Urazy więzadeł -rehabilitacja.
Rehabilitacja pourazowa więzadeł służy przywróceniu właściwej mobilności, elastyczności, siły i sprawności motorycznej uszkodzonych narządów ruchu. Jej głównym celem jest uwolnienie Pacjentów od bólu, obrzęków, sztywności stawów oraz wzmocnienie i stabilizacja naruszonych struktur ciała. Właściwie dobrane zabiegi z zakresu fizjoterapii manualnej, powięziowej, masażu leczniczego, tappingu oraz usprawniające treningi rehabilitacyjne przyspieszają rekonwalescencję Pacjentów zapobiegając jednocześnie urazom wtórnym.
ADRES
ul. Limanowskiego 15
30-551 Kraków
GODZINY PRZYJĘĆ
Poniedziałek – Piątek
8:00 – 21:00
Naciągnięcie / zerwanie / uszkodzenie więzadeł – rehabilitacja pourazowa
Rehabilitacja pourazowa więzadeł to kluczowy element odzyskania pełnej stabilności i funkcjonalności układu ruchu Pacjenta oraz bardzo istotna prewencja kolejnych urazów. Fizjoterapia manualna korzystająca kompleksowo z wielu nowoczesnych technik dedykowana jest Pacjentom cierpiącym na dysfunkcje dotkniętych urazem więzadeł m.in.: krzyżowych, pobocznych bądź piszczelowych kolana, uszkodzonych struktur stawowo-więzadłowych kostki, urazów więzadła trójgraniastego czy rozcięgna podeszwowego stopy. Istotą personalizowanej terapii jest przywrócenie prawidłowych funkcji i pełnego zakresu ruchu narządom stabilizowanym przez naruszone bądź zerwane więzadła. Fizjoterapeuta uruchamia procesy regeneracyjne w ciele Pacjenta dbając nie tylko o niwelowanie objawów bólowych, obrzęków i pourazowych ograniczeń ruchowych ale także o właściwy przepływ płynów ustrojowych, korekcję wzorców postawy, wypracowanie właściwych nawyków i wzmocnienie całego gorsetu mięśni stabilizujących Jego ciało. Oprócz terapii manualnej w pakiecie działań rehabilitacyjnych są masaże lecznicze, mobilizacje tkankowe, terapia wisceralna, powięziowa, punktów spustowych, czaszkowo-krzyżowa, drenaż limfatyczny oraz trening funkcjonalny i ćwiczenia usprawniające narząd ruchu Pacjenta.
Rehabilitacja – uszkodzenie więzadła
Opracowywanie dysfunkcji uszkodzonego więzadła czy stawu nie ogranicza się li tylko do niego samego. Fizjoterapeuta kompleksowo koryguje zaburzenia balansu ruchowego i nieprawidłowe wzorce, które w skutek urazu mają tendencję do utrwalania się w postawie i sposobie poruszanie Pacjenta, skutkując destabilizują całego organizmu. Im wcześniej rozpocznie się pourazowa rehabilitacja Pacjentów tym pełniejszy i szybszy będzie Jego powrót do satysfakcjonującej formy oraz pełni sprawności psycho-ruchowej.
Urazy więzadłowe
Urazy więzadeł krzyżowych dotkliwie destabilizują kolana i wymagają zarówno rehabilitacji przed i po operacyjnej. Ze względu na silną sieć powiązań stawowo-więzadłowych tego typu kontuzji towarzyszą urazy chrząstek stawowych i łąkotek. Fizjoterapeuci stopniują ilość i intensywność technik manualnych ukierunkowanych na działanie przeciwobrzękowe, przeciwbólowe oraz stabilizujące staw kolanowy, który dodatkowo wzmacniają za pomocą metody dynamicznego plastrowania, a także ćwiczeń izometrycznych oraz koncentrycznych.
