Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Rehabilitacja po złamaniach.

Złamania kości to uraz, który dotyczy nie tylko ich samych ale także wszystkich otaczających je mięśni, powięzi, stawów i więzadeł wraz z siecią naczyń krwionośnych oraz nerwów. Zrastanie kości może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. To czas, w którym kość i powiązane z nią struktury pozostają unieruchomione, co skutkuje wieloma dodatkowymi dolegliwościami i niekorzystnie wpływa wiele ważnych życiowych funkcji w organizmie Pacjenta. Fizjoterapia po złamaniach kości ukierunkowana jest nie tylko na rehabilitację uszkodzonych struktur i przywracanie prawidłowych wzorców ruchowych oraz usuwanie dysfunkcji pourazowych, ale także na usprawnianiu całego ciała Pacjenta. Fizjoterapeuci stosują specjalne techniki manualne, terapie powięziowe, masaże, manipulacje tkankowe, stymulacje mięśni, kinesiotaping oraz ćwiczenia lecznicze i rehabilitacyjne. Terapia zakłada działanie kompleksowe i wieloaspektowe, a jej nadrzędnym celem przywrócenie pełnej sprawności i swobody poruszania się oraz aktywizowanie procesów autonaprawczych i autoregeneracyjnych w organizmie Pacjenta.

ADRES

ul. Limanowskiego 15

30-551 Kraków

GODZINY PRZYJĘĆ

Poniedziałek – Piątek
8:00 – 21:00

Więcej niż zwykła rehabilitacja

Złamania kości prowadzą do rozległego zmiażdżenia tkanek miękkich, uszkodzenia mięśni, stawów, więzadeł i skóry, a niejednokrotnie rozkawałkowania kości i rozproszenia jej odłamków. Proces gojenia i zrastania kości jest długi, utrudniają go towarzyszące urazom obrzęki, krwiaki, uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz nerwów. Rehabilitacja i fizjoterapia włączona możliwie najwcześniej po wystąpieniu urazu przyspiesza rekonwalescencje i pomaga zapobiegać komplikacjom po złamaniach kości, takim jak: zniekształceniu zarysów kończyn, zanikom mięśni, przykurczom stawowym patologicznej ruchomości, trzeszczeniu i tarciu odłamów kostnych, zaburzeniom czynności i nienaturalnemu ułożeniu kończyn, chronicznym bólom i bolesności podczas ruchu oraz zagrażającym życiu Pacjenta zakrzepom i zatorom w krążeniu płucnym i mózgowym.

Skuteczna fizjoterapia i rehabilitacja po złamaniach

Fizjoterapeuta pomaga Pacjentom „poskładać codzienność” po złamaniach i urazach kości, kiedy to dynamiczny i pewny chód, przyjęcie wyprostowanej sylwetki, rotacja ciała, mocny chwyt, precyzyjne działania manualne czy wykonanie szerokiego gestu stają się wielkim wyzwaniem. Rehabilitacja, zastosowana możliwie najwcześniej po urazie, uwalnia Pacjenta od frustrującej niepełnosprawności, pozwala uniknąć wykluczenia z pełnej aktywności życiowej, zapobiegając jednocześnie dotkliwym komplikacjom i deformacjom ciała.

REHABILITACJA PO ZŁAMANIACH

Rehabilitacja po złamaniu kości przedramienia

Złamaniom kości przedramienia towarzyszy ból, obrzęk i zasinienie. Leczenie zachowawcze tego typu urazów bardzo często wymaga operacji zespalającej uszkodzone struktury oraz założenia gipsu. Tuż po jego zdjęciu kończyna jest opuchnięta, sina i bardzo osłabiona wskutek zaniku masy mięśniowej. Po zabiegu Pacjenci często nie są w stanie swobodnie poruszać ręką, tracą mobilność kończyny górnej i pełną rotację stawów, a także możliwość wykonywania precyzyjnych ruchów, każda próba skutkuje dotkliwymi dolegliwościami bólowymi. Celem fizjoterapii i rehabilitacji pourazowej jest przywrócenie ruchomości przedramienia, złagodzenie uciążliwych dolegliwości bólowych oraz wzmocnienie osłabionych struktur mięśniowo-więzadłowych, a także stawów w obrębie nadgarstka i łokcia.  Wczesna rehabilitacja pozwala przyspieszyć powrót Pacjentów do pełnej sprawności i uniknąć powikłań jakimi są ograniczenie ruchomości, niedowłady, porażenia wynikające z uszkodzeń określonych nerwów, deformacje kostne uszkodzonego odcinka przedramienia, niestabilność kończyny górnej, przykurcze mięśni czy ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka.

