciała, poprzez badanie układu ruchu.

Specjalista przeprowadza badanie manualne w obrębie powłok brzusznych i miednicy oraz kręgosłupa, żeber i przepony. Ocenia także tor oddechowy. Natomiast pacjentkom zgłaszającym się po operacji wykonuje ocenę prawidłowo zrastającej się blizny.

Jeżeli sytuacja będzie tego wymagała, fizjoterapeuta może zlecić badania przezpochwowego lub przezodbytniczego, aby ocenić pracę mięśni i miednicy. 

Po uzyskaniu niezbędnych informacji na temat stanu zdrowia, ustala się kompleksowy plan terapii, a także rozpisuje kolejne wizyty. Fizjoterapeuta dobierze indywidualnie dopasowane zalecenia, dzięki którym kobieta będzie mogła łagodnie przejść przez cały proces ciąży, pokonać dolegliwości i wrócić do pełnego zdrowia.

Podczas kolejnych wizyt przeprowadza się szeroki wywiad na temat stanu zdrowia przyszłej mamy i skuteczności realizowanych zaleceń. Wówczas też ustala się kolejne ćwiczenia i zmiany nawyków, aby osiągnąć jak najlepsze efekty.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny – czyli ważna rehabilitacja w ciąży

Fizjoterapeuta uroginekologiczny to specjalista, który pomoże dokładnie przygotować organizm kobiety do ciąży i poprowadzi do momentu rozwiązania. Dokonuje analizy ogólnego stanu zdrowia i na tej podstawie pomaga zwalczać dolegliwości, np. takie jak rwa kulszowa. Zajmuje się również profilaktyką rozejścia mięśnia prostego brzucha oraz objawami rozejścia spojenia łonowego.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny dobiera także właściwą aktywność ukierunkowaną na pracę z układem oddechowym i pomaga kobiecie przygotować mięśnie do wysiłku, aby poród był bezpieczny i bez niepotrzebnych komplikacji. Ważne jest w tym przypadku, aby nauczyć się rozluźniać mięśnie i regulować rytm oddechowy. Podczas konsultacji fizjoterapeuta dokładnie tłumaczy pacjentce, jak najlepiej przygotować się do porodu, jakie ćwiczenia robić, jak zdrowo się odżywiać, na co uważać i na co zwrócić szczególną uwagę.

Terapię z kobietą w ciąży można rozpocząć dopiero w drugim trymestrze, po okresie adaptacji. Wtedy właśnie kobieta powinna rozpocząć naukę świadomego rozluźniania mięśni dna miednicy i krocza. Systematycznie wykonywane ćwiczenia pomogą złagodzić przebieg całego porodu i uchronią przed zjawiskiem, jakim jest rozerwanie krocza.

Jakie efekty przynosi fizjoterapia uroginekologiczna?

Na fizjoterapię uroginekologiczną powinny zdecydować się wszystkie kobiety, które chcą właściwie przygotować się do porodu oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia komplikacji w jego trakcie. Fizjoterapeuta uroginekologiczny zaleci również cenne wskazówki pacjentce, która po porodzie chce jak najszybciej zregenerować organizm i wrócić do normalnego, codziennego życia.

Warto jednak pamiętać o tym, że taki specjalista pomaga również w wielu innych przypadkach. Należy korzystać jego pomocy przy bolesnych miesiączkach, problemach występujących podczas stosunku czy tych związanych z nietrzymaniem moczu. Profesjonalne analizy i indywidualnie przygotowane działania terapeutyczne pomogą szybko zmniejszyć pojawiające się dolegliwości i zdecydowanie poprawić komfort życia.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE

Zadbaj o siebie i malucha w ciąży i połogu!

Jeżeli chcesz umówić się na wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego, zrobisz to bezpośrednio przez nasz system rezerwacji.

Oceń

Dodaj komentarz