Uraz więzadła trójgraniastego/kostki
Skręcenie, naciągnięcie czy naderwanie więzadeł w obrębie kostki powoduje silny ból, obrzęk, wylew podskórny oraz ograniczona ruchomość w stawie skokowym. Uszkodzenia aparatu więzadłowego stawu skokowego niweluje się za pomocą manualnych zabiegów fizjoterapeutycznych mobilizujących tkanki, stabilizujących stawy i odbudowujących ich masę oraz siłę. Pomocniczo terapia wspierana jest ćwiczeniami izometrycznymi mięśni kończyny dolnej oraz kinesiotapingiem.
Urazy stopy mechaniczne czy przeciążeniowe ograniczają możliwość swobodnego poruszania się, dając silnie promieniujące objawy bólowe od podeszwy aż do pięty. Odpowiednio dobrana rehabilitacja przynosi Pacjentom szybką ulgę w cierpieniu i pozwala uniknąć sztywności stopy oraz przewlekłego stanu zapalnego. Fizjoterapeuta łagodzi objawy urazu za pomocą drenażu limfatycznego, masażu mięśni łydki, terapii manualnej kończyny dolnej i miednicy oraz kinesiotapingu. Przeprowadza także trening mięśni głębokich w celu stabilizacji ciała Pacjenta i korekty wzorców ruchowych. Częstym błędem popełnianym przez osoby, które doznały urazu stopy i rozcięgna podeszwowego jest zbyt wczesna rezygnacja z rehabilitacji, co doprowadza do odnowienia się kontuzji i jej dotkliwych objawów. Podstawowym założeniem skutecznej terapii jest silne wzmocnienie tkanki łącznej na podeszwie stopy i zapobieganie stanom zapalnym, które bagatelizowane mogą doprowadzić Pacjenta do unieruchomienia.
Więzadło poboczne piszczelowe (MCL) stabilizuje kolano od strony przyśrodkowej natomiast więzadło poboczne strzałkowe (LCL) od strony bocznej. Uszkodzenia tych struktur dotyczą najczęściej piłkarzy i osób uprawiających sporty zimowe, a towarzyszą im bardzo silny ból, krwiaki i niestabilność stawu kolanowego. Fizjoterapia pourazowa ukierunkowana jest na usuwanie bólu i obrzęków, przywracanie właściwej rotacji kolana, wzmocnieniu otaczających go mięśni celem zapobiegania koślawieniu przy jednoczesnym zwiększaniu zakresu ruchu, zgięcia i wyprostu więzadeł. Proces gojenia wspierają terapie manualne, mobilizacje tkanek miękkich, drenaż limfatyczny oraz taping. Kompleksowa terapia pozwala na uniknięcie niepożądanych zrostów i zachowanie przesuwalności powięzi w obrębie stawu kolanowego. Rehabilitacja obejmuje także ćwiczenia z zakresu ruchu stawu kolanowego w płaszczyźnie strzałkowej, wzmacnianiu mięśnia czworogłowego uda oraz treningu mięśni odpowiedzialnych za czynną stabilizację stawu kolanowego.
Polecani osteopaci i fizjoterapeuci w Krakowie
Monika Mól-Kovalczykowska
Osteopatia
Tola Duczymińska
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Agnieszka Zaleska-Czapla
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Michał Moskwa
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Martyna Samek
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Michał Ciepała
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Stefan Kubit
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
FizjoterapiA / REHABILITACJA
Kończyny górne odgrywają niezwykle ważną rolę w codziennej aktywności każdej osoby. Gdy zaczynamy odczuwać dolegliwości bólowe w ich obrębie często nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Jedną z przyczyn ich…
Większość dnia spędzasz za biurkiem? Z aktywnością fizyczną Ci nie po drodze? Doskwiera Ci ból kręgosłupa, który trwa już jakiś czas? I nasila się? Jeśli na przynajmniej 2 z tych…
Ból występujący w okolicach pleców, brzucha oraz górnych partii nóg to dość często spotykana dolegliwość, z którą zmaga się duża część osób. Czasami wynika to po prostu z przepracowanego dnia,…