Czy masażem brzucha można wyleczyć dolegliwości żołądkowe, zaburzenia miesiączkowania i bóle kręgosłupa? Osteopatia wisceralna udowadnia, że tak, jeśli wykonywany jest z zastosowaniem odpowiednich technik manualnych, a także dogłębnej wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii człowieka. Jak wygląda terapia wisceralna?
Czy masażem brzucha można wyleczyć dolegliwości żołądkowe, zaburzenia miesiączkowania i bóle kręgosłupa? Osteopatia wisceralna udowadnia, że tak, jeśli wykonywany jest z zastosowaniem odpowiednich technik manualnych, a także dogłębnej wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii człowieka. Jak wygląda terapia wisceralna?
Czym jest osteopatia wisceralna?
Osteopatia wisceralna, nazywana też trzewną (z łac. viscera – wnętrzności, trzewia), to terapia wykorzystująca techniki manualne, stosowane na powłokach jamy brzusznej. Jej celem jest wyeliminowanie przyczyn napięć, bólu i innych dolegliwości związanych nie tylko z układem pokarmowym i moczowo-płciowym, ale też aparatem ruchu.
Twórca terapii osteopatycznych, Andrew Taylor Still mawiał, że „ciało jest całością, a każda jego część ma wpływ na pozostałe części organizmy” dlatego terapeuci, zajmujący się tą dziedziną to osoby, które bardzo dobrze znają zarówno anatomię, jak i fizjologię człowieka, a samą naukę cechuje holistyczne podejście do pacjenta. Oznacza to, że przy diagnozowaniu przyczyny problemu, pod uwagę brany jest ogólny stan zdrowia, styl życia czy dieta, a sama terapia ma za zadanie pomóc w naturalnych procesach samoregeneracji organizmu i przywróceniu wewnętrznej harmonii pomiędzy poszczególnymi zespołami narządów. Warto wspomnieć, że to podejście do lecznictwa nie odrzuca również psychologicznych źródeł objawów somatycznych, o czym dokładniej opowiemy w dalszej części tekstu. Osteopatą trzewnym w Polsce może zostać lekarz, lub wykwalifikowany fizjoterapeuta, mimo to ta dziedzina zaliczana jest do praktyk medycyny niekonwencjonalnej.
Osteopatia wisceralna – jak wygląda spotkanie z terapeutą?
Terapię wisceralną rozpoczyna diagnoza, która stawiana jest na podstawie wywiadu z pacjentem i badania palpacyjnego brzucha, podczas którego wprawny terapeuta zlokalizuje napięcia w jej obrębie. Niekiedy specjalista może pokierować pacjenta na dodatkowe badania, jak prześwietlenie, lub ultrasonografię, celem dokładnego określenia przyczyny występujących dolegliwości. Terapia właściwa polega na zastosowaniu określonych technik manualnych, które mają za zadanie rozluźnić poszczególne elementy jamy brzusznej, a przede wszystkim ich połączenia, jak mięśnie, ścięgna i powięzi. Niekiedy odczuwany przez pacjenta dyskomfort może być skutkiem napięć występujących w tkankach miękkich, mogą być to również zastoje krwi i limfy. Techniki łączące masaż i fizjoterapię, wykonywane w odpowiednich pozycjach, prowadzą też do lepszego ukrwienia, a tym samym odżywienia i natlenowania poszczególnych struktur, co przekłada się na usprawnienie ich metabolizmu.
Komu pomoże terapia wisceralna?
Z uwagi na założenia osteopatii wisceralnej, istnieje szereg dolegliwości, które są wskazaniem do przeprowadzenia terapii. Najważniejszym z nich są oczywiście wszelkie dolegliwości układu pokarmowego, jak:
- refluks
- uporczywe zgagi, zaparcia
- problemy z odchudzaniem, bądź prawidłowym przyswajaniem pokarmów
- alergie pokarmowe
- bóle brzucha, których przyczyn nie udało się ustalić podczas badań diagnostycznych
Osteopatia trzewna moze być również odpowiedzią na zaburzenia pochodzenia od układu moczowo-płciowego, a zaliczamy do nich:
- nietrzymanie moczu
- bolesne miesiączki
- bóle w lędźwiach
Wzajemny wpływ narządów wewnętrznych i układu mięśniowo-szkieletowego sprawia, że osoby cierpiące na bóle kręgosłupa czy bóle pleców i stawów również mogą skorzystać na wizycie u terapeuty wisceralnego. Napięcia i nawet nieznaczne nieprawidłowości w ułożeniu poszczególnych organów mogą powodować wzajemny ucisk, który potęguje dolegliwości bólowe.
W końcu, terapia wisceralna jest polecana osobom cierpiącym na zaburzenia o podłożu psychicznym, których przyczyną może być nadmiar stresu. Nie bez przyczyny jelita nazywa się „drugim mózgiem” – to w ich nabłonku wytwarzana jest znaczna część hormonów (na przykład serotoniny), które regulują pracę układu nerwowego. Bezpośrednia korelacja układu trawiennego z mózgiem znana jest od dawna, a przykładem jej zaburzeń jest na przykład schorzenie o nazwie zespół jelita drażliwego, który może dotyczyć nawet 20% naszej populacji.
Zarezerwuj wizytę!
Chcesz skorzystać z terapii wisceralnej? Szukasz kompleksowego podejścia do tego problemu?
Przeciwwskazania do osteopatii trzewnej
Osteopatia trzewna to nieinwazyjna metoda terapeutyczna, jednak jak każda, ma przeciwwskazania. Do najważniejszych z nich należą:
- choroby nowotworowe
- choroby narządów wewnętrznych jamy brzusznej
- krwotoki, rany, operacje jamy brzusznej
- wysoka gorączka
- ciąża
Jakiekolwiek wątpliwości związane z wizytą u terapeuty wisceralnego należy zawsze skonsultować z lekarzem. Pacjent, który zdecyduje się na zabieg osteopatii trzewnej, powinien poinformować terapeutę o obecnym stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, a także wszelkich obawach, związanych z samym przebiegiem terapii.
Polecani osteopaci i fizjoterapeuci w Krakowie
Monika Mól-Kovalczykowska
Osteopatia
Tola Wierzbik
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Agnieszka Zaleska-Czapla
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Michał Moskwa
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Martyna Samek
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Michał Lenart
Osteopatia / Fizjoterapia / Terapia manualna
Gazy, perystaltyka jelit, defekacja – na upośledzenie tych procesów fizjologicznych najczęściej uskarżają się cierpiący na zespół jelita drażliwego (IBS). Wśród najbardziej prawdopodobnych czynników prowadzących do wspomnianej dolegliwości wymienia się: W…