Rozejście mięśni prostych brzucha to inaczej rozstęp obu mięśni prostych brzucha na boki w obszarze kresy białej. Zwykle dochodzi do niego w wyniku ciąży i po porodzie. Aczkolwiek może się ono pojawić również u mężczyzn. Jak sobie poradzić z tym problemem?
- Funkcje mięśni brzucha
- Rozejście mięśni prostych brzucha – przyczyny
- Rozejście mięśni prostych brzucha – objawy
- Konsekwencje rozejścia mięśni prostych brzucha
- Rozejście mięśni prostych brzucha – terapia
Funkcje mięśni brzucha
Podstawową ochroną dla narządów wewnętrznych są mięśnie ściany jamy brzusznej. Pełnią one również funkcję posturalną, stabilizując odcinek lędźwiowy kręgosłupa i miednicę. Dodatkowo, umożliwiają uniesienie przepony podczas fazy wydechowej oraz uczestniczą w ruchach zgięcia i rotacji tułowia. W warunkach fizjologicznych prawidłowa współpraca mięśni brzucha dba o optymalną postawę ciała, oddech oraz silne dno miednicy. Jednak układ włókien mięśni ulega zmianie w czasie ciąży, ponieważ rozszerzająca się macica przyczynia się do rozciągnięcia mięśnia prostego brzucha i oddalenia jego przyczepów. Jest to podyktowane potrzebą przestrzeni dla rozwijającego się dziecka, jednak przekłada się też na spadek siły mięśniowej. W związku z tym rozejście kresy w różnym stopniu pojawia się u kobiet w ostatnich tygodniach ciąży i zazwyczaj organizm w ciągu roku po porodzie sam wraca do stanu sprzed ciąży.
Rozejście mięśni prostych brzucha – przyczyny
Do rozejścia mięśni prostych brzucha może dojść w wyniku:
- zbyt intensywnego treningu,
- nieprawidłowego napięcia mięśniowego,
- nieprawidłowo dobranego treningu, który nadmiernie obciąża ścianę brzucha,
- zwiększonego ciśnienia śródbrzusznego,
- zbyt wczesnego powrotu do aktywności fizycznej po ciąży i porodzie,
- zaparć,
- nieprawidłowego napięcia dna miednicy,
- nieprawidłowego wzorca oddechowego.
Do rozejścia mięśni prostych brzucha dodatkowo predysponują:
- późny wiek rodzącej,
- liczne ciąże,
- ciąża mnoga,
- cięcie cesarskie,
- wysoka masa urodzeniowa dziecka.
U mężczyzn także może dojść do rozejścia mięśni prostych brzucha. Zwykle dotyczy to panów o budowie ciała, gdzie dominuje duży brzuch, ale też u mężczyzn prowadzących siedzący tryb życia i unikających aktywności fizycznej.
Rozejście mięśni prostych brzucha – objawy
Podczas zwiększonego napięcia w jamie brzusznej oraz zmian w układzie hormonalnym u kobiet w ciąży i zaraz po porodzie może dojść do pojawienia się przepukliny i rozejścia się kresy białej. Wtedy widać przestrzeń między prawą i lewą częścią mięśnia prostego brzucha. Zwykle występuje nad i pod pępkiem, ponieważ tam włókna mięśniowe są od siebie najbardziej oddalone. Za fizjologiczną sytuację przyjmuje się rozejście nie większe niż 2,5 cm. Jednak może dojść do rozejścia nawet 5-6 cm. Do roku po porodzie dopuszczalne jest niewielkie wypuklenie na przedniej ścianie brzucha. Jednak warto pamiętać, że wcześnie podjęta rehabilitacja daje największą szansę na poprawę.
Konsekwencje rozejścia mięśni prostych brzucha
Przy nieleczonym rozejściu mięśni prostych brzucha mogą pojawić się następujące problemy:
- nietrzymanie moczu i stolca,
- bóle odcinka lędźwiowego,
- zaburzenia seksualne,
- obniżenie narządów wewnętrznych,
- przepuklina w obrębie jamy brzucha,
- problemy z mięśniami dna miednicy,
- nieestetyczny wygląd brzucha.
Rozejście mięśni prostych brzucha – terapia
Jeżeli zauważymy rozejście mięśni prostych brzucha, warto udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego – specjalista przeprowadzi wywiad, badanie manualne i obrazowe, a także zastosuje odpowiednią terapię. Podstawą leczenia dysfunkcji jest zadbanie o prawidłową postawę ciała i prawidłowy wzorzec oddechowy. Do metod stosowanych przy rozejściu mięśni prostych brzucha należą:
- kinesiotaping – stosowanie taśm kinezjologicznych,
- terapia manualna,
- ćwiczenia angażujące mięśnie do regeneracji ściany brzucha.
UMÓW WIZYTĘ ONLINE
Jeżeli chcesz umówić się na wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego, zrobisz to bezpośrednio przez nasz system rezerwacji.
Czy moje dziecko ma asymetrię? Obserwacja w warunkach domowych i u osteopaty
Przyczyn asymetrii może być wiele i nie zawsze są od nas zależne, jak pozycja malucha w łonie matki czy trudny poród. Jak pomóc maluszkowi w utrzymywaniu prawidłowej postawy i w…
Jak fizjoterapia uroginekologiczna pomaga kobietom planować bezpieczną ciążę i okres połogu?
Fizjoterapia uroginekologiczna koncentruje się na diagnozowaniu, zapobieganiu i leczeniu dysfunkcji w obrębie miednicy i dolnych dróg moczowych. Specjaliści zajmujący się fizjoterapią uroginekologiczną pomagają nie tylko w złagodzeniu dolegliwości występujących w…
Ciąża – jak kobiecie w ciąży może pomóc osteopatia?
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Wraz z oczekiwaniami na przyjście dziecka na świat w organizmie kobiety ciężarnej zachodzą liczne zmiany fizjologiczne, które przyczyniają się do wystąpienia nieprzyjemnych…
Wskazania do fizjoterapii podczas ciąży
Ciąża to nie choroba, jednak fizjologiczne zmiany, które zachodzą w organizmie mogą prowadzić do rozmaitych dolegliwości. Niektóre kobiety w ciąży czują się świetnie, a inne potrzebują dodatkowego wsparcia, które będzie…
Osteopatia pediatryczna na kolki u niemowlaka
Młodzi rodzice opisują ten czas jako wypełniony głośnym płaczem i bezradnością w zaspokojeniu potrzeb maluszka. Kolki u niemowlaka podporządkowują sobie życie codzienne i emocje całej rodziny. Jest jednak nadzieja, że…