Rehabilitacja po złamaniu kości nadgarstka

To uraz nasady dalszej kości promieniowej lub kości łódeczkowatej, do którego dochodzi zazwyczaj podczas upadku na nadgarstek. Towarzyszy mu dotkliwy ból, obrzęk, ograniczenie ruchu i deformacja stawów. Bez właściwej rehabilitacji Pacjenci narażeni są na komplikacje takie jak ograniczenie ruchomości nadgarstka oraz rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów. Przy złamaniach kości nadgarstka dochodzi często do urazu tkanki nerwowej, ucisku nerwów i naczyń krwionośnych a także utraty czucia w okolicy dłoni. Na tle doznanych urazów powstaje także zespół cieśni nadgarstka, czyli złożona grupa objawów, która charakteryzuje się wzrostem ciśnienia w kanale nadgarstka. Fizjoterapeuta dobiera indywidualnie techniki rehabilitacji, które pomagają przywrócić pacjentowi komfort życia i pełną funkcjonalność w możliwie krótkim czasie. Aby przyspieszyć powrót do zdrowia i przywrócić Pacjentom normalną ruchomość nadgarstka, terapeuci przeprowadzają z nimi indywidualne ćwiczenia które są uzupełnieniem terapii manualnej, powięziowej, drenażu limfatycznego i masaży. 

Rehabilitacja po złamaniu kości śródręcza

Śródręcze składa się z pięciu kości długich, połączonych z kośćmi nadgarstka od podstawy oraz z paliczkami bliższymi od czubka. Do najczęstszych przyczyn złamania kości śródręcza należą: uderzenia, upadki, kontuzje doznane podczas uprawiania sportów, przygniecenie lub przytrzaśnięcie drzwiami. Złamaniu kości śródręcza zazwyczaj towarzyszy opuchlizna, bolesny obrzęk, siniaki lub krwiak. Palce mogą ulec deformacji, a ruchom dłoni towarzyszy bolesne ograniczenie. Przy złamaniu śródręcza cierpią również stawy, czego następstwem jest uczucie sztywności w palcach. W przypadku złamań kości śródręcza zalecana jest rehabilitacja jeszcze w momencie unieruchomienia dłoni, czyli praca z sąsiadującymi mięśniami, która pośrednio wpływa na miejsce urazu. Fizjoterapeuta za pomocą technik manualnych stymulujących regenerację naruszonych struktur, drenażu limfatycznego niwelującego opuchliznę i krwiaki, masaży leczniczych oraz precyzyjnych manipulacji tkanek przywraca ręce Pacjenta właściwy balans napięciowy, chwytność, ruchomość i funkcjonalność. W planie rehabilitacyjnym stosowana jest również terapia czaszkowo-krzyżowa mająca na celu zapewnienie odpowiedniego ukrwienia i dotlenienia organizmu, co ma kluczowe znaczenie w procesie regeneracji tkanki kostno-stawowej. W początkowych etapach rehabilitacji fizjoterapeuta wspomaga Pacjenta, poprzez wykonywanie ćwiczeń czynno-biernych. Ma to ogromny wpływ na przywrócenie pełnej motoryki oraz zakresu ruchów ręki. Następnie specjalista dobiera codzienne ćwiczenia, które Pacjent wykonuje samodzielnie w domu, pracując nad precyzją ruchów. Ważne, by podczas całego procesu rekonwalescencji nie przeciążać ręki, ponieważ może doprowadzić to do powikłań takich jak powstanie stawu rzekomego, czyli braku odpowiedniego zrostu kości po uprzednim złamaniu.

Rehabilitacja po złamaniu kości udowej

Złamania kości udowej silnie destabilizują ciało i uniemożliwiają poruszanie się i pionizację Pacjenta. Tego typu urazom towarzyszy silny ból, obrzęki i wiele współistniejących dolegliwości, a także komplikacji pooperacyjnych lub pozabiegowych. Kompleksowa fizjoterapia w przypadkach złamania kości udowej pomaga Pacjentom w szybszej regeneracji uszkodzonych struktur i odzyskaniu satysfakcjonującej sprawności ruchowej. Jest istotnym elementem zapobiegającym wystąpieniu niebezpiecznych schorzeń i dysfunkcji takich jak niewydolność krążeniowo-oddechowa, zapalenie płuc, zapalenie dróg moczowych, zakrzepowe zapalenie żył, zatory naczyń płucnych i mózgowych, ropienie ran pooperacyjnych, martwica głowy kości udowej czy zmiany zwyrodnieniowe. Oprócz pakietu zabiegów manualnych służących opracowywaniu okolic urazu, fizjoterapeuta udrażnia przepływ limfy i płynu mózgowo-rdzeniowego, działając tym samym przeciwzakrzepowo i przeciwzatorowo. Drenaż powięziowo-limfatyczny pomaga usunąć obrzęki, opuchliznę, odżywiając i dotleniając jednocześnie wszystkie narządy i struktury ciała Pacjenta, co przyspiesza regenerację, a także produkcję kolagenu. Skuteczna rehabilitacja obejmuje treningi z fizjoterapeutą, podczas których Pacjent wykonuje ćwiczenia izometryczne, szczególnie mięśnia czworogłowego uda i mięśni pośladkowych. Specjalista pracuje nie tylko na mięśniach stawu biodrowego Pacjenta, ale wzmacnia także mięśnie brzucha i tułowia. Terapeuta koryguje ustawienie kończyny i rotację w obrębie stawów, przywraca mięśniom właściwy balans napięciowy i siłę, pionizując Pacjenta dba o wypracowanie możliwie pełnej sprawności oraz funkcjonalności Jego narządów ruchu, a także o właściwe wzorce postawy.

Rehabilitacja po złamaniu kości promieniowej

Uszkodzenie kości promieniowej to poważny uraz, skutkujący wieloma dotkliwymi powikłaniami i niestabilnością w obrębie przedramienia. Najczęstszymi dysfunkcjami pourazowymi są deformacja kostna, zaburzenia zrostu kostnego, niedowłady nerwów obwodowych, nawracające obrzęki, bóle stawów oraz zaniki mięśniowe. Wczesna rehabilitacja fizjoterapeutyczna pozwala na uniknięcie wielu przykrych komplikacji. Za pomocą technik manualnych i usprawniających ćwiczeń biernych oraz czynnych fizjoterapeuta stymuluje procesy regeneracyjne przyspieszając gojenie uszkodzonych tkanek. Masaże, wspierane terapią powięziową. kranialną i limfatyczną niwelują zaburzenia funkcjonalne przedramienia. Drenaż limfatyczny usprawnia krążenie płynów ustrojowych w organizmie Pacjenta pozwalając na usunięcie opuchlizny, zasinień oraz powracających obrzęków. Opracowując struktury mięśniowe i kostno-stawowe Pacjenta fizjoterapeuta uelastycznia je, udrażnia krążeniowo oraz wzmacnia regulując napięcie tkankowo-powięziowe. Tego typu, kompleksowe działania fizjoterapeutyczne angażują kończynę do coraz większej aktywności.  Pakiet nowoczesnych  technik terapii manualnej pozwala niwelować objawy ograniczeń rotacji i mobilności, a złamana kończyna powraca do pełnej sprawności.

