Migrena jest chorobą przewlekłą. Na nawracające, uporczywe bóle głowy nie wynaleziono dotąd lekarstwa, choć według szacunków może cierpieć na nie nawet niemal 20 proc. populacji. Migrena jest chorobą kojarzoną głównie z kobietami. Rzeczywiście, trzykrotnie więcej kobiet choruje na te napadowe i uciążliwe bóle głowy. Przyczyną są kobiece hormony płciowe. Występowanie napadów migrenowych u kobiet wiąże się głównie ze spadkiem estradiolu w osoczu. Największe spadki tego hormonu występują w okresie przedmiesiączkowym, po porodzie, w trakcie pierwszej miesiączki, a także przed menopauzą.
Czym różni się ból migrenowy od zwykłego bólu głowy?
Ból migrenowy jest z reguły jednostronny (lub przynajmniej zaczyna się z jednej strony głowy), bardzo silny, występuje przewlekle, a pojedynczy atak trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin. Migrena nawraca, przerwy między atakami mogą trwać dni, tygodnie lub miesiące. Chorzy opisują ból jako „tętniący”, „pulsujący”, a w trakcie ataków nie są w stanie normalnie funkcjonować. Bólowi towarzyszy nadwrażliwość na światło, często również zaburzenia widzenia.
Fakt, że współczesna medycyna nie zna lekarstwa na migrenę, ma związek z wciąż nierozpoznanym podłożem tej choroby. Ulgę chorym dotkniętym tą utrudniającą życie przypadłością przynoszą farmaceutyki, aczkolwiek nie w każdym przypadku, dlatego coraz większą popularnością cieszą się terapie osteopatyczne, którym poddaje się cierpiących na migreny pacjentów. Osteopatia pomaga zwalczać bóle migrenowe, co potwierdzają zarówno badania, jak i sami pacjenci.
Wskutek terapii polegającej na ucisku i dotyku czaszki, ale także szyi, karku, okolic obojczyków, barków i klatki piersiowej przywracane jest prawidłowe ukrwienie, co w konsekwencji niweluje bóle głowy związane z niedokrwieniem. Organizm powraca do stanu naturalnej równowagi, chorzy odczuwają ulgę, w przypadku nawrotu migreny ból trwa krócej, a atak ma łagodniejszy przebieg.
Terapia osteopatyczna jest bezpieczna, komfortowa i całkowicie bezbolesna. Ostateczny jej skutek zależy od danego przypadku, jednak już kilka wizyt w gabinecie powinno przynieść zamierzony efekt. Tym lepszy, jeśli chory zastosuje się do wskazówek udzielonych przez osteopatę. Bóle migrenowe często związane są bowiem z konkretnymi czynnikami (nadmierne spożycie kawy czy napojów energetyzujących, zbyt długa praca przy komputerze bez koniecznych przerw), które osteopata postara się ustalić, aby pacjent zaczął ich unikać. W gabinecie osteopatycznym pacjent pozna również metody oddziaływania na własne ciało, zatem w razie kolejnego ataku bólu, będzie mógł doraźnie pomóc sobie sam: zmniejszyć intensywność bólu i skrócić czas jego trwania.
UMÓW WIZYTĘ ONLINE
Sprawdź wolne terminy w kalendarzu wizyt i umów się ze specjalistą już teraz!
Polecani osteopaci i fizjoterapeuci w Krakowie
Monika Mól-Kovalczykowska
Osteopatia
Tola Duczymińska
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Agnieszka Zaleska-Czapla
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Michał Moskwa
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Martyna Samek
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Michał Ciepała
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Stefan Kubit
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Ból szyi i drętwienie rąk? To może być dyskopatia szyjna. Jak sobie z nią poradzić?
Cierpisz na uporczywe bóle szyi, które promieniują do rąk? A może dokuczają Ci zawroty głowy i drętwienia? To mogą być objawy dyskopatii szyjnej – schorzenia, które dotyka coraz więcej osób….
Ból szyi od smartfona? Sprawdź, jak uniknąć problemów z kręgosłupem
Nie wyobrażamy sobie życia bez smartfona. Bez względu na wiek, większość z nas codziennie spędza godziny, korzystając z tego urządzenia. Jednak coraz częściej psycholodzy, ortopedzi i fizjoterapeuci alarmują o negatywnych…
Osteopatia w leczeniu bólu szyi i głowy
Kręgosłup szyjny to złożona struktura pełniąca kluczowe funkcje w naszym organizmie. Stabilizuje głowę, chroni rdzeń kręgowy i umożliwia swobodne ruchy szyi. Jednak ze względu na swoją budowę i podatność na…
Fizjoterapia stomatologiczna – skuteczny sposób na leczenie dysfunkcji układu czaszkowo-szyjno-żuchwowego
Fizjoterapia stomatologiczna to wciąż mało znany, ale niezwykle skuteczny obszar rehabilitacji medycznej, który może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów zdrowotnych, nie tylko związanych z narządem żucia. Dla wielu pacjentów terapia…
Nadmierne zaciskanie, zgrzytanie zębami – fizjoterapia stomatologiczna w Krakowie
Wiele objawów zgrzytania zębami nie jest typowych dla tego schorzenia, np. szum w uszach, ból karku, pleców i szczęki, napięcie mięśni w okolicach barków, zaburzenia snu czy chroniczne zmęczenie. Inne…
Fizjoterapia a zawroty głowy
Zawroty głowy to uciążliwa dolegliwość, która dotyka wiele osób, niezależnie od wieku. Gdy pojawiają się często, mogą znacząco ograniczać codzienną aktywność i stanowić zagrożenie dla zdrowia. Jeśli zmagasz się z…
Tech neck – ból głowy a nieprawidłowa postawa
Ból głowy w pracy nie zawsze oznacza przepracowanie. Tech neck (technologiczna szyja, szyja tekstowa, SMS-owa szyja, techniczna szyja) – wszystkie te pojęcia charakteryzują tą samą dolegliwość, która dotyka osoby pracujące…
Zawroty głowy i zaburzenia równowagi – osteopatia i fizjoterapia
Zaburzenia równowagi oraz zawroty głowy to poważne schorzenia w istotnym stopniu wpływające na obniżenie jakości życia. W ich leczeniu pomóc mogą fizjoterapeuci oraz osteopaci. Zastosowanie odpowiedniej terapii i rehabilitacji może…