Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Urazy więzadeł -rehabilitacja.

Rehabilitacja pourazowa więzadeł służy przywróceniu właściwej mobilności, elastyczności, siły i sprawności motorycznej uszkodzonych narządów ruchu. Jej głównym celem jest uwolnienie Pacjentów od bólu, obrzęków, sztywności stawów oraz wzmocnienie i stabilizacja naruszonych struktur ciała. Właściwie dobrane zabiegi z zakresu fizjoterapii manualnej, powięziowej, masażu leczniczego, tappingu oraz usprawniające treningi rehabilitacyjne przyspieszają rekonwalescencję Pacjentów zapobiegając jednocześnie urazom wtórnym.

ADRES

ul. Limanowskiego 15

30-551 Kraków

GODZINY PRZYJĘĆ

Poniedziałek – Piątek
8:00 – 21:00

Naciągnięcie / zerwanie / uszkodzenie więzadeł – rehabilitacja pourazowa

Rehabilitacja pourazowa więzadeł to kluczowy element odzyskania pełnej stabilności i funkcjonalności układu ruchu Pacjenta oraz bardzo istotna prewencja kolejnych urazów. Fizjoterapia manualna korzystająca kompleksowo z wielu nowoczesnych technik dedykowana jest Pacjentom cierpiącym na dysfunkcje dotkniętych urazem więzadeł m.in.: krzyżowych, pobocznych bądź piszczelowych kolana, uszkodzonych struktur stawowo-więzadłowych kostki, urazów więzadła trójgraniastego czy rozcięgna podeszwowego stopy. Istotą personalizowanej terapii jest przywrócenie prawidłowych funkcji i pełnego zakresu ruchu narządom stabilizowanym przez naruszone bądź zerwane więzadła. Fizjoterapeuta uruchamia procesy regeneracyjne w ciele Pacjenta dbając nie tylko o niwelowanie objawów bólowych, obrzęków i pourazowych ograniczeń ruchowych ale także o właściwy przepływ płynów ustrojowych, korekcję wzorców postawy, wypracowanie właściwych nawyków i wzmocnienie całego gorsetu mięśni stabilizujących Jego ciało. Oprócz terapii manualnej w pakiecie działań rehabilitacyjnych są masaże lecznicze, mobilizacje tkankowe, terapia wisceralna, powięziowa, punktów spustowych, czaszkowo-krzyżowa, drenaż limfatyczny oraz trening funkcjonalny i ćwiczenia usprawniające narząd ruchu Pacjenta.

Rehabilitacjauszkodzenie więzadła

Opracowywanie dysfunkcji uszkodzonego więzadła czy stawu nie ogranicza się li tylko do niego samego. Fizjoterapeuta kompleksowo koryguje zaburzenia balansu ruchowego i nieprawidłowe wzorce, które w skutek urazu mają tendencję do utrwalania się w postawie i sposobie poruszanie Pacjenta, skutkując  destabilizują całego organizmu. Im wcześniej rozpocznie się pourazowa rehabilitacja Pacjentów tym pełniejszy i szybszy będzie Jego powrót do satysfakcjonującej formy oraz pełni sprawności psycho-ruchowej.

Urazy więzadłowe

Uraz więzadła krzyżowego/ kolana (ACL)

Urazy więzadeł krzyżowych dotkliwie destabilizują kolana i wymagają zarówno rehabilitacji przed i po operacyjnej. Ze względu na silną sieć powiązań stawowo-więzadłowych tego typu kontuzji towarzyszą urazy chrząstek stawowych i łąkotek. Fizjoterapeuci stopniują ilość i intensywność technik manualnych ukierunkowanych na działanie przeciwobrzękowe, przeciwbólowe oraz stabilizujące staw kolanowy, który dodatkowo wzmacniają za pomocą metody dynamicznego plastrowania, a także ćwiczeń izometrycznych oraz koncentrycznych.