Rehabilitacja po złamaniu kości śródstopia

Złamanie kości śródstopia to bardzo dotkliwy i ograniczający możliwości swobodnego poruszania się uraz. Odbiera on Pacjentom nie tylko mobilność i sprawność motoryczną ale także możliwość stabilizacji ciała i utrzymania jego prawidłowej postawy. Kluczowa jest wczesna rehabilitacja, rozpoczęta zaraz po zdjęciu opatrunku gipsowego czy ortezy, a najlepiej jeszcze w okresie unieruchomienia, kiedy za pomocą  delikatnych ćwiczeń innych części ciała, terapii manualnych i masaży uaktywniane są procesy gojenia, lepszego dotlenienia oraz odżywienia tkanek Pacjenta. Celem fizjoterapii pourazowej jest zmniejszenie bólu, obrzęku oraz ewentualnych stanów zapalnych tworzących się w okolicach urazu, a także stymulacja naruszonych struktur nerwowych oraz tkankowo-mięśniowo-powięziowych do regeneracji i odbudowy. Fizjoterapeuta wspiera prawidłowe wzorce ruchu śródstopia kinesiotapingiem oraz treningami, opracowując pakiet indywidualnie do potrzeb Pacjenta. Izometryczne ćwiczenia wzmacniające z wykorzystaniem taśm,  gum czy  piłek ukierunkowane są na pracę nad prawidłowym ustawieniem stopy oraz całej kończyny dolnej Pacjenta w celu odtworzenia prawidłowego wzorca chodu praz przywrócenia mu właściwej amortyzacji i postawy ciała.

Rehabilitacja po złamaniu kości strzałkowej

Złamania kończyny dolnej to najczęściej uraz kości strzałkowej upośledzający możliwość swobodnego poruszania się, połączony z obrzękiem i krwiakiem w okolicy uszkodzenia.  Jego konsekwencją jest widoczna zmiana obrysu podudzia, kolana i stopy. Do najgroźniejszych powikłań po tego typu złamaniu należy uszkodzenie nerwu strzałkowego. Na proces rehabilitacji składa się wiele różnych elementów terapii. Fizjoterapeuta rozluźniania układ mięśniowo-powięziowy stopy, podudzia i uda oraz wszystkie rejony ciała Pacjenta, które w sposób pośredni wpływają na ograniczenia ruchomości. Celem rehabilitacji pourazowej jest nie tylko uwolnienie tkanek miękkich od napięć i zesztywnienia, ale także poprawa krążenia oraz mobilności mięśniowo-stawowej. W przypadku ograniczenia ruchomości stawu skokowego oraz kolanowego terapeuta przywraca ich naturalną funkcjonalność przeprowadzając z Pacjentem serię treningów, podczas których za pomocą indywidualnie dobranych ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz rozciągania poprawia elastyczności torebek stawowych oraz tkanek okołostawowych. Dodatkowo za pomocą odpowiednich masaży i drenażu limfatycznego usunięte zostają zrosty i zwłóknienia w obrębie mięśni oraz powięzi kończyny dolnej. Fizjoterapeuta opracowuje także blizny  po zabiegach operacyjnych, aby przyspieszyć proces ich gojenia.

Rehabilitacja po złamaniu rzepki

Złamana rzepka unieruchamia i uszkadza struktury kolana, skutkując silnymi dolegliwościami bólowymi, obrzękami, krwiakami i dużymi ograniczeniami ruchowymi Pacjenta.  Rehabilitacja po złamaniu rzepki polega m.in. na fizjoterapeutycznych zabiegach manualnych, uzupełnionych terapią powięziową, manipulacjami tkanek, drenażem limfatycznym, masażami leczniczymi, kinesiotapingiem oraz pakietem indywidualnych ćwiczeń izometrycznych. Podczas pracy terapeutycznej fizjoterapeuta stymuluje i uaktywnia mięśnie, stawy oraz  więzadła kończyny dolnej, aby nie doszło do ich zaniku czy nadmiernego osłabienia. Rehabilitacja ukierunkowana jest na niwelowanie bólu, usuwanie obrzęków i zastojów, opracowywanie zrostów i blizn pozabiegowych i pooperacyjnych, stopniowe wzmacnianie i rozluźnianie mięśni, ze szczególnym uwzględnieniem mięśnia czworogłowego uda. W planie terapeutycznym znajdują się także ćwiczenia równowagi oraz priopriocepcji. Dodatkowo fizjoterapeuta pracuje nad mobilizacją blizn pooperacyjnych. Wszystkie działania terapeutyczne mają na celu zwiększenie siły oraz zakresu ruchomości w stawie, a także  przywrócenie Pacjentowi stabilizacji kolana i pełnej sprawności ruchowej.

