Upadek na wyprostowaną rękę może doprowadzić do przedniego zwichnięcia kości księżycowatej. Rozpoznanie tego uszkodzenia jest trudne. Opieramy się przede wszystkim na zdjęciach rentgenowskich wykonanych w pozycji a-p i bocznej. Na zdjęciu a-p kość księźycowata zamiast normalnego czworokątnego kształtu przybiera kształt trójkątny. Na zdjęciu bocznym zwichnięta kość rzutuje się na przedniej powierzchni nadgarstka.
Leczenie polega na zastosowaniu wyciągu na palec. Utrzymując wyciąg, staramy się wprowadzić zwichniętą kość do stawu, stosując na nią odpowiednio silny nacisk kciukiem.
Wczesnym powikłaniem zwichnięcia może być porażenie nerwu pośrodkowego. Nerw ten wraz ze ścięgnami zginaczy ściśle wypełnia przestrzeń zwaną kanałem nadgarstka. Dno tego kanału jest utworzone z kości nadgarstka, dach natomiast – z więzadła poprzecznego nadgarstka. Zwichnięcie kości księźycowatej oraz inne urazy nadgarstka mogą być powodem krwawienia z rozerwanych naczyń. Krwiak, wypełniając kanał nadgarstka, doprowadza do wzrostu ciśnienia i porażenia przebiegającego w nim nerwu pośrodkowego. Nerw ten może również być uszkodzony w następstwie bezpośredniego urazu związanego ze zwichnięciem kości księźycowatej. Powikłanie to leczymy operacyjnie, przecinając więzadło poprzeczne nadgarstka.
Późnym powikłaniem w zwichnięciu kości księźycowatej może być jej martwica aseptyczna zwana chorobą Kienbócka.
UMÓW WIZYTĘ ONLINE
Rehabilitacja po zwichnięciu kości księżycowatej nadgarstka
Sprawdź wolne terminy w kalendarzu wizyt i umów się ze specjalistą już teraz!
Kończyny górne odgrywają niezwykle ważną rolę w codziennej aktywności każdej osoby. Gdy zaczynamy odczuwać dolegliwości bólowe w ich obrębie często nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Jedną z przyczyn ich…
Złamania Smitha doznają osoby, które padając podpierają się grzbietową powierzchnią ręki. Kość promieniowa ulega złamaniu na podobnej wysokości jak w złamaniu Collesa. Odłam obwodowy przesunięty jest dogłowowo i w kierunku…
Jest to złamanie szyjki kości promieniowej, często ze złamaniem głowy kości promieniowej z równoczesnym zwichnięciem głowy kości łokciowej w stawie promieniowo-łokciowym dalszym. Przyczyną tego uszkodzenia jest najczęściej upadek na wyprostowaną…
Bezpośrednie uderzenie w dalszą 1/3 obwodową kości łokciowej lub rzadziej upadek na wyprostowaną rękę mogą doprowadzić do złamania na tej wysokości. Często złamanie współistnieje z rozerwaniem stawu promieniowo-łokciowego dalszego. Jest…
Częstą przyczyną złamania kości łódeczkowatej nadgarstka jest upadek na wyprostowaną rękę przy równoczesnej rotacji zewnętrznej przedramienia. Złamanie występuje na trzech różnych poziomach: Złamanie guzka jest złamaniem pozastawowym i najczęściej nie…
Przyczyną złamania może być uraz bezpośredni, np. uderzenie lub uraz pośredni, np. upadek na wyprostowaną rękę. Jeśli zdjęcie rentgenowskie nie wykaże większego przemieszczenia odłamów, wówczas wystarczy unieruchomić złamanie w opatrunku…