Uraz więzadła trójgraniastego/kostki

Skręcenie, naciągnięcie czy naderwanie więzadeł w obrębie kostki powoduje silny ból, obrzęk, wylew podskórny oraz ograniczona ruchomość w stawie skokowym. Uszkodzenia aparatu więzadłowego stawu skokowego niweluje się za pomocą manualnych zabiegów fizjoterapeutycznych mobilizujących tkanki, stabilizujących stawy i odbudowujących ich masę oraz siłę. Pomocniczo terapia wspierana jest ćwiczeniami izometrycznymi mięśni kończyny dolnej oraz kinesiotapingiem.

Uraz rozcięgna podeszwowego / stopy

Urazy stopy mechaniczne czy przeciążeniowe ograniczają możliwość swobodnego poruszania się, dając silnie promieniujące objawy bólowe od podeszwy aż do pięty. Odpowiednio dobrana rehabilitacja przynosi Pacjentom szybką ulgę w cierpieniu i pozwala uniknąć sztywności stopy oraz przewlekłego stanu zapalnego. Fizjoterapeuta łagodzi objawy urazu za pomocą drenażu limfatycznego, masażu mięśni łydki, terapii manualnej kończyny dolnej i miednicy oraz kinesiotapingu. Przeprowadza także trening mięśni głębokich w celu stabilizacji ciała Pacjenta i korekty wzorców ruchowych. Częstym błędem popełnianym przez osoby, które doznały urazu stopy i rozcięgna podeszwowego jest zbyt wczesna rezygnacja z rehabilitacji, co doprowadza do odnowienia się kontuzji i jej dotkliwych objawów. Podstawowym założeniem skutecznej terapii jest silne wzmocnienie tkanki łącznej na podeszwie stopy i zapobieganie stanom zapalnym, które bagatelizowane mogą doprowadzić Pacjenta do unieruchomienia.

Uraz więzadła pobocznego piszczelowego (MCL) i strzałkowego (LCL)

Więzadło poboczne piszczelowe (MCL) stabilizuje kolano od strony przyśrodkowej natomiast więzadło poboczne strzałkowe (LCL) od strony bocznej. Uszkodzenia tych struktur dotyczą najczęściej piłkarzy i osób uprawiających sporty zimowe, a towarzyszą im bardzo silny ból, krwiaki i niestabilność stawu kolanowego. Fizjoterapia pourazowa ukierunkowana jest na usuwanie bólu i obrzęków, przywracanie właściwej rotacji kolana, wzmocnieniu otaczających go mięśni celem zapobiegania koślawieniu przy jednoczesnym zwiększaniu zakresu ruchu, zgięcia i wyprostu więzadeł. Proces gojenia wspierają terapie manualne, mobilizacje tkanek miękkich, drenaż limfatyczny oraz taping. Kompleksowa terapia pozwala na uniknięcie niepożądanych zrostów i zachowanie przesuwalności powięzi w obrębie stawu kolanowego. Rehabilitacja obejmuje także ćwiczenia z zakresu ruchu stawu kolanowego w płaszczyźnie strzałkowej, wzmacnianiu mięśnia czworogłowego uda oraz treningu mięśni odpowiedzialnych za czynną stabilizację stawu kolanowego.

Polecani osteopaci i fizjoterapeuci w Krakowie
Osteopata problemy stomatologiczne

Monika Mól-Kovalczykowska

Osteopatia

Tola Wierzbik Fizjoterapia osteopatia Kraków

Tola Wierzbik

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Agnieszka Zaleska-Czapla Fizjoterapia / Osteopatia

Agnieszka Zaleska-Czapla

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Michał Moskwa osteopata / fizjoterapeuta

Michał Moskwa

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Fizjoterapia osteopatia Martyna Samek

Martyna Samek

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Mgr Michał Lenart fizjoterapia

Michał Lenart

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Umów wizytę

FizjoterapiA / REHABILITACJA

 

5/5 - (na podstawie 2 ocen)