Rehabilitacja po złamaniu obojczyka

Złamanie obojczyka upośledza funkcje całej obręczy barkowej pacjenta, wpływając obciążeniowo na układ oddechowy, krtań i funkcje fonacyjne, a także na kręgosłup szyjny. Rehabilitacja, często pooperacyjna, ma za zadanie przyspieszyć zrost kostny i gojenie ran oraz działania przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. Fizjoterapeuta za pomocą technik manualnych wzmacnia mięśnie, więzadła i stawy obręczy barkowej, przywracając prawidłową ruchomość w stawie ramiennym, mostkowo-obojczykowym oraz barkowo-obojczykowym, rozciąga i rozluźnia przykurczone struktury obręczy barkowej starając się odbudować pełną funkcjonalność wszystkich struktur w obrębie urazu. Dodatkowo terapeuta stosuje techniki mobilizacyjne dla łopatki, oraz drenaż limfatyczny usprawniający przepływ płynów ustrojowych, od którego zależy właściwe dotlenienie oraz odżywienie tkanek ciała Pacjenta. Efekty terapeutyczne wspierane są za pomocą kinesiotapingu,  czyli elastycznych plastrów tonizujących mięśnie. Ważną rolę w procesie rehabilitacji obojczyka odgrywają ćwiczenia oddechowe, priopriocepcji oraz izometryczne, bierne i czynne wzmacniające mięśnie kończyny górnej i obręczy barkowej.

Rehabilitacja po złamaniu kości krzyżowej

Złamaniu kości krzyżowej towarzyszy dotkliwy ból, dysfunkcje całego szeregu połączonych z nią mięśni oraz utrata stabilizacji miednicy i kręgosłupa. Uraz skutkuje unieruchomieniem,  obrzękami tkanek miękkich, a także zaburzeniami ukrwienia narządów wewnętrznych. Fizjoterapia po urazach kości krzyżowej opiera się na technikach manualnych, manipulacjach tkanek, terapii powięziowej i czaszkowo-krzyżowej. Pomocniczo stosuje się także masaże lecznicze, szczególnie drenaż limfatyczny. Celem rehabilitacji jest działanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe, przywrócenie właściwej siły i balansu napięciowego mięśni  brzucha, dna miednicy oraz kręgosłupa lędźwiowego. Fizjoterapeuta rozmasowuje, uelastycznia i mobilizuje struktury mięśniowo-więzadłowe i stawy Pacjenta, by w jak największym obszarze Jego organizmu uzyskać właściwą funkcjonalność i siłę mięśniową, niezbędną do stabilizacji i pionizacji ciała. Plan terapeutyczny ukierunkowany jest na kompleksową aktywizację procesów regeneracyjnych, przyspieszenie gojenia uszkodzonych struktur oraz przywrócenie sprawności ruchowej Pacjentom po złamaniu kości krzyżowej. Każdy Pacjent otrzymuje zestaw ćwiczeń rehabilitacyjnych, które stosowane regularnie wspierają produkcję kolagenu, zmniejszają wzmożone napięcie występujące w okolicach miejsca urazu coraz poprawiają ukrwienie i odżywianie tkanek skracając rekonwalescencję.

POZNAJ NASZ ZESPÓŁ
Osteopata problemy stomatologiczne

Monika Mól-Kovalczykowska

Osteopatia

Tola Wierzbik Fizjoterapia osteopatia Kraków

Tola Duczymińska

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Agnieszka Zaleska-Czapla Fizjoterapia / Osteopatia

Agnieszka Zaleska-Czapla

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Michał Moskwa osteopata / fizjoterapeuta

Michał Moskwa

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Fizjoterapia osteopatia Martyna Samek

Martyna Samek

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Michał Ciepała Osteopata Kraków

Michał Ciepała

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Stefan Kubit Dyplomowany Osteopata Kraków

Stefan Kubit

Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna

Fizjoterapia / REHABILITACJA

 

5/5 - (na podstawie 3 